درخواست «ارتفاع پست» از رئیسی - جامعه خبر
×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

ویژه های خبری

true
    امروز  سه شنبه - ۵ مرداد - ۱۴۰۰  
true
true
درخواست «ارتفاع پست» از رئیسی

جامعه خبر/سید هادی کسایی زاده/ ۲۳ آذرماه سال ۱۳۷۹ یک هواپیمای کوچک مسافربری در لیست پروازهای داخلی اهواز قرارگرفت و روی تابلوی پرواز فرودگاه اهواز اعلام شد این هواپیما با طی مسافت ۶۰ مایل به سمت بندرعباس حرکت می کند. درمیان مسافران این پرواز ۲۳ نفر از یک خانواده حضور داشتند. در میانه راه (حدود ۱۵ دقیقه) چند نفر از این خانواده تصمیم به هواپیمایی ربایی می گیرند که خالد حردانی، فرهنگ‌ پورمنصوری و شهرام پورمنصوری متهمان اصلی این هواپیماربایی بودند که البته با ورود به موقع نیروهای امنیتی این هواپیما ربایی به سرانجام نرسید. بعد از این ماجرا پرونده ای در مورد این هواپیما ربایی تشکیل شد و متهمان پرونده به اعدام و حبس ابد محکوم شدند. آن زمان علیزاده طباطبایی وکالت متهمان را برعهده گرفت و تا لحظه آخر توانست با عنوان اینکه این هواپیما ربایی جنبه سیاسی نداشته حکم اعدام و حبس ابد را کاهش دهد. تا اینکه در سال ۱۳۸۶ پس از بررسی پرونده متهمان پرونده هواپیماربایی در خوزستان در کمیسیون عفو و بخشودگی قوه‌ قضائیه قرارگرفته و محکومیت آن‌ها از اعدام و حبس ابد به ۲۰ و ۱۵ سال حبس کاهش یافت. بر این اساس شهرام پورمنصوری به ۲۰ سال حبس و فرهنگ و شهرام پورمنصوری به ۱۵ سال حبس محکوم شدند.

*حادثه ای که تبدیل به فیلم سینمایی شد
این حادثه هواپیما ربایی آنقدر برای رسانه و شهروندان به تیتر داغ و بحث روز تبدیل شد که ابراهیم حاتمی کیا (کارگردان خوشنام سینمای ایران) تصمیم گرفت آن را به فیلم سینمایی تبدیل کند و بعد از حضور در جلسات دادگاه و گفتگو با حاضران در حادثه هواپیما ربایی فیلم سینمایی «ارتفاع پست» در سال ۱۳۸۱ ساخته شد.

*علت هواپیما ربایی در سال ۱۳۷۹
شاید سوال کنید واقعا علت این هواپیما ربایی چه بود؟ پاسخ به این سوال در بازجویی ها اعلام شد و خانواده و خود متهمان اقرار کردند دلیل آن شرایط سخت مالی بوده است.

*حاشیه های هواپیما رباها
بر اساس این گزارش همچنان برخی متهمان پرونده در زندانهای تهران به سر می برند اما این حبس حاشیه هایی به همراه داشته است. در این سالها مدافعان به اصطلاح حقوق بشر از این متهمان قهرمان سازی کرده و گاهی آنها را به عنوان فعال سیاسی و مدنی هم معرفی کرده اند و شایعاتی مبنی بر اعتصاب غذا و غیره هم در فضای مجازی از آنها منتشر شد که همگی کذب و غیرواقعی است.

*ازدواج یکی از متهمان در زندان اوین
رسول حردانی یکی دیگر از متهمان این پرونده که در آن سال ۱۸ ساله بوده و هم اکنون در زندان تهران به سر می برد در گفتگویی که با او داشتم گفت: متهم ردیف چهارم پرونده بودم که به ۲۲ سال حبس محکوم شدم و حدود ۲۱ سال است که در زندان به سر می برم. البته سایر متهمان ردیف اول تا سوم همچنان در حبس هستند و حالشان هم خوب است. چندین بار درخواست عفو به مددکاری زندان ارائه کرده و هنوز پاسخی به آن داده نشده است. رسول حردانی که در سال ۱۳۹۳ در حالی که هنوز دوران محکومیتش را می گذراند ازدواج کرده، می‌گوید: همسرم از اقوام نیست و غریبه است و به نوعی موضوع عشق و عاشقی در میان بود. حدود یک سال دیگر هم آزاد می شوم اما باز هم درخواست آزادی دارم.

