معاون زنگنه خبرداد

سناریوی جدید صادرات گاز به اروپا/جزئیات برگزاری مناقصات LNG ایران

   شناسه خبر:00666
سناریوی جدید صادرات گاز به اروپا/جزئیات برگزاری مناقصات LNG ایران اقتصاد , انرژی - صنعت - معدن و تجارت
معاون وزیر نفت با بیان اینکه یکی از سناریوهای صادرات گاز ایران به اروپا تولید LNG است گفت: بر این اساس نزدیک به ۱۰ میلیون تن ظرفیت جدید برای احداث واحدهای مینی LNG و FLNG تعریف شده است.

علی کاردر در تشریح مهمترین برنامه های تولید و صادرات گاز ایران از مسیر LNG گفت: در حال حاضر یکی از سناریوی های صادرات گاز ایران به ویژه به کشورهای اروپایی تولید وعرضه LNG است.

مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران تاکید کرد: در راستای این سیاست کلان علاوه بر ساخت واحدهای عظیم چند میلیون تنی LNG، احداث واحدهای کوچک، تولید LNG در قالب پروژه های مینی LNG و FLNG در دستور کار قرارگرفته است.

معاون وزیر نفت با تاکید بر اینکه نزدیک به ۱۰ میلیون تن ظرفیت جدید در قالب پروژه های مینی LNG و FLNG تعریف شده است، اظهار داشت: این واحدها می توانند از حدود ۵۰۰ هزار تن تا ۲ میلیون تن در سال ظرفیت برای تولید مینی LNG و FLNG داشته باشند.

این عضو هیئت مدیره شرکت ملی نفت ایران با تاکید بر اینکه بر اساس ضوابطی که تعیین شده امکان واگذاری واحدهای مینی LNG و یا FLNG ایران با صد درصد سهام به شرکت های صاحب صلاحیت بین المللی وجود دارد گفت: بر این اساس تاکنون مذاکراتی با شرکت های معتبر بین المللی و بخش خصوصی داخلی انجام گرفته است.

کاردر همچنین در خصوص تعیین قیمت فرمول فروش خوراک گاز طبیعی به واحدهای جدید مینی و FLNG به سرمایه گذاران داخلی و خارجی توضیح داد: فرمول قیمت گذاری به مدت ۱۰ سال برای تامین خوراک وحدهای مینی LNG و FLNG تدوین شده که در این فرمول برخی از شاخص های فروش نفت خام در شرق آسیا ملاک قیمت گذاری تعیین شده است.

وی همچنین در پاسخ به پرسش دیگری مبنی بر مذاکرات انجام گرفته با چند شرکت نوروژی به منظور راه اندازی واحدهای FLNG در منطقه خلیج فارس اظهار کرد: در این زمینه تاکنون مذاکراتی با چند شرکت نروژی انجام شده است.

این مقام مسئول در پایان با یادآوری این نکته که  واحدهای FLNG ایران در منطقه خلیج فارس از ظرفیت تولید سالانه ۵۰۰ هزار تن مینی LNG برخوردار هستند، خاطرنشان کرد: گفتگوها با یک شرکت نوروژی نهایی شده و در حال  انتقال مالکیت یک کشتی FLNG به سرمایه گذار نروژی هستیم.

مهر

* انتهای پیام/

لینک کوتاه :

ارسال نظر

  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
2 + 14 =

پر بازدید ها

آخرین اخبار

گفتگو

گزارش

محیط زیست شهرداری تهران بانک پارسیان دانلود موسیقی بانک سپه دانلود نرم افزار هتل سنتی مهر یزد ایران زمین اپلیکیشن جامعه تبلیغات آموزش خبرنگاری نارنجی قرمز اخبار فوتبال گیف جامعه خبر نارنجی بیماری های خاص ایران اکونومیست ستاد دیه کشور اخبار کانون سردفتران کاریابی رسانه انجمن حمایت زندانیان آموزش خبرنگاری گیفففف