امسال ۶۰۹ هزار تن مرکبات مازاد صادر می‌شود

   شناسه خبر:00731
امسال ۶۰۹ هزار تن مرکبات مازاد صادر می‌شود اقتصاد , کشاورزی و دامداری
مدیرکل توسعه صادرات وزارت جهاد کشاورزی گفت:برای جلوگیری از افت قیمت مرکبات در سال جاری و ضرر و زیان باغداران، ۶۰۹ هزار تن پرتقال و نارنگی مازاد مصرف با کمک طرح "بازار در برابر بازار" صادر می شود.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی جامعه؛ شاهرخ شجری اظهار کرد:در سال جاری پیش‌بینی می شود  2 میلیون 707 هزار تن پرتقال تولید شود که در مقایسه با سال گذشته رشد 12 و نیم درصدی دارد.

وی افزود: امسال همچنین  پیش بینی شده  که 742 هزار تن نارنگی تولید داشته باشیم که در مقایسه با سال گذشته رشد 5.2 درصدی داشته است و این افزایش تولید نشان دهند افزایش بهره‌وری در بخش کشاورزی است.

مدیرکل دفتر توسعه صادرات وزارت جهاد کشاورزی ادامه داد: مصرف سالانه پرتقال در کشور  2 میلیون و 200 هزار تن است که با در نظر گرفتن میزان تولید، 517 هزار تن مازاد تولید وجود دارد.

وی با تاکید بر اینکه مازاد تولید سال جاری الزما باید صادر شود تصریح کرد: در سال گذشته از تولید مازاد خود تنها 6 هزار  18 تن صادرات وجود داشت  که این میزان برای بخش کشاورزی عمل معنا دار و تأثیر گذاری به حساب نمی‌آید.

شجری افزود: در صوراتی که در سال جاری نتوانیم مازاد تولید مصرف مرکبات را صادر کنیم  قیمت این محصول به شدت  ضرر تولید کننده کاهش می‌یابد و اقدامات ما برای تعادل بخشی به بازار این محصول و  ایجاد بازارهای صادراتی است.

609 هزار تن مرکبات مازاد در سال جاری صادر می‌شود

این مقام مسئول یاد آورشد: مصرف داخلی نارنگی نیز در کشور 650 تن است اما تولید ما در سال جاری 742 هزار تن است، بنابراین باید 92 هزار تن از این محصول را صادر کنیم.

وی تصریح کرد:در مجموع در سال جاری باید بتوانیم 609 هزار تن مازاد نارنگی و پرتقال خود را به خارج از کشور صادر کنیم  اما در کنار صادرات، سیاست‌های تنظیم بازار مصرف داخلی نیز موردتوجه قرار می‌گیرد.

شجری گفت: بر اساس نظر وزیر جهاد کشاورزی  این وزارتخانه قصد ایجاد بازار های صادراتی را دارد و تنها به دنبال صادرات کوتاه‌مدت و تولید مازاد مصرف نیست.

وی افزود: بر این اساس تولید بر ای  نیاز بازارهای صادراتی و سلیقه آنها  صورت می‌گیرد و کیفیت و بسته‌بندی‌ مورد نظر واردکننده  رعایت می‌شود.

شجری گفت: توسعه صادرات در بخش محصولات کشاورزی بر اساس  برند سازی و ایجاد زنجیره‌های صادراتی انجام می‌شود و صادرات به‌صورت فله جایگاهی در این خصوص ندارد.

وی افزود: طرح "بازار در برابر بازار" را وزارت جهاد کشاورزی در سال جاری دنبال می‌کند که اخیراً وزیر جهاد کشاورزی این طرح  را به "صادرات 3 کیلو گرم پرتقال در برای واردات یک کیلوگرم پرتقال" (در فصل  برداشت داخلی) در ستور کادر دارد.

اجرای طرح بازار در برابر بازار برای انبه و آناناس

شجری گفت: طرح بازار در برابر بازار نیز در بخش سیب درختی و موز نیز دنبال شد  و در ازای صادرات یک  و نیم کیلو گرم سیب اجاره واردات یک کیلوگرم موز داده شد که برای تشویق صادرکننده سیب، تعرفه واردات موز برای آنها از 26 درصد به 5 درصد کاهش یافت.

وی افزود: بر این اساس واردات مرکبات تنها از تاریخ 15 اردیبهشت ماه تا 15 شهریور ما امکان‌پذیر است که در این مدت عرضه مرکبات داخلی وجود ندارد.

شجری گفت: این وزارتخانه برنامه‌های برای واردات "بازار در برابر بازار" در محصولات انبه و آناناس دارد که با جمع‌بندی رسیدن در این خصوص برای صادرای کنندگان اطلاع رسانی می‌شود.

تسنیم

* انتهای پیام/

لینک کوتاه :

ارسال نظر

  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
2 + 14 =

پر بازدید ها

آخرین اخبار

گفتگو

گزارش

بانک پارسیان دانلود موسیقی بانک سپه دانلود نرم افزار هتل سنتی مهر یزد ایران زمین اپلیکیشن جامعه تبلیغات آموزش خبرنگاری نارنجی قرمز اخبار فوتبال گیف جامعه خبر نارنجی بیماری های خاص ایران اکونومیست ستاد دیه کشور اخبار کانون سردفتران کاریابی رسانه انجمن حمایت زندانیان آموزش خبرنگاری گیفففف