تولید گاز اکسیژن صنعتی و آزمایشگاهی - جامعه خبر
×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

false
true
true
تولید گاز اکسیژن صنعتی و آزمایشگاهی

معرفی گاز اکسیژن

اکسیژن در حدود سال 1772 توسط یک شیمیدان سوئدی به نام کارل ویلهلم شیله کشف شد، که با گرم کردن نیترات پتاسیم، اکسید جیوه و بسیاری از مواد دیگر آن را بدست آورد. اکسیژن (O)، عنصر شیمیایی غیر فلزی گروه 16 (VIa یا گروه اکسیژن) جدول تناوبی می باشد. اکسیژن یک گاز بی رنگ، بی بو و بی مزه است که برای موجودات زنده ضروری است و توسط حیوانات جذب می شود و آن را به دی اکسید کربن تبدیل می کنند. گیاهان به نوبه خود از دی اکسید کربن به عنوان منبع کربن استفاده می کنند و اکسیژن را به جو باز می گردانند.

اکسیژن با واکنش با هر عنصر دیگری و همچنین با واکنش هایی که عناصر را از ترکیب آنها با یکدیگر جدا می کند، ترکیبات جدیدی را ایجاد می کند. در بسیاری از موارد، این فرآیندها با تکامل گرما و نور همراه هستند که چنین مواردی احتراق نامیده می شوند. مهمترین ترکیب آن آب است.

با 46 درصد، اکسیژن فراوان ترین عنصر در پوسته زمین است. نسبت اکسیژن حجمی در جو 21 درصد و وزن آن در آب دریا 89 درصد است.

چرا اکسیژن به صورت O2 نوشته می شود؟

تفاوت بین اکسیژن (O) و اکسیژن (O2) در این است که اولی یک اتم اکسیژن است در حالی که دومی از دو اتم O تشکیل شده است که به هم متصل شده اند و مولکولی را تشکیل می دهند که اکسیژن نیز نامیده می شود.

O2 به گاز اکسیژن به شکل دیاتومیک آن اشاره دارد. این به این دلیل است که اتم های اکسیژن به خودی خود کاملاً پایدار نیستند و برای اینکه بتوانند به تنهایی وجود داشته باشند، باید پیوند برقرار کنند. اتم ها و یون های اکسیژن جداگانه می توانند وجود داشته باشند، اما اگر نمونه ای از گاز اکسیژن داشته باشیم، در واقع O2 است.

تهیه گاز اکسیژن در آزمایشگاه

روشهای تولید برای اکسیژن به مقدار عنصر مورد نظر بستگی دارد. روش های آزمایشگاهی شامل موارد زیر است:

 1. تجزیه حرارتی نمک های خاص مانند کلرات پتاسیم یا نیترات پتاسیم
 2. تجزیه حرارتی اکسیدهای فلزات سنگین
 3. تجزیه حرارتی پراکسیدهای فلز یا پراکسید هیدروژن
 4. الکترولیز آب حاوی نسبت کمی نمک یا اسید برای امکان هدایت جریان الکتریکی

تولید گاز اکسیژن صنعتی

در صورت نیاز به مقدار زیاد گاز اکسیژن صنعتی، اکسیژن با تقطیر کسری هوای مایع تهیه می شود. از بین اجزای اصلی هوا، اکسیژن بالاترین نقطه جوش را دارد و بنابراین نسبت به نیتروژن و آرگون از فرار کمتری برخوردار است. مراحل اصلی عملیات شامل موارد زیر است:

 1. هوا برای حذف ذرات فیلتر می شود.
 2. رطوبت و دی اکسید کربن توسط جذب در قلیایی از بین می رود.
 3. هوا فشرده شده و گرمای فشرده سازی توسط روشهای خنک کننده معمولی برداشته می شود.
 4. هوای فشرده و خنک شده به سیم پیچ های موجود در محفظه منتقل می شود.
 5. قسمتی از هوای فشرده (با فشار حدود 200 اتمسفر) مجاز به گسترش در محفظه و خنک کردن سیم پیچ ها است.
 6. گاز منبسط شده با چندین مرحله انبساط و فشرده سازی بعدی به کمپرسور بازگردانده می شود و در نهایت منجر به مایع سازی هوای فشرده با دمای −196 درجه سانتیگراد می گردد.
 7. هوای مایع اجازه گرم شدن دارد تا ابتدا گازهای نادر(نجیب)، سپس نیتروژن تقطیر شود و اکسیژن مایع باقی بماند.

