روحانی در جلسه بررسی صلاحیت ۳ وزیر

هماهنگی خوبی بین دولت و مجلس دهم بوده است

   شناسه خبر:00710
هماهنگی خوبی بین دولت و مجلس دهم بوده است سیاست , دولت
رئیس جمهور با بیان اینکه تردیدی ندارم هماهنگی بیشتر بین دولت و مجلس به نفع مردم و خواست ملت ایران است، گفت: دولت یازدهم در آغاز کار خود با بحران های شدیدی مواجه بود.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی جامعه؛ حجت الاسلام حسن روحانی رئیس جمهور صبح امروز سه شنبه در جلسه بررسی صلاحیت وزرای پیشنهادی دولت در صحن علنی مجلس شورای اسلامی اظهارکرد: امروز بنا دارم که خدمت نمایندگان محترم مجلس به تناسب ترمیم کابینه نکاتی را عرض کنم. اگرچه قبلاً دیدارهایی را با شما داشته ام، اما این اولین دیدار در خانه ملت و در حضور شما نمایندگان منتخب ملت ایران است.

 

وی افزود: به همه شما خسته نباشید عرض می کنم به خاطر حدود ۵ ماهی که در کار و تلاش در مجلس بودید و سپاسگزاری می کنم برای همکاری و هماهنگی بسیار خوبی که در مجلس دهم بین دولت و مجلس در طرح ها و لوایح وجود داشت.

 

روحانی خاطرنشان کرد: تردیدی ندارم هماهنگی و همفکری بیشتر به نفع مردم و خواست ملت ایران است.

رئیس جمهور تاکید کرد: دولت یازدهم در آغاز کار خود و شروع فعالیتش با مشکلات بزرگی روبرو بود که شاید بتوان نام آنها را بحران ها نامید. هیچ دولتی بعد از جنگ تحمیلی در آغاز کارش با تورم بیش از ۲۳ درصد مواجه نبوده است، در حالی که در آغاز دولت یازدهم کشور با تورم ۴۰ درصد روبرو بود.

وی تصریح کرد: هیچ دولتی بعد از جنگ تحمیلی نبوده است که در آغاز کار خود کشور با رشد منفی روبرو بوده باشد اما دولت یازدهم در شرایطی کار خود را آغاز کرد که با ۸ فصل رشد منفی روبرو بود.

روحانی اظهارکرد: هیچ دولتی نبوده که در شروع کارش با عدم اشتغال خالص چند سال مداوم روبرو بوده باشد؛ اشتغال خالصی که در طول چند سال نزدیک صفر بوده است.

رئیس جمهور گفت: هیچ دولتی نبود که در آغاز کار خود پس از انقلاب اسلامی با تحریم های شدید سازمان ملل و قطعنامه های شورای امنیت تحت ذیل ۷ مواجه باشد اما دولت یازدهم با این مشکلات مواجه بود.

وی گفت: اگر من بگویم که در آغاز کار دولت در بخش سیاست خارجی و در بخش اقتصاد به ویژه اقتصاد کلان با معضلات شبه بحرانی مواجه بودیم، سخن به اغراق نگفته ام، به همین دلیل دولت ناچار بود در اولین قدم های خود به بحث سیاست خارجی و اقتصاد بیش از بخش های دیگر توجه کند.

دولت اعتقاد دارد زیربنایی‌ترین مسئله، فرهنگ است

رئیس‌جمهور ادامه داد: ضمن اینکه دولت معتقد بوده و هست که زیربنایی‌ترین مسئله، مسئله فرهنگ است اما به دلیل شرایط خاص آغاز به کار این دولت، توجهات و اهتمام برای آن بود که ما از معضل پیچیده اقتصادی و سیاست خارجی بتوانیم عبور کنیم.

روحانی افزود: ملت بزرگ ایران با حضور در انتخابات سال ۹۲ که با صدای بلند، مسیر و راه عدالت را برگزید، این فریاد را یکبار دیگر در اسفند ۹۴ تکرار کرد و مسیر و راه را به همه ما نشان داد که چگونه باید مسائل ملی و آنچه خواست و نیاز مردم است، به حل و فصل برسانیم.

