با روش‌های کاشت مو بیشتر آشنا شوید - جامعه خبر
×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

false
true
true
با روش‌های کاشت مو بیشتر آشنا شوید

به گزارش پایگاه خبری جامعه خبر، هنگامی که برای اولین بار به یک فرد نگاه میکنیم معمولا کم پشت بودن مو و یا طاسی و کچلی به سرعت موجب جلب توجه ما می شود و در نهایت شما احساس می کنید که داشتن موهای کم پشت و یا کچلی بر روی چهره شما تاثیر منفی گذاشته و حتی ممکن است به این خاطر اعتماد به نفس خود را از دست بدهید. با وجود همه این موارد نکته قابل توجه این است که برای نگرانی و ناراحتی شما راه حلی وجود دارد و آن هم عمل پیوند و در واقع کاشت مو است و شما با داشتن موهای پرپشت تر می توانید زیبایی خود را دوباره بدست بیاورید و احساس رضایت کنید.

تاریخچه کاشت مو

این شیوه برای اولین بار در سال ۱۹۳۹ به صورت یک ایده از طرف یک پزشک آلمانی مورد بحث و گفتگو قرار گرفت و سپس در سال ۱۹۵۹ از طریق پزشکی آلمانی مورد عمل قرار گرفت. در دنیای امروز کاشت مو یکی از پرطرفدارترین روش ها در بین مراجعه کنندگان به مراکز درمانی است. عواملی مانند: استرس ،استفاده کردن از شامپو هایی که با توجه به جنس موی شما با آن سازگار نیستند،استفاده از لوازم حرارتی و خشک کننده های مو مثل سشوار و اتو، رنگ کردن مو با رنگ های شیمیایی برای زیباشدن،بیماری های ارثی و غیره موجب ضعیف شدن فولیکول های مو می شوند و موهای شما احتیاج به کاشت خواهند داشت. در حالی که انجام عمل زیبایی کاشت مو سبب شده تا فولیکول های مو که صدمه دیده یا گرفتار ریزش شده اند بازسازس شوند و دوباره رویش خود را شروع کنند.

یک فولیکول مو چیست؟

در حقیقت فولیکول مو یکی از قسمت های مهم پوست بدن انسان ها و حیوانات است که وظیفه ایجاد کردن ساقه مو را برعهده دارد. فولیکول مو همانند کیسه های لوله ای شکلی است که موهای شما درآن ریشه می کنند و پس از آن با گذشت زمان بلند ترشده و در انتها از پوست سر بیرون می آیند و دیده می شوند. هر فردی با نژاد مخصوص به خود و همینطور نوع موی متفاوت، فولیکول موی متفاوتی هم دارد. فولیکول ها از سلول های پوستی شکل گرفته اند که پیاز مو را بوجود می آورند و به واسطه آن ریشه مو را می سازند. این ریشه های مو به کمک برآمدگی های کوچکی بنام “پستانک” غذای خود را از خون جذب می کنند و موادی که برای رشد موها کافی است را دریافت می کنند.

عمل زیبایی کاشت موی طبیعی به این شکل است که ابتدا پزشک متخصص و تیم پزشکی حاضر در اتاق عمل بر روی ناحیه سر بی حسی موضعی انجام می دهند و موهای طبیعی که در سطح پوست بدن و سر شما وجود دارند یعنی بخشی از پشت سر و فاصله بین گوش ها را با ظرافت برمی دارند چرا که در این قسمت ها موها دارای مقاومت بیشتری هستند(که در اصطلاح پزشکی بانک مو نام دارد) سپس فولیکول موها را به طور جدا جدا توسط میکروسکپ برداشت می کنند. بعد از این مراحل نوبت به مرحله کاشت مو می رسد، در اینجا فولیکول های مو که در مرحله قبل برداشت شده اند را کاملا با ظرافت و بدون اینکه آسیبی به آن ها برسد بر قسمت هایی از سر که خالی است به شکل جداگانه پیوند می زنند.

