نمایندگان مجلس؛

نوزده ماه پرداخت غیرقانونی یارانه نقدی

   شناسه خبر:00510
نوزده ماه پرداخت غیرقانونی یارانه نقدی اقتصاد , اقتصاد ایران
انحراف قانون هدفمندی یارانه ها از مسیر تعیین شده مشکلات و معضلات عدیده اقتصادی را برای کشور ایجاد کرده است.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی جامعه؛ قانون هدفمندی یارانه ها یکی از مهمترین بخش‌ها و نمایان‌ترین بخش طرح تحول اقتصادی است که به تغییر فرایند دادن یارانه‌ها انجامید.در این فرایند با حذف تدریجی یارانه‌ها از مواد سوختی، مواد خوراکی، آب، برق و سایر اقلام در ایران نوع ارایه یارانه تغییر می‌کند که بخشی از این یارانه‌های حذف شده (۶۰ درصد در سال ۱۳۹۰) به صورت نقدی به مردم پرداخت شد.

براساس قانون هدفمندی پیش بینی این بود که مردم 5 سال(60 ماه) یارانه دریافت کرده و بعد از آن اقتصاد کشور بتواند هزینه های ناشی از افزایش قیمت ها را جبران کند که هنوز بعد از گذشت 10 سال این مهم عملیاتی نشده است.

به زعم بسیاری از کارشناسان با ادامه روند توزیع یارانه نقدی،علاوه بر تخلف از قانون هزینه های توزیع پول نقد در جامعه نیز افزایش یافته که نتیجه آن اقتصاد به گل نشسته فعلی کشور است.

بسیاری از کارشناسان بر انحراف قانون هدفمندی از ابتدای اجرای آن تاکید دارند؛به گونه ای که معتقدند اگر دولت وقت در زمینه اجرای قانون هدفمندی با برنامه مشخصی پیش می رفت،هزینه های فعلی به اقتصاد ما تحمیل نمی شد.

اکنون بعد از گذشت 10 سال از اجرای قانون هدفمندی،هنوز این قانون در مسیرصحیح خود قرار نگرفته و با وجود اینکه اصلاح مسیر هدفمندی وعده انتخاباتی دولت یازدهم بوده،اما هنوز هم هیچ اتفاقی دراین جهت رخ نداده است.

اصلاح قانون هدفمندی با حذف دهک های پردرآمد از دریافت یارانه نقدی مهم ترین رسالت دولت ها برای ساماندهی وضعیت اقتصاد کشور باید باشد؛زیرا شیوه اجرای فعلی این قانون کسری بودجه بسیار زیادی را برای کشور رقم زده است.

نمایندگان مردم به بررسی نقش قانون هدفمندی در بروز مشکلات اقتصادی کشور پرداخته و آینده این قانون را پیش بینی کرده اند که در ذیل می خوانید:
 

ناصر موسوی لارگانی

موسوی لارگانی:دولت قبل حتی به قیمت استقراض از بانک مرکزی یارانه پرداخت

سیدناصر موسوی لارگانی در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، با تاکید بر اینکه با ادامه روند توزیع یارانه نقدی تخلف از قانون رخ داده است، گفت: طبق قانون هدفمندی دولت باید طی 5 سال با شیب ملایم سوبسید قیمت ها را برداشته و آزاد سازی نرخ ها صورت می گرفت اما هنوز شاهد افزایش قیمت ها و رقم ثابت میزان یارانه ها هستیم که این تخلف از قانون است.

نماینده مردم فلاورجان در مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه دولت قبل در ابتدای اجرای قانون هدفمندی برنامه ریزی دقیقی در این باره نداشته است، افزود: مسیر اشتباه در پرداخت یارانه از دولت قبل تاکنون ادامه دارد.

اجرای ناصحیح قانون هدفمندی نوسانات شدیدی در اقتصاد ایجاد کرد

وی با تاکید بر اینکه با آزاد سازی نرخ ها درهمان سال اول اجرای قانون هدفمندی رقمی بیش از 20 درصد شاهد افزایش قیمت و برداشتن یارانه ها بودیم، تصریح کرد: اجرای ناصحیح قانون هدفمندی نوسانات شدیدی در اقتصاد به ویژه بازار ارز را منجر شد.