رئیس قوه مجریه با اشاره به اینکه دولت در اقتصاد کلان، قدم‌های روشنی برداشته و آمار و ارقام به خوبی گواه این مسئله است، خاطرنشان کرد: ما از تورم بالای ۴۰ درصد به یک رقم و زیر هشت درصد رسیدیم و در سه ماهه نخست سال نسبت به زمان مشابه رشد منفی اقتصادی ۶.۸ را به رشد اقتصادی مثبت ۴.۴ رساندیم و تا پایان سال هدفگذاری دولت رشد پنج درصد در سال ۹۵ است.

وی گفت: ما در مسئله اشتغال گرچه بسیار عقب هستیم و ورود نسل جوان ما به بازار کار و نیروی فعال کار در بهار امسال کم سابقه بوده است، اما بیش از یک میلیون و ۲۰۰ هزار نفر با عنوان نیروی فعال وارد بازار کار شده‌اند.

روحانی تصریح کرد: گرچه دولت در شرایط فعلی توان ایجاد اشتغال بالای یک میلیون را ندارد، اما طبق آمار مرکز آمار، اشتغال بهار امسال نسبت به سال گذشته بیش از  ۷۰۰هزار نفر بوده است؛ این رقم گرچه قابل توجه است اما برای رسیدن به نقطه یک میلیون و ۲۰۰ هزار نفر، حداقل ۵۰۰ هزار منفی است، این یعنی در مسئله اشتغال باید اهتمام بیشتری به خرج دهیم.

ایجاد اشتغال از طریق بنگاه های کوچک و متوسط

رئیس قوه مجریه گفت: ایجاد اشتغال بیشتر از طریق بنگاه های کوچک و متوسط در حال انجام شد و اقتصاد مقاومتی و بانکهای ما همین مسیر را دنبال کرده و خواهند کرد. اگرچه هنوز به شکوفایی اقتصادی نرسیده ایم و اگرچه تا رشد ۸ درصد فاصله داریم، اما آمارها و شاخص ها به ما می گویند مسیری که انتخاب کرده ایم، مسیر صحیحی است.

رئیس جمهور ادامه داد: در اقتصاد، هدف ما ایجاد آرامش، اعتماد و امید به آینده بود. آمارهای بانک مرکزی نسبت به امید آینده در اقتصاد به ما می گویند در یک سال اخیر امید مردم به آینده اقتصاد کشور بیشتر شده و این به معنای انتخاب مسیر صحیح است.

وی بیان کرد: شرایط اقتصادی ۳ ماهه اخیر به ما می گوید شاخص ها و مسیر اقتصاد کلان ما درست بوده، شرایط روابط خارجی ما در دنیا می گوید مسیر انتخابی تعامل سازنده با جهان که جزء سیاست های کلی نظام هم هست، مسیر درستی بوده است.

روحانی افزود: امروز به اقدام ملی ملت ایران افتخار می‌کنیم، به رهنمودهای رهبری و دستیابی ملت ایران به حقوق حقه خود در برابر قدرت‌های مستکبر جهانی افتخار می‌کنیم که بالاترین دستاورد آن گسترش انتخاب آزاد برای ملت ایران است.

رئیس جمهور گفت: امروز ما انتخاب آزاد داریم، آنهایی که آمدند به دور ما دیوار کشیدند تحت این عنوان که نمی توانید بیش از یک میلیون بشکه نفت صادر کنید، امروز ملت ما انتخاب آزاد دارد که هرچه می خواهد نفت صادر کند و به هر کشوری که خود می خواهد. صادرات نفت ما در ماه های اخیر از ۲ میلیون بشکه هم فراتر رفته است.

وی بیان کرد:  اینکه به کجا نفت می فروشیم، آسیا، آمریکا، آفریقا، این در اختیار ایران است. نمی توانند به ما بگویند فقط به این چند کشور، اینکه نفتمان را با چه ارزی بفروشیم این هم انتخاب آزاد ملت ایران است.

روحانی تصریح کرد: مردم ایران نسبت به پول ذخیره خود در کشورهای مختلف حق انتخاب نداشتند. آنها که می گویند برجام چه کار کرده، برجام راه انتخاب ملت ایران را برای صادرات، واردات، تعامل با جهان، انتخاب نوع مشتری و نوع کالا باز کرده است و ملت ایران دارای انتخاب آزاد شده است.

