موسوی لاری: «احمدی نژاد» یک جزیره در ایران است/ با «خاتمی» دعوا کردیم

   شناسه خبر:003578
موسوی لاری: «احمدی نژاد» یک جزیره در ایران است/ با «خاتمی» دعوا کردیم گفتگو , سیاست , احزاب و تشکل ها , انتخابات
وزیر کشور دولت اصلاحات می گوید: احمدی نژاد رو به عنوان یک جزیره باید در کل تاریخ ایران در نظر گرفت و او دیگر محبوبیتی ندارد.

پایگاه خبری جامعه خبر/ سعیده حسن خانی/ گفتگو با حجت الاسلام موسوی لاری وزیر کشور دولت اصلاحات برای امروز و دیروز نیست. این گفتگو در سال های نخست ریاست جمهوری حسن روحانی انجام شد اما به دلایلی منتشر نشد. حالا در روزهای آخر دولت یازدهم شاید بخشی این گفتگو جالب و خواندنی باشد.

*می گویند از صندوق های رای موسوی لاری شخصیتی مثل احمدی نژاد بیرون آمد؟ این یک نقد است قبول دارید؟
- موسوی لاری: بله، حتما همین طوره بنده دو ماه به آقای احمدی نژاد حکم ندادم همه هم می دانند. با آقای خاتمی هم دعوایمان شد و گوشی را به زمین زدیم.

* آقای صباغیان(وزیر کشور دولت موقت) هم می گوید من پاک ترین انتخابات را داشتم شما هم به نوعی می گویید منم پاک ترین انتخابات را داشتم؟
-آقای صباغیان شاید راست بگوید. من واقعا در آن زمان نبودم اما هیچ وقت مدعی نیستم که در زمان من هیچ تخلفی صورت نگرفت حرفم این است که هیچ تخلف سازمان دهی شده ای امکان تحقق پیدا نکرد.

* گروهی معتقدند در وزارت کشور امکان تقلب هست؟ شاید قبل از رای گیری تقلب باشد؟
-دو تا مرحله است. تخلف که الا ماشالله امکان صورت گرفتنش هست. در یک حالت می شود که دستگاه نظارت و اجرای یکی باشد. وقتی دستگاه نظارت و اجرایی یکی شوند امکان هر نوع تقلب و تخلفی است. قانونگذار آمده گفته مجری انتخابات را برگزار می کند ناظر باید دقت کند که تخلف نکند.  

*یکی از سوالای من همین بود شما از روش شورای نگهبان انتقاد کرده بودید؟
- از بس انتقاد کردم دیگر به سوال شما جواب نمی دهم.

* هنوزم انتقاد دارید؟
-حتما دارم. اصلا قبول ندارم. من اصلا معتقدم که شورای نگهبان و هیئت نظارت مسئولیتشان نظارت بر من مجری است. اصلا آن ها برگزار کننده انتخابات نیستند برگزار کننده انتخابات دولت و وزارت کشور هم به نمایندگی از دولت است. شورای نگهبان باید نظارت کند که اینها تخلف نکنند.

*در ماجرای حوادث کوی دانشگاه که خیلی هم مورد انتقاد قرار گرفتید دلیل شما حضور و دخالت لباس شخصی های آن زمان بود؟

-دلیلش را من نگفتم همه گفتند. متاسفانه در این حادثه نیروی انتظامی اشتباه کرد که برخورد کرده بود و بعد هم همین لباس شخصی ها بودند که دامن می زدند.

*چالش امنیتی شما آن زمان چه بود؟ گروگانگیری، ترور و ...؟
-همه این ها بود. یعنی هم مسئله تروریسم بود هم مسئله قاچاق و ناامنی. ببینید من یه جمله به شما بگویم برای این که درک کنید عمق فاجعه چه قدر بود. وقتی که من آمدم وزارت کشور یه تیپ سپاه و دو تیپ از ارتش به اضافه کل نیروی انتظامی در مرزهای جنوب و جنوب شرقی کشور مستقر بودند در عین حال یکی از پدیده های شوم آن روز پدیده گروکشی بود که قاچاقچیان تا کوه های بینالود بالای نیشابور نفوذ کرده بودند وقتی می گویم مثلا بینالود و نیشابور شما ببینید عمق حضور قاچاقچیان از مرز تایباد و خاف یا مثلا نهبندان و آن طرف تا شمال نیشابور.
 
