پول بگیر تفحص نکن!

   شناسه خبر:0036593
پول بگیر تفحص نکن! سیاست , مجلس
در جریان تصویب طرح تحقیق و تفحص از شهرداری تهران یکی از نمایندگان به ارزش یک میلیارد هولوگرام تغییر کاربری و تعدادی دیگر از نمایندگان مجلس کارت پول پنج میلیون تومانی دریافت کردند.

به گزارش پایگاه خبری جامعه خبر، رییس فراکسیون شفاف سازی و سالم سازی اقتصاد و انضباط مالی مجلس گفت: درباره فساد شبکه ای مصادیق مشخصی در کشور وجود دارد، از جمله این مصادیق طرح درخواست تحقیق و تفحص از شهرداری تهران بود که در این موضوع کاملا با فساد شبکه ای درگیر شدیم. در رسیدگی به این طرح رانت ها و رشوه های بسیاری داده شد. در این زمینه برای تغییر کاربری سندهایی در دست دارم اما برای کارت پول سندی برای اثبات وجود ندارد.

رییس فراکسیون شفاف سازی و سالم سازی اقتصاد و انضباط مالی مجلس ادعا کرد که در جریان تصویب طرح تحقیق و تفحص از شهرداری تهران یکی از نمایندگان به ارزش یک میلیارد هولوگرام تغییر کاربری و تعدادی دیگر از نمایندگان مجلس کارت پول پنج میلیون تومانی دریافت کردند.

محمود صادقی رییس فراکسیون شفاف سازی و سالم سازی اقتصاد و انضباط مالی مجلس شورای اسلامی در نشستی
به تعریفی از فساد سیستماتیک پرداخت و گفت: بر اساس متون علمی، فساد سیستماتیک به وضعیتی می گویند که افراد یا سازمان ها و گرو هها برای پیشبرد کار خود هیچ آلترناتیوی جز آلوده شدن به فساد نداشته باشند. همچنین اگر در دستگاهی که نهاد مسئول مبارزه با فساد است نه تنها عزمی برای مبارزه با فساد وجود نداشته باشد بلکه تسهیل کننده آن نیز باشد، فساد سیستماتیک اتفاق می افتد.

وی با اشاره به مصادیقی از عدم وجود عزم کافی در برخی دستگاه ها در اجرای قانون اظهار کرد: در سال ۹۴ قانون نحوه رسیدگی به دارایی مقامات و کارگزاران کشور تصویب شد و قوه قضاییه به عنوان مجری این قانون مکلف به تدوین آیی ننامه های اجرایی آن طی شش ماه شد اما تا به امروز و با گذشت سه سال خبری از اجرای این قانون نیست. در مثالی دیگر ماده ۲۹ قانون برنامه ششم توسعه دولت را مکلف کرد که در پایان سال نخست اجرای برنامه سامانه حقوق و دستمزد مدیران را تاسیس و این قانون را اجرا کند اما تا به امروز و پس از گذشت سه ماه خبری از اجرای این قانون نیست.

نماینده مردم تهران افزود: در این زمینه من مکررا با رییس دستگاه مجری این قانون که سازمان اداری استخدامی است تماس گرفتم و پیگیر اجرای آن شدم اما آقای انصاری م یگوید که سامانه مربوطه را راه اندازی کردند اما برخی از دستگاه ها به ویژه مجلس شورای اسلامی که خود یکی از نهادهای ناظر بر فساد است از بارگذاری اسناد و مدارک خودداری کرده اند.

همچنین من درباره اجرای تکلیفی که بر عهده کمیسیون برنامه و بودجه قرار دارد و بر اساس آن باید سالانه گزارش حسابرسی مجلس را اعلام و منتشر کند نام های به رییس مجلس نوشته ام اما هنوز حتی خبری از حسابرسی سال ۹۵ مجلس نیست.

