ریگی در کفش است/ چرا واردات خودرو وزارت بهداشت رسیدگی شفاف نشد؟

   شناسه خبر:0036788
ریگی در کفش است/ چرا واردات خودرو وزارت بهداشت رسیدگی شفاف نشد؟ جامعه , سلامت , پیشنهاد سردبیر , گزارش
یک منبع آگاه در گمرک ایران گفت: تاکنون هیچ خودرویی به اسم وزارت بهداشت طی سال جاری ترخیص نشده و حتی اظهارنام های در جریان رسیدگی وجود ندارد.

پایگاه خبری جامعه خبر/ سید هادی کسایی زاده/ یکماه قبل بود که بانک مرکزی اسامی و اطلاعات مربوط به واردکنندگان خودرو را منتشر کرد که وزارت بهداشت، در صدر این لیست قرار داشت.

وزارت بهداشت رقمی بیش از 18 و نیم میلیون یورو ارز دولتی برای واردات خودرو دریافت کرده است. خودرویی که طبق مدارک و شواهد منتشر شده بانک مرکزی نمی تواند آمبولانس باشد. چراکه آمبولانس های وزارت بهداشت بیش از 2000 سی سی هستند، حال آنکه در لیست منتشر شده بانک مرکزی، خودروهای وارد شده توسط وزارت بهداشت بین 1200 تا 2000 سی سی بوده اند.

مهم تر از آنکه در این لیست منتشر شده خودروها بنزینی هستند ولی آمبولانس های که این وزارت خانه وارد کرده، دیزلی است!

پس از انتشار این اسناد وزارت بهداشت بدون ارائه هیچگونه سند مبنی بر ثبت سفارش و مدارک گمرکی و بانکی مبنی بر واردات آمبولانس، تنها با پروپاگاندا و انجام مصاحبه ها مختلف رسانه را متهم به سیاسی کاری کرد.

13 تیر ماه عباس زارع نژاد رئیس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت درباره انتشار اسناد واردات این آمبولانس ها به خبرنگار سلامت ایرنا گفته بود: همه اسناد لازم مربوط به واردات آمبولانس ها و ارقام مربوط به میزان ارز اختصاصی و هزینه کرد آن به زودی منتشر می شود و قضاوت را به مردم می سپاریم.

این اظهارات در حالی است که دو هفته قبل نیز خبرنگاران در نشست خبری حریرچی سخنگوی وزارت بهداشت از وی برای انتشار اسناد آمبولانس ها درخواست کردند.

حریرچی تنها چند برگ کاغذ را از دور به خبرنگاران نشان داد و عنوان کرد که اینها اسناد آمبولانس های وارداتی است! و با وجود اصرار خبرنگاران حاضر نشد آنها به رسانه ها تحویل دهد. البته حریرچی تاکید داشت که حتما به برخی رسانه ها «که احتمالا همسو با وزارت بهداشت هستند» این مدارک را خواهیم داد اما تلاش خبرنگار فارس برای گرفتن کپی یا تصویر این برگ هها هم بی نتیجه بود.

اما با وجود همین وعده نصفه و نیمه برای شفاف سازی باز هم بعد از دو هفته این اتفاق نیفتاده هیچ رسانه ای این اسناد را منتشر نکرده است.

*جز آمبولانس هیچ خودرویی وارد نکرده ایم!
عباس زارع نژاد روابط عمومی وزارت بهداشت در پاسخ به درخواست رسانه های مبنی به شفاف سازی و گزارش های منتشر شده در این باره تنها به صدور جوابیه ای اکتفا کرد و گفت: در حال حاضر نیز بخشی از 400 دستگاه آمبولانس کمک دار که برای استفاده در مناطق صع بالعبور خریداری شده است با حجم موتور 2143 سی سی وارد گمرک بندرعباس شده و فرایند ترخیص آن در حال انجام است، ضمن اینکه کدها توسط گمرک تعریف می شود و مغایرتی وجود ندارد.

