چه می خوریم؟

روغن مایع های تراریخته ایرانی که مردم را فریب می دهند!

   شناسه خبر:0035504
روغن مایع های تراریخته ایرانی که مردم را فریب می دهند! جامعه , محیط زیست , پیشنهاد سردبیر , گزارش
ایرانی ها نمی دانند این روغن های مایع تراریخته هستند یا نه و این یعنی حقوق شهروندی را رعایت نکردن!

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری جامعه خبر جولان روغن های تراریخته در بازار بدون آرم و نشان تراریخته موجب شده تا مردم از حقوق عامه خود برای اطلاع از محصول خوراکی باز بمانند و این یک جرم اشکار از سوی تولید کنندگان مواد غذایی در کشور است.

مخالفان تولید محصولات تراریخته بر این باورند که در محصولات غیر تراریخته سطح بالاتر آنتی اکسیدان ها، مواد مغذی بالاتر، انرژی بیشتر و پروتئین سالم تر، عملیات کشاورزی بهتر همگی منجر به محصولات بهتری به نسبت محصولات تراریخته می شود.

*واکنش آلرژیک: دستکاری ژنتیکی باعث ایجاد پروتئین هایی در گیاه یا جانور جدید می شود که ممکن است برای بدن انسان به عنوان عامل بیگانه شناسایی شده و منجر به ایجاد واکنش آلرژیک شود.

*نامناسب برای محیط زیست: بقایای این جانداران برای محیط زیست نامناسب است و تا مدت ها به صورت مخفی در طبیعت باقی می ماند.

*کاهش تنوع زیستی: تغییرات ژنتیکی باعث آسیب به برخی ارگانیسم ها (مانند آفات و حشرات) در اکوسیستم می شود و از تنوع زیستی آن ها می کاهد.

*کاهش کارایی آنتی بیوتیک ها: به دلیل تغییرات ژنتیکی، این محصولات به ویروس ها و باکتری ها مقاوم می شوند؛ خاصیت آنتی بیوتیکی خود را در بدن اعمال می کنند و از کارایی آنتی بیوتیک های دارویی می کاهند.

*طعم غیر متداول: به دلیل تغییر در ساختار این محصولات، طعم متفاوتی خواهند داشت.

* نامناسب از جهت تغذیه ای برای انسان ها: این محصولات باعث ایجاد بیماری های جدید در انسان می شوند و در بسیاری از گونه های حیوانات مانند موش ها و پروانه ها باعث مرگ شده اند.

*سلاح بیولوژیک: بسیاری از کشورها از این محصولات به عنوان سلاح بیولوژیک برعلیه دشمنان خود استفاده می کنند.

همچنین بر اساس پژوهش های صورت گرفته دلایل محکمی وجود دارد که محتوای مواد مغذی در مواد غذایی تراریخته به مراتب کمتر از مواد غذایی غیر تراریخته است. در محصولات غیر تراریخته سطح بالاتر آنتی اکسیدان ها، مواد مغذی بالاتر، انرژی بیشتر و پروتئین سالم تر، عملیات کشاورزی بهتر همگی منجر به محصولات بهتری به نسبت محصولات تراریخته می شود.

با توجه به موارد گفته شده، هنوز باید پژوهش  های بسیاری بر محصولات تراریخته انجام و مشخص شود در صورت مصرف این موارد چه تاثیراتی بر سلامت افراد می تواند بگذارد؟ آیا در صورت استمرار امنیت و سلامت جامعه به خطر نمی افتد؟ تاثیرات زیست محیطی این مصحولات چیست و آیا مزایای آن بر مضراتش ارجحیت دارد که از شیوه تولید محصولات کشاورزی و غذایی ارگانیک فاصله بگیریم و به سمت تولید و واردات مصحولات تراریخته روی آوریم؟

کافی است سری به بازار فروش مواد غذایی و فروشگاه‌های سطح شهر بزنید تا متوجه شوید روغن‌های توزیع شده در بازار، اکثرا و بنا به قولی، همگی از مواد اولیه تراریخته تولید شده اند! این خوشبینانه‌ترین حالتی است که می‌توان برای محصولات کشاورزی و مواد غذایی متصور بود و امیدوار بود که هیچ محصول تراریخته‌ای غیر از روغن‌ها در سبد غذایی ایرانیان جای‌گذاری نشده باشد.

وزارت بهداشت وجود مواد غذایی تراریخته را تائید کرد

واردات محصولات تراریخته در حالی از سوی سازمان غذا و دارو تایید می‌شود که بسیاری کشورهای جهان از جمله اتحادیه اروپا تولید محصولات دست‌کاری شده ژنتیک را کاملا ممنوع کرده اند و اطمینانی از فاقد عوارض بودن مصرف این مواد غذایی توسط انسان ندارند. با اینحال آنچه در برنامه ششم توسعه باعث تامل است، تاکید برنامه ریزان دولتی برای به زیر کشت بردن یک میلیون هکتار از زمین‌های کشاورزی برای تولید محصولات دست کاری شده ژنتیکی است؛ محصولاتی که سلامتشان زودتر از تمام دنیا توسط مسئولان وزارت بهداشت تایید شدند و چندی پیش ملک زاده، معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت و حریرچی، قائم مقام وزیر بهداشت صراحتا سلامت محصولات دستکاری ژنتیک شده (تراریخته) را در کشور تایید کردند.

