عضو کمیته تحقیق و تفحص از صندوق ذخیره فرهنگیان عنوان کرد

تخلفات بانکی فقط گوشه‌ای از فسادهای اقتصادی است

   شناسه خبر:00955
تخلفات بانکی فقط گوشه‌ای از فسادهای اقتصادی است سیاست , مجلس
نماینده مردم تهران، ری، اسلامشهر، شمیرانات و پردیس در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه فساد‌های اقتصادی فقط در حوزه بانکی رخ نمی‌دهد، گفت: برای آغاز به کار کمیته تحقیق و تفحص از صندوق ذخیره فرهنگیان منتظر ابلاغ از سوی رئیس مجلس هستیم.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی جامعه خبر/ابراهیم حاتمی/ خبرنگار پارلمانی/هر روز ابعاد تازه‌ای از فسادهای اقتصادی رو می‌شود که جنجالی‌ترین آن تخلفات عجیب و غریب در صندوق ذخیره فرهنگیان بوده است. سید فرید موسوی نماینده مردم تهران، ری، اسلامشهر، شمیرانات و پردیس و نایب‌رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس، به عنوان یکی از اعضای کمیته تحقیق و تفحص از صندوق ذخیره فرهنگیان انتخاب شده است درباره آخرین وضعیت فعالیت کمیته تحقیق و تفحص از صندوق ذخیره فرهنگیان و تخلفات متعدد اقتصادی و بانکی و همچنین موضوع طرح تفکیک نمایندگان شهرستان‌های وابسته به شهر تهران اظهارنظر کرده که از نظر می‌گذرد:

شما به عنوان یکی از اعضای کمیته تحقیق و تفحص از صندوق ذخیره فرهنگیان انتخاب شده‌اید. درباره تخلف در صندوق ذخیره فرهنگیان چه نظری دارید؟

در خصوص صندوق ذخیره فرهنگیان مواردی مطرح شده ولی مجلس شورای اسلامی برای روشن شدن زوایای پنهان عملکرد صندوق، اخیراً 200 نماینده به طرح تحقیق و تفحص از صندوق ذخیره فرهنگیان رای دادند و قرار است با آغاز به کار این کمیته بسیاری از ابهامات پرونده شفاف شود. اعضای کمیته تحقیق و تفحص انتخاب شده‌اند اما برای آغاز فعالیت این کمیته منتظر صدور ابلاغ از سوی ریاست محترم مجلس شورای اسلامی هستیم. ان‌شاءالله تا هفته آینده این احکام صادر و جلسه تشکیل می‌شود تا عملاً بحث تحقیق و تفحص و بررسی عملکرد صندوق شروع شود. البته در این باره اظهار نظر مشخصی را نمی‌توانیم داشته باشیم، زیرا اصولاً تحقیق و تفحص برای همین منظور است که بتوانیم جواب روشنی را به مردم علی الخصوص جامعه فرهنگی بدهیم.

به نظر شما این تحقیق و تفحص چقدر طول می‌کشد؟

فرصت کمیته تحقیق و تفحص حداقل شش ماهه است اما به محض آماده شدن گزارش، آن را به مردم ارائه خواهیم کرد.

اخیراً دادستان تهران در یک کنفرانس خبری اعلام کرد بارها به آقای فانی وزیر آموزش و پرورش تأکید کردیم که مدیر عامل صندوق ذخیره فرهنگیان به علت مشهود بودن تخلفاتش برکنار کنید. این اظهارات دادستان یعنی اینکه بسیاری از اتهامات مدیرعامل سابق صندوق ثابت شده است. از سوی دیگر مسوولان دولتی می‌گویند که تنها یک معوقه بانکی بوده و اختلاسی در بین نبوده است. به نظر شما این تخلفات اتفاق افتاده یا تنها معوقات ساده بانکی این همه سر و صدا به پا کرده است؟

