فیلم | اینجا بهشت زهرای تهران است| ساماندهی مخفیانه قبور شهدا یا تخریب؟! - جامعه خبر
×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

false
true
true
فیلم | اینجا بهشت زهرای تهران است| ساماندهی مخفیانه قبور شهدا یا تخریب؟!

پایگاه خبری جامعه خبر| سید هادی کسایی زاده: با اسناد و قانون سخن می گویم. بر اساس رای شماره ۴۳۰ هیات عمومی دیوان عدالت اداری تخریب و ساماندهی قبور شهدا ممنوع است. در این رای آمده است: «نظر به اینکه قائم‌مقام دبیر شورای نگهبان اعلام کرده که «اصل ساماندهی که در مصوبه هیات وزیران آمده خلاف موازین شرع شناخته نشد اما اقدام اشخاص و دستگاه‌ها نسبت به تخریب سنگ قبور شهدا و تعویض آن در صورت عدم رضایت صاحبان آنها خلاف موازین شرع است»، مصوبه هیات وزیران با توجه به فراز اول نظریه فقهای شورای نگهبان قابل ابطال تشخیص داده نمی ‎شود. بدیهی است با توجه به فراز دوم نظریه مذکور، اقدام اشخاص و دستگاه‌ها نسبت به تخریب سنگ قبور شهدا و تعویض آن در صورت عدم رضایت صاحبان آنها خلاف موازین شرع است.

اما نظر حضرت آیت الله خامنه ای رهبرانقلاب اسلامی هم باید مدنظر قرارداشته باشد. ایشان در زیارت قبور شهدا در تاریخ ۱۰ بهمن ۱۳۹۷ گفته اند: یکی از کارهای بدی که بعضی از مدیران گلزارهای شهدا انجام میدهند، این کار غلط یکسان‌سازی قبور شهدا است. این [جا] خوب است؛ همین درست است، بیایند صاحبان این شهدا، پدرانشان، مادرانشان، فرزندانشان، همسرانشان، علامتی داشته باشند، عکسی داشته باشند، این خوب است. این شکل، شکل طبیعی است. هیچ لزومی ندارد که ما این [علامت‌ها] را صاف کنیم، به خیال اینکه میخواهیم زیباسازی کنیم. زیبایی هر جایی و هر چیزی به حَسَب خودش است؛ زیبایی انسان، زیبایی باغ، ‌ زیبایی قبرستان، زیبایی هر چیزی را باید به حَسَب خودش محاسبه کنیم.

حالا با این پیش گفتار به سراغ قطعه ۵۰ بهشت زهرای تهران می رویم. بر اساس گزارش های خانواده شهدا به تازگی سازمان بهشت زهرای تهران اقدام به اجرای ساماندهی قبور شهدا در قطعه ۵۰ کرده است. حالا چرا قطعه ۵۰؟ برای اینکه مرتبط با شهدای مدافع حرم افغان است. احتمالا تصور کردند چون اتباع هستند می توانند بدون دردسر ساماندهی را از این قطعه آغاز کنند.

در حالی که این کار کلا ممنوع است. هم نظر قانونی و هم شرعا حق دست زدن به قطعات شهدا را ندارند و در بیان رهبرانقلاب هم همین موضوع تاکید شده است.

با مسئولان بنیاد شهید و امور ایثارگران کشور تماس گرفتم و آنها گفتند: تخریب تمامی قبور و دست درازی به مزار شهدا را بدون اذن والدین ممنوع است و با شدت برخورد خواهیم کرد. اما انگار علی رغم اظهارات و واکنش بنیاد شهید بهشت زهرای تهران به مدیریت محمدجواد تاجیک (دستیار و دوست علیرضا زاکانی شهردار تهران) همچنان بر این کار مصمم است.

صبح روز ۱۹ تیرماه ۱۴۰۲ که برای عکاسی با تلفن همراه به این قطعه رفتم شاهد بودم که یک مامور پشت یک میزچوبی کنار قطعه نشسته و مانع از عکاسی افراد می شود. من از پشت گونی ها وارد قطعه شدم و فیلمبرداری کردم. سریع گزارش کردند و موتورسواران گشتی بهشت زهرا جلوی من را گرفتند. کارت خبرنگاری را نشان دادم. و آنها بی ادبانه و گستاخانه خواستند کارت را کنار صورتم بگیرم و از من عکس گرفتند. این نحوه برخورد لمپنی با مدیرمسئول یک رسانه بسیار اسف بار است.

با این حال بعنوان روزنامه نگار گزارش را گرفتم تا مردم بدانند چه خبر است.

 

true
true
true
true
  1. چاپ تراکت

    متشکرم از بابت انتشار مطالب بسیار مفیدتون

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false