گامی بلند برای نابودی زیکا

در این کارخانه پشه تولید می شود!

   شناسه خبر:00677
در این کارخانه پشه تولید می شود! جامعه , سایر حوزه های اجتماعی
دانشمندان با استفاده از میلیون ها پشه پرورش یافته در کارخانجات تحقیقاتی گامی بلند به سوی نابودی حشرات ناقل بیماری های مختلف برداشته اند.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی جامعه؛ بیماریهای خطرناکی همچون زیکا، تب زرد یا دنگو توسط پشه هایی منتقل می شوند که دانشمندان از چند دهه پیش برای نابودی آنها در تلاش بوده اند و به دستاورد چشمگیری نایل نشده اند.

 

اکنون یک شرکت فعال در زمنیه فناوریهای زیستی در بریتانیا موسوم به Oxitec از برنامه جدیدی خبر داده که طی آن از انبوهی از پشه های پرورش یافته در تأسیسات تحقیقاتی برای این منظور استفاده می شود.

 

به همین منظور تأسیسات بزرگ و مدرنی در برزیل راه اندازی شده که در آن چیزی جز پشه تولید نمی شود، البته با این تفاوت که این پشه ها برای نابودی بیماریهایی همچون زیکا دستکاری ژنتیکی شده اند.

تخمین زده شده که حدود ۶۰ میلیون پشه تولید شود تا بدین ترتیب یکی از تاریخی ترین اقدامات علمی بشر برای نابودی پشه های عامل بیماریهای خطرناک رقم خورده باشد.

این پشه ها سایر پشه های ناقل زیکا، تب زرد یا دنگو را نابود کرده تا از گسترش کلنی آنها جلوگیری شود.

پشه های تولید شده در این تأسیسات با پشه های ماده ناقل بیماری جفت گیری کرده که در نتیجه آن پشه های دارای نواقص ژنتیکی تولید می شود که در نهایت بدون آنکه تأثیری در انتقال بیماری داشته باشند نابود می شوند.

مهر

* انتهای پیام/

لینک کوتاه :

ارسال نظر

  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
2 + 14 =

پر بازدید ها

آخرین اخبار

گفتگو

گزارش

بانک پارسیان دانلود موسیقی بانک سپه دانلود نرم افزار هتل سنتی مهر یزد ایران زمین اپلیکیشن جامعه تبلیغات آموزش خبرنگاری نارنجی قرمز اخبار فوتبال گیف جامعه خبر نارنجی بیماری های خاص ایران اکونومیست ستاد دیه کشور اخبار کانون سردفتران کاریابی رسانه انجمن حمایت زندانیان آموزش خبرنگاری گیفففف