تهران 42 هزار قالی باف دارد| کاهش 7 برابری صادرات فرش پایتخت - جامعه خبر
×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

false
true
true
تهران 42 هزار قالی باف دارد| کاهش 7 برابری صادرات فرش پایتخت

به گزارش پایگاه خبری جامعه خبر بیشترین فرش دستباف استان تهران در شهر تهران تولید می‌شود و 23 هزار قالی باف در پایتخت مشغول کارند. بعد از شهر تهران، شهرستان های ورامین و فیروزکوه دارای بیشترین بافنده فرش دستباف در سطح استان تهران هستند که در مجموع در استان تهران ۴۲ هزار نفر در۱۸۰ کارگاه قالیبافی فعالیت می کنند.

این در حالی است که ارزآوری حاصل از صادرات فرش دستباف استان تهران در سال ۹۶ مبلغ ۴۲۶ میلیون دلار و در سال گذشته مبلغ ۲۳۶ میلیون دلار بوده که با کاهش شدیدی روبرو هستیم. همچنین میزان صادرات فرش دستباف استان در سال جاری تاکنون حدود ۶۰ میلیون دلار برآورد می شود.

بر اساس این گزارش پس از انتصاب فرح ناز رافع بعنوان رئیس مرکز ملی فرش ایران گفته می شود که برنامه های جامع و بنیادی در این حوزه در حال اجرا است. حمایت وزیر صنعت و معاونین این وزارتخانه از رافع و همچنین همراهی برخی از اتحادیه ها و کارشناسان این امید را در بازار فرش ایران ایجاد می کند که از این کرختی و یک نواختی خارج شوند.

البته ناگفته نماند که مافیای فرش ماشینی با تمام قدرت اجازه نمی دهد بازار از دستش خارج شود و حتی شنیده شده برخی چهره ها و اتحادیه های فرش با بازار فرش ماشینی بده بستان هایی دارند که خیانت به هنر صنعت فرش محسوب می شود.

با این حال آمارها همچنان نگران کننده است و تمام چشم ها به ساختمان سعادت آباد و مرکز ملی فرش ایران دوخته شده است.

 

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false