بدون دارو شهید می شوند

   شناسه خبر:0034699
بدون دارو شهید می شوند جامعه , رفاه و آسیب های اجتماعی , سلامت , پیشنهاد سردبیر , گزارش
جانباز 70 درصد شیمیایی می گوید: داریم خفه میشیم! خیلی مشکلات داریم بسیاری از داروخانه ها داروی ما را قبول نمی کنند. داروهای ایرانی کیفیت خوبی ندارند و داروهای خارجی هزینه های بالایی دارند. بنیاد شهید 800 هزار تومان می دهد با این که هزینه یک داروی من دو میلیون 600 هزار تومان است.

پایگاه خبری جامعه خبر/ پریسا عبادی/ 8 سال دفاع مقدس و سه دهه رزمندگی روی ویلچر، تخت خواب و کنجی که حالا سنگر او شده است. جنگ ایران و عراق که طولانی ترین جنگ قرن بیستم بود حالا فراموش شدگانی را به جای گذاشته است که در میان روزمرگی ها، این بار درد های زمینی را متحمل می شوند. 

فرمانده، از گردان به خط شده به اتاقی کوچک رسیده است که این روز ها برایش حکم سنگر را دارد و آماده باش...آماده باش را زیر لب زمزمه می کند. بعد از پایان جنگ وابستگی جانبازان به دارو افزایش پیدا کرد و تامین هزینه های آن به مهم ترین دغدغه زندگی آن ها تبدیل شده است. 

بهمن ماه سال 1390 بنیاد شهید اعلام کرد که دیگر توانایی تامین داروهای مورد نیاز جانبازان را ندارد و سازمان دولتی باید وارد این مسئله شود اما تا کنون و بعد از گذشت 7 سال، جانبازان شیمیایی و اعصاب و روان با مشکلات تامین دارو و هزینه های آن گریبان گیر هستند.  

نوسانات بازار ارز و بالا رفتن قیمت دلار در بالا ترین حد خود اثر گذار و تامین دارو بیش از پیش به بن بست نزدیک شده است. این در حالی است که دارو های ایرانی کفاف نیاز های جانبازان را نمی دهد و قیمت دارو های خارجی غیر قابل کنترل و صعودی است. اما عبدالرضا عباسپور، معاون بهداشت و درمان بنیاد شهید و امور ایثارگران حرف دیگری می زند او گفت: نوسانات نرخ ارز خللی در تامین داروهای جانبازان بوجود نیاورده است، در مواردی که به هر دلیلی مبادی مربوط به ورود یا توزیع دارو در خصوص تامین داروهای ایثارگران با مشکل روبرو باشند با همکاری سازمان غذا و دارو وزارت بهداشت مشکل مرتفع می شود.

*پول های بلوکه شده گریبان جانبازان را گرفته است
غلام دلشاد، جانباز شیمیایی 70 درصد در گفت و گو با صدای اصلاحات گفت: دود سیاست و تحریم به چشم جامعه ایثارگر و جانبازان می رود و وضع نا به سامان اقتصادی بیش از پیش زندگی جانبازان را تحت تاثیر قرار داده است. بودجه های مصوب بهداشت و درمان پرداخت نشده است ما با آقای نوبخت هم در ارتباط هستیم اما نتیجه ای به دنبال نداشته و کمبود ها جبران نشدنی است. پول های بلوکه شده ایران مثل حادثه سانچی و هند این مشکلات را دو چندان و راه را سخت تر کرده است. در سال 97 هنوز ریالی بودجه به بهداشت و درمان تعلق نگرفته است. 

*بیمه ایران ناتوان ماند
دلشاد در ادامه گفت: دکتر عباسپور که یکی از معاونین بنیاد شهید است در این بحران دست خالی مانده اند. کار اشتباهی که بنیاد شهید انجام داده انعقاد قرارداد با بیمه دی است. 

بیمه ایران که یکی از بزرگ ترین شرکت های بیمه ایران است با آن همه توانایی در حل این مشکل ناتوان ماند بیمه دی چگونه می تواند مشکل داروی جانبازان را حل کند؟  مثال این داروها قطره چشم که جهت خشکی چشم جانبازان  استفاده می شود و پر مصرف ترین دارو بوده یکی از همین ها است. داروهای ایرانی نمی توانند آن طور که باید نیاز جانبازان را تامین کنند و داروهای خارجی هم که گران اند. 

اسپری سرتاید و اسپریوا به شدت با کمبود مواجه است و جانبازان بالای 70 درصد به آن نیاز دارند اما در خرید آن با مشکل روبرو می شوند. داروهای جانبازان بسیار کمیاب است دولت وعده داد که ارز مورد نیاز دارو ها را تامین می کند اما هنوز محقق نشده و وارد کنندگان هم کمکی به این موضوع نمی کنند.

جانبازان اعصاب و روان و شیمیایی به علت  مخفی بودن عارضه مظلوم اند که باد تدابیری اندیشیده شود. همه در حرف می گویند ما به جانبازان مدیونیم اما در عمل هیچ کاری انجام نمی دهند. معضل اصلی ما کمبود داروهای خاص است. جانبازان به دسته شدید و متوسط و معمولی تقسیم می شوند که جانبازان از نوع شدید بیشتر دچار این معضل شده اند و با دستگاه های کمک درمانی روز را به شب می رسانند. جانبازان باید کفش آهنی بپوشند چون سازمان های متولی ضعیف اند و نبود بودجه و عدم اختصاص مالی این بار سنگین را روی دوش جانبازان گذاشته است. 

