رئیس قوه قضائیه در نشست خبری در بغداد

روابط قضایی ایران و عراق به ارتقاءِ سطح تعاملات سیاسی دو کشورمی‌انجامد

   شناسه خبر:00641
روابط قضایی ایران و عراق به ارتقاءِ سطح تعاملات سیاسی دو کشورمی‌انجامد جامعه , قضایی و حقوقی
آیت الله آملی لاریجانی گفت: روابط حقوقی و قضایی ایران و عراق می‌تواند به ارتقای سطح تعاملات سیاسی دو کشور بینجامد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی جامعه؛ آیت الله آملی لاریجانی رئیس قوه قضائیه که از روز گذشته به منظور سفری چند روزه به عراق سفر کرده است، پیش از ظهر امروز در نشست خبری که پس از دیدار هیئت قضایی دو کشور و به همراه همتای عراقی وی برگزار شد، به تشریح توافقات بعمل آمده و مباحث مطرح شده در گفت‌وگوهای دوجانبه پرداخت.

رئیس دستگاه قضای جمهوری اسلامی ایران در تبیین اهداف این سفر تصریح کرد: هدف اصلی این سفر تقارب اهداف مشترک بین جمهوری اسلامی ایران و جمهوری عراق است، در این سفر درباره موضوعاتی از قبیل مسائل حقوقی و قضایی بین دو کشور بحث‌هایی صورت گرفت.

آیت الله آملی لاریجانی ادامه داد: همچنین در این سفر توافقاتی که طرفین پیش از این در جمهوری اسلامی ایران صورت داده بودند، مورد پیگیری قرار گرفت و بر اجرای مصوبات توافق‌نامه‌های چهارگانه که بین دو کشور در ایران امضا شده بود، تاکید شد. توافق‌نامه‌های امضا شده قبلی بین دو کشور،توافق‌نامه‌های بسیار مهمی هستند که در زمینه انتقال محکومان و استرداد مجرمان، معاضدت قضایی در امور شخصی و مدنی و معاضدت قضایی در امور جزایی و کشوری منعقد شده‌اند.

رئیس دستگاه قضای جمهوری اسلامی ایران ادامه داد: تبادل‌های صورت گرفته بین دو کشور، تبادل‌های بسیار مهمی هستند که اگر ظرفیت‌های آنها فعلیت پیدا کند، بسیاری از مشکلات حل می‌شود.

رئیس قوه قضائیه جمهوری اسلامی ایران افزود: ما بر اجرایی شدن این تفاهم‌نامه‌ها تاکید کردیم و طرف عراقی نیز همانند جمهوری اسلامی ایران خواستار اجرایی شدن این تفاهم‌نامه‌ها بود.

آیت الله آملی لاریجانی در ادامه با اشاره به بحث‌های صورت گرفته در دیدارش با رئیس شورای عالی قضایی جمهوری عراق در رابطه با خصایص قضایی دو کشور اظهار کرد: در مورد خصایص قضایی دو کشور مذاکراتی صورت گرفت.

وی ادامه داد: تفاهم‌نامه‌ای نیز در این جلسه میان دادستان کل کشور ایران و دادستان کل جمهوری عراق منعقد شد که این تفاهم‌نامه، تفاهم‌نامه بسیار مهمی است.

رئیس قوه قضائیه کشورمان در مورد مفاد تفاهم‌نامه امضا شده بین جمهوری اسلامی ایران و جمهوری عراق گفت: این تفاهم نامه مواد مختلفی دارد که برای پیشرفت در علائق قضایی و حقوقی دو کشور بسیار مهم است که از جمله این مواد می‌توان به ماده‌ای در رابطه با مسائل حقوق بشر بین دو کشور و تعاملاتی که در صحنه بین المللی می‌توانند با هم در این زمینه داشته باشند، اشاره کرد.

ایران و عراق می‌توانند حقوق بشر پیشنهادی خود را بر اساس مبانی اسلام داشته باشند

آیت الله املی لاریجانی یادآور شد: جمهوری اسلامی ایران و جمهوری عراق با داشتن مشترکات فراوان دینی و اسلامی می‌توانند حقوق بشر پیشنهادی خود را بر اساس مبانی اسلام داشته باشند.

وی در ادامه با اشاره به تلقی‌های کشورهای غربی از مسئله حقوق بشر گفت: تردیدی نیست که ما تلقی‌های غربی‌ها از حقوق بشر را نخواهیم پذیرفت.

