در نشست کارشناسی لایحه جامع وکالت عنوان شد

دولتها موظف به ایجاد شرایط دفاع آزادانه وکلا از موکلان هستند

   شناسه خبر:00719
دولتها موظف به ایجاد شرایط دفاع آزادانه وکلا از موکلان هستند جامعه , قضایی و حقوقی
نشست هم اندیشی بررسي لایحه جامع وکالت با حضور مسئولاني از قوه قضاييه، شوراي نگهبان، كانون وكلا، نمايندگان مجلس و برخي از اساتيد دانشگاه و كارشناسان حقوقي در مرکز همایش های بین المللی رایزن برگزار شد.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری جامعه؛ دکتر خدائیان چگینی معاون حقوقی قوه قضائیه در اين نشست با بيان اينكه نقد لایحه جامع وکالت باید با توجه به نقاط قوت و ضعف آن انجام گیرد گفت: باید نه تنها موجب دسترسی مردم به وکیل بلکه امکان انجام وظیفه درست وکیل فراهم شود. اقدام ناصواب فرد یا گروه اندک نباید به حساب کل حرفه گذاشته بشود در عین حال باید بودجه ای برای تامین خدمات معاضدتی و تسخیری پیش بینی شود.

دکتر ابراهیمیان عضو شورای نگهبان نيز در اين نشست بر لزوم نگاه کارشناسانه و بدون جهت گیری به لایحه جامع وكالت تاكيد كرد.

همچنين دکتر صادقی نماینده مردم تهران در مجلس با بر لزوم به روز شدن لایحه جامع وکالت اشاره و افزود: نگرشهای حقوقی باید با اصول حقوق عمومی و اساسی منطبق شود و لایحه جامع وکالت روزآمد گردد.

دکتر فتحی نماینده مردم تهران در مجلس نيز در اين نشست با بيان اينكه لایحه جامع در قسمتهایی که جنبه حاکمیتی دارد باید از طریق قانونگذاری در مجلس تدوین شود اما در قسمتهایی که صرفا جنبه صنفی دارد اصولا دخالت مجلس بی مورد است گفت: کانونهای وکلا باید بتوانند این موارد را با اختیار تفویضی قانونی در قالب آئین نامه یا اساسنامه تدوین و اجرا کنند و خود به تدبیر امورشان بپردازند. وی اضافه کرد عدم دخالت در امر کلان قانونگذاری ضعفی است که دامنگیر جامعه وکالت کشور شده است و باید مرتفع شود.

همچنين در اين نشست دکتر حسین آبادی، رئیس کانون وکلای مرکز تفاوتهای نظارت و دخالت را برشمرد و با ذکر مثالهایی ثابت کرد که در قانون اولیه استقلال کانون وکلا نظارت به قوی ترین وجه وجود داشته و در قانون کیفیت اخذ پروانه وکالت تبدیل به دخالت شده است.

دکتر مرتضی شهبازی نیا، رئیس دانشکده حقوق دانشگاه تربیت مدرس در اين نشست با تاكيد بر اينكه نظام قضائی باید در برابر مداخلات نادرست فارغ از فشارهای بیرونی و درونی عمل کند افزود: نظام قضايي بايد ترتیبی بدهد که خدمات حقوقی حرفه ای در اختیار همگان قرار گیرد و این مقدمه واجب حقوق شهروندی است که جز با استقلال وکالت و وکیل تحقق نخواهد یافت.

خانم دکتر داوودی با تصریح به اینکه در صورت مخدوش شدن استقلال کانون وکلا عضویت ایران در کانون بین المللی وکلا زیر سوال می رود اظهار داشت استقلال کانون وکلا و خودگردانی مالی آن موجب ارتقاء سطح آموزش و مدنیت شده است.  

دکتر اسلامی پناه وکیل دادگستری، استاد دانشگاه تهران و نماینده دوره هشتم مجلس با اشاره به مبانی فقهی لزوم استقلال وکیل نظریه حاکمیتی بودن وکالت در دعاوی را رد کرد و استقلال وکلا و کانون وکلا را ضامن حفظ عدالت دانست.

بهمن کشاورز رئیس اتحادیه کانون های وکلای دادگستری ایران در اين نشست با برشمردن استانداردهای بین المللی وکالت در دعاوی اظهار امیدواری کرد: مجلس شورای اسلامی قانونی که این استانداردها را کاملا رعایت کرده باشد تصویب کند.

در اين نشست همچنين دکتر سیدمحمود کاشانی استاد دانشگاه و وکیل دادگستری در خصوص تعهدات وکیل و بایسته های قانونگذاری و همچنین رضا یزدی از وکلای دادگستری به سخنراني پرداختند.

آقایان جعفرزاده، کمالی پور، دکتر علی نوبخت، تجری، نوروزی، شوشتری، کاظمی و پورابراهیمی از نمایندگان مجلس شوراي اسلامي و همچنين میرکوهی معاون وزارت دادگستری از ميهمانان و حاضرين اين نشست بودند.

* انتهای پیام/

لینک کوتاه :

ارسال نظر

  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
2 + 14 =

پر بازدید ها

آخرین اخبار

گفتگو

گزارش

بانک پارسیان دانلود موسیقی بانک سپه دانلود نرم افزار هتل سنتی مهر یزد ایران زمین اپلیکیشن جامعه تبلیغات آموزش خبرنگاری نارنجی قرمز اخبار فوتبال گیف جامعه خبر نارنجی بیماری های خاص ایران اکونومیست ستاد دیه کشور اخبار کانون سردفتران کاریابی رسانه انجمن حمایت زندانیان آموزش خبرنگاری گیفففف