تلاش شهرداری بی نتیجه ماند؛ پرونده زندان «اوین» وارد فایل بایگانی شد

   شناسه خبر:003534
تلاش شهرداری بی نتیجه ماند؛ پرونده زندان «اوین» وارد فایل بایگانی شد جامعه , قضایی و حقوقی , پیشنهاد سردبیر , گزارش , مدیریت شهری
مسئولان زندان های کشور علی رغم تاکید شهرداری تهران بر خرید زندان اوین این پرونده را مختومه اعلام کردند.

پایگاه خبری جامعه خبر/سید هادی کسایی زاده/ اردیبهشت ماه 1394 بود که برای نخستین بار پرونده فروش زندان اوین باز شد. محمد باقر قالیباف در مورد جلسه خصوصی خود با رئیس قوه قضائیه سخن گفت و اعلام کرد می خواهیم زندان اوین را خریداری کرده و به باغ موزه تبدیل کنیم.

پس از سخنان شهردار تهران خردادماه 1394 اصغر جهانگیر رئیس سازمان زندانها در گفتگو با سید هادی کسایی زاده (خبرنگار) گفت: درخواست هایی (4 درخواست) از مجموعه های مختلف در سال های گذشته صورت گرفته که این درخواست ها هم به ریاست قوه قضائیه و هم سازمان زندان ها اعلام شده که شهرداری تهران هم یکی از درخواست کننده ها است.

خرید اوین تیتر رسانه ها قرار گرفت و خبرنگاران با دیدن شهردار یا رئیس سازمان زندان ها در مورد این پرونده پرسش می کردند که در نهایت گفته شد کار در دست کارشناسان است. اما باز رسانه ها موضوع را رها نکردند و حتی کار به قیمت گذاری هم رسید. که از رقم 10 هزار میلیارد، 3500 میلیارد تا هزار میلیارد تومان برآورد شده و در نهایت باید کارشناسان رسمی این زمین مرغوب را قیمت گذاری کنند.

اما پس از گذشت یک سال از این پرونده فروش «اوین» اصغر جهانگیر رئیس سازمان زندانها آب پاکی را روی دست خبرنگاران ریخت و گفت: در ابتدای اجرای این تصمیم، سازمان زندان‌ها وشهرداری تهران کارشناسانی مشخص کردند اما بعدها کارشناس شهرداری تهران به دلیل اخذ مسئولیت جدید، در پست دیگری مستقر شد. به‌رغم اینکه کارشناسان ما بارها از شهرداری تهران این موضوع را پیگیری کردند اماشهرداری رغبتی نشان نداد و عدم تمایل شهرداری تهران برای خرید زندان اوین را به ریاست قوه قضائیه منعکس کردیم. در حال حاضر هم ممکن است با جاهای دیگر از جمله مجموعه‌های دولتی که آنها هم متقاضی بودند، مذاکره کنیم که در صورت نهایی شدن این مسئله، نام آنها را اعلام می‌کنیم.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری جامعه خبر، مسئولان شهرداری تهران حرف دیگری می زنند و با گفته های رئیس سازمان زندانها کمی متفاوت است. آنها می گویند: جلسات زیادی با سازمان زندانها داشتند و گفتند اسناد زمین اوین مشکل مالکیت قطعی دارد و از سازمان زندانها خواستند موضوع را بررسی و رفع کنند.

نکته دیگر اینکه چون در برنامه بودجه سال 95 بودجه ای برای خرید اوین در شورای شهر تهران لحاظ نشده شهرداری تهران موضوع تهاتر را مطرح کرده که اوین با دارایی های غیرنقدی شهرداری معاوضه شود. تمایل شهرداری تهران برای خرید اوین درحالی است که سازمان زندانها این معامله را منتفی اعلام کرده است.

حالا مصطفی محبی مدیرکل زندان های استان تهران گفته است: موضوع فروش اوین پیچیدگی‌های خاص خود را از نظر مالکیت و تصرفات دارد و مشکلاتی در رابطه با اسناد و مدارک داریم و فکر می کنم چون زمان بر شده است، این قضیه فعلا کنسل شده است.

ملک سید ضیاءالدین طباطبایی (عامل سیاسی کودتای سوم اسفند ۱۲۹۹) در دهه ۴۰ با ۴۳ هکتار مساحت به زندان تبدیل شد و اکنون پس از ۵۰ سال صحبت از تبدیل تمام یا قسمتی از آن به بوستان شده است.

اخبار روز را با ما دنبال کنید./

* انتهای پیام/

لینک کوتاه : سید هادی کسایی زاده/ سردبیر سید هادی کسایی زاده/ سردبیر

ارسال نظر

  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
2 + 14 =

پر بازدید ها

آخرین اخبار

گفتگو

گزارش

محیط زیست شهرداری تهران بانک پارسیان دانلود موسیقی بانک سپه دانلود نرم افزار هتل سنتی مهر یزد ایران زمین اپلیکیشن جامعه تبلیغات آموزش خبرنگاری نارنجی قرمز اخبار فوتبال گیف جامعه خبر نارنجی بیماری های خاص ایران اکونومیست ستاد دیه کشور اخبار کانون سردفتران کاریابی رسانه انجمن حمایت زندانیان آموزش خبرنگاری گیفففف