وجود گروه با تجربه و کاردان پزشکی درحین انجام عمل زیبایی کاشت مو بسیار موثر و حائز اهمیت است و باید بتواند با تبحر و تجربه های بدست آمده خود کاشت موی طبیعی را برای مراجعه کننده این عمل، با ایجاد کمترین شکاف و بخیه بر سر وی انجام دهد. شاید باز هم اینجا برایتان سوال شده باشد که بانک مو چیست و اصلا در کجا قرار دارد؟ دراین قسمت به صورت خلاصه به تعریف بانک مو میپردازیم.

بانک مو چیست ؟

ساختمان موی هر انسان از چند بخش به نام ساقه مو یا همان تار مو و فولیکول مو یا همان پیاز مو تشکیل شده است. گروه هایی ازمو که در یک شکاف بر روی سطح سر قرار گرفته اند گرافت مو یا واحد فولیکولار مو نامیده می شود که به گرافت های تک تار مویی و چند تار مویی تجزیه می شوند. تعداد تارمو موجود در هر گرافت بین۱ تار تا ۵ تار نسبت به توانایی بانک مو و شیوه برداشت گرافت گوناگون است. بانک مو قرار گرفته در پشت سر افراد از گرافت های ۱ تا ۵ تار مویی ساخته شده است.

در واقع بانک مو به بخشی از پوست بدن گفته می شود که موهای شما در آنجا از مقاومت بیشتری برخوردار است. بر همین اساس بانک مو در بیشتر افراد معمولا پشت سرشان است و اگر در این قسمت ها نشود برداشت مو را انجام داد نسبت به جنس و نوع موهای دیگر نقاط بدن، اصولا از ریش، موهای سینه و کتف می توان برای کاشت مو بهره گرفت. همچنین در ناحیه ای که اطراف گوش های شما قرار دارد به دلایل هورمونی و مقاوم بودن ریزش آن ها خیلی کمتر است به همین خاطر هنگامی که این تارها به جلوی سر،همان محلی است که در آن ریزش اتفاق افتاده انتقال می یابند، به همانگونه مثل قبل رشد خود را دنبال می کنند و پس از گذشت زمانی کوتاه دیگر آثاری از عمل جراحی انجام شده بر روی سر فرد مشاهده نمی شود و او با آسودگی و آرامش می تواند فعالیت های کاری خود را دوباره انجام دهند.

کاشت مو

انواع روش های کاشت مو

موضوع مهم دیگری که در پیوند موی طبیعی وجود دارد بکاربردن روش های مختلف آن است به این خاطر که پیوند مو دارای روش های گوناگونی است که هر کدام شرایط مختص به خود را دارند که ما شناخته شده ترین و معتبرترین روش را برای شما عزیزان به طور کلی و خلاصه ترتوضیح خواهیم داد.

ابتدا در نظر داشته باشید که حتما قبل از انجام عمل با مراجعه به یک پزشک حاذق و از طریق توضیح دادن شرح حال خود با او در این باره مشورت کنید تا بهترین راه و روش را برای شما انخاب کرده و پیشنهاد دهد.روش های مختلف کاشت مو یا پیوند مو عبارت اند از:

FUT
FIT
BHT
SUT
DHI
MICRO GRAFT

روش FUT : از قدیمی ترین روش های ابتدایی کاشت موی طبیعی است که ابتدا بعد از بیهوش کردن و سپس فولیکول های بدست آمده از بانک موی مناسب را به قسمت های کم پشت یا طاس سر پیوند میزنند.از جمله مزایای این روش که میتوان اشاره کرد. داشتن بالاترین میزان احتمال برداشت گرافت سالم از بان مو در میان انواع روش های برداشت گرافت. اما این روش معایبی هم دارد که باعث شده تا این روش بعد از مدتی منسوخ شده و پزشکان از روش های جدید تر و متداول تر برای معالجه ریزش مو و کاشت موی سر استفاده کنند که از جمله این معایب که میتوان به: داشتن درد بعد از عمل، امکان باقی ماندن خط بخیه حاصل از کاشت مو اشاره کرد.

روش FIT : نخستین شیوه کاشت مو غیر جراحی که بوسیله پانچ های دستی گرافت ها به شکل دانه ای از پشت سر با استفاده از یک پنس برداشته میشوند و از طریق روش FUT روی سر پیوند داده میشوند. مزیتی که این روش دارد این است که بدون انجام عمل جراحی است و امکان باقی ماندن بخیه هم کم است. اما این روش هم معایب مختص به خود ر ا دارد مانند: احتیاج به استراحت بعد ازعمل، خونریزی کردن محل جراحی و متورم شدن بعضی از بخش های سر و غیره موجب شده است که این روش هم پس از گذشت مدتی دیگر قابل استفاده نباشد. این روش در حقیقت بهبود یافته روش قبلی است.