*جانبازان با طلای همسرشان دارو می خرند
داروهای ایرانی جواب گو نیست بعضی از جانبازان از خلیج و با هزینه شخصی داروهای خود را تهیه می کنند بیمه ایران هم هیچ مبلغی پرداخت نکرده است. دوست جانبازی داشتیم که برای تامین دارو های خود طلای همسرش را فروخته بود من هم که در سال 94 عمل پیوند و قرنیه انجام دادم هیچ پولی از بیمه ایران هنوز دریافت نکرده ام این مسئله را در برنامه خندوانه هم مطرح کردم اما مانند بسیاری از مشکلات دیگر بدون پاسخ باقی مانده است. 

*داروخانه ها بر اساس ارز دارو می فروشند
دکتر حمید صالحی،جانباز شیمیایی به صدای اصلاحات گفت: ما 30 سال است که درگیریم. بعضی دارو ها مثل اسپری ها ایرانی ندارد و باید خارجی آن را بخریم حتی دستگاه اکسیژن هم از خارج وارد می کنیم. ایران، فقط داروهای آنتی بیوتیک را تهیه می کند. ما پزشکان حاذقی داریم که اگر سرمایه گذاری شود بسیاری از مشکلات ما حل و مرتفع می گردد. ارز هم به نوبه تاثیر گذار است با بالا رفتن قیمت دلار داروخانه ها دارو ها را گران می کنند این در حالی است که هیچ مکانیزمی برای برخورد وجود ندارد. حرص و طمع داروخانه اثر روانی بر جای می گذارد و به دنبال منافع خود هستند.

این شرایط، همه حاصل اقتصاد مریضی است که در کشور به وجود آمده و دولت هم هیچ نظارتی روی آن ندارد. داروخانه ها تا دیروز دارو های ما را داشتند ولی اگر روز دیگری برویم ندارند! در صورتی که منتظر گران شدن دلار هستند. اخلاق و سیستم نظارتی دیگر در جامعه حاکم نیست و این محصول اقتصاد کنونی ما است. 

*داروخانه داروی ما را قبول نمی کند
شهریار پورحسن، جانباز 70 درصد به صدای اصلاحات گفت:داریم خفه میشیم! خیلی مشکلات داریم بسیاری از داروخانه ها داروی ما را قبول نمی کنند. داروهای ایرانی کیفیت خوبی ندارند و داروهای خارجی هزینه های بالایی دارند. 

بنیاد شهید 800 هزار تومان می دهد با این که هزینه یک داروی من دو میلیون 600 هزار تومان است. داروی ایرانی 40 هزار تومانی قدرت داروی 130 هزار تومانی خارجی را ندارد و هزینه ها و پولی که دریافت می کنیم کفاف زندگی مان را نمی دهد. این مشکلات در شرایطی رخ می دهد که جانبازان با مشکلات تنفسی درگیر بوده و تاثیر گذاری چندانی از دارو ها دریافت نمی کنند. 

در کنار جانبازان، خانواده آن ها دومین و یا اولین نفراتی هستند که میدان رزم را با تمام وجود تجربه می کنند. کافی است سری به بیمارستان ساسان و جانبازان شیمیایی بزنید. خانواده ها هم از گرانی و عدم تامین دارو ها گلایه می کنند. خانواده ها و همسرانی که 30 سال طعم دوری، ترس و جنگ را چشیده اند حالا وارد مرحله دوم رزم شده اند.بیش از گذشت سه دهه از جنگ، جانبازان با لیستی بلند بالا از دارو ها در صف داروخانه ها ایستاده اند.

بی مهری داروخانه ها، ناتوانی بنیاد شهید در پرداخت مبالغ مورد نظر، نوسانات بازار ارز و واردکنندگان دارو صبر جانبازان را محک می زند. صبری که هیچ گاه لبریز نمی شود اما نشانی هم از امید ندارد. عدم پرداخت هزینه های دارو  توسط بیمه ها بیش از هر چیزی جانبازان را به ستوه آورده است و تغییر بیمه ایران به بیمه دی دردی را از جانبازان درمان نمی کند. در برخی موارد با وجود کارت طلایی جانبازان، تمام هزینه های دارو مطالبه شده و تفاوتی در دریافت وجه وجود ندارد. وجود 574101 نفر جانباز در کشور جنگ تحمیلی دیگری را میان جانبازان به راه انداخته است.

اخبار روز را با جامعه خبر بخوانید./

* انتهای پیام/

لینک کوتاه :

ارسال نظر

  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
2 + 14 =

پر بازدید ها

آخرین اخبار

گفتگو

گزارش

بانک پارسیان دانلود موسیقی بانک سپه دانلود نرم افزار هتل سنتی مهر یزد ایران زمین اپلیکیشن جامعه تبلیغات آموزش خبرنگاری نارنجی قرمز اخبار فوتبال گیف جامعه خبر نارنجی بیماری های خاص ایران اکونومیست ستاد دیه کشور اخبار کانون سردفتران کاریابی رسانه انجمن حمایت زندانیان آموزش خبرنگاری گیفففف