روابط جنسی کنترل نشده 19 درصدی شد

   شناسه خبر:0035647
روابط جنسی کنترل نشده 19 درصدی شد جامعه , سلامت , پیشنهاد سردبیر , گزارش
کارشناس زن و خانواده آمار اعتیاد و روابط جنسی کنترل نشده را اعلام کرد.

پایگاه خبری جامعه خبر/ کارشناس زن و خانواده گفت: اعتیاد تزریقی 66 درصد، روابط جنسی کنترل نشده 19 درصد، انتقال مادر به کودک 1/5 درصد و انتقال از طرق نامشخص مثل دندانپزشکی و یا ابزار آرایشگاهی بقیه آمار عوامل انتقال ایدز در ایران را تشکیل میدهند.

مهری طالبی، کارشناس زن و خانواده برخی به بهانه مبارزه با ایدز به دنبال قبح زدایی از عمل غیر اخلاقی و قبیح زنا و اشاعه فحشا هستند. همین دیدگاه در مورد اعتیاد هم با انگزدایی در پی رفع ایدز بود. حرفهایی که امروز مبنی بر تابوشکنی و انگزدایی از تنفروشان مطرح می شود زمانی برای انگزدایی از معتادان مطرح بود و گفته می شد معتاد صرفا بیمار است نه مجرم.

او در ادامه گفت: امروز شاهدیم پس از سالیان صرف بودجه های هنگفت در این مسیر به گفته همین مسئولان نه تنها آمار ابتال به ایدز کم نشده بلکه روز به روز به همراه آمار اعتیاد رو به افزایش است. سوال این است که برداشتن انگ معتاد ازمصرف کنندگان مواد مخدر و بیمار خواندن معتادین به بهانه مبارزه با شیوع و اپیدمی ایدز که با ارائه خدمات بهداشتی درمانی در برنامه های چهارگانه مبارزه با ایدز و صرف بودجه های هنگفت در این زمینه همراه بوده چه دستاوردی داشته است که اکنون از همان شیوه به بهانه مقابله با ایدز به دنبال انگ زدایی از عمل شنیع زنا و تن فروشی هستند؟!

مردم حق دارند بدانند که سهم عوامل انتقال ایدز در ایران به این قرار است: اعتیاد تزریقی 66 درصد، روابط جنسی کنترل نشده 19 درصد، انتقال مادر به کودک 1/5 درصد و انتقال از طرق نامشخص مثل دندانپزشکی و یا ابزار آرایشگاهی بقیه آمار. بر اساس آمار هم اکنون حدود 60 هزار بیمار مبتلا به ایدز در کشور وجود دارد که 45 درصد آنان شناسایی شده اند که از این تعداد 70 درصد به علت استفاده از سرنگ مشترک مبتلا شده اند و اغلب 30 درصد باقیمانده همسران و فرزندان معتادین تزریقی بوده اند.

براساس ارزیابی دبیرخانه ملی برنامه کنترل ایدز شیوع هنوز عمده ترین عامل گسترش ایدز در ایران مصرف تزریقی مواد مخدر است. از نظر ما حتی یک مبتلا به ایدز در کشور هم زیاد و وحشت آفرین است ولی این همه سر و صدا و صرف هزینه در حوزه مقابله با ایدز که مربوط به 60 هزار نفر در جمعیت 80 میلیونی ایران است همگی معطوف به رفع معلول و درمان است نه از بین بردن علت و پیشگیری. گویی برخی به این بهانه دنبال انحراف اذهان از مسائل همه گیر واقعی و الویتهای اصلی مانند رسیدگی به ازدواج به هنگام حدود 20 میلیون جوان مجرد در ایران و یا سر و سامان دادن به وضعیت چندمیلیونی معتادان و خانواده های آنها هستند.

مسائل مهمی که هیچ سازمان بین المللی پیگیر مرتفع ساختنشان در ایران نبوده است. عدم رسیدگی به مشکلات اقتصادی و معیشتی جوانان و رفع موانع فرهنگی اجتماعی و اقتصادی ازدواج در حالی است که جداول بودجه اقدامات پیشگیری از ایدز نشان دهنده صرف بودجه های هنگفت جهت مقابله با شیوع این بیماری حتی برای کسانی که از طرق دیگری غیر از تزریق مواد در معتادان است.