روش BHT : که این روش هم شبیه به روش های قبل است با وجود این تفاوت که پزشکان دراین شیوه کاشت موی سر، موها را از بخش های دیگر بدن شما برداشت کرده و به آن قسمت از سر که ریزش اتفاق افتاده و یا کم پشت است پیوند خواهند زد. این روش هم عارضه ها و عیب های مخصوص خود را داشت که همین باعث شد نتیجه مد نظر حاصل نشود و خیلی مورد استفاده قرار نگیرد.

کاشت مو به روش SUT : این روش جدید را ممکن است با عنوان میکروگرافت نیز بشناسیم که در آن بوسیله هولدرهای اتوماتیک، بدون اینکه جراحی انجام شود و یا آسیبی بوجود آید گرافت ها را از جایگاه بانک موی سر برمی دارند و در انتها کاشت پرتراکم تری اتفاق خواهد افتاد. این روش کاملا ساده،بدون دردسر، بدون درد و خونریزی است اما در مرحله کاشت از تکنیک های قدیمی که در روش های قبل گفتیم بکاربرده می شود.

روش DHI : لازم به ذکر است که این روش جدیدترین و پیشرفته ترین تکنیک کاشت گرافت های مو در جایی که کچلی یا کم پشتی ایجاد شده بوسیله قلم ایمپلنتراست. دوران نقاهت و بهبودی بعد از عمل این دوران و چگونه گذراندن آن علارغم بی توجهی های صورت گرفته از سمت افراد بسیار مهم است. تعدادی از افراد این دوران را آن طور که باید جدی نمیگیرند و دستورالعمل ها را اجرا نمیکنند درصورتی که شیوه گذراندن این توران توسط افرادی که تحت عمل جراحی قرار گرفته اند در بازدهی و نتیجه ای که بعد از عمل بدست می آید تاثیر خواهد گذاشت پس توجه داشته باشید که حتما مراقبت های بعد از عمل را رها نکنید و به درستی این دوران را بگذرانید.

بهترین مرکز کاشت مو در تهران

یک نمونه دیگر از مسائلی که باید به آن توجه کنید این است که کلینیک معتبر با حضور پزشکان مجرب را برای انجام عمل زیبای کاشت مو انتخاب کنید.

چند نمونه از مواردی که لازم است رعایت کنید شامل:

برای پیشگیری کردن از عفونت بهتر است از آنتی بیوتیک ها استفاده کنید.
برای کمتر شدن درد، مسکن هایی مثل ایبوپروفن میتوانند به شما کمک کنند.
برای کم کردن تورم داروهای ضدالتهابی همانند استروئید خوراکی پیشنهاد شده هستند و قابل استفاده میباشد.
علاوه بر این موضوعات دقت کنید که امکان دارد چند روز بعد از انجام عمل موهای شما ریزش داشته باشد که این موضوع کاملا عادی و طبیعی است.

هزینه کاشت مو چقدر است ؟

اغلب افراد فکر میکنند که هزینه کاشت مو فقط برای خود عمل است و تعدادی اندکی از افراد متوجه هزینه های دوران نقاهت و مراقبت های بعد از عمل میشوند.پس از انجام عمل امکان دارد عوارضی برای شما رخ دهد که پزشکان داروهایی برای شما تجویز میکنند و هزینه این داروها هم جزو هزینه های عمل است. نتایج پایانی حاصل از عمل جراحی زیبایی کاشت مو:

به خاطر داشته باشید که عمل جراحی کاشت مو مشابه دیگرروش های زیبایی که انجام میشود برای ارائه دادن یا مشاهده شده نتیجه انتهایی خود نیازمند گذشت زمان است که اینگونه شما میتوانید بفهمید از عمل خود رضایت دارید یا نه. برای آگاهی از اطلاعات بیشتر میتوانید مطالب مفید دیگر را در سایت مطالعه کنید.

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false