قاسمی در نشست خبری؛

مبارزه با تروریسم نمی تواند بهانه نقض حاکمیت کشورها شود

   شناسه خبر:00502
مبارزه با تروریسم نمی تواند بهانه نقض حاکمیت کشورها شود سیاست , سیاست خارجی
سخنگوی وزارت خارجه گفت: هر دولتی که با تروریست می تواند مبارزه کند خوب است ولی قابل قبول نیست به این بهانه بخواهیم حاکمیت کشوری را نقض کنیم.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی جامعه؛ بهرام قاسمی سخنگوی وزارت امور خارجه در نشست هفتگی خود با خبرنگاران در خصوص اظهارات مقامات ترکیه و اصرار آنها بر حضور در عملیات موصل اظهار داشت: بحث تروریسم بحث بسیار مهمی است و هر دولتی که با تروریست می تواند مبارزه کند خوب است ولی قابل قبول نیست به این بهانه بخواهیم حاکمیت کشوری را نقض کنیم.

وی گفت: هرگونه مشارکت در این مبارزه باید با اطلاع و مجوز دولت مرکزی عراق و هر جای دیگری باشد که در این صورت می تواند مورد احترام قرار بگیرد.

قاسمی در خصوص گفتگوی میان ایران و اتحادیه اروپا بر سر مساله حقوق بشر اظهار داشت: روابط ما با اروپا یک رابطه دیرینه و اساسی است و میان ما اختلافات و اشتراکات مختلفی در خصوص مسائل منطقه ای و بین المللی وجود دارد.

سخنگوی وزارت امور خارجه ادامه داد: گفتگوهای ما با اروپا از گذشته وجود داشته و ادامه دار خواهد بود و این به دلیل ظرفیت های ذاتی ایران و اتحادیه اروپاست که به طور مثال سرمایه و تکنولوژی ایرانی های مقیم در اروپا بخشی از آن ظرفیت هایی است که ما از آن برخورداریم.

وی با بیان اینکه نشست جامع مذاکرات ایران و اتحادیه اروپا در ماه دسامبر و در بروکسل برگزار خواهد شد، اظهار داشت: این نشست در سطح معاونین وزیر خارجه خواهد بود و طرف مقابل هم در همین سطح در گفتگوها حاضر خواهد شد.

قاسمی تصریح کرد: حقوق بشر هم یکی از مسائلی است که می تواند در گفتگوی میان ایران و اتحادیه اروپا مطرح باشد و نه اینکه صرفا در این خصوص بخواهیم رایزنی داشته باشیم، بلکه مسائل بسیاری از روابط دو جانبه میان ایران و اروپا و مسائل منطقه ای و بین المللی مطرح است.

سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: نگاه ما به بحث حقوق بشر از نگاه اسلامی خودمان دارای ویژگی های خاصی است که ممکن است برای طرف اروپایی قابل فهم نباشد و از طرفی آنها هم نگاه خاص خودشان را دارند که ما نیز در جلسات شنوای آن خواهیم بود.

وی در خصوص موضع گیری اخیر سازمان یونسکو در قبال قدس شریف گفت: ما از آن موضع گیری استقبال کردیم و بار دیگر اَشکار شد که مردم فلسطین با مظلومیت کامل از تمام حقوق خودشان تاکنون محروم بودند و متاسفانه شاهدیم که جهان اسلام هم از دیروز تا به حال توجه لازم و کافی را نسبت به مهمترین مساله دنیای اسلامی که آزادسازی قدس شریف باشد نداشته است که این به نظر از منویات شوم رژیم صهیونیستی است.

قاسمی ابراز امیدواری کرد جهان اسلام هر چه زودتر با توجه به وجود دشمن مشترک به خود بیاید و با اتحاد در قبال توطئه های شوم رژیم صهیونیستی، مقابله و برخورد کند.

ارمنستان و آذربایجان دو کشور مهم منطقه ای محسوب می شوند

سخنگوی وزارت امور خارجه در خصوص احتمال سفر حسن روحانی به ارمنستان اظهار داشت: اصولا روابط ما با کشورهای شمالی‌مان روابط خوبی است و به طور مستمر تلاش می کنیم با توجه به علاقه ای که از سوی طرف مقابل هم وجود دارد سطح این روابط را در زمینه های مختلف ارتقا دهیم و در این میان کشور ارمنستان هم جایگاه ویژه ای دارد و در بین کشورهای همسایه ما تنها کشوری است که در این حوزه مسلمان نیست و یک کشور مسیحی به حساب می آید.

