بازگشت بابک زنجانی

   شناسه خبر:0035298
بازگشت بابک زنجانی جامعه , قضایی و حقوقی , سیاست , مجلس , پیشنهاد سردبیر , گزارش
شاید اظهارات مصطفی کواکبیان در ابتدا طنز و خنده دار و تلخ باشد اما اگر این دیدگاه نه برای بابک زنجانی بلکه برای بازرگانان حرفه ای کشور باز شود تاثیرات مهمی را به همراه خواهد داشت.

پایگاه خبری جامعه خبر/ سید هادی کسایی زاده/ داستان بابک زنجانی را دیگر حتی دانش آموزان هم می دانند. آنقدر رسانه ها روی این متهم تمرکز کردند که سایر متهمان و مجرمان گردن کلفت یا فرار کردند یا در حاشیه امن رسانه ای به تخلفات خود ادامه دادند. بابک زنجانی قطعا بزرگترین یا خفن ترین متهم بزرگ کشور نبود و اگر بگویم این متهم ریز ترین مجرم کشور بود گزافه نگفته ام.

هر چند حکم اعدام او تایید شده و باید اجرا شود اما شاید با پرداخت بدهی ها در مجازاتش تخفیف ایجاد شود و شاید هم نشود که بستگی به نظر قاضی پرونده دارد. با این حال او را یکی از قوی ترین و باهوش ترین افراد در دور زدن تحریم ها می شناسند طوری که سر بسیاری از دولتمردان اروپایی و آمریکایی را گرم کرده تا به اهدافش برسد. بابک زنجانی و صاحب بانک های متعدد در نقاط مختلف جهان حاال در یک سلول در زندان اوین منتظر اجرای حکم است.

برخی از کارشناسان معتقدند از این مجرمان باید آموزش دید که با چه ترفندهایی توانستند تحریم ها را دور زده یا شرایط را برای فروش نفت و ورود کالاهای مورد نیاز تحریمی به ایران استفاده کرد. این استفاده یعنی دانش راهکارها و تخصص در لابی ها و ارتباطات است.

به تازگی مصطفی کواکبیان عضو اصالح طلب مجلس شورای اسلامی گفته است: عده ای نگران پدید آمدن افرادی مثل بابک زنجانی و سوءاستفاده آنها از تحریمها در شرایط فعلی هستند. اگر قرار بر این باشد که به طور جدی اتحادیه اروپا از برجام خارج شود، دولتمردان و نمایندگان نیاز به تجربه زیادی از گذشته دارند تا در دوران تحریمها کشور به نفع منافع مردم اداره شود. بابک زنجانی یکی از این تجربه ها است که نباید از آن غافل شد و نباید در دوران تحریم ها اجازه سوء استفاده افرادی مثل زنجانی به وجود بیاید.

اظهارات کواکبیان در حالی است که گروه دیگری معتقدند می شود از ظرفیت بابک زنجانی برای دور زدن تحریم ها استفاده کرد چون او تجربه دارد اما سوال این است که شعبده بازی با موهای طلایی آیا می تواند دوباره تحریم ها را دور بزند؟ آیا می توان به او اعتماد کرد؟ تمام سوالات و اظهارنظرها در مورد استفاده از بابک زنجانی یک رویاست چرا که او در چند قدمی اعدام قراردارد و راهی برای آزادی او نیست مگر اینکه قاضی بر اساس مشارکت او در پرونده برایش تخفیف قائل شود.

با این حال این تصور که فقط بابک زنجانی گره گشای دور زدن تحریم ها در مواقع بحرانی کشور است درست نیست چون قطعا صدها بابک زنجانی در کشور هستند که قانونی یا غیر قانونی در حال تجارت با سایرکشورها فعالند. برخی هم کشور و هم تحریم ها را دور می زنند و برخی هم می توانند اما می ترسند چون حمایت نمی شوند. طبیعی است که با حمایت و فراخوان دولت آنها می توانند اعتماد کرده و پا به این عرصه بگذارند. دولت ها معمولا هیچ تجربه ای از دور زدن تحریم ها ندارند و اگر هم داشته باشند گاف می دهند که نمونه آن برخی مراودات غیرقانونی دولت قبل با برخی کشورها است که نتیجه ای هم در برنداشت.

متاسفانه در این میان اعتماد به بخش خصوصی و ظرفیت و دانش ایرانیان نخبه در امور بازرگانی در دولت وجود ندارد و تصور می شود فردی که با رابطه معرفی می شود آن فرد درست و انقالبی است. بابک زنجانی هم از این نقطه ضعف دولت استفاده کرد. او یکی از نیروهای سابق اطلاعات را معاون خود کرد و یکی از مقامات هم معاون دیگرش و با اعتماد سازی در بانک ملت توانست اعتماد وزارت نفت را جلب کند. چرا باید اینطور ابتدا دولت را دور زدن و بعد سراغ دور زدن تحریم ها رفت.

حتی لازم است وزارت اطلاعات و سپاه پاسداران هم در گزینش این افراد نخبه وارد شده و لیست مشترکی تهیه کنند و به دولت ازائه دهند و اعلام کنند می توان روی این افراد سرمایه گذاری کرد تا با ارتباطاتی که دارند در جهت واردات و صادرات به کشور در زمان بحران کمک حال باشند.

شاید اظهارات مصطفی کواکبیان در ابتدا طنز و خنده دار و تلخ باشد اما اگر این دیدگاه نه برای بابک زنجانی بلکه برای بازرگانان حرفه ای کشور باز شود تاثیرات مهمی را به همراه خواهد داشت. بعنوان مثال حمایت انقلابی دولت و کشور از پیام رسان های داخلی چند ساعت طول کشید؟ ۷۲ ساعت نکشید خواستند و موفق شدند. هر چند این پیام رسان ها حد اندازه این حمایت نبودند و مردم تلگرام را از دست نمی دهند اما اگر کشور بخواهد کار شدنی است.

در این میان نباید از اتاق بازرگانی و انجمن های تخصصی و بازرگانی غافل شد. گمرک هم اطلاعات خوبی را می تواند از غول های اقتصادی ایرانی بدهد. حتی اگر لازم باشد به سراغ سفارتخانه ها و وزارت خارجه رفت و از اطلاعات آنها از بازرگانان ایرانی مقیم استفاده کرد. کاری که شورای عالی ایرانیان خارج از کشور نتوانست انجام دهد و فقط میلیارد ها تومان پول را حیف و میل کرد و با دسر و مرغ و برنج و میوه و غیره به پذیرایی پرداخت بدون آنکه به فکر استفاده درست از ایرانیان خارج از کشور باشد. تا وقتی تفکر و همت در جهت این مهم یک دست و هماهنگ نباشد در آینده با مشکلات زیادی همراه خواهیم بود. باور کنید...

اخبار روز را با جامعه خبر بخوانید./

* انتهای پیام/

لینک کوتاه :

ارسال نظر

  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
2 + 14 =

پر بازدید ها

آخرین اخبار

گفتگو

گزارش

بانک پارسیان دانلود موسیقی بانک سپه دانلود نرم افزار هتل سنتی مهر یزد ایران زمین اپلیکیشن جامعه تبلیغات آموزش خبرنگاری نارنجی قرمز اخبار فوتبال گیف جامعه خبر نارنجی بیماری های خاص ایران اکونومیست ستاد دیه کشور اخبار کانون سردفتران کاریابی رسانه انجمن حمایت زندانیان آموزش خبرنگاری گیفففف