گزارش تلخ؛ حراج "ایتام" در ماه رمضان

   شناسه خبر:0035418
گزارش تلخ؛ حراج جامعه , رفاه و آسیب های اجتماعی , پیشنهاد سردبیر , گزارش
در ماه مبارک رمضان هر سال شاهد هستیم برخی خیریه ها و حتی مراکز کمیته امداد و رسانه ملی تصاویر ایتام را در خیابان ها حراج کرده یا فیلم آنها را پخش می کنند تا برای آنها حامی اختیار کنند که این اقداک بسیار زشت و نا پسند است.

پایگاه خبری جامعه خبر/ با فرا رسیدن ماه مبارک رمضان شهر رنگ و بوی دیگری به خود می گیرد. از قیمت کالا ها و میهمانی و افطاری دادن گرفته تا کمک های خیرخواهانه که در این ماه و مناسبت رونق بیشتری می گیرد. اما ماه رمضان فقط در شمال شهر نیست! هلال ماه و سفره های خالی ایتام و نیازمندان در هر کجای شهر که باشید دیده می شود. با فرا رسیدن ماه میهمانی خدا هجرت مسئولین به لاکچری ترین و شمالی ترین نقطه تهران آغاز می شود... د. هتل ها و برج میلاد مکان میهمانی ساده خدا شده و ایتام و نیازمندان هم سهم کوچکی از اسم این مراسم را یدک می کشند که در نهایت به اسم نیازمتدان و به کام مسئولین تمام می شود! نیازمندانی که در طول سال محتاج یک لقمه نان هستند چشم شان را به مهلت 30 روزه سیر شدن می دوزند... نیازمندانی که حتی آدرس برج میلاد را هم نمی دانند حالا میزبان مسئولین و خیرین می شوند!

*همایش یا نمایش!؟
دکتر حسین باهر، جامعه شناس، استاد دانشگاه شهید بهشتی و بنیان گذار مکتب کنش شناسی در گفت و گو با جامعه خبر گفت: آیا این کاری که در حال انجام شدن است همایش است یا نمایش؟ اگر اسم آن کار خیر است باید بدون منت باشد مثل فرمایشات قرآن کریم اما در عمل هیچ کدام از گفته های قرآن در خصوص کمک بدون ریا را انجام نمی دهیم. عمل ما اگر خیر باشد باید بدون ریا باشد مثل نمازگزار که نمازی که اقامه می شود مانند عمل خیر باید بدون ریا باشد.

*اقتصاد ریا، فرهنگ ربا!
دکتر باهر در ادامه گفت:متاسفانه در حال حاضر اقتصاد ما دچار ربا و فرهنگ مان با ریا همراه شده است. اگر قرار به کار خیر است که نباید با بوق و کرنا و در مکان هایی مثل برج میلاد انجام شود. اگر مسئولین مربوطه و کسانی که می خواهند کار خیر انجام دهند احسان به ایتام و نیازمندان را هدفمند کنند. و البته این کمک به نیازمندان لزوما هم نباید به ایتام باشد. افرادی هم هستند که نسبت به ایتام وضعیت بدتری داشته و به کمک بیشتری هم نیاز دارند پس کمک و دست گیری از نیازمندان در ماه رمضان فقط به ایتام محدود نمی شود و علاوه بر ایتام نیازمندان دیگر را هم ببینیم.

*ما خدا را میهمان می کنیم!
دکتر باهر ادامه داد:بر خلاف این که در ماه مبارک رمضان ما باید میهمان خدا و سفره افطار او باشیم و خداوند در این ماه رحمت میزبان باشد ما میزبان هستیم و خدا را میهمان می کنیم! به نوعی، باید بگویم که ما وظیفه رساندن نعمات را از طرف خداوند به بندگان نیازمند داریم حالا که از طرف خدا نرسیده ما باید این کار را انجام دهیم. افطاری دادن و کار هایی از این قبیل مسائلی است که جنبه احسان دارد نه انفاق اما در این ضیافت ما خدا را میهمان کردیم. نمایندگان خداوند که نیازمند هستند کار پذیرایی را انجام می دهند تا این که از آن ها پذیرایی شود و دستی گرفته شود.

شاید در ماه رمضان و در سطح شهر ایستگاه های سیاری را دیده باشیدکه از طرف موسسات خیریه به معرفی کودکان نیازمند با ذکر نام و نشان دادن چهره شان می پردازند. مردم هم با عبور از کنار این ایستگاه ها عکس کودک مورد علاقه خود را انتخاب و کمک های خیرخواهانه خود را به طور سلیقه ای انجام می دهند.

کاری که از سوی بسیاری از آسیب شناسان و روان شناسان ناپسند است این روز ها با برچسب کمک آگاهانه در جامعه در حال رواج یافتن است. دکتر باهر در این مورد به خبرنگار جامعه خبر گفت:این کار کاملا مذموم است و در کار  خیر نباید سوءاستفاده شود. فردی که کار خیر انجام می دهد با هدف دلسوزی بوده و ریا در انجام کار خیر پسندیده نیست.

من در برنامه ای از سوی سازمان صداوسیما دعوت بودم که از کودکان معلول هم دعوت شده بود که به شخصه این کار را نمی پسندم. در واقع با دعوت از کودکان معلول در یک عمل خیر، قصد جلب توجه را داشتند که منجر به ترک کردن جلسه از طرف من شد و نتوانستم جمعی را که عده ای کودک معلول در آن به عنوان متکدی آورده شده اند تحمل کنم. از معلولیت سوءاستفاده شده...از ایتام و نشان دادن چهره معصوم آن ها سوءاستفاده شده...کار خیر باید بدون منت و ریا انجام شود.