وی گفت: امیدواریم در زمان لازم و مقرر سفر آقای رئیس جمهور به ارمنستان انجام شود و دو کشور گام‌های خوبی را با یکدیگر بردارند. ما می توانیم در کنار یکدیگر با توجه به اشتراکات خوبی که وجود دارد به ایفای نقش بپردازیم همان گونه که با آذربایجان روابط و همکاری های خوبی داشته و داریم با ارمنستان نیز چنین کنیم.

قاسمی ادامه داد: این دعوت از مدت ها قبل انجام شده بود و نهایتا امیدواریم در اسرع وقت آقای روحانی به ارمنستان سفر کنند و گام های بلندی در همکاری های آتی برداریم.

هدیه ظریف به جان کری کارگشا بود

سخنگوی وزارت امور خارجه در پاسخ به سوالی مبنی بر تایید یا تکذیب هدیه جواد ظریف به همتای آمریکایی خود در مذاکرات هسته ای اظهار داشت: تا جایی که اطلاع دارم در رفت و آمدهای دیپلماتیک رد و بدل شدن هدایا در همه سطوح وجود دارد و این بر اساس فرهنگ مناطق و کشورهای مختلف می تواند متفاوت باشد.

وی گفت: در خلال مذاکرات هسته ای که در مقاطع ویژه و حساسی هم قرار داشتیم مباحث فنی پیچیده ای بین ما و طرف مقابل به وجود آمده بود که به خصوص طرفین آمریکایی ادعایی را مطرح کرده بود که ایران در محاسبات خودش در یک مورد خاص دقیق نبوده و این شد مبنای یک گفتگو و جدل بین طرفین مذاکره.

قاسمی ادامه داد: در دنیای امروز هدایا هم یک نوع رفتار یا اقدامی تلقی می شود که منتقل کننده پیام خاصی به طرف مقابل است. در آن مقطع آقای ظریف کتابی که تصاویر نقاشی های استاد فرشچیان را داشت، به همتای آمریکایی خود هدیه داد و پس از ارائه توضیحاتی در خصوص نقاشی های ایشان و ریزه  کاری های موجود در آن به وی گفت که این استاد نقاشی بنا به ملاحظات و ریزه کاری هایی که در آثارش وجود دارد  گاهی مجبور می شود از ذره بینی خاص استفاده کند.

سخنگوی وزارت امور خارجه ادامه داد: آقای ظریف با این توضیح به جان کری گفت که ایرانی ها از گذشته تا به حال انسان های دقیق، ریزبین و محاسبه گری بوده اند و همین توضیح وزیر امور خارجه برای حل و فصل آن موضوع در مذاکره کاملا موثر افتاد و طرف مقابل مجاب به پذیرش مواضع ما در آن مساله خاص شد.

قاسمی در پاسخ به این سوال که سفیر ترکیه در ایران به وزارت امور خارجه فراخوانده شده بود یا خیر، گفت: می توانم این را تایید کنم که سفیر محترم ترکیه به طور مفصل در وزارت خارجه حاضر بود و پیرامون مسائل مختلفی از سوریه، عراق، خلیج فارس و برخی مسائل دوجانبه با ایشان صحبت شد. سوالاتی را مطرح کردیم و پاسخ هایی را به ما ارائه کردند.

سخنگوی وزارت امور خارجه ادامه داد: این جلسه در وزارت امور خارجه برگزار شد و ایشان نکات مختلفی را در خصوص آن مواضع و سیاست هایی که از سوی ترکیه اتخاذ شده و برای ما ابهام داشته مطرح کردند.

مساله قره باغ و نقش ایران

وی در خصوص مساله قره باغ و نقش ایران در این موضوع اظهار داشت: کلیت موضوع این است که روابط ما با ارمنستان و آذربایجان از یک قدمت تاریخی برخوردار است به طور خاص با ارمنستان از دوران صفویه تاکنون ما با یکدیگر ارتباط داشته ایم همچنین نگاه ارامنه داخل کشور و ارامنه کشورهای مختلف در جهان به ایران یک نگاه مثبت است که این ظرفیت بالایی را برای ما ایجاد می کند که بتوانیم رایزنی های خوبی را با همسایگان داشته باشیم.

قاسمی نقش ایران در میانجی گری میان این دو کشور در مساله قره‌باغ بر کسی پوشیده نیست، ما توانستیم پس از تلاشی چند ماهه و جدی شرایط آتش بس را در قره باغ ایجاد کنیم که به یک ثبات نسبی دست یابد ولی بعدها به دلیل کارشکنی برخی کشورها این روند ادامه پیدا نکرد. در مجموع ایران جایگاه بسیار خوبی در میان آن دو کشور برخوردار است و هیچ کشوری بیش از ما توانایی این کار را ندارد که این به دلیل اشراف و ظرفیت بالای ایران در منطقه و در میان کشورهای همسایه است.