برنامه کنترل ایدز تعهداتی به برخی مجامع بین المللی چون سازمان بهداشت جهانی داشته است که از جمله آنها برنامه ترویج استفاده از یک وسیله خاص جلوگیری از بارداری در ایران، فراهم سازی توزیع رایگان، عرضه و فروش عمومی آن وسیله در کلینیک ها، خانه های بهداشت، داروخانه ها و حتی سوپر مارکت ها و بغالی ها است این در حالی که در آن زمان نیز بیشترین آمار ایدز مربوط به معتادان تزریقی بود.

در گذشته مسئولان مبارزه با ایدز وزارت بهداشت علنا اعلام می کردند که ترویج استفاده از وسیله خاص جلوگیری از بارداری برای مقابله با ایدز نباید قربانی سیاستهای افزایش جمعیت شود و اکنون ادعا می کنند که مشکلات کنترل ایدز در ایران ناشی از انگ و تابوی بسیار زیاد نسبت به تنفروشان و همجنس بازان است در حالی که براساس گزارش سوم ایران به سازمان ملل ارائه وسیله جلوگیری از بارداری به صورت رایگان و حتی سرنگ به معتادان از سالها قبل انجام می شده است.

اما شاهدیم پس از اجرای گسترده و عمومی توزیع وسیله جلوگیری و آموزشهای جنسی، میزان استفاده از این وسایل در میان معتادان تزریقی تنها 17 درصد، درمیان مبتالیان به اچ آی وی 9 درصد و در میان تنفروشان 20 درصد بوده و این گروهها تعهدی به پیشگیری از ابتلا و انتقال این بیماری ندارند. به عنوان مثال تنفروشان علت عدم استفاده از وسایل جلوگیری را از دست دادن مشتری عنوان کرده اند و این یعنی تابوشکنی بیشتری الزام است.

بنابراین این شیوه ارائه سرنگ و وسیله جلوگیری مدنظر به زندانیان، معتادان و تنفروشان طبق نسخه بین المللی نتایج موفقی در برنداشته است حتی آنها را به ادامه و تشدید جرم تشویق نموده است و این سوال مطرح است که وقتی نه در غرب و نه در ایران گروه های پر خطر از استفاده از این وسیله جلوگیری استقبال نکردند، چرا باید همه مردم ایران ملزم به استفاده از آن در روابط خود می شدند و هدف از آموزش استفاده از وسیله خاص جلوگیری به همه مردم چه بوده است؟ این شائبه زمانی بیشتر مطرح می شود که میبینیم این برنامه ها با برنامه کنترل جمعیت در ایران همزمانی دارد.

انگزدایی از معتادین و معرفی معتاد به عنوان بیمار و زن تنفروش به عنوان کارگر جنسی نه تنها نتیجه قابل توجهی در کنترل ایدز ندارد بلکه موجب رواج اعتیاد و فحشا نیز خواهد شد. سوال ما از مسئولان امر این است که کرامت و دفاع از حقوق زن این است؟ در حالی که شاهدیم همین مسئولان راه حل عقیم سازی را برای زنان کارتن خواب مطرح ساختند که با مخالفت شدید مراجع عظام و عتاب مردم مواجه شدند.

راه کمک به زنی که کارتن خواب، تنفروش یا مبتلا به ایدز است رها کردن او در مناسبات جنسی در سطح جامعه نیست. اگر حقوق و کرامت چنین زنی مهم است باید برنامه هایی پیاده شود که این خانم به خاطر مسائل مادی کارتن خواب نباشد و یا ازجهت مادی و یا روحی نیازی به تنفروشی نداشته باشد تا خود و دیگران را در معرض مخاطره قرار دهد.