رئیس قوه قضائیه کشورمان بیان داشت: تعریف حقوق بشر از دیدگاه جمهوری اسلامی ایران و جمهوری عراق می‌تواند تاثیر بسزایی در روابط دو کشور و هم در صحنه بین المللی داشته باشد.

آیت الله آملی لاریجانی در ادامه با بیان اینکه مسئله تعاملات حقوقی و قضایی بین دو کشور ایران و عراق نیز در این دیدار مورد بحث و بررسی قرار گرفت، ابراز امیدواری کرد برحسب تفاهم‌نامه امضا شده میان دو کشور بتوان نسبت به آموزش قضات جمهوری عراق و همچنین تعاملات حقوقی و قضایی گام‌های مهمی برداشت.

روابط قضایی ایران و عراق به ارتقاءِ سطح تعاملات سیاسی دو کشور می‌انجامد

وی تصریح کرد: مسلما روابط حقوقی و قضایی بین جمهوری اسلامی ایران و جمهوری عراق می‌تواند به ارتقاءِ سطح تعاملات سیاسی بین دو کشور بینجامد.

رئیس قوه قضائیه خاطرنشان کرد: امیدواریم عراق بعنوان کشوری مستقل، یکپارچه، قدرتمند و پیشرفته بتواند در منطقه نقش بیشتری ایفا کند و برای جمهوری اسلامی ایران نیز داشتن چنین همسایه‌ای حتما از امور مهمه و راهبردی است. حمایت و کمک به کشور عراق جزءِ استراتژی‌های درازمدت جمهوری اسلامی ایران است.

وی در پایان بخش اول سخنان خود با قدردانی از ریاست دستگاه قضایی جمهوری عراق به دلیل پذیرایی و دعوت از وی برای سفر به این کشور، از سایر مسئولان این کشور نیز تشکر و ابراز امیدواری کرد این سفر گام موثری در تعامل بین دو کشور باشد.

تعریف آمریکا از تروریسم با تعریف کشورهای منطقه تفاوت دارد

رئیس دستگاه قضایی جمهوری اسلامی ایران در پاسخ به سئوال خبرنگاری مبنی بر اینکه آیا در زمینه مبارزه با تروریسم هم بین دو کشور تفاهم‌هایی صورت گرفته است یا خیر؟ گفت: از منظر کشورهای غربی، طبیعی است که نسبت به تروریسم و تعریف آن چیز دیگری مطرح شود؛ اما از منظر کشورهای منطقه، تروریسم معنای واحدی دارد. اینکه تروریست‌ها از کشورهای دیگر به کشور عراق حمله کنند و این کشور را مورد هجوم خود قرار دهند، این از منظر ما و همه کشورها مصداق قطعی تروریسم است. اگرچه برخی کشورهای سلطه‌گر از جمله آمریکا تصورات دیگری از بحث تروریسم القاء می‌کنند، اما در عراق و سوریه مسئله تروریسم و تروریست‌ها کاملا واضح است.

آیت الله آملی لاریجانی در ادامه با اشاره به دفاع‌های ناصحیح کشورهای غربی از بحث تروریسم تصریح کرد: اگر دفاع‌های ناصحیح غربی‌ها از بحث تروریسم نباشد، حقیقت امر منکشف و آشکار خواهد شد. برای ما - یعنی ایران و عراق- مسئله بسیار روشن است و ایران حمایت کامل و قاطع خود از عراق را در مبارزه با تروریسم انجام خواهد داد و ان‌شاءالله پیروزی عراق در مبارزه با تروریست‌ها کامل خواهد شد.

 

 

* انتهای پیام/

لینک کوتاه :

ارسال نظر

  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
2 + 14 =

پر بازدید ها

آخرین اخبار

گفتگو

گزارش

کالای ایرانی بانک پارسیان دانلود موسیقی بانک سپه دانلود نرم افزار هتل سنتی مهر یزد ایران زمین اپلیکیشن جامعه تبلیغات آموزش خبرنگاری نارنجی قرمز اخبار فوتبال گیف جامعه خبر نارنجی بیماری های خاص ایران اکونومیست ستاد دیه کشور اخبار کانون سردفتران کاریابی رسانه انجمن حمایت زندانیان آموزش خبرنگاری گیفففف