حسن روح الامین

دنیای حراج‌های هنری با دنیای هنرمندان یکی نیست

   شناسه خبر:00969
 دنیای حراج‌های هنری با دنیای هنرمندان یکی نیست فرهنگ , سایر حوزه های فرهنگ
روح الامین در مورد قیمت‌گذاری در حراجهای هنری گفت: آنها دنیای متفاوتی باهنر و هنرمند دارند وگرنه تابلوهایی که اساتیدی همچون حبیب الله صادقی کار می‌کنند؛یک دهم قیمتهایی که مطرح می‌شود نیست.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی جامعه خبر، «حسن روح الامین» هنرمند و نقاش کشور در مورد اولویت بندی آثارش و تمایل شدیدش به آثار روایت وقایع مذهبی گفت: اولاً اولویتی که برای من وجود دارد به این گونه است. ثانیاً قرار نیست تا آخر به همین شکل کار کنیم و راه درازی در پیش است اما بر اساس رتبه بندی ذهنی خود به تولید اثر می‌پردازم و از طرفی به نظرم این  موضوع هیچگاه اشباع نمی‌شود و همیشه می‌شود در همین موضوع کار کرد. من دوست دارم موضوعات دیگر را کار کنم اما هنوز زمان پرداختن به آن موضوعات فرا نرسیده است.

وی افزود: در حال حاضر دلم می‌خواهد یک تابلو برای هنر معاصر ایران کار کنم. البته پیش از این گوهرشاد را کار کرده‌ام ولی بستگی دارد به اینکه چه کسی سفارش دهنده باشد. اگر خودم باشم دسته بندی ذهنی خودم را پیاده خواهم کرد اما زمانی که از جایی سفارشی می‌رسد که مثلاً در مورد ستارخان تولید اثر کنم، خب به طبع من باید ستارخان را نقاشی کنم.

این هنرمند جوان در مورد اقتصادی شدن هنر مطرح کرد: هنر اگر به سمت کاسب کاری تمایل پیدا کند؛ مرده است اما باید هنرمند را حمایت کرد. زمانی هست که هنرمند نیازمند می‌شود؛ خب این صحیح نیست. از طرفی اگر هنر را کاسب کارانه کنیم برای اینکه هنرمند به جای ماشین n میلیونی ماشین ۲n میلیونی سوار شوى این مرگ تدریجی هنر است. مثلاً‌ هنرمند خانه دارد ولی میخواهد خانه ۵۰۰ متری داشته باشد. این دیگر عبث است.

وی افزود: حمایتی که می‌گوییم؛ این نوع حمایت است. هنرمند نباید ورشکست شود و به کار دیگری رجوع کند. وگرنه هنر کاسب کارنه را می‌بینیم. هنرمندانی که درآمدهای هنگفتی دارند و هنرشان سفارشی شده  است.

وی در مورد کمک هنر به اقتصاد تاکید کرد: راجع به نقاشی به نظرم این قابل قبول نیست. ممکن است به اقتصاد کمک کند ولی درواقع بهانه‌ای بوده برای کسی که به کاسبی بیشتر از هنر علاقه داشته است. البته در گرافیک این موضوع فرق می‌کند و بسیار عالی می‌شود که در حاشیه کنسرتی تبلیغ یک شرکت بشود و مشکلی نیز ندارد.

وی افزود:هنرمند باید حمایت شود تا بتواند ادامه حیات دهد و  در واقع لازم نباشد که هنرمند فعالیت اقتصادی کند. اگر هنرمند وارد چرخه اقتصادی شود،انگار نفت ریخته‌ایم و او را سوزانده‌ایم.لزوماً فقط این وظیفه سازمانهای حمایتی نیست. افراد نیز می‌توانند اگر خرید غیر ضروری دارند؛ مصرف‌گرایی را کنار گذاشته و با خرید تابلویی از هنرمند حمایت کنند.

روح الامین در مورد قیمت‌گذاری تابلوها در حراجها مطرح کرد: آنها دنیای متفاوتی با هنر و هنرمند دارند وگرنه تابلوهای که اساتیدی همچون حبیب الله صادقی کار می‌کنند؛ یک دهم قیمتهایی که مطرح می‌شود نیست. این درحالی است این آثار ۱۰۰ درصد کیفیتشان از آثار حراج بیشتر است.

تسنیم

 

* انتهای پیام/

لینک کوتاه :

ارسال نظر

  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
2 + 14 =

پر بازدید ها

آخرین اخبار

گفتگو

گزارش

محیط زیست شهرداری تهران بانک پارسیان دانلود موسیقی بانک سپه دانلود نرم افزار هتل سنتی مهر یزد ایران زمین اپلیکیشن جامعه تبلیغات آموزش خبرنگاری نارنجی قرمز اخبار فوتبال گیف جامعه خبر نارنجی بیماری های خاص ایران اکونومیست ستاد دیه کشور اخبار کانون سردفتران کاریابی رسانه انجمن حمایت زندانیان آموزش خبرنگاری گیفففف