رئیس جمهور افزود: ما خودمان با اقتدار و استقلال کالا را از هر کشوری که بخواهیم انتخاب می کنیم اما قبلاً باید از کشوری خاص کالایی خاص را می خریدیم و با هر قیمتی که به ما می گفتند، اما امروز بهترین کالاها را به طور مثال کالاهای دارویی و تجهیزات پزشکی را وارد می کنیم.

وی با بیان اینکه امروز دیگر رقابت برای تحریم بیشتر علیه ملت ایران وجود ندارد، بیان کرد: دنیا امروز واقف شده که باید با زبان تکریم و احترام با ملت ایران صحبت کند.

روحانی گفت: ما دیگر مجبور نیستیم که کشتی هایی که کالاهای ما را وارد می کنند، به کشورهای دیگر جهت پهلوگیری بفرستیم و پول و هزینه اضافه از ملت خرج کنیم.

رئیس جمهور ادامه داد: ما امروز در شرایطی هستیم که آنها که از ایران هراسی صحبت می کردند، زبانشان به لکنت افتاده و شنونده های آنها هم هر روز کمتر می شود و به جای آنکه افکار عمومی در برابر صحبت های آنها سر تسلیم فرود آورد، لبخند تمسخر می زنند.

وی اظهارکرد: ما امروز شرایط مناسبی برای روابط خارجی با دنیا داریم و مسیر صحیحی را انتخاب کرده ایم و جهت حرکت اقتصادی در داخل هم مسیر درستی را طی کرده ایم.

روحانی گفت: هر روز که می گذرد ما گشایش جدیدی را مشاهده می کنیم. حتی در برابر بدعهدی برخی کشورها که همواره در طول تاریخ بدعهد بوده اند، حتی آنها را هم قدم به قدم مجبور می کنیم که به تعهدات خود عمل کنند.

واردات روزانه ۱۰۰ تن کیک زرد افتخار ملی است

رئیس‌جمهور در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه هر روز گشایش نوینی در بانک‌ها ایجاد می‌شود، گفت: هر روز در فناوری هسته‌ای با گشایش نوینی مواجه هستیم، امروز ۱۰۰ تن کیک زرد وارد کشور می‌شود و اگر روزی می‌گفتند نطنز غیرقانونی است، امروز محصول نطنز را صادر می‌کنیم و آب سنگین را با دریافت پول نقد به آمریکا و روسیه می‌فروشیم؛ آیا این افتخار ملی برای ما نیست؟

وی با بیان اینکه دولت موظف بود در قدم اول گره اقتصادی را باز کند، گفت: امروز شما تسهیلاتی که سیستم بانکی ما به بنگاه‌های اقتصادی در شش ماهه اول سال داده‌اند را با شش ماهه پارسال مقایسه کنید.

روحانی افزود: اگر می‌بینید برای اولین بار صادرات غیرنفتی بر واردات پیشی گرفته، به معنای حرکت در مسیر رونق اقتصادی است.

رئیس‌جمهور با اشاره به این مطلب که مسیر بودجه‌ریزی کشور مسیر صحیح و درستی را برگزیده است، گفت: امروز روابط خارجی ما در شرایط مناسب‌تر از سال‌های گذشته است.

وی با اشاره به سیاست خارجی دولت یازدهم گفت: امروز از تحرکات سیاست خارجی ما، اسرائیل عصبانی است و اینکه در منطقه از عصبانیت کشورهای کم‌هوشی چون عربستان افزوده می‌شود، به معنای آن است که راهبرد درست انتخاب شده است.

روحانی خطاب به ملت ایران گفت: اساس کار این دولت بر مبنای ترمیم و تغییر کابینه شکل نگرفته، ما دولتی نبود که هر از چند گاه چند وزیر را برای ترمیم کابینه، عزل و یا استعفای آنان را قبول کنیم و افراد جدیدی به مجلس معرفی کنیم.

رئیس‌جمهور افزود: یک دورانی بود که ترمیم کابینه شده بود قاعده و تثبیت کابینه شده بود استثناء اما امروز تثبیت کابینه، قاعده ماست.