این نماینده مردم درمجلس دهم،با اشاره به سه برابر شدن نرخ ارز درطی سال های اجرای قانون هدفمندی، گفت: قانون هدفمندی با اجرای ناصحیح خود وضعیت اقتصادی کشور را نابه سامان کرده و مشکلات بسیاری را برای مردم ایجاد کرد.

موسوی لارگانی با بیان اینکه در قانون هدفمند مقرر شده بود که دولت از حذف یارانه ها 100 هزار میلیارد تومان درآمد کسب کند، افزود: دولت در حال حاضر به این میزان درآمد دست یافته اما هنوز نتوانسته قانون هدفمندی را به مسیر درست خود هدایت کند.

قانون هدفمندی باید کمک حال اقشار آسیب پذیر جامعه باشد

وی با تاکید براینکه قانون هدفمندی باید کمک حال اقشار آسیب پذیر جامعه باشد،تصریح کرد:درحال حاضر پرداخت یارانه تنها باید شامل حال افراد تحت پوشش نهادهای حمایتی شود.

این نماینده مردم در مجلس دهم، ادامه داد: انتظار می رود دولت فعلی در بحث اصلاح مسیر هدفمندی و قطع یارانه دهک های بالا قدم های بهتری بردارد.

ادامه روند توزیع یارانه نقدی خلاف‌قانون است

موسوی لارگانی با بیان اینکه تخلف در اجرای قانون هدفمندی در دولت قبل و همچنین دولت فعلی رخ داده است، گفت:تخلفات دولت قبل در این باره تخصیص همه پول ناشی از هدفمندی و حتی استقراض از بانک مرکزی به پرداخت یارانه نقدی بوده است.

نایب رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی، یادآور شد: انتظار ما از دولت فعلی حرکت در مسیر قانون و تسریع در اصلاح مسیر هدفمندی است.

علی اکبر رنجبرزاده

رنجبرزاده: پرداخت رقم فعلی یارانه نقدی جوابگوی هزینه های روزمره مردم نیست

اکبر رنجبرزاده با تاکید براینکه در هدفمندی یارانه ها اصل قانون اجرا نشد،گفت: دولت ها با اجرای ناصحیح قانون هدفمندی ضمن تخلف از قانون، هزینه های توزیع پول نقد در جامعه را نیز افزایش دادند.

نماینده مردم اسدآباد در مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه قطع پرداخت یارانه نقدی برای افزایش سطح تامین اجتماعی افراد باید در دستورکار دولت قرار بگیرد،تصریح کرد:با توجه به برخی ملاحظات این مهم در سال جاری و در دولت فعلی ممکن نخواهد بود؛اما دولت آتی باید اجرای صحیح قانون هدفمندی یارانه ها را در اولویت کاری خود قرار دهد.

دولت ها برنامه ریزی مشخصی در موضوع هدفمندی یارانه ها نداشتند

این نماینده مردم در مجلس دهم،با تاکید براینکه پرداخت یارانه 45 هزار تومانی و افزایش چند برابری هزینه ها مشکلات بسیاری را برای مردم ایجاد کرده است، افزود:پرداخت رقم فعلی یارانه نقدی جوابگوی هزینه های روزمره مردم هم نیست.

تاثیر موضعی قانون هدفمندی یارانه ها برمشکلات اقتصادی کشور

وی ادامه داد: دولت قبل و همچنین دولت فعلی برنامه ریزی های مشخصی در بحث یارانه ها نداشتند و بدون کارکارشناسی دقیق به اجرای قانون هدفمندی پرداختند.

رنجبرزاده با بیان اینکه قانون هدفمندی یارانه ها تاثیر موقت و موضعی برمشکلات اقتصادی ما داشته است، تصریح کرد:شیوه فعلی قانون هدفمندی یارانه ها تبعات بسیاری بر اقتصاد و همچنین معیشت مردم داشته است.

وی با تاکید براینکه مجلس به جد پیگیر اصلاح مسیر هدفمندی یارانه ها است،افزود:مجلس عدم حذف دهک های بالا را جرم دانسته بود که بعد این مهم حذف شد؛اما در اصل موضوع و تاکید نمایندگان مردم بر قطع پرداخت یارانه نقدی به همه مردم شکی نیست.