سخنگوی وزارت امور خارجه ابراز امیدواری کرد که مساله قره باغ که می تواند به عنوان یک تهدید برای کل منطقه تلقی شود هر چه زودتر به شکل منصفانه حل و فصل و حقوق هر دو کشور نیز حفظ شود.

ادامه مذاکرات کارشناسی میان ایران و کانادا

وی در خصوص روابط میان تهران و اوتاوا اظهار داشت: مذاکرات کارشناسی میان ایران و کانادا ادامه دارد و با حل و فصل برخی مسائل کوچک و باقی مانده میان دو کشور در مرحله نخست باید بر سر این مساله که بتوانیم دفاتر حافظ منافع در پایتخت‌های دو کشور جهت خدمت رسانی به مردم به تفاهم برسیم و پس از آن می توانیم گام های دیگری را برای برقراری روابط دیپلماتیک برداریم که امیدوارم با توجه به اهمیت بالای این مساله برای دو طرف گام های مثبت و بلندی برداشته شود.

قاسمی در خصوص این سوال که آیا لغو ویزا میان ایران و روسیه را به زودی شاهد خواهیم بود یا نه، گفت: اراده دو کشور توسعه همکاری های دو جانبه و ایجاد تسهیلات کنسولی برای اتباع دو کشور است. امیدواریم در این مسیر گام های بیشتری برداشته شود و نهایتا به لغو روادید منجر شود.

سخنگوی وزارت امور خارجه ادامه داد: در حوزه مسائل کنسولی گاهی این مسیر طولانی خواهد بود چرا که مذاکرات و مسائل فنی مختلفی وجود دارد که بر اساس آن تصور بر این است که در کوتاه مدت ما لغو روادید را میان ایران و روسیه نخواهیم داشت.

وی در خصوص به توافق رسیدن طرف های سیاسی لبنان بر سر گزینه دلخواه حزب‌الله اظهار داشت: این اتفاق میمونی است که حاکمیت ملی لبنان را بیش از پیش تضمین می کند، ثبات، امنیت و اتحاد و انسجام ملی لبنان برای ما به عنوان یک کشور مهم در خاورمیانه دارای اهمیت است. اینکه احزاب و گروه های متعدد لبنانی به تفاهم نزدیک می شوند برای ما و کل منطقه و جهان اهمیت دارد و تحقق این وضعیت پیام خوبی است که در میان سایر نقاط منفی موجود در منطقه یک نقطه امیدواری است و در نهایت امیدواریم این ثبات نسبی اجماع و وحدت ملی در لبنان شکل بهتری به خود بگیرد.

قاسمی در پاسخ به سوالی در خصوص اینکه خبری را گاردین منتشر کرده بود مبنی بر ارسال ایمیل از طرف آقای ظریف به جان کری پیرامون نشست لوزان، آیا این خبر را تایید یا تکذیب می‌کنید، گفت: من در جایگاهی نیستم که اخبار منتشر شده از سوی گاردین را تایید یا تکذیب کنم. رسانه های غربی به دلایل مختلف  مطالبی را منعکس می کنند که الزاما مصداق عینی و واقعیت ممکن است نداشته باشد.

ویژگی های نشست لوزان

سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: در اینکه ما در نشست لوزان در خصوص ترکیب اعضای شرکت کننده در نشست نگاه خاص خود را داشته ایم و ترجیح می دادیم از تنوع بیشتر و دیدگاه های متفاوت تری برخوردار باشد که بتواند بر همه ابعاد مختلف مشکلات بحران سوریه فائق آید و آن را زیر ذره بین بگذارند و ثمربخشی بیشتری از نشست به دست بیاید، شکی نیست.

وی تصریح کرد: نهایتا این منجر به شرکت عراق، مصر و بعدا در لحظات آخر حضور اردن در نشست لوزان شد. این نشست علیرغم نشست های قبلی صرفا با حضور همسایگان و کشورهای منطقه صورت گرفت و اعضای اروپایی در آن حضور نداشتند. این نشست با حضور اعضای مورد توافق میان ایران و دیگر بازیگران برگزار شد.

قاسمی ادامه داد: بحث هایی مطرح شد، رایزنی هایی صورت گرفت هر چند بدون نتیجه پایان یافت اما همین که کشورهای مختلفی توانستند دور یک میز بنشینند و با دیدگاه های مختلف خود در خصوص بحران سوریه به بحث و مذاکره بپردازند خود به نظر یک گام مثبتی بود که می تواند مفید واقع شود.

سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: اگرچه نشست ها عمدتا نمی توانند با سرعت عمل در کوتاه مدت یا میان مدت به نتیجه مثمرثمری دست یابند.

وی در خصوص ادعای برخی رسانه های غربی مبنی بر استفاده حکومت سوریه از سلاح های شیمیایی اظهار داشت: این یک فرافکنی و ایجاد زمینه برای دخالت بیشتر برخی قدرت ها و البته برای تحت فشار قرار دادن ایران، روسیه و دیگر بازیگران مبارز علیه تروریست ها در صحنه سوریه است.

قاسمی تاکید کرد: این گفته رسانه های غربی اشتباه است و یک بازی سیاسی جدیدی در صحنه سوریه آغاز شده، مگر اینکه این ادعا توسط ارگان های بی طرف اثبات شود که چنین چیزی را متصور نیستم.

سخنگوی وزارت امور خارجه ادامه داد: هر زمان سوریه موفقیت های بیشتری را در عرصه میدانی و یا سیاسی به دست می آورد و از تروریست ها جلو می افتد طرف مقابل با به کارگیری برخی واژه ها مثل آتش بس و یا به کار بردن سلاح شیمیایی توسط حکومت سوریه تلاش می کنند روند رو به رشد نیروهای سوری را متوقف کنند.

حضور مستشاری ایران در سوریه مشروع است

وی با بیان اینکه آنچه که مطرح می کنند مبنی بر اینکه ایران و روسیه و از حمایت خود از اسد دست بردارند پذیرفته شده نیست، اظهار داشت: این یک اقدام اشتباه است چرا که اقدامات مستشاری ما در سوریه با خواست دولت مرکزی آن کشور بوده و کاملا مشروع است و دیگران نمی توانند این حق را از ما سلب کنند.

قاسمی تصریح کرد: این ما هستیم که باید از آنها بخواهیم لطفا اجازه ندهید تروریست های آموزش دیده در اروپا و برخی کشورهای منطقه به سوریه بیایند. به تروریست ها تسلیحات ندهید، از آنها حمایت مالی نکنید و اجازه ندهید که آنها مردم بی گناه سوریه را قتل عام کنند.

قاسمی در خصوص روابط میان ایران و آمریکا و شکایت برخی زندانیان آزاد شده از ایران در دادگاه‌های آمریکا اظهار داشت: روابط ما با آمریکا متأثر از مسائل متعددی است و ما نمی‌توانیم بگوییم که داستان میان ما و آنها تمام شده است. افرادی که مدعی شکایت علیه ایران هستند، به هر حال تبعه ایران محسوب می‌شوند و نمی‌توانند در دادگاه‌های دیگر کشورها علیه ما اعلام جرم کنند.

سخنگوی وزارت امور خارجه تصریح کرد: اینکه گفته می‌شود قرار بر این بود که در ازای آزادی زندانیان آمریکا، ما ۲۰ نفر را از زندان‌های آنها به کشور منتقل کنیم، اطلاعی در این خصوص ندارم. فرض من بر این است که اقدامات ما متقابل است.

وی ادامه داد: ما در بحث هسته‌ای با آمریکا و برخی کشورهای اروپایی به تفاهم رسیدیم و آنچه که از جانب ما به تعهد داده شده بود، اجرایی شده و عملی نشدن مابقی خواسته‌ها و تعهدات از طرف مقابل بخصوص از سمت آمریکایی‌ها بوده است که تاکنون با بدعهدی‌های خود، کارشکنی‌هایی را در این مسیر داشته‌اند و امیدواریم که آنها در اسرع وقت به آنچه که متعهد شده بودند، عمل کنند.

حضور در عراق باید با اجازه دولت مرکزی این کشور باشد

قاسمی در پاسخ به این سؤال که موضع ایران در قبال عملیات آزادسازی موصل عراق چیست؟ اظهار داشت: موصل بخش مهمی از خاک عراق به حساب می‌آید که مدت‌ها است مورد تاخت و تاز تکفیری‌ها قرار گرفته و امیدواریم با درایتی که دولت عراق از خود نشان می‌دهد، پاکسازی هر چه سریعتر موصل را از شر تروریست‌های داعشی شاهد باشیم.

وی با ابراز امیدواری نسبت به اینکه عملیات آزادسازی موصل طولانی نشود، گفت: ما برای تمام مذاهب و قبایل عراق احترام قائل هستیم و بحث آنها را از تکفیری‌ها و تروریست‌ها جدا می‌کنیم و امیدواریم در یک وضعیت مطلوبی، موصل عراق به زودی پاکسازی شده به نحوی که با کمترین تلفات ممکن، ثبات نسبی را در عراق شاهد باشیم.