بنده به عنوان نماینده مردم و عضو بررسی کمیته تحقیق و تفحص علم غیب ندارم. هنوز ورود دقیقی به موضوع نداشتیم و این تحقیق و تفحص برای روشن شدن زوایای  این اتفاق است. باید اجازه دهیم که کار کمیته شروع شود و بعد از آن می شود نتایج مثبتی را ارایه داد. اگر هر چیز دیگری بگوییم گمانه زنی و برداشت های کلی است. به هر حال هر کدام از این آقایان استدلال هایی دارند ولی از نظر مجلس باید منتظر باشیم که بحث تحقیق و تفحص شروع شود و ان‌شاءالله از نتایج آن یقیناً همه مردم آگاه خواهند شد.

آیا از روند مبارزه با فساد اقتصادی چه از سوی قوه مجریه و چه از سوی قوه قضاییه رضایت دارید؟

متاسفانه فساد اقتصادی یک بیماری خاص اقتصاد ما شده و عوامل متعددی در این زمینه در آن ورود یافته و تأثیر گذاشته است. بحث عدم شفافیت از قبل تا امروز به وضعیت حادی رسیده است. در چند سال اخیر گزارش‌هایی که از فساد اقتصادی ارایه می شوند در شأن نظام جمهوری اسلامی ایران  و کشور عزیز و ملت بزرگوارمان نیست و دستگاه های مسئول باید به صورت جدی به مساله ورود پیدا کرده و منشأ و بستری که موجبات این فساد را فراهم کرده شناسایی کنند.

مجلس شورای اسلامی هم یقیناً از ظرفیت های نظارتی خود در این زمینه استفاده خواهد کرد و امیدواریم که ان شاءالله در آینده کمتر شاهد این مسائل باشیم.

به نظر شما چرا شاهد افزایش تخلفات بانکی مثل اختلاس و زد و بند های مالی هستیم؟

بررسی‌ها و مطالعات متعددی در این خصوص انجام شده و متاسفانه باید بگویم که این فسادها فقط در شبکه بانکی نیست. شبکه بانکی تنها بخشی از این فسادهاست و وضعیت اقتصادی جامعه از سال های گذشته حالت پیچیده ای پیدا کرده است. شرایط خاصی که در اقتصاد به وجود آمد باعث شد که شاهد این فسادها در شبکه بانکی باشیم . از طرف دیگر ابزارها و سازوکارهای نظارتی ضعیف که بر شبکه بانکی کشور حاکم هست یکی از عوامل افزایش تخلفات در شبکه بانکی محسوب می‌شود و باید بانک مرکزی ابزار نظارت بیشتری در اختیار داشته باشد.

همچنین ما خلاء های قانونی داریم و این نظارت ها به درستی منطبق با مقررات و قوانین صورت نمی گیرد. اصرار مجلس شورای اسلامی برای اصلاح قوانین عملیات بانکی و بانک مرکزی به همین خاطر است که بتوانیم با تعریف و تقویت سازوکارهایی بر شبکه بانکی کشور نظارت داشته باشیم.

بحث‌های حاکمیت شرکتی در داخل شبکه بانکی، بحث‌های سازکارهای نظارتی و حسابرسی داخل خود بانک‌ها، بحث های عدم وجود سازوکارهای دقیق و روشن در حوزه مدیریت ریسک و شبکه بانکی هست که می‌تواند زمینه ساز سوءاستفاده و تخلفات باشد.

ما این موارد را شناسایی کرده و امیدواریم که ان‌شاءالله در لایحه بانکداری و عملیات بانکی که ارائه می‌شود در کمیسیون اقتصادی شروع می کنیم. باید لایحه بانکداری و عملیات بانکی به گونه ای تنظیم شود که در آینده کمتر شاهدچنین مواردی باشیم.