*وکیل متهم: منتظر تائید درخواست عفو رسول هستیم
موضوع را با وکیل این متهم در سال ۱۳۹۳ مطرح کردم و علیزاده طباطبایی گفت: رسول آن زمان ۱۸ سال بیشتر نداشته برای همین چندین بار پیشنهاد عفو داده ایم و حالا منتظر تائید درخواست هستیم.

شاید با گذشت سالها از این حادثه این خبر دیگر در رسانه از اهمیتی برخوردار نباشد و یا اینکه حساسیت ها از این پرونده کاهش یافته است اما باید دانست که جرم هواپیما ربایی رخ داده و قانون در مورد مرتکبین به این جرم قاطع است. هر چند که یکبار متهمان پرونده بر اساس رافت اسلامی شامل تخفیف مجازات شده اند اما باز هم متهم و وکیل به دنبال عفو و بخشش جرم هستند.

رسول حردانی بهمن ماه ۱۳۹۹ به مدت چند هفته مرخصی گرفت و به تهران آمد تا با هم دیداری داشته باشیم. مشکلات و دادگاه های من موجب شد تا نتوانم او را ملاقات کنم اما تلفنی با هم گفتگو کردیم. می گفت: کلاس ۵ ابتدایی بودم که ترک تحصیل کردم و در کوچه و خیابان بستنی می فروختم و مدتی هم کارگری کردم و گاهی با مادر دستفروشی می کردیم. متولد ۱۳ فروردین ۱۳۶۰ هستم و پدرم سنگرساز بی سنگر بود که در سال ۶۴ به دلیل ترکش هایی که داشت به شهادت رسید. برادرم خالد لیدر هواپیمایی ربایی بود و از این جریان فقط همسردومش و برادرهمسرش خبرداشتند و من تا وقتی در هواپیما درگیری رخ داد نمی دانستم. گیت ورودی به هواپیما در آن سالها محکم و مهم نبود اما خودم به وعده رفتن به خارج از کشور همراه خالد آمدم. در حادثه هواپیما چون برادرم مجروح شد من برای دفاع بلند شدم. جالب اینکه مسافران زیادی تشویقمان می کردند. در مورد فیلم ارتفاع پست باید بگویم که با اصل ماجرا ۵۰ درصد تفاوت دارد. هرچند خود ابراهیم حاتمی کیا در کل جلسات دادگاه حضور داشت و من او را از نزدیک دیده بودم. وقتی هم زندانی شدم چند باری به قصد کشتن روی سرمن ریختند چون واقعا زندانی ها هرکدام یک مشکلی دارند. در هرحال بازجویی های ما حدود یک سال طول کشید و تصور می‌کردند جزو گروه و حزب و باند و شبکه خاصی هستیم. فشار روحی و روانی زیادی در زمان بازجویی برما بود. در این سالها ۴ بار زندان من تغییر کرد. اوین، کرج، فشافویه و رجایی شهر بودم. امروز مردی کامل و متاهل هستم و می خواهم دوباره به زندگی برگردم چون جوانی ام از بین رفت. برای همین از رئیس قوه قضائیه می خواهم من را شامل رفعت اسلامی قرارداده و برای یک سال آخر عفو کند.بتوانم کنار همسرم باشم و زندگی ام را دوباره بسازم. قطعا از این اقدام بی خبر بودم و نمی گویم بی گناهم اما واقعا نقشی در کشیدن نقشه هواپیما ربایی نداشتم. در هرحال این همه سال موهایم سفید شد و سختی زیادی در زندان ها کشیدم و امیدوارم رئیس قوه قضائیه که فردی دانشمند و حکیم و خردمند است وضعیت من را درک کند و دستور دهند تا آزادی خودم را به دست آورم.

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false