یاداشت رسانه

آموزش خبرنگاری/ شرایط قانونی استخدام خبرنگاران در رسانه ها!

   شناسه خبر:00656
آموزش خبرنگاری/ شرایط قانونی استخدام خبرنگاران در رسانه ها! فرهنگ , رسانه , خبرنگاران , یاداشت
شاید باور نکنید اما قوانینی داریم که شرایط قانونی استخدام خبرنگاران در رسانه ها را عنوان کرده است. حالا اینکه رعایت می شود باید گفت به هیچ عنوان ....

پایگاه خبری جامعه خبر/ سید هادی کسایی زاده/ در سالهای اخیر دروازه ورود به رسانه ها آنقدر باز شد که غیر از خبرنگاران وبلاگ نویسان، اعضای ستادهای انتخاباتی، سیاسیون و حتی آقازاده ها هم سهم خود را از رسانه گرفتند و یک به یک چراغ سایت های خبری روشن و روشن تر شد.

تعداد خبرنگاران روز به روز بیشتر و بیشتر شد و افراد نا آگاه به علم رسانه موجب شدند تا سایت ها و اخبار زرد و سبک های غلط وارد فضای رسانه شود.

شاید سوال کنید آیا هر فردی می تواند خبرنگار شود؟ در پاسخ باید گفت در ایران از کودک 7 ساله تا پیرمرد 90 ساله می توانند هر لحظه ای که اراده کنند وارد یک رسانه شده و کارت خبرنگاری برای آنها صادر شود.

سوال دوم اینکه آیا قانونی برای جلوگیری از ورود افراد غیر متخصص و ناآگاه به حوزه رسانه وجود ندارد؟ پاسخ این است که قانون داریم اما اجرای آن به درستی انجام نمی شود.

بر اساس آیین نامه نویسندگان مطبوعاتی و خبرنگاران مصوب 22 شهریورماه 1354 شرایط کار خبرنگاران دقیق عنوان شده است.

*داشتن 20 سال تمام

* دارا بودن مدرک کارشناسی برای خبرنگاران حوزه سیاسی و مدرک دیپلم برای حوزه اجتماعی (اقتصادی-فرهنگی و...)

* نداشتن سابقه محکومیت کیفری

* تابعیت جمهوری اسلامی ایران

* داشتن حسن شهرت

* آشنایی با یکی از زبان های خارجی برای خبرنگاران سیاسی و نمایندگان رسانه های داخلی در خارج از کشور

* مدت زمان اعتبار هر کارت خبرنگاری هم 2 سال است

حالا با توجه به این آیین نامه آیا خبرنگاران رسانه ها اینگونه جذب می شوند؟ چند درصد خبرنگاران سابقه عدم محکومیت کیفری ارائه می کنند؟ چند درصد حسن شهرت یا آشنا به زبان خارجی هستند؟

شاید گزینه ها و موارد انتخاب یک خبرنگار برای یک رسانه در عصر حاضر کمی تغییر کرده باشد اما باید اصول خاصی برای این انتخاب در سراسر کشور رعایت شود.

ناگفته نماند که در میان خبرنگاران جدید می توان چهره هایی را مشاهده کرد که در مدت کوتاهی در مسیر حرفه ای قرار گرفته اند اما همین عدم اجرای قوانین و نداشتن یک صنف منسجم دسته بندی برای مراتب خبرنگاری تعریف نشده و همه در یک سطح قرار می گیرند.

اگر قانون تنقیح شود یا به درستی اجرا شود شاید روزی برسد که افراد جرات نداشته باشند بگویند من خبرنگارم یا کارت خبرنگاری نشان دهند چراکه این شغل سخت حرمت و تخصص و جایگاه ویژه ای دارد و فرد تا قبل از طی کردن مراحل عنوان خبرنگاری را نباید به خود اختصاص دهد.

* انتهای پیام/

لینک کوتاه :

ارسال نظر

  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
2 + 14 =

پر بازدید ها

آخرین اخبار

گفتگو

گزارش

محیط زیست شهرداری تهران بانک پارسیان دانلود موسیقی بانک سپه دانلود نرم افزار هتل سنتی مهر یزد ایران زمین اپلیکیشن جامعه تبلیغات آموزش خبرنگاری نارنجی قرمز اخبار فوتبال گیف جامعه خبر نارنجی بیماری های خاص ایران اکونومیست ستاد دیه کشور اخبار کانون سردفتران کاریابی رسانه انجمن حمایت زندانیان آموزش خبرنگاری گیفففف