ماه رمضان، اوج رونق کار خیرخواهانه هم از طرف مسئولین و هم از طرف مردم است. کاری که در 11 ماه دیگر فراموش شده یا کمرنگ می شود در یک ماه رمضان به اوج خود می رسد. اما همین هم خالی از لطف نیست اما به چه قیمت؟ نشان دادن چهره کودکان و افطاری نمایشی نه دردی از ایتام و نیازمندان دوا می کند و نه به لیست بلند بالای کار های خیرخواهانه مسئولین اضافه می شود.

*فقط مانور می دهیم!
سید اکبر کساء، مدیر عامل موسسه خیریه امام علی (ع) در گفت و گو با جامعه خبر گفت: فرهنگ بد و ناپسندی در جامعه در حال رواج است. انجام این قبیل کار های خیرخواهانه در کلان شهری مثل تهران مانور میدهد که هم به عزت نفس نیازمندان و کودکان آسیب می زند و هم این که با انجام این کارها صراحتا می گوییم که فقرا، نیازمندان، به تهران بیایید تا از شما پذیرایی شود! این عوامل باعث شده است که حاشیه نشینی در کلان شهر ها افزایش یابد. مانور می دهیم، چهره کودکان را نشان می دهیم، فیلم خانه و زندگی و وضع وخیم شان را نشان می دهیم،

برج میلاد سفره افطار پهن می کنیم و در آخر هم با خوشحالی می گوییم که کار خیر انجام دادیم! اما هیچ کدام از این کار ها صحیح نیست به جای این که سبد ارزاق و برکت خداوند را به در خانه هایشان ببریم تا چند ماه و چند شب به جای یک شب استفاده کنند فقط مانور می دهیم. نمی دانید هزینه هایی که در برج میلاد یا در سایر مکان ها انجام می شود چقدر زیاد است و خرج روی دست مسئولین می گذارد در حالی که با همان هزینه می توان کار های مفید و خیر بسیاری انجام داد.

*مسئولین از سفره ایتام افطار می کنند
دکتر مجید ابهری در ادامه و در گفت و گو با جامعه خبر گفت:فضای معنوی روز ها و ایام خاص اثر مستقیمی بر رشد و تعالی انسان دارد مخصوصا در ماه هایی مثل محرم و صفر و رمضان که خیرخواهان تلاش جدی تری برای آن ها می کنند. در این میان نهاد های خیریه با تبلیغات گسترده برای دریافت کمک از نیازمندان عکس هایی از ایتام را برای دعوت از نیکوکاران منتشر می کنند. اما سرپرستی معنوی با نهاد مربوطه است.

در این میان افطاری های اشرافی در مکان هایی مثل هتل های چند ستاره و برج میلاد از نکات قابل توجه ماه رمضان است که فقط مسئولین و افراد توانمند اقتصادی حاضر می شوند و از سفره ایتام افطار می کنند! بهتر است که این کار را به مناطق جنوب شهر و افرادی که به غذای گرم نیاز دارند بسط دهیم این کار با نیازمندان اهانت به کرامت انسانی آن ها بوده و رو ح شان را بیش از پیش آزرده می کند.
*شادی با ایتام نه بانیان!
سعید ستاری معاون سابق توسعه مشارکت های مردمی کمیته امداد امام خمینی (ره) به جامعه خبر گفت:فارغ از ظاهر کاری که تشریفاتی و سنتی است نفس عمل دستور شرع است که باید رسیدگی و مهربانی و مشکلات مرتفع شود. این اتفاقات به دلیل سفارش و تاکید فراوان در ماه رمضان بیشتر رخ می دهد در واقع رمضان قله خیر و ثواب است و به طور بارز ایتام از لحاظ عاطفی نیاز بیشتری به محبت دارند. باید ایتام را در فضای شاد و مفرحی قرار دهیم و از مکان های شاد برای شادی آن ها استفاده کنیم.

این که در برج میلاد برنامه هایی تدارک دیده می شود باید در شرایط ساده و دور از ریاکاری باشد که این اقدام با حضور ایتام مطلوب می شود نه بانیان آن و به نظر من مشکلی ندارد. اما در مورد استفاده از چهره ایتام باید بگویم که چهره اساس کار نیکوکار نیست که فی نفسه هم کار بدی نیست اما اگر استفاده نشود و به کرامت و شخصیت آسیب نزند بهتر است که به جای آن می توان از تصویر حضرت علی (ع) استفاده کرد چرا که تصویر ایشان تمام ناگفته ها را بیان می کند.

بهتر است پیش از آن که به افراد نیازمند آدرس برج میلاد و هتل های ستاره دار را بدهیم کار خیر را به پای سفره های خالی آن ها برسانیم. رمضان که ادعا داریم ماه برکت و میهمانی خدا است، ماه روزه گرفتن های لاکچری عده ای نیکوکاران و خیرین نباشد.

اخبار روز را با جامعه خبر بخوانید. /

* انتهای پیام/

لینک کوتاه :

ارسال نظر

  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
2 + 14 =

پر بازدید ها

آخرین اخبار

گفتگو

گزارش

بانک پارسیان دانلود موسیقی بانک سپه دانلود نرم افزار هتل سنتی مهر یزد ایران زمین اپلیکیشن جامعه تبلیغات آموزش خبرنگاری نارنجی قرمز اخبار فوتبال گیف جامعه خبر نارنجی بیماری های خاص ایران اکونومیست ستاد دیه کشور اخبار کانون سردفتران کاریابی رسانه انجمن حمایت زندانیان آموزش خبرنگاری گیفففف