* درباره پول های کثیفی که وزیر کشور  درباره آن بارها صحبت کرده هم بگویید؟ زمان شما هم بود؟
- نه واقعا چیزی که الان آقای رحمانی می گوید. آن زمان نه سواستفاده های ۳ هزار و ۷ هزار میلیاردی شنیده بودیم نه بهره گیری از پول های کثیف در فعالیت های سیاسی. الان هم که آقای رحمانی ادعا کرده قاعدتا به یک سرنخ هایی رسیده که می گوید و الا در یک جایگاهی مثل وزارت کشور بعید بود که آقای رحمانی بی حساب و کتاب این حرف را بزند.

*زمان شما انتخاب معاونت سیاسی اینقدر جنجال داشت؟
-نه

*چه قدر طول کشید معاونت سیاسی؟
-من که رفتم آقای تاج زاده معاونت سیاسی بود بعد که آقای تاج زاده رفت به فاصله مثلا سه چهار روز من معاون اعلام کردم.

*شما تماس تلفنی احمدی نژاد با آقای خاتمی رو تکذیب کردید. اگر دوباره بخواهد چنین اتفاقی بیفتد مثلا آقای احمدی نژاد بخواهد پیشنهادی بدهد یا ائتلافی کند استقبال می کنید؟
-باشه بیایند به من ربطی نداره من که کاره ای نیستم. چنین تماسی نبوده چون از خود آقای خاتمی پرسیدند من بودم آنجا گفتم نه این شایعه است. خب بالاخره آدم هایی که در جامعه زندگی می کنند ممکن است با هم تماس داشته باشند من نه مدافع تماس هستم نه عدمش من اون را به عنوان خبر گفتم این که گفته می شود اتفاق نیفتاده است.

*اگر آقای احمدی نژاد با تیمشان وارد انتخابات شوند هنوز مقبولیت مردمی دارند؟  
- نه اصلا. همیشه گفته می شد که آقای احمدی نژاد در بین طبقات محروم و روستایی و ... نفوذ دارد در حالی که به اعتقاد من این جوری نبوده و الان هم نیست. آقای احمدی نژاد کارکردش ممکنه در یک جاهایی شعارهای پوپولیستی داده بشه ولی اینگونه نیست. شما رای آقای روحانی نگاه کنید رای به آقای روحانی نه به آقای احمدی نژاد بود و آقای جلیلی چون شده بود نماد احمدی نژاد مردم نه به جلیلی گفتند. یعنی نه به احمدی نژاد بود. شما بروید در روستاها در یاسوج و روستاهای اطراف یاسوج در بهبهان و روستاهای اطراف در خاش و مثلا روستاهای اطراف نمی دانم سراوان ببینید چه طور رای دادند. بیشترین رای ها را به آقای روحانی دادند که سمبل مخالفت با تیم احمدی نژاد است و نشان می دهد که این حرف ها بی خود است ما یک ذهنیتی داریم که برخی مردم ما با یک سری شعارهای پوپولیستی تابع می شوند.

*به نظر شما مناظره کذایی باعث مقبولیت شد؟
-نه من معتقدم حمایت سخاوتمدانه جریان تحول خواه جامعه از آقای روحانی باعث شد. تا مردم اطمینان پیدا نکردند که آقای روحانی نماینده تفکر تغییر و تفکر تحول خواهی است مردم رای ندادند. شما نظرسنجی هایی که خود آقای روحانی و دوستان کردند ببینید تا مثلا هفته منتهی به انتخابات آقای روحانی همان آقای روحانی بود.

*در زمان انتخابات ریاست جمهوری آقای مشایی می دانست رد صلاحیت می شود و آمد چرا؟
-مثل همه کارهای احمدی نژاد. آقای احمدی نژاد و مشایی همش دنبال یک کارهایی بودند که موج تبلیغاتی داشته باشد. آمدن احمدی نژاد با مشایی در وزارت کشور کار نپخته ای بود که اصلا نمی شود توجیه کرد. تصور کنید یک رئیس جمهور با یک کاندیدای آینده می آید برای ثبت نام. قبل که گفتم شاید روی جمله اول من دقت نکردید احمدی نژاد رو به عنوان یک جزیره باید در کل تاریخ ایران در نظر گرفت. اصلا نمی شود واقعا مقایسه کرد.