رنجبرزاده با بیان اینکه حمایت از اقشار آسیب پذیر در قالب قانون هدفمندی ادامه خواهد داشت، تصریح کرد: دولت یازدهم باید با شناسایی دهک های پردرآمد نسبت به حذف آن ها و پالایش مسیرهدفمندی اقدام می کرد.

عضو هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی، یادآور شد: انتظار می رود دولت دوازدهم  اصلاح مسیرهدفمندی و حذف دهک های پردرآمد از دریافت یارانه را در دستور کار خود قرار دهد.

یحیی کمالی پور

کمالی پور: تخلف در اجرای قانون هدفمندی یارانه ها هزینه توزیع پول نقد در جامعه را افزایش داد

یحیی کمالی پور با انتقاد از تبعات اجرای ناصحیح قانون هدفمندی،گفت:تخلف در اجرای قانون هدفمندی یارانه ها هزینه توزیع پول نقد در جامعه را افزایش داد.

نماینده مردم جیرفت و عنبرآباد درمجلس شورای اسلامی،با بیان اینکه قانون هدفمندی با روندی ناکارآمد در اجرا رو به رو شده است، افزود: توزیع یارانه نقدی به همه افراد جامعه از زمان اجرای قانون هدفمندی تاکنون مشکلات اقتصادی بسیاری را برای کشور رقم زده است.

پرداخت یارانه تنها باید 5 سال به طول می انجامید

این نماینده مردم درمجلس دهم،با تاکید بر اینکه براساس قانون هدفمندی پرداخت یارانه تنها باید 5 سال به طول می انجامید،تصریح کرد: دولت وقت با انحراف در اجرای قانون هدفمندی یارانه ها ،بنای مشکلات عدیده اقتصادی را گذاشت و دولت فعلی نیز با ادامه همان روند غلط به پررنگ شدن معضلات اقتصادی منجر شد.

وی با بیان اینکه ثابت بودن رقم یارانه ها با وجود گذشت بیش از 10 سال از اجرای آن و رشد بی سابقه قیمت ها نارضایتی های بسیاری را رقم زده است،تاکید کرد:دولت یازدهم باید با برنامه ریزی دقیق نسبت به اصلاح مسیر هدفمندی و بهبود شرایط اقتصادی کشور اقدام کند.

کمالی پور ادامه داد:پرداخت های فعلی درقالب یارانه نقدی عملا ناکارآمد بوده و نمی تواند به تحولی در زندگی مردم با وجود گرانی های بسیار منجر شود.

این نماینده مردم در مجلس دهم،ادامه داد: قانون هدفمندی یارانه ها نتوانست به توانمندی اقشار آسیب پذیر بینجامد و با ادامه روند فعلی فاصله طبقاتی بازهم بیشتر خواهد شد.

وی با بیان اینکه اصلاح مسیر هدفمندی با شناسایی اقشار آسیب پذیر باید در دستور کار دولت باشد،گفت: حذف دهک های پردرآمد و عدم پرداخت یارانه نقدی به همه مردم راهی است که می تواند آینده قانون هدفمندی را روشن کند.

نایب رئیس کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس شورای اسلامی،یادآور شد:حذف اشتباه اقشار آسیب پذیر جامعه از دریافت یارانه نقدی دیگر نقد وارده به قانون هدفمندی یارانه ها است.

هادی قوامی

قوامی:دولت ها در اجرای قانون هدفمندی دچار انحراف شده اند/ اصلاح مسیر قانون هدفمندی با تصویب برنامه ششم

هادی قوامی با بیان اینکه دولت ها دراجرای قانون هدفمندی دچار انحراف شده اند،گفت:پرداخت یارانه نقدی به همه مردم به شکل فعلی خلاف قانون است.

نماینده مردم اسفراین در مجلس شورای اسلامی،با تاکید برضرورت اصلاح مسیر هدفمندی،افزود:در ماده 5 برنامه ششم توسعه وضعیت یارانه ها تعیین تکلیف شده است.

وی ادامه داد:درصورت تصویب برنامه ششم توسعه و ماده مذکور به صورت قانونی،هدفمندی یارانه ها در مسیر اصلی خود هدایت خواهد شد.

