دارو هست اما نمی دهیم!

   شناسه خبر:0035535
دارو هست اما نمی دهیم! جامعه , سلامت , پیشنهاد سردبیر , گزارش
دارو در کشور وجود دارد اما در دسترس بیماران قرار نمی گیرد و در یک سری از دانشگاه های علوم پزشکی دارو به بیمار تحویل نمی دهند.

پایگاه خبری جامعه خبر/ هموفیلی یا خون تراوی دسته ای از بیماری های ارثی هستند که در آن ها توان بدن برای ایجاد لخته و انعقاد خون برای جلوگیری از خونریزی در صورت پاره شدن رگ مختل شده است.

مدیرعامل کانون هموفیلی ایران گفت: برخی دانشگا ههای علوم پزشکی به علت بدهی به شرکت های دارویی سهمیه دارویی بیماران خاص را درست تحویل نم یدهند و برای بیماران مشکل ایجاد کرده اند.

احمد قویدل مدیرعامل کانون هموفیلی ایران درباره وضعیت دارویی بیماران هموفیلی گفت: در حال حاضر بحران دارویی مواجه نیستیم؛ چرا که هنوز ذخیره دارویی در کشور وجود دارد و دولت هنوز وارد این فاز نشده که داروی جدیدی وارد کند تا با مشکلات جدید ارزی مواجه شویم، اما به دلایلی دارو در دسترس همه بیماران قرار نم یگیرد.

*عبور شرکت های پخش دارو از خط قرمزها
قویدل گفت: در سال گذشته شاهد عبور شرک تهای پخش دارو از خط قرمزها بودیم. شرکت های پخش دارو به علت بدهی های بیمارستانها حاضر نبودند به بیمارستا نها دارو بدهند. در سال ۹۶ و حتی در حال حاضر نیز شاهد این مسئله هستیم.

مدیرعامل کانون هموفیلی ایران گفت: همین الان برخی دانشگاه های علوم پزشکی به علت بدهی به شرکت های دارویی سهمیه دارویی بیماران خاص را درست تحویل نم یدهند و برای بیماران مشکل ایجاد کرده اند. یکی از شرکت های پخش دارو حتی در درمانگا ههای بیماران هموفیلی نیز دارو را تحویل نمی دهد.

*در لرستان فاکتور هشت موجود نیست
قویدل افزود: در عین حال که دارو در کشور وجود دارد؛ در دسترس بیماران قرار نمی گیرد، در یک سری از دانشگا ههای علوم پزشکی دارو به بیمار تحویل نمی دهند؛ مثلا در لرستان فاکتور هشت پلاسمایی ندارند؛ چون شرکت پخش کننده به علت
بدهی حاضر نیست که دارو را به آنها تحویل دهد و بدهی جدید را نم یپذیرد. اینها به چارچوب و ساختاری برمی گردند که در کشور وجود دارد. یارانه داروهای بیماران هموفیلی و دیگر بیماری های صعب العلاج به سازما نهای بیمه گر واگذار شده است؛ یعنی بزرگترین مشکل بیماران خاص واگذاری یاران هها به سازمان های بیمه گری است که اساسا حرف های نیستند و دغدغه سلامت ندارند.

او در ادامه گفت: متاسفانه سازمان های بیمه اگر فعلی یک جریان متصل به بودجه های دولتی است که به صورت سنگین از دولت پول دریافت می کند و تا وقتی که پول دارد خدمات می دهد و زمانی که واریز یهای دولت متوقف می شود هیچ خدمتی ارائه نمی دهد! آنها انگیزه سیاست گذاری در حوزه بیمه ندارند، آنها انگیزه پیشگیری از وقوع بیماری ها را ندارند، این چالش بزرگ حوزه سلامت کشور است.

*خونریزی بیماران هموفیلی با وعده ها متوقف نمی شود
او در ادامه گفت: بیم هها فکر می کنند؛ اگر ۲۰ دارو به بیمار هموفیلی داد و قیمت آن هشت میلیون تومان شد دیگر بیمار نباید برای دریافت دارو مراجعه کند. در حالی که خونریز یهای بیماران ما منوط به وعده خاصی نیست، بیماری هموفیلی بیماری ای نیست که بتوان برای آن سهمیه دارویی قائل شد. ممکن است در یک حادثه ساده مثل پیچ خوردن پا و گیر کردن در ازدحام مترو برای یک بیمار هموفیلی مشکل و خونریزی ایجاد شود؛ بنابراین بزرگترین چالش بیماران هموفیلی موضوع بیمه ها است که سازمان های بیمه گر با بده ای های سنگینی که دارند این بحران را به شرکت های پخش منتقل می کنند و شرکت های پخش نیز نمی توانند به شرک تهای واردکننده پول بدهند و زنجیره تامین داروی بیماران هموفیلی دائما در مخاطره است.