گروه صنعتی سهیل گاز یکی از تولیدکنندگان گاز اکسیژن صنعتی در کشور می باشد که با بیش از 40 سال سابقه در تولید گازهای صنعتی توانسته است بخش اعظمی از اکسیژن کشور را برای صنایع مختلفی اعم از موشک سازی، پزشکی، جوشکاری، فولاد، تولید متانول، سیمان سازی، سرامیک و مواد، کاغذسازی، تصفیه آب و فاضلاب و غیره تامین کند. گاز اکسیژن در کپسول و سیلندرهای ایمن و نشانه گذاری شده با درجه خلوص و ظرفیت های مختلف به شما تحویل داده می شوند.

شارژ کپسول 10 لیتری اکسیژن طبی

ما می دانیم که 65٪ از بدن انسان اکسیژن است. بله، اکسیژن برای تنفس حیاتی است، فرآیندی که انرژی را از گلوکز به سلول منتقل می کند. در واقع، هر سلول در بدن ما به اکسیژن نیاز دارد. وقتی هوا را نفس می کشیم، مولکول های اکسیژن وارد ریه ها می شوند و از دیواره های ریه به خون ما منتقل می شوند.امروزه، اکسیژن برای درمان بیماران مبتلا به COVID-19 شدید ضروری است زیرا این بیماری بر عملکرد ریه تأثیر می گذارد. تأمین اکسیژن به قسمتهای مختلف بدن را مختل می کند. بنابراین آنها به اکسیژن درمانی نیاز دارند تا از طریق اکسیژن پزشکی تأمین شوند.

کپسول های 10 لیتری اکسیژن طبی یکی از مهم ترین تولیدات گاز اکسیژن می باشد. چرا که از این محصول در خانه ها، مطب ها، کلینیک ها، آمبولانس ها و غیره استفاده می گردد. رنگ بدنه این کپسول ها معمولا سفید می باشد و مشخصات کپسول و گاز روی لیبل آن نوشته شده است. افراد می توانند کپسول 10 لیتری اکسیژن طبی را پس از اتمام شارژ کنند و مجددا استفاده کنند. اصولا بعد از سه سال، یا برای اطمینان 2 سال، در صورت تموم نشدن گاز کپسول 10 لیتری اکسیژن درمانی باید آن را تعویض نمایید.

برای اطمینان از سالم بودن کپسول اکسیژن خود می توانید کمی آب و صابون را به دهانه شیر آن بزنید تا مشاهده کنید آیا نشتی دارد یا خیر. بهترین کار این است که شما یک مانومتر به کپسول 10 لیتری اکسیژن پزشکی خود متصل کنید و با خیال راحت تا 2 سال از آن استفاده کنید. مانومتر به شمت کمک می کند تا مرتبا مقدار گیج فشار کپسول را مشاهده کنید.

این گاز تنفسی در ظرفیت های بالا در مخازن کرایوژنیک به شکل اکسیژن مایع نیز تولید می شود که برای مصارف گسترده مانند بیمارستان ها و ماهی سرا ها مورد استفاده قرار می گیرد.

اکسیژن مایع

برای مصارف گسترده تر و در حجم های بیشتر بهتر است از اکسیژن مایع استفاده گردد که در مخازن کرایوژنیک حمل می شوند و به همراه یک وپورایزر در محل ثابتی قرار داده می شوند. اکسیژن مایع امکان ذخیره سازی در حجم بیشتر و حمل و نقل راحت تر را فراهم می کند. اکسیژن مایع جایگزین سیلندرهای اکسیژن گازی برای تأمین مطمئن و پایدارتر به بیمارستان ها عرضه شد. این مخازن اکسیژن مایع با طیف گسترده ای از تجهیزات که برای استفاده در بیمارستان و صنایع مناسب است مانند سیستم تامین اکسیژن مایع، تنظیم فشار و خط لوله ارائه می گردد.

اکسیژن مایع به طور فعال استانداردهای اکسیژن پزشکی را به بیمارستان های پیشرو و صنایع مختلف در کشور ارتقا داده تا جایگزین اصطلاح “اکسیژن” در ژنرال برای صنعت و بیمارستان ها شود. امروزه، استفاده بهینه از زیرساخت های پزشکی در طی همه گیری COVID-19 برای دولت های سراسر جهان در اولویت اصلی قرار گرفته است.

true
برچسب ها :
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false