وی تأکید کرد: در عین حال اگر جایی لازم ببینیم که ترمیم کابینه سرعت دولت را اضافه می‌کند، این ترمیم صورت می‌گیرد و این ترمیم به معنای تغییر جهت دولت نیست.

روحانی ادامه داد: هدف و جهتی که دولت انتخاب کرده، پای آن تا روز آخر خواهد ایستاد و از فشار، نقد غیرمنصفانه و تخریب هیچ هراسی ندارد.

رئیس‌جمهور با بیان اینکه آنچه که برای دولت مهم است، رضای خدا و خشنودی مردم است، گفت: آنچه برای ما اهمیت دارد، پیشرفت و اقتدار ملی است که بعضی از اقتدار ملی خوشحال نمی‌شوند، باید بر افکار خود دقت کنند؛ اقتدار ایران، اقتدار ایرانی را می‌خواهد.

آمار اعتیاد و طلاق کاهش یافته است

وی با اشاره به بیانات رهبر معظم انقلاب در جلسه شب گذشته مقابله با آسیب‌های اجتماعی گفت: ایشان در آن جلسه فرمودند: «برای مبارزه با آسیب‌های اجتماعی حتی آنهایی که به دین اسلام اعتقادی ندارند، اما ایران را قبول دارند، به عنوان یک ایرانی باید وارد میدان شوند.»؛ حتی اگر کسی در عشقش به ایران تردید باشد، باید با همه توان برای مقابله با آسیب‌های اجتماعی آماده شود و تحرک داشته باشد.

روحانی ادامه داد: مگر می‌شود در جامعه‌ای زندگی کنیم که اعتیاد رو به افزایش باشد و ما راحت بخوابیم. خوشبختانه آخرین آمار شورای اجتماعی این بود که در شش ماهه گذشته آمار اعتیاد و طلاق کاهش یافته است و همین کاهش چند درصدی برای ما امیدوارکننده است.

رئیس‌جمهور تصریح کرد: ما اگر امروز احساس کنیم در مسیر و راه درستی که انتخاب کرده‌ایم، در شیوه‌ها نیاز به راه و روشی نو داریم؛ در تحرکاتمان نیاز به سرعت بیشتر داریم، باید تغییراتی صورت گیرد، گرچه اهداف و جهت نیاز به تداوم دارد.

وی افزود: برخی می‌گویند ۱۰ ماه مانده چرا ترمیم کابینه! اگر ضرورتی اقتضاء کند، اگر نشاط بیشتری نیاز باشد و اگر مدیر تازه نفسی نیاز باشد، چرا این ترمیم نباید صورت گیرد؟

روحانی با بیان اینکه اصل و هدف این دولت، خدمت بانشاط به مردم است، گفت: ما یک روز هم نمی‌توانیم خدمتمان را تعطیل کنیم.

رئیس جمهور با طرح این سوال ها که آیا ما یک ساعت می توانیم آب و برق را تعطیل کنیم؟ یک روز می توانیم خدمات انرژی و سوخت را تعطیل کنیم؟ آموزش و پرورش را تعطیل کنیم؟ حمل و نقل را تعطیل کنیم؟ بانک و بیمه را تعطیل کنیم؟ گفت: فعالیت دولت در مسیر خدمات تعطیل بردار نیست.

وی ادامه داد: سه وزیری که امروز به مجلس معرفی شده اند و نمایندگان محترم انشاالله رای اعتماد به آنها خواهند داد هر سه وزیر امور اجتماعی هستند؛ وزیر امور اجتماعی و فرهنگی هستند و برخی از آنها نقش بسیار بنیادی دارند.

روحانی با تاکید بر اینکه این وزارتخانه ها، وزارتخانه هایی هستند که باید بار مسئولیت هدایت فرزندان ما و ایجاد عدالت در جامعه را به دوش بکشند، گفت: بزرگترین دستگاهی که فرصت برابر را برای روستایی، شهری، فقیر و غنی ایجاد می کند، آموزش و پرورش است.

وی  افزود: آموزش و پرورش در سراسر کشور همه نوجوانان را پای یک کلاس می نشاند و معلمین عزیز ما در سراسر کشور به تعلیم و تربیت آنها مشغول می شوند.