این نماینده مردم درمجلس دهم،با اشاره به تبعات عدم تصویب ماده 5 برنامه ششم توسعه،تصریح کرد:در صورتی که این ماده که درخصوص قانون هدفمندی و اصلاح مسیر آن است؛مصوب نشود به طور حتم قانونی درخصوص نحوه پرداخت ها وجود نخواهد داشت و پرداخت ها خارج از قانون صورت خواهد گرفت.

قوامی تصریح کرد:در ماده مذکور به نحوه پرداخت یارانه ها و میزان آن اشاره مستقیم شده است.

نایب رئیس کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه منتظر تصویب برنامه ششم توسعه هستیم،گفت:با تصویب این برنامه در 5 سال آتی شاهد بهبود وضعیت اقتصادی کشور با اصلاح مسیر هدفمندی یارانه ها خواهیم بود.

کاظم دلخوش اباتری

دلخوش اباتری:رقم یارانه نقدی ثابت اما قیمت حامل های انرژی هر روز بیشتر می شود

سیدکاظم دلخوش اباتری با تاکید براینکه دولت قبل و دولت فعلی در اجرای قانون هدفمندی یارانه ها تخلف کرده اند،گفت:هدف قانونگذار از قانون هدفمندی کمک به اقشار نیازمند و بهبود وضعیت اقتصادی کشور بوده که این مهم تاکنون محقق نشده است.

نماینده مردم صومعه سرا در مجلس شورای اسلامی،با بیان اینکه قانون هدفمندی یارانه ها در اجرا به مسیری خلاف جهت تعیین شده هدایت شد،افزود: شیوه فعلی اجرای قانون هدفمندی یارانه ها هزینه های توزیع پول نقد در جامعه را افزایش داده است.

عدم تخصیص سهم تولید از منابع هدفمندی انحراف از قانون را نشان می دهد

وی با تاکید براینکه عدم تخصیص سهم تولید از منابع هدفمندی انحراف از قانون را نشان می دهد،تصریح کرد:انتظار ما از دولت فعلی عمل به قانون در بحث هدفمندی یارانه ها و اصلاح مسیر با حذف دهک های پردرآمد از دریافت یارانه بوده است.

دلخوش اباتری با بیان اینکه دولت ها نتوانستند اهداف قانونگذار دربحث هدفمندی را اجرایی کنند،افزود: تخلف از قانون در بحث اجرای هدفمندی با توزیع تمام منابع هدفمندی در بین مردم مشهود است.

اصلاح مسیر هدفمندی ضروری است

وی با تاکید براینکه دولت درحال حاضر راهی جز ادامه مسیر برای پرداخت یارانه نقدی ندارد،تصریح کرد: ساماندهی مسیرهدفمندی یارانه ها با توجه به افزایش قیمت حامل های انرژی و کفاف ندادن رقم فعلی یارانه ها برای اقشار آسیب پذیر به صلاح نیست.

سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی،یادآور شد:هدررفت منابع در قالب هدفمندی یارانه ها،مشکلات اقتصادی کشورا بیش از پیش کرده از این رو دولت باید فکری برای اصلاح مسیر هدفمندی کند.

رحیم زارع

زارع:تخلف دولت ها در اجرای قانون هدفمندی اقتصاد کشور را دچار مشکل کرده است

رحیم زارع با تاکید برضرورت اصلاح مسیر هدفمندی یارانه ها، گفت:دولت قبل و همچنین دولت فعلی در اجرای قانون هدفمندی دچار اشتباه و انحراف شده اند.

نماینده مردم آباده و بوانات در مجلس شورای اسلامی،با بیان اینکه انحراف در اجرای قانون هدفمندی یارانه ها مشهود است،افزود:دولت قرار بود تنها به مدت 5 سال به اجرای قانون هدفمندی اقدام کند که اکنون نزدیک به 10 سال است که این قانون با نواقص بسیار درحال اجرا است.

این نماینده مردم در مجلس دهم،با تاکید بر اینکه پرداخت نقدی یارانه به همه مردم هزینه های توزیع پول نقد در جامعه را افزایش داده است، تصریح کرد:دولت فعلی باید گام اساسی درمسیراصلاح قانون هدفمندی برمی داشت تا از تبعات افزایش نقدینگی در جامعه کاسته شود.

