×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

true
    امروز  یکشنبه - ۲۴ شهریور - ۱۳۹۸  
false
true
کاهش جمعیت کار با پیری جمعیت ایران تا ۳۰ سال آینده

به گزارش پایگاه خبری جامعه خبر، با اعلام مرکز آمار ایران در سرشماری سال ۱۳۶۵ نرخ رشد جمعیتی سه‌ونه‌دهم درصد بود و در سرشماری بعدی رشد یک‌و‌نه‌دهم، سپس یک‌وشش‌دهم و بعد از آن یک‌و‌سه‌دهم و سپس یک‌ودودهم درصد بود.

برآورد‌های رسمی نشان می‌دهد تا افق سال ۱۴۳۰ کاهش شاخص رشد جمعیت ادامه خواهد داشت.

در سال ۱۳۹۰ بیست و سه میلیون و ۷۰۰ هزار نفر جمعیت جوان ۱۵ تا ۲۹ سال بود و در مدت ۵ سال این رقم به ۲۰ میلیون نفر و اکنون به ۱۸ میلیون نفر کاهش داشته یعنی جمعیت جوان کشورمان با نرخ رشد منفی سه‌و۲۴صدم درصد در حال کاهش است.

بر اساس این آمار در سال ۱۴۰۰ سهم سالمندی جمعیت از مرز ۱۰ درصد عبور می‌کند در سال ۱۴۲۰ از مرز ۱۹وچهاردهم درصد و در سال ۱۴۳۰ از مرز ۲۶و‌یک‌دهم درصد عبور خواهد کرد یعنی در آن زمان یک‌چهارم جمعیت کشور سالمند خواهند بود.

همچنین آمار ازدواج از ۸۹۱ هزار در سال ۱۳۹۰ به ۵۵۰ هزار در سال ۱۳۹۷ رسیده است. میانگین سن ازدواج در دهه اخیر برای آقایان از ۲۴ به ۲۷ سال و برای خانم‌ها از ۱۹ به ۲۳ تا ۲۴ سال افزایش یافته است و در تهران برای آقایان ۲۷ و برای خانم‌ها ۲۶ سال است و برای مناطق ۱​، ۲، ۳ و ۶ تهران برای آقایان ۳۲ و برای خانم‌ها ۲۹ سال است.

باید توجه داشت کاهش رشد جمعیت موجب کاهش جمعیت در سن کار می‌شود. افراد در سن کار تا سال ۲۰۳۰ و ۲۰۴۰ افزایش نسبی دارد و سپس از آن زمان افراد در سن کار کاهش خواهد یافت.

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false