رئیس جمهور ادامه داد: آموزش و پرورش است اولین قدم در ایجاد عدالت اجتماعی، عدالت فرهنگی و اولین قدم برای پیشرفت و تعالی نوجوانی است که در روستایی کوچک زندگی می کند.

روحانی افزود: اینکه شما می بینید امروز بسیاری از مسئولین کشور از روستاها برخاسته و از آنجا بار مسئولیت کشور را بر دوش کشیده اند، اولین نهادی که به آنها کمک کرد آموزش و پرورش بود.

وی  با بیان اینکه آن دستگاهی که می تواند امروز به جامعه ما نشاط بدهد و جوانان ما را از لحاظ جسمی سالم و از لحاظ روحی آنها را از افسردگی خلاص کند، وزارت ورزش و جوانان است. ادامه داد: آمار وزیر بهداشت در جلسه دیشب نگران کننده بود.

نه تنها از ذخیره استفاده نکرده ایم بلکه ۳۰ میلیارد دلار ذخیره کرده ایم

رئیس جمهور با طرح این سئوال که چه کسی باید این افسردگی را رفع کند، گفت: قبل از پزشک، روانپزشک و وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی، وزارت ورزش و جوانان باید این کار را انجام دهد. نسل جوان ما باید به آینده امیدوار شود.

روحانی با طرح این سئوال که چرا اعتیاد در کشور ما وجود دارد، تصریح کرد: زیرا ناامیدی در کشور حاکم شده است. چون برخی از رسانه ها غیرمسئولانه پمپاژ ناامیدی در نسل جوان را انجام می دهند.

وی افزود: ما را چه شده است که در شرایطی که همه کشورهای نفت خیز دچار بحران اقتصادی شده اند، حتی کشور پولداری مانند عربستان و همه آنها از ذخایر سالهای قبل خود استفاده می کنند، تنها ایران است که در شرایط اقتصادی کاهش قیمت نفت هم تورم را کاهش داده و هم رشد اقتصادی داشته است؛ هم اشتغال داشته و نه تنها از ذخیره استفاده نکرده بلکه ۳۰ میلیارد دلار ذخیره کرده است.

رئیس جمهور گفت: امروز علیرغم یک عده انقلابی نمایی که مصالح کشور را نمی فهمند و درک نمی کنند همه سازمانهای بین المللی و دنیا به این نکته اعتراف دارند که ایران بهترین کشور و امن ترین کشور برای سرمایه گذاری خارجی است.

روحانی تصریح کرد: ایران کشوری است که جاذبه ای بهتر از دیگر کشورها برای جذب سرمایه خارجی دارد. این در شرایطی است که گاهی وقت ها حرفهایی ناپسند درگوشه و کنار زده می شود. اگر ما زبانمان را واحد کنیم و یکصدا حرف بزنیم آن وقت شما خواهید دید که جاذبه تا چه میزان خواهد شد.

وی در ادامه گفت: اگر همه ما به گونه ای حرف بزنیم که امید جوانان را افزایش دهد آن وقت جوانان عزیز ما به  سمت مواد مخدر، الکل و فساد نمی روند.

رئیس جمهور خاطرنشان کرد: ما باید امید و نشاط بدهیم. ورزش و جوانان می توانند به جامعه ما نشاط و امید بدهند. خواست من از آقای سلطانی فر برای دعوت به این وزارت این بود که ورزش همگانی فوق العاده مهم است. ورزش قهرمانی هم بسیار مهم است و از این دو مهمتر، مسئله جوانان کشور است.

مهر

* انتهای پیام/

لینک کوتاه :

ارسال نظر

  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
2 + 14 =

پر بازدید ها

آخرین اخبار

گفتگو

گزارش

محیط زیست شهرداری تهران بانک پارسیان دانلود موسیقی بانک سپه دانلود نرم افزار هتل سنتی مهر یزد ایران زمین اپلیکیشن جامعه تبلیغات آموزش خبرنگاری نارنجی قرمز اخبار فوتبال گیف جامعه خبر نارنجی بیماری های خاص ایران اکونومیست ستاد دیه کشور اخبار کانون سردفتران کاریابی رسانه انجمن حمایت زندانیان آموزش خبرنگاری گیفففف