کمی از موضوع فساد اقتصادی فاصله بگیریم و به حوزه انتخابیه شما بپردازیم. شما نماینده مردمی هستید که در حوزه جغرافیای سیاسی دارای 5 فرمانداری است. به عبارت بهتر شما نماینده مردم 5 شهرستان هستید. برخی‌ها اعتقاد دارند این گستردگی حوزه انتخابیه مانع خدمت‌رسانی درست می‌شود و چاره کار را انتزاع حوزه انتخابیه و داشتن نمایندگان مستقل برای مناطق می‌دانند. آیا شما با داشتن نمایندگان مستقل برای شهرستان‌های ری، پردیس، شمیرانات و اسلامشهر، موافق هستید؟

در این خصوص که نظر شخصی مد نظر نیست و باید نظرات کارشناسی را مورد بررسی قرار دهیم. از سال های گذشته که این بحث مطرح شده گزارش های متعددی داشتیم.بررسی این گزارش ها نشان می دهد که تقریباً اکثریت مردم این شهرستان‌ها  و هم مردم تهران این مساله را مناسب تشخیص ندادند. در دنیا هم شهرهایی که بر هم تأثیر می گذارند تحت یک مدیریت واحد اداره می‌شوند، تهران، ری و شمیرانات هم در طول تاریخ مشاهده می‌شود که از یک پیکر هستند و در کنار هم و در پیوستگی کامل بوده اند. فکر می کنم که تفکیک انتزاعی آن‌ها ولو به صورت کارشناسی و ارزیابی شده  کارآمدی لازم را نداشته است. به نظرم باید مشکلات این مناطق حل شود اما چالش‌های این شهرها صرفاً با انتزاع حوزه انتخابیه نمایندگان حل نخواهد شد.

در مورد مشکلات مسکن مهر پردیس که واقعاً این روز ها مردم گلایه های زیادی درباره شان دارند و ابهامات در نرخ گزاری واحد های مسکونی چه نظری دارید؟

مسکن مهر پدیده ای بود که از دولت قبل متاسفانه به این دولت ارث رسید. طرح‌هایی که نه فقط در پردیس بلکه در جای جای کشور راه اندازی شده دارای اشکال هستند. بخش هایی از این مشکلات خود طرح است،بخش های دیگر ضعف نظارتی بوده و متاسفانه این وسط هم مردم ضرر دیدند.

دولت یازدهم هم سعی داشته است در این دو الی سه سال اخیر مشکلات را تا حدودی برطرف کند.در خصوص پردیس از سال 92 تاکنون پیشرفت هایی تقریباً صورت گرفته واین یعنی دولت در این باره درجا نزده ولی مشکلات همچنان پا بر جا است و ما از وزارت راه  انتظار داریم که مسؤولانه حداقل به این مساله ورود پیدا کند و به اقدامات خود سرعت ببخشند.

این طرح چالش‌‌های زیادی داشت و دارد و مثلا در یک طرح شاهد هستیم با وجود اینکه مردم ساکن واحدهای مسکن مهر شده بودند در یک پروژه‌ 96 واحدی دیوار ساختمان کج شده و ترک برداشته است.

این ها مواردی هستند که باید بررسی و ورود جدی به آنها داشته باشیم که مردم خدایی نکرده متضررنشوند. افرادی که در منازل این طرح ساکن شده اند، افرادی از قشر متوسط پایین جامعه هستند و نیاز است که با اولویتی که این طرح ها و محل سکونت این عزیزانمان دارند بتوانیم پاسخ اثربخشی را به درخواست بر حق آنها بدهیم.

* انتهای پیام/

لینک کوتاه :

ارسال نظر

  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
2 + 14 =

پر بازدید ها

آخرین اخبار

گفتگو

گزارش

کالای ایرانی بانک پارسیان دانلود موسیقی بانک سپه دانلود نرم افزار هتل سنتی مهر یزد ایران زمین اپلیکیشن جامعه تبلیغات آموزش خبرنگاری نارنجی قرمز اخبار فوتبال گیف جامعه خبر نارنجی بیماری های خاص ایران اکونومیست ستاد دیه کشور اخبار کانون سردفتران کاریابی رسانه انجمن حمایت زندانیان آموزش خبرنگاری گیفففف