*آقای آیت الله هاشمی با اینکه می داند رد صلاحیت می شود می آید و رد می شود؟
-نه هیچ کس تصور رد صلاحیت هاشمی را نمی کرد.

* اصلاح طلبان براساس شورای هماهنگی جبهه اصلاحات حرکت می کنند یا شورای مشورتی؟
- نه شورای مشورتی و نه شورای هماهنگی هیچ کدام ملاک نیستند ملاک این است که در هر استان و حوزه انتخابیه احزاب اصلاح طلب مدیران اصلاح طلب دوره اصلاحات که بین مردم مقبولیت دارند نمایندگان اصلاح طلب ادوار مختلف مجلس و چهره ها و شخصیت های اجتماعی مقبول اعم از بازاری، صنعت و روحانی و دانشجو و استاد همه این ها در زیر یک چتری به نام مجمع اصلاح طلبان استان جمع شوند. بین خودشان چند نفری را به عنوان هیئت مدیره انتخاب کنند این اجماع اصلاح طلبان و این قالبی که گفتم مسئول فعالیت های انتخاباتی و  .. می شوند.

* آقای ناطق دایما میان دو جریان گرو کشی می شود؟
- نه اصلا یه همچین چیزی نیست. اصلا جبهه اصولگرایی آقای ناطق رو قبول ندارد. یعنی آن جریان پایداری جریان به اصطلاح پرو سرو صدا آقای ناطق را قبول ندارند. جریان اصلاح طلب آقای ناطق را به عنوان یک اصولگرای عاقل قبول دارند نه به عنوان یک اصلاح طلب. آقای ناطق نگفته من اصلاح طلبم نه اصلاح طلبا می گن آقای ناطق اصلاح طلب است. ولی همه وی را به عنوان یک شخصیت متین و جاافتاده که همواره مسائل ملی را در نظر می گیرد قبول دارند و با آقای ناطق به عنوان یک چهره اصولگرای خردورز تعامل دارند نه به عنوان عضوی از جبهه اصلاحات.

*پس صحبت و مشورت هم می کنید؟
-دوستان ما با آقای ناطق نوری همیشه در تماس هستند.

*یعنی آقای ناطق نوری را می توانیم به عنوان ریش سفید جانشین مرحوم آیت الله مهدوی کنی بدانیم؟
-ببنید موضعی که الان آقای ناطق داره به نظرم فراگیرتر از آقای مهدوی می تواند عمل کند. آقای مهدوی اواخر محدودیت ایجاد می کرد ریزش داشت اگر جریان اصولگرایی با وی همراهی کند چتری که ناطق باز می کند فراتر است.

*چرا کاندیدای مجلس نمی شوید؟

-من اصلا هیچ حوصله مجلس و این ها را ندارم بودم به اندازه کافی. هم هیئت رئیسه بودم و هم نماینده دوره اول بودم واقعا آن دوره اول افتتاح شده بود سخت بود. اولا نصف به اضافه یک آرا می خواست بعدم واقعا باید تلاش می کردی بشناسنت مثلا رقبای من هم از حزب توده هم از مجاهدین خلق بود هم از خان قشقایی هم از کانون وکلا و من بچه طلبه باید با همه این ها بالاخره تنها ابزاری که داشتم همین مناظره ها بود توی دبیرستان ها و توی مراکز آموزشی.

*دوست دارید دوباره وزیر کشور شوید؟
تا چه دولتی باشد و همکاران چه کسانی باشند.

بخش هایی از این گفتگو به دلیل گذر زمان حذف شده است.

* انتهای پیام/

لینک کوتاه :

ارسال نظر

  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
2 + 14 =

پر بازدید ها

آخرین اخبار

گفتگو

گزارش

محیط زیست شهرداری تهران بانک پارسیان دانلود موسیقی بانک سپه دانلود نرم افزار هتل سنتی مهر یزد ایران زمین اپلیکیشن جامعه تبلیغات آموزش خبرنگاری نارنجی قرمز اخبار فوتبال گیف جامعه خبر نارنجی بیماری های خاص ایران اکونومیست ستاد دیه کشور اخبار کانون سردفتران کاریابی رسانه انجمن حمایت زندانیان آموزش خبرنگاری گیفففف