زارع با بیان اینکه با آزادسازی نرخ ها درهمان سال اول اجرای قانون هدفمندی یارانه ها شاهد افزایش بیش از 20 درصد قیمت ها و برداشتن یارانه ها بودیم،تصریح کرد:اجرای ناصحیح قانون هدفمندی نوسانات شدیدی در اقتصاد به ویژه بازار ارز را منجر شد.

این نماینده مردم درمجلس دهم،ادامه داد:با ثابت ماندن رقم یارانه ها و افزایش نرخ حامل های انرژی، سطح زندگی اقشار آسیب پذیر جامعه هر روز بیشتر تنزل یافته است.

اجرای قانون هدفمندی باید با برنامه بهتری در دستورکار قرار می گرفت

وی با بیان اینکه دولت وقت،اجرای قانون هدفمندی را در ابتدا باید با برنامه بهتری در دستورکار قرار می داد،تصریح کرد:انتظار ما از دولت فعلی نیز بیشتر بوده و اصلاح مسیرهدفمندی یارانه ها مطالبه مجلس از دولت است.

زارع با تاکید براینکه پرداخت یارانه نقدی باید منتفی شود،تاکیدکرد:در اصلاح مسیرهدفمندی یارانه ها ،تنها اقشار نیازمند باید مجاز به دریافت یارانه باشند.

عضوکمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی،یادآور شد:مجلس به طورحتم پیگیر نحوه اجرای قانون وضع شده خود در بحث هدفمندی است.

 

غلامرضا حیدری

حیدری:یارانه نقدی تنها باید از طریق نهادهای حمایتی به دست اقشار آسیب پذیر برسد

غلامرضا حیدری با اشاره به اهداف اولیه تدوین قانون هدفمندی یارانه ها،گفت:کمک به اقشار آسیب پذیر و بهبود وضعیت اقتصادی جامعه از اهداف اولیه اجرای این قانون بوده است.

نماینده مردم تهران،ری، شمیرانات، پردیس و اسلامشهر در مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه قانون هدفمندی در اجرا منحرف شده است،افزود:عدم شناسایی اقشار نیازمند برای تزریق یارانه نقدی یکی از اساسی ترین محل های انحراف از قانون بوده که منجر به پرداخت یارانه به همه مردم شده است.

وی با تاکید براینکه اجرای فعلی قانون هدفمندی نه مشکلی از اقشار آسیب پذیر جامعه رفع می کند و نه کمکی به تولید می شود،تصریح کرد:تخلف از قانون هدفمندی یارانه ها در اجرا محرز است؛زیرا پرداخت یارانه به همه افراد جامعه بدون درنظرگرفتن درآمد آن ها درهیچ جایی از این قانون دیده نشده بود.

حیدری با بیان اینکه پرداخت یارانه نقدی تنها باید از طریق نهادهای حمایتی به دست اقشار آسیب پذیر برسد،گفت:پرداخت هدفمند یارانه به اقشار آسیب پذیر هزینه های توزیع پول نقد در جامعه را کاهش خواهد داد.

این نماینده مردم درمجلس دهم،ادامه داد:دولت یازدهم باید در اصلاح مسیرهدفمندی پیش قدم شده و از هدررفت منابع جلوگیری کند.

وی تصریح کرد:دولت باید بدون درنظرگرفتن هر نوع ملاحظه ای درخصوص اصلاح مسیرهدفمندی یارانه ها اقدام کند.

عضوکمیسیون برنامه،بودجه و محاسبات مجلس،یادآور شد:اقشار آسیب پذیر تنها افراد مجاز به دریافت یارانه نقدی هستند که اگر این مسیر ازسوی دولت پیگیری شود؛به طورحتم هزینه های به بار آمده براثر اجرای ناصحیح قانون هدفمندی،کاهش خواهد یافت.

خانه ملت

* انتهای پیام/

لینک کوتاه :

ارسال نظر

  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
2 + 14 =

پر بازدید ها

آخرین اخبار

گفتگو

گزارش

بانک پارسیان دانلود موسیقی بانک سپه دانلود نرم افزار هتل سنتی مهر یزد ایران زمین اپلیکیشن جامعه تبلیغات آموزش خبرنگاری نارنجی قرمز اخبار فوتبال گیف جامعه خبر نارنجی بیماری های خاص ایران اکونومیست ستاد دیه کشور اخبار کانون سردفتران کاریابی رسانه انجمن حمایت زندانیان آموزش خبرنگاری گیفففف