انتشار سند کمک به کارخانه زندان ها/ شاه بخشید اما روحانی نبخشید!

   شناسه خبر:0036024
انتشار سند کمک به کارخانه زندان ها/ شاه بخشید اما روحانی نبخشید! جامعه , قضایی و حقوقی , پیشنهاد سردبیر , گزارش
سندی منتشر شده که نشان می دهد در سال 1329 دولت وقت تصویب کرده به کارخانجات زندانها کمک شود و دولت تشریفات را بردارد.

به گزارش پایگاه خبری جامعه خبر بنیاد تعاون زندانیان با سابقه ای بالغ بر ۶۵ سال از مجموعه های وابسته به قوه قضائیه و مستقیماً زیر نظر ریاست قوه قضائیه به عنوان مجمع فعال است. این بنیاد هیچ گونه سهامدار خصوصی و دولتی ندارد و تمامی منافع آن صرف حرفه آموزی و اشتغال زندانیان، کمک به امرار معاش خانواده آنان و آزادی زندانیان است و گفته می شود ۱۰۰ درصد سهام شرکت های تابعه بنیاد هم متعلق به بنیاد و دستگاه قضایی است و هر گونه درآمد و سود شرکت های تابعه در راستای اهداف اساسنامه بنیاد، صرف حرفه آموزی و اشتغال جامعه هدف می شود.

*35 هزار نفر در زندانهای کشور اشتغال دارند

 

رحیم مطهر نژاد مدیرعامل بنیاد تعاون و حرفه آموزی و صنایع زندانیان کشور درباره میزان اشتغال زایی زندانیان توسط این بنیاد به جامعه خبر می گوید: در حال حاضر به طور کلی در اشتغال مولد و غیر مولد، 50 هزار نفر از زندانیان کشور در حال اشتغال و کار هستند. تعداد نفراتی که از بنیاد ما حقوق می گیرند، 35 هزار نفر هستند که ما با این تعداد 3500 نوع کالا را تولید و روانه بازار می کنیم. تولید این تعداد از کالاها مربوط به 6 سال گذشته است، تا قبل از آن میزان تولیدات بنیاد به 500 نوع کالا هم نمی رسید.

*50 درصد از حقوق زندانی به خانواده اش ارسال می شود

رحیم مطهر نژاد با اشاره به اینکه فرد زندانی می تواند درآمد خود در زندان را به خانواده اش بفرستد، گفت: یکی از الزامات بنیاد ما این است که حدود 50 درصد از دستمزد زندانی را به خانواده اش بدهیم، مگر اینکه زندانی خانواده نداشته باشد که در این صورت این مسئله باید های آن به تایید اداره کل زندان استان یا زندان هر شهری برسد.

*آمادگی بنیاد برای ایجاد شغل به 100 هزار نفر دیگر از زندانیان

وی با توجه به مشکلاتی که برای ایجاد اشتغال در زندانیان وجود دارد، بیان داشت: طبق تحقیقاتی که انجام دادیم به این نتیجه رسیدم اکثر زندانیان به کار کردن علاقه دارند؛ حتی زندانیانی که حکم اعدام آنها آمده و هیچ امیدی برای آزادی ندارند؛ بنابراین ما به عنوان مسئول باید برای آنها ظرفیت اشتغال را ایجاد کنیم. معمولا هم در زمینه حرفه آموزی هم اشتغال، زندانیان به صورت داوطلب می آیند. اگر مکان، ماشین آلات و سرمایه در گردش بیشتری داشته باشیم یقینا تا 100000 هزار نفر هم می توانیم اشتغال ایجاد کنیم.

*احیای مصوبه سال 1329 مساوی است با ایجاد 30 هزار شغل دیگر برای زندانیان

مطهرنژاد افزود: مصوبه شماره 7/391 مورخ 19/6/1329 می گوید: هر آنچه زندانیان نیاز دارند توسط خودشان باید تولید شود؛ همچنین هرچه شهربانی و دولت نیاز دارد باید بدون تشریفات از کارخانجات زندانیان بخرد. این مصوبه را 12 وزیر وقت امضا کردند اما متاسفانه در حال حاضر کم رنگ و پاک شده است. بر اساس این مصوبه ما اگر بخواهیم غذا، تخت خواب و کلیه تجهیزات زندانیان را با تولید خودشان تهیه کنیم باید مانند بخش های خصوصی در مناقصه دولت شرکت کنیم. به طور قاطع می توان گفت اگر این مصوبه احیا شود دست کم 30 هزار شغل دیگر برای زندانیان ایجاد می شود.

بر اساس این گزارش هیئت وزیران در جلسه ۲۹/۶/۱۸ بنابر پیشنهاد وزارت دارائی تصویب کرد که کارخانجات زندان شهربانی از نظر انجام معاملات مانند یک بنگاه دولتی محسوب و کالاهای مورد احتیاج شهربانی و سایر موسسات دولتی آنچه که ممکن باشد بدون تشریفات مناقصه از کارخانجات زندان خریداری شود و امضاء دوازده نفر از وزرای وقت ذیل نامه دیده می شود.

حالا باید دید آیا دولت وقت می تواند این مصوبه قدیمی و مهم را احیا کند یا نه؟

تصویر مصوبه هیات وزیران (وقت ۱۳۲۹/۶/۱۸) در خصوص ترک تشریفات برای فعالیت های بنیاد تعاون زندانیان

* انتهای پیام/

لینک کوتاه : سید هادی کسایی زاده/ سردبیر سید هادی کسایی زاده/ سردبیر

ارسال نظر

  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
2 + 14 =

پر بازدید ها

آخرین اخبار

گفتگو

گزارش

بانک پارسیان دانلود موسیقی بانک سپه دانلود نرم افزار هتل سنتی مهر یزد ایران زمین اپلیکیشن جامعه تبلیغات آموزش خبرنگاری نارنجی قرمز اخبار فوتبال گیف جامعه خبر نارنجی بیماری های خاص ایران اکونومیست ستاد دیه کشور اخبار کانون سردفتران کاریابی رسانه انجمن حمایت زندانیان آموزش خبرنگاری گیفففف