در حالی که هنوز به نقطه مشکلات ارزی نرسید هایم اگر به آن نقطه برسیم چه اتفاقی برای بیماران خواهد افتاد؟ قطعا مشکلات جدیدی ایجاد می شود.
 

*چرا دولت داروهای بیماران هموفیلی را از حوزه کالاهای مشمول قانون قاچاق ارز و کالا خارج کرد؟
قویدل گفت: هنوز هم نمی دانم که چرا دولت در یک اقدام عجیب داروهای بیماران هموفیلی که داروهای خاص هستند را از حوزه کالاهای مشمول قانون قاچاق ارز و کالا خارج کرد، هنوز معنای این مصوبه هیئت دولت را متوجه نم یشوم و هیچ توضیح
قانع کننده ای نشنیدم.

زمانی دارویی یارانه ای به بیماران تحویل داده می شد و اگر فرد قصد خارج کردن آن را داشت قاچاق محسوب می شد؛ اما در یک مصوبه ناگهانی اعلام کردند که این داروها مشمول قاچاق ارز و کالا نیستند چون دولت به آنها یارانه نمی دهد در صورتی
که واقعیت امر این است که دولت به این داروها یارانه می دهد؛ اما این یارانه را یکجا به سازما نهای بیمه گر می دهد.

قویدل گفت: قبلا این یارانه به واردکننده داده می شد؛ اما در حال حاضر به سازمانهای بیمه گر تعلق می گیرد، این تعجب برانگیز است که ارگان های نظارتی توضیحی در این خصوص نخواستند و نگفتند که هیئت وزیران این مصوبه را برای چه تصویب
کردند.

سازمان های بیمه گر از محل درآمدهای خود هزینه این دارو را نمی دهند. هر لحظه از آنها سوال می کنند که چرا پول بیمارستان ها را پرداخت نمی کنید و می گویند که دولت پول ما را نداده است. بنابراین پولی که دولت به آنها می دهد یارانه است و تمامی این داروها مشمول یارانه هستند و طبق قانون مشمول قاچاق کالا و ارز هم می شوند پس چرا به راحتی یک مصوبه از این قانون خارج شد؟

*داروهای تولید داخل بیماران هموفیلی مجوزهای بین المللی ندارد
او در ادامه گفت: برخی م یگفتند که داروهای تولید داخل را م یخواهند صادر کنند و چون دولت یارانه داده نم یتوانند این کار را انجام دهند این توضیح قان عکنند های نیست.

اگر مقصود از چنین مصوب های صادرات داروهای ایرانی باشد اولین گام این است که داروها مجوزهای بین المللی دریافت کنند اگر داروها مجوزهای بین المللی دریافت نکنند قابلیت صادرات ندارند، اگر مقصود از چنین مصوب های صادرات است؛ پس مجوزهای بین المللی کجاست؟ بنابراین درک نم یکنیم که سیاست عمومی دولت در این حوزه چیست؟

مدیرعامل کانون هموفیلی ایران تاکید کرد: واگذار کردن یک چنین بودجه کلانی به مجموعه سازمان بیم هگر که غرق بدهی هستند تا چه میزان زنجیره تامین دارو را دچار مشکل کرده است؟ کدام حسابرسی بر این پول ها نظارت می کند که این مبالغ در بیمارستانها و سازمان های بیمه گر به مصرف واقعی می رسند یا خیر؟ این چالش حوزه بیماران هموفیلی است که امیدواریم دولت فکری راجع به آن داشته باشد. بیماری خاص و تامین داروی آن ها همیشه جزو مغفول ترین و مظلوم ترین بخش سلامت و پزشکی است.

بیمارانی که با وجود تمام سختی ها هم چنان با نبود دارو و سختی های این گونه بیماری ها دست و پنجه نرم می کنند. اگر چه راه باریکه هایی در این زمینه دیده شده ولی امیدی نیست که علاجی برای این مشکل و بیماران اندیشیده شود. اما مسئولین نمی دانند که این جان بیماران است که حالا در چشم آن ها موش آزمایشگاهی شده اند و گاهی دلار و گاهی کمبود دارو و گاهی تحریم ها را بهانه ای برای عدم سلامتی آن ها می کنند.

اخبار روز را با جامعه خبر بخوانید./

* انتهای پیام/

لینک کوتاه :

ارسال نظر

  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
2 + 14 =

پر بازدید ها

آخرین اخبار

گفتگو

گزارش

بانک پارسیان دانلود موسیقی بانک سپه دانلود نرم افزار هتل سنتی مهر یزد ایران زمین اپلیکیشن جامعه تبلیغات آموزش خبرنگاری نارنجی قرمز اخبار فوتبال گیف جامعه خبر نارنجی بیماری های خاص ایران اکونومیست ستاد دیه کشور اخبار کانون سردفتران کاریابی رسانه انجمن حمایت زندانیان آموزش خبرنگاری گیفففف