تومور سرطانی و ناباروری نتیجه مصرف تراریخته ها

 رئیس اداره بهبود تغذیه وزارت بهداشت با اشاره به تحقیقات کوتاه مدت صورت گرفته بر روی حیوانات می‌گوید: مطالعات باید در دراز مدت صورت گیرد تا مشخص شود که آیا محصولات تراریخته برای سلامت انسان‌ها مشکل ایجاد خواهد کرد یا نه؟ به همین منظور مصرف این خوراکی‌ها باید کنترل شده و محدود باشد چراکه ممکن است در دراز مدت باعث بروز جهش‌های ژنتیکی در انسان و پس از آن افزایش تومورهای سرطانی و حتی ناباروری در جامعه شود.

*کارشناس اقتصادی: مردم حق دارند بدانند کدام محصولات تراریخته است

بابک اسماعیلی کارشناس اقتصادی و استاد دانشگاه و فعال حوزه تجهیزات پزشکی می گوید: درمسئله تراریخته باید بگوییم در طی این سالها  افراد خارجی بودند که در کشور خودشان درباره این موضوع تحت تعقیب قضایی بودند اما در کشور ما از وزیر جایزه کشاورزی دریافت کرده‌اند. نظر من این است که باید درباره این مسئله مهم مناظره و گفت‌وگو صورت بگیرد و مردم خود به شخصه در این باره قضاوت کنند. همه مردم حق دارند مطلع و آگاه از مواد غذایی درون سفره خود باشند. چه اشکال دارد که محصول تراریخته دارای برچسب مخصوص بین المللی خود (GMO) باشد و هر کس دوست داشت آن محصول را مصرف کند و هرکه هم نخواست از آن اجتناب کند و از قبل اطلاع داشته باشد که آن محصول تراریخته است. حال سوال اینجاست که چرا از این قضیه می‌ترسند؟ چرا هر کس از تراریخته انتقاد می‌کند متهم به بی‌سوادی می‌شود؟

فشارها درباره تراریخته‌ها زیاد است حتی صدا و سیما نیز برنامه‌هایی در این زمینه با حضور دکتر کرمی برای پخش گذاشت اما سریعا جلوی آن گرفته شد. افراد طرفدار تراریخته یک کتابچه دستورالعمل برای خود دارند که در حال حاضر مو به مو در صدد پیاده‌سازی آن در داخل هستند.

این کتابچه همانند کتاب جین‌شارت است که مسیر براندازی نظام و فتنه 88 در آن مشخص شده بود. در همین راستا بروشور و کتابچه‌هایی در مهدکودک‌ها توزیع و آموزش می‌دهند تا از کودکی به بچه‌ها بیاموزند که تراریخته خوب است و هر کس با آن مخالفت کند بی‌سواد است.

خوشبختانه اتفاقات خوبی در مجلس افتاد و نمایندگان در این باره آگاهی لازم را به دست آورند. یکی از راههایی که دشمن می‌تواند ورود کند بحث امنیت غذایی است. وقتی فضای غذایی یک کشور آلوده بشود راحت‌تر می‌توان آن را زمین‌گیر کرد. باید تحقیقات لازم در این باره صورت بگیرد و بیان شود که این همه بیماری که در بین مردم کشور شایع شده چه ارتباطی با تراریخته‌ها دارد؟

مافیایی که در بحث تراریخته‌ها وجود دارد تاکنون سعی کرده با فرافکنی اذهان را به انحراف بکشاند این افراد اگر به مقصود خود نرسند روی به تهدید و تخریب و حتی حذف فیزیکی افراد نیز می‌آورند. ما مخالف تراریخته نیستیم بلکه منتقد آن هستیم و خواستار روشنگری و برگزاری مناظره و انجام تحقیقات در محیط آزمایشگاهی هستیم تا سلامت مردم به خطر نیفتد.

هیچ کشوری محصولات تراریخته را بدون تحقیقات سر سفره مردمش نیاورده از رژیم اشغالگر قدس گرفته تا سایرین و حتی در جهان تعدادی ازکشورها نیز آن را جرم شناختند. البته شایان ذکر است در همین باره بعضی از مسئولین هم عملکرد خوبی داشتند به عنوان مثال خانم ابتکار زمانی که مسئولیت سازمان محیط زیست را برعهده داشت تا حدودی جلوی تراریخته مقاومت کرد ولی اکنون با تغییرات مدیریتی در این سازمان انجام شده اگر مخالفتی با تراریخته ها صورت بگیرد شدیدا سرکوب می‌شود.

به گزارش جامعه خبر مردم  باید پی‌گیر حق خود باشند و از طریق تشکل‌های مردم نهاد و مجلس این موضوعات را پی‌گیری کنند. باید یک هیات بی‌طرف ماموریت یابد و بررسی کند که چرا بسیاری از کشورهای پیشرفته از تولید و واردات محصولات تراریخته پا پس کشیده‌اند ولی این گونه محصولات همچنان در سبد غذایی ما قرار دارد؟

جالب اینجاست که وقتی گزارش می نویسیم شرکت ها با خبرنگار و رسانه تماس گرفته و تهدید می کنند. و می گویند سند بیار که تراریخته هستیم؟ در حالی که آنها باید سند داشته باشند که تراریخته نیستند.

چرا محصول اویلا یک مرتبه نام تراریخته از از برچسب خود حذف می کند؟

اخبار روز را با جامعه خبر بخوانید./

* انتهای پیام/

لینک کوتاه :

ارسال نظر

  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
2 + 14 =

پر بازدید ها

آخرین اخبار

گفتگو

گزارش

بانک پارسیان دانلود موسیقی بانک سپه دانلود نرم افزار هتل سنتی مهر یزد ایران زمین اپلیکیشن جامعه تبلیغات آموزش خبرنگاری نارنجی قرمز اخبار فوتبال گیف جامعه خبر نارنجی بیماری های خاص ایران اکونومیست ستاد دیه کشور اخبار کانون سردفتران کاریابی رسانه انجمن حمایت زندانیان آموزش خبرنگاری گیفففف