نماینده دادستان: 1500 میلیارد تومان گران نمایی در پرونده بانک سرمایه - جامعه خبر
×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

false
true
true
نماینده دادستان: 1500 میلیارد تومان گران نمایی در پرونده بانک سرمایه

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری جامعه خبر رسول قهرمانی در ادامه ششمین جلسه محاکمه هادی رضوی از متهمان پرونده بانک سرمایه در شعبه سوم دادگاه ویژه مفاسد اقتصادی درباره اظهارات رضوی در خصوص قراردادهای بازرگانی گفت: بر اساس ارزیابی‌ها، شما بخشی از پول را به صرافی، ملک و خودرو اختصاص دادید و یا به حساب منشی خود واریز می‌کردید و کار بازرگانی نمی‌کردید. شما حتی اسنادی ارائه کردید که شرکت صادر کننده فاکتور وجود خارجی ندارد و ردیابی‌ها نشان می‌دهد یک مورد کار بازرگانی نداشتید و کارشناس اعتباری صلاحیت شما را برای دریافت 2 میلیارد تومان تسهیلات هم رد کرده است.

وی درباره ضمانت‌نامه‌های رضوی نیز اظهار کرد: چرا شرکت پشتیبانی امور دام به آقای رضوی کالای سریع‌الفساد و اساسی کشور را در مقابل ارائه چک داده است؟ طبق آیین نامه ها وی باید پیش پرداخت می‌داد در حالیکه رضوی 27 میلیارد و 500 میلیون تومان گوشت وارد کشور کرده و آن را فروخته و در مقابل فقط چک داده که آن هم برگشت خورده است.

نماینده دادستان افزود: رضوی شبکه توزیع ندارد که کالای اساسی توزیع کند. دولت باید کالای اساسی را به دست کسانی بدهد که اجناس اساسی و سریع‌الفساد را بتوانند توزیع کنند ولی رضوی حتی تجربه یک روز فروش گوشت را نداشته است.

در این هنگام قاضی از متهم پرسید ستاد تنظیم بازار در آن زمان تحت نظارت چه شرکتی بوده است؟ که رضوی در پاسخ گفت: شرکت پشتیبانی امور دام با ضمانت‌نامه به هر کسی این تسهیلات را می‌داد.

قاضی اعتراض کرد و گفت: آیا اگر من هم بروم به من این تسهیلات را می‌دهند. من به بانک‌ می‌روم نمی‌توانم بیست میلیون تومان وام بگیرم.

متهم گفت: من مشتری خوش حساب بانک‌ها هستم.

در این هنگام نماینده دادستان گفت: دو شرکت کارتن خواب هم به سراغ شرکت پشتیبانی دام رفته‌اند و این خلاف است که در شرکت پشتیبانی دام وجود دارد. شرکت پشتیبانی دام باید 15 درصد ضمانت‌نامه‌ را گوشت می‌داده اما به اندازه 100 درصد قیمت پایه، گوشت تحویل رضوی داده است.

در ادامه جلسه قاضی مسعودی خطاب به متهم درباره بازپرداخت نکردن وجوه بانک سرمایه گفت: شما پول گرفته بودید و باید در موعد مقرر بازپرداخت می‌کردید.

متهم پاسخ داد: به بانک، ملک دادم.

رئیس شعبه سوم دادگاه ویژه مفاسد اقتصادی ادامه داد: در پرونده‌های بدهکاران بانکی، یک نفر وجود ندارد که بدهی خود را سر موعد به سیستم بانکی پرداخت کرده باشد و همه ملک داده‌اند.همه بدهکاران بانکی وجوه را صرف خرید و فروش ملک می‌کنند و با بخشی از آن بدهی دولت را می‌پرازند.

در ادامه نماینده دادستان تایید کرد: در پرونده بانک سرمایه، حدود یک هزار و 500 میلیارد تومان گران‌نمایی ملک وجود دارد و اصطلاحا، ملک‌ها را به بانک انداخته‌اند.

قهرمانی درباره ادعای متهم مبنی بر پرداخت دو میلیارد تومان برای سرمایه‌گذاری در سریال شهرزاد گفت: اولاً چرا این وجه بابت حق‌المشاوره به آقای قادری پرداخت می‌شود؟ ثانیاً اگر برای سرمایه‌گذاری بوده چرا چک‌ها در وجه امامی و بابت سریال شهرزاد پرداخت نشده است؟ این پول‌ها بابت سرمایه‌گذاری در شهرزاد نبوده زیرا وجوه مربوط به سریال شهرزاد مستقیم به حساب شرکت تصویرگستر پاسارگاد واریز شده است.

در این هنگام نماینده دادستان از آقای علی محمدی سرپرست وصول مطالبات بانک سرمایه خواست مطالب خود را ارائه بدهد.

علی محمدی در جایگاه حاضر شد و گفت: من مستندات را ارائه کردم آقای رضوی در زمانی که دفاع می‌کرد به من تهمت‌های ناحقی زد. شما به بانک مرکزی استناد می‌کنید از سویی می‌گویید نماینده بانک مرکزی خلط صحبت کرده است.

وی ادامه داد: درباره ماده 186 شما بار‌ها صحبت کرده‌اید در حالی که ما همان ماده‌ای را تجزیه و تحلیل کردیم که شما به ما ارائه کردید. آقای رضوی و وکیل او بار‌ها گفته‌اند اهلیت ما را دادگاه تایید کرده شما چه اهلیتی داشتید. شما بار‌ها عنوان کرده‌اید من پرونده‌ها را بیرون می‌کشیدم چرا این را می‌گویید؟

علیمحمدی مسئول وصول مطالبات بانک مرکزی با اشاره به آیین‌نامه تضمین معاملات دولتی گفت: این آیین نامه را هیئت وزیران نوشته‌اند و بنده ننوشته‌ام آیا شرکت پشتیبانی امور دام یک شرکت دولتی بوده است یا خیر؟! رضوی بار‌ها گفته است ضمانت نامه محل سودآوری برای بانک است این در حالی است که ضمانت‌نامه بالاترین ریسک را برای بانک دارد و برای همین در تأمین مناسب و محکم تاکید شده است. اگر این ضمانت‌نامه‌ها سودآور بود ما الان به خاک سیاه ننشسته بودیم.

مسئول وصول مطالبات بانک مرکزی ادامه داد: آقای رضوی در مورد ملکشان نیز مغلطه کرده‌اند، 11 نفر کارشناس رسمی دادگستری ملک رضوی را زیر 30 میلیارد ارزیابی کرده‌اند، آقای رضوی شما ملک را 19 میلیارد خریدید و 6 میلیارد برای جواز هزینه کردید.

رضوی گفت: مستندات موجود است، 12 میلیارد به شهرداری پرداخت شده است.

علیمحمدی گفت: من نه کارشناس مسکن و نه صاحب نظرم فقط می‌گویم ببینید منطق چه می‌گوید، شما 5 میلیون تومان تسهیلات هم بخواهید بگیرید باید از بانک مرکزی کد رهگیری بگیرید، آقای رضوی نجات شما در راستگویی است، اگر از بنده تخلفی دیدید حتما اعلام کنید، در دادگاه صالحه گردن بنده از مو باریک‌تر است، با این خزعبلات وقت ملت را نگیرید.

پس از پایان اظهارات علیمحمدی قاضی مسعودی مقام ختم جلسه دادگاه را اعلام کرد و گفت: جلسه بعدی 9 صبح روز 21 خرداد ماه برگزار و به ترتیب تا شنبه ادامه خواهد داشت.

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false