در خصوص موضوع انتشار اسناد مربوط به واردات خودرو، تمام اسناد مربوط به واردات آمبولانس، بیمه نامه وارداتی، گواهی ثبت آماری بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران، گواهی شرکت بازرسی و کیفیت استاندارد ایران، ثبت سفارش، نامه شرکت
بازرسی به بانک هیأت دولت برای واردات 400 آمبولانس، قرارداد خرید و اسناد دیگر موجود است.

لازم به ذکر است در سیستم دولتی، ذیحسابی وجود دارد و اینطور نیست که قرارداد آمبولانس نوشته و تجهیزات دیگری وارد شود. در همه کشورها، آمبولانس به صورت یک خودرو شاسی تولید می شود و بعد روی آنها تجهیزات آمبولانس گذاشته می شود.

قابل توجه است پیرو جلسه وزیر بهداشت و رئیس گمرک، مقرر شد ترخیص آمبولانس هایی که از گمرک بندرعباس وارد شده اند به زودی آغاز شود

*شفاف سازی به روش وزارت بهداشت ؛ انتشار فیلم به جای سند
پس از آن نیز روابط عمومی این وزارت خانه فیلمی از گمرک منتشر کرد، یا این عنوان که اینها همان آمبولانس هایی که با 18 میلیون یورو ارز دولتی وارد کرده ایم و الان در گمرک است.

هرچند تصاویر منتشر شده حکایت از آن دارد که آمبولانس مدت زیادی است در گمرک خاک می خورد. اما وزارت بهداشت هیچ وقت نگفت چگونه دوماهه ارز دولتی را گرفته اند و سفارش در آلمان را انجام داده اند و این آمبولانس ها به این سرعت به گمرک رسیده و اینقدر هم خاک گرفته اند؟!

واقعا تمام کارها در کشور با این سرعت انجام می شود؟ البته یک منبع آگاه در گمرک ایران در پاسخ به این سؤال فارس که در سال جاری آیا آمبولانس یا خودرویی به نام وزارت بهداشت از گمرک ترخیص شده است، گفت: تاکنون هیچ خودرویی به اسم وزارت بهداشت طی سال جاری ترخیص نشده و حتی اظهارنامه ای در جریان رسیدگی وجود ندارد.

*دانستن حق مردم است
آیا وزارت بهداشت شفافیت و دانستن را حق مردم نمی داند؟ که یک ماه افکار عمومی را برای دیدن این اسناد منتظر می گذارد؟ اگر این پول از بیت المال نیست و مردم حق ندارند که بدانند چطور هزینه شده است؟

مطلب دیگر آنکه وزارت بهداشت می گوید خودرویی جز آمبولانس وارد نکرده ایم؟ آیا این امکان وجود دارد که با این ارز اصلا وراداتی انجام نشده باشد؟

روابط عمومی وزارت بهداشت اعلام کرد خودروهایی برای مناطق صعب العبور وارد کرده ایم، درصورتی که در فیلم منتشر شده آمبولانس هایی دیده می شود که در همین شهر تهران هم تردد دارند و در سال گذشته وارد شده است!

به نظر میرسد وزارت بهداشت به جای فرافکنی، اسناد را در اختیار همه رسانه ها نه فقط رسانه های مطلوب این وزارتخانه قرار دهد تا با انتشار واقعیت ها، مردم را از حق طبیعی خودشان که همان دانستن حقیقت است محروم نکنند.

اخبار روز را با جامعه خبر بخوانید./

* انتهای پیام/

لینک کوتاه :

ارسال نظر

  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
2 + 14 =

پر بازدید ها

آخرین اخبار

گفتگو

گزارش

محیط زیست شهرداری تهران بانک پارسیان دانلود موسیقی بانک سپه دانلود نرم افزار هتل سنتی مهر یزد ایران زمین اپلیکیشن جامعه تبلیغات آموزش خبرنگاری نارنجی قرمز اخبار فوتبال گیف جامعه خبر نارنجی بیماری های خاص ایران اکونومیست ستاد دیه کشور اخبار کانون سردفتران کاریابی رسانه انجمن حمایت زندانیان آموزش خبرنگاری گیفففف