بنابراین جای این سوال است که چرا عدهای که بعضا جایگاه مسئولیتی یا علمی هم دارند سعی می کنند علت شیوع ابتلا به ایدز در ایران را روابط جنسی مطرح کنند و بلافاصله هم خواهان انگزدایی از تنفروشان شوند؟ ادعاهای متناقض در مورد کنترل ایدز در ایران از سوی برخی مسئولان همیشه دیده شده است، اگر ایران اولین کشور منطقه خاورمیانه در خدمات رایگان کنترل ایدز است و اگر برنامه های مقابله با ایدز به قدری موفقیت آمیز بوده که به جهت اجرای این برنامه ها هم مورد تقدیر مجامع بین المللی واقع شده ایم و به اذعان آقای سمیر آنوتی، مدیر منطقه ای مقابله با ایدز در دفتر خاورمیانه و شمال آفریقای یونیسف، ایران تنها کشور منطقه خاورمیانه است که در کنار 23 کشور دنیا به عنوان کشوری پیشرو در پیشگیری انتخاب شده است، پس چگونه است که به ادعای برخی مسئولان داخلی همچنان با آمار رو به رشد این بیماری دست و پنجه نرم میکنیم؟ جهش 9 برابری بیماری ایدز در طول سالهای 2000 تا 2012 چگونه اتفاق افتاده است؟ تامل در این ادعاها نشان می دهد برخی از آمارها بیشتر از آنکه پشتوانه علمی داشته باشند آمارسازی برای ایجاد رعب و وحشت جهت تحمیل برنامه های سازمانهای بین المللی به مردم ایران هستند که بسیاری از آنها با فرهنگ ملی و دینی ما تناقض داشته و دارند در برهه ای همراه با برنامه ِ کنترل جمعیت به کاهش جمعیت تا حد تهدید نسل ایران جوان منجر شدند و امروز هم اگر دقت نکنیم به ترویج فساد و فحشا منجر خواهد شد.

خوب است که مردم ما بدانند دفتر یونیسف در ایران در قالب برنامه ای ایدز با شرکای دولتی و غیردولتی در کشور کار می کند تا پیامهای کلیدی مرتبط با ایدز و موضوعات مربوطه را از طریق رسانه های جمعی در جامعه پخش کند. این برنامه، آموزش کودکان 6 تا 18 سال را در مدارس هدف قرار داده است در حالی که طبق آمار درصد بسیار پایینی از کل انتقال ایدز در ایران مربوط به این گروه سنی است.

بیشترین شیوع ایدز در بین کودکان و نوجوانان مربوط به انتقال از طریق مادر به جنین بوده است و از لحاظ آماری در میان شمار مبتلایان به ایدز قریب به 500 نفر از مبتالیان شناسایی شده و 600 نفر شناسایی نشده زیر 20 سال دارند که اگر تمام اینان را تسامحا دانش آموز محسوب کنیم به این نکته می رسیم که با اینکه گروههای در معرض خطر ضرورتا در مدارس نیستند و غالبا در سطح جوامع شهری و در فضاهایی با احتمال بروز رفتارهای پر خطر نظیر کودکان کار و خیابانی هستند علت تمرکز این دفتر و شرکای کاری آن که اغلب وزارتخانه های دولتی هستند بر مداخلات بیشتر در درون محیط مدارس چیست؟!

درحالی که در بدبینانه ترین حالت اگر فرض بگیریم نیمی از این 1100 نفر از طرق جنسی و اعتیاد، به ایدز مبتلا شده باشند. با توجه به وجود جمعیت بیش از 12 میلیون و 600 هزار دانش آموز در کشور ، متوجه خواهیم شد که شیوع ایدز در بین دانش آموزان، کمتر از 9 هزارم درصد است و از هر صدهزار دانش آموز، نهایتا به طور کلی 4 نفر از طریق اعتیاد و رابطه جنسی به ایدز مبتلا شده اند سوالی که مسئولین امر باید از خود بپرسند این است که چرا غرب با همین نسخه هنوز موفق به کنترل ایدز نشده است و دارای افزایش آمار روزانه ابتلا به ایدز است.

اخبار روز را با جامعه خبر بخوانید./

* انتهای پیام/

لینک کوتاه :

ارسال نظر

  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
2 + 14 =

پر بازدید ها

آخرین اخبار

گفتگو

گزارش

محیط زیست شهرداری تهران بانک پارسیان دانلود موسیقی بانک سپه دانلود نرم افزار هتل سنتی مهر یزد ایران زمین اپلیکیشن جامعه تبلیغات آموزش خبرنگاری نارنجی قرمز اخبار فوتبال گیف جامعه خبر نارنجی بیماری های خاص ایران اکونومیست ستاد دیه کشور اخبار کانون سردفتران کاریابی رسانه انجمن حمایت زندانیان آموزش خبرنگاری گیفففف