سخنگوی وزارت امور خارجه خاطرنشان کرد: دیگران که می‌خواهند در مبارزه با تروریسم در داخل عراق شرکت داشته باشند، یک راه بیشتر ندارند و آن هم تفاهم و داشتن مجوز از دولت مرکزی عراق است. چرا که اگر کشوری بخواهد بدون اجازه دولت مرکزی کشور عراق و یا سوریه به مبارزه با تروریست‌ها مشغول شود، این بدعت خطرناکی است که می‌تواند گریبانگیر خود آنهایی شود که این موضوع را رعایت نمی‌کنند.

قاسمی در پاسخ به این سؤال که چرا همچنان در سه کشور سوئیس، عمان و سوریه غیبت سفرا را شاهد هستیم؟ اظهار داشت: هیچ دلیل خاصی برای این موضوع مطرح نیست، در حال طی شدن مراحل اداری این مسئله هستیم و امیدواریم که پروسه طولانی تعیین سفیر در زمان حال با توجه به روابط ویژه‌ای که با هر سه کشور فوق داریم، هر چه زودتر انجام شود و بتوانیم سفرای خود را در آن کشورها جهت انجام امور محوله در بالاترین سطح داشته باشیم.

وی در خصوص اجلاس کشورهای دریای خزر که در تهران در حال برگزاری است، گفت: چهل و هفتمین اجلاس کشورهای حاشیه دریای خزر دیروز و امروز در تهران در حال برگزاری است که روز گذشته با سخنرانی آقای ظریف افتتاح شد. موضوع رژیم حقوقی دریای خزر مسئله‌ پیچیده‌ای است که ما طی ادوار گذشته در این خصوص به موفقیت‌های زیادی نایل آمدیم و توانستیم بسیاری از ابهامات را با رایزنی‌هایی که با پنج کشور دیگر داشتیم، حل و فصل کنیم اما این مسئله به زمان نیاز دارد تا بتوانیم به تفاهم نهایی در این خصوص نزدیک شویم.

عربستان هر چه زودتر از میدان یمن خارج شود

سخنگوی وزارت امور خارجه درباره وضعیت فعلی بحران یمن و عدم رعایت آتش‌بس توسط نیروهای سعودی، اظهار داشت: مسئله یمن با گذر زمان امروز به یک مسئله پیچیده تبدیل شده، ما از آتش‌بسی که قرار بود در یمن اجرایی شود، با این پیش‌فرض که بتواند شرایط را تا حدی مساعد کند و زمینه لازم را برای آتش‌بس طولانی‌تر و شرایط مطلوب‌تر جهت مذاکرات سیاسی داشته باشیم، استقبال کردیم.

قاسمی گفت: متأسفانه عربستان آتش‌بس را رعایت نکرد و به نظر می‌رسد که وضعیت یمن در آینده سخت‌تر شود. عربستان بهتر است که هر چه زودتر از میدان یمن خارج شود چرا که این به هیچ وجه به نفع آنها نیست که افکار عمومی نسبت به کشتار مردم بی‌دفاع یمن امروز حساسیت بالایی را از خود نشان می‌دهد و لذا باید به این تراژدی غم‌انگیز پایان دهند و اولین توقعی که از عربستان وجود داشت، رعایت آتش‌بس در یمن بود که محقق نشد.

وی تصریح کرد: ما نگران آینده یمن و کشتار وحشیانه‌ای که در آنجا صورت می‌گیرد، هستیم که مصادیق آن را در بمباران اخیر سعودی‌ها به یک مراسم عزاداری‌ در یمن و یا به بیمارستان‌ها و منازل مسکونی آن کشور شاهدیم و امیدواریم عربستان اجازه دهد که تحت مدیریت سازمان ملل متحد آتش‌بس جدی در یمن ایجاد شود که به دنبال آن بتوان راهکارهای سیاسی مناسبی برای حل و فصل این مسئله بوجود آورد.

* انتهای پیام/

لینک کوتاه :

ارسال نظر

  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
2 + 14 =

پر بازدید ها

آخرین اخبار

گفتگو

گزارش

کالای ایرانی بانک پارسیان دانلود موسیقی بانک سپه دانلود نرم افزار هتل سنتی مهر یزد ایران زمین اپلیکیشن جامعه تبلیغات آموزش خبرنگاری نارنجی قرمز اخبار فوتبال گیف جامعه خبر نارنجی بیماری های خاص ایران اکونومیست ستاد دیه کشور اخبار کانون سردفتران کاریابی رسانه انجمن حمایت زندانیان آموزش خبرنگاری گیفففف