صادقی در ادامه با اشاره به رواج فساد شبکه ای در کشور، خاطرنشان کرد: درباره فساد شبکه ای مصادیق مشخصی در کشور وجود دارد، از جمله این مصادیق طرح درخواست تحقیق و تفحص از شهرداری تهران بود که در این موضوع
کاملا با فساد شبکه ای درگیر شدیم. در رسیدگی به این طرح رانت ها و رشوه های بسیاری داده شد که از جمله آنها می توان به اعطای هولوگرام تغییر کاربری به ارزش یک میلیارد تومان به یکی از اعضای کمیسیون عمران و بعضا دریافت کارت پول های پنج میلیون تومانی از سوی برخی نمایندگان مجلس اشاره کرد.این موارد بر اساس گزارش های کارمندان مجلس به دست آمده است.در این زمینه برای تغییر کاربری سندهایی در دست دارم اما برای کارت پول سندی برای اثبات وجود ندارد.

وی ادامه داد: درباره دریافت رشوه از سوی نمایندگان مجلس هم در جلسات کمیسیون و هم در روز را یگیری علام تهایی از آلوده شدن نمایندگان مشاهده کردیم.

رییس فراکسیون شفاف سازی و سالم سازی اقتصاد و انضباط مالی مجلس اظهار کرد: یکی دیگر از مصادیق فساد شبکه ای امروز در قضیه فساد بورسیه های تحصیلی قابل مشاهده است. بسیاری از آن افراد از دانشگاه فارغ التحصیل شده اند و در حال جذب در دانشگاه ها به عنوان اعضای هیات علمی هستند. در این زمینه دیوان عدالت اداری در حال صدور رای و ملزم کردن دانشگاه ها برای جذب این افراد است این در حالی است که دیوان صلاحیت این کار را ندارد و م یگوید که از بالا به او دستور داده اند که این کار را انجام دهد.

صادقی با اشاره به آمار منتشر شده از فساد در کشور، گفت: متاسفانه آمار دقیقی از فساد در کشور وجود ندارد اما بر اساس آماری که امروز از تعداد پرونده های فساد منتشر می شود، می توان به این نتیجه رسید که فساد در کشور افزایش یافته است.

وی با انتقاد از طولانی شدن روند رسیدگی به پرونده های فساد در قوه قضاییه، خاطرنشان کرد: متاسفانه مشاهده می کنیم که در زمینه رسیدگی به پرونده هایی مربوط به فساد مدت زیادی زمان برده م یشود. این در شرایطی است که سرعت در برخورد با فساد تاثیر بسیاری در مبارزه با آن دارد، از جمله این تاثیرات امیدوار شدن جامعه نسبت به برخورد با فساد و اعلام هشدار به مفسدین است.

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی با اشاره به پخش شدن اعترافات تعدادی از فعالان شبکه های مجازی از صداوسیما که با اتهامات اخلاقی بازداشت شده اند، گفت: همانطور که در روزهای اخیر در رسانه ها مطرح شد امروز با موضوعی مواجه هستیم که در پروند های که گفته می شود اتهامات اخلاقی دارد با سرعت برخورد انجام می شود، فرد دستگیر و با او مصاحبه می کنند و آبروی او را م یبرند، اما در مواردی دیگر مقدماتی نیز انجام نمی شود.

اخبار روز را با جامعه خبر بخوانید./

* انتهای پیام/

لینک کوتاه :

ارسال نظر

  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
2 + 14 =

پر بازدید ها

آخرین اخبار

گفتگو

گزارش

بانک پارسیان دانلود موسیقی بانک سپه دانلود نرم افزار هتل سنتی مهر یزد ایران زمین اپلیکیشن جامعه تبلیغات آموزش خبرنگاری نارنجی قرمز اخبار فوتبال گیف جامعه خبر نارنجی بیماری های خاص ایران اکونومیست ستاد دیه کشور اخبار کانون سردفتران کاریابی رسانه انجمن حمایت زندانیان آموزش خبرنگاری گیفففف