گلایه «امین زاده» از روحانی/ دروغکی گفتند قوه قضائیه شما را وزیر نکرد!

   شناسه خبر:0034035
گلایه «امین زاده» از روحانی/ دروغکی گفتند قوه قضائیه شما را وزیر نکرد! جامعه , قضایی و حقوقی , گفتگو , سیاست , پیشنهاد سردبیر
معاون حقوقی رئیس جمهور در دولت دوازدهم و دستیار ویژه رئیس جمهور در امور حقوق شهروندی در دولت قبل در گفتگو با سید هادی کسایی زاده از روزهای پاستور سخن گفت.

پایگاه خبری جامعه خبر/ سید هادی کسایی زاده: الهام امین‌زاده سیاستمدار و حقوقدان 53 ساله اهل شیراز است که امروز نامش در لیست معاونان حقوقی رئیس جمهور روحانی دیده می شود. امین زاده دارای دکترای حقوق بین الملل از دانشگاه گلاسکو در انگلیس است. همان دانشگاهی که روزی حسن روحانی در آن تحصیل کرده است.

او را بانوی اصولگرا می نامند در حالی که خودش اعتقادی به این مرزبندی ها ندارد و می گوید کار برای کشور و نظام و امور حقوقی سیاست بردار و حزبی نیست. الهام امین زاده در مجلس هفتم نماینده مردم تهران بود و معتقد است آن دوره بهترین قوانین وضع شد. او هم اکنون عضو هیئت علمی دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران است.

الهام امین زاده قبل از دولت یازدهم بیشتر تدریس دانشگاهی داشت و پس از انتخاب بعنوان معاون حقوقی حسن روحانی دوباره در تیتر یک رسانه ها قرار گرفت. حسن روحانی امین زاده را پس از 3 سال از سمت معاونت حقوقی دولت یازدهم  برکنار کرد و به او سمت دستیار ویژه رئیس جمهور در امور حقوق شهروندی اعطا کرد. سمتی که جایگاهش از معاونت حقوقی کمتر بود اما آبروی رئیس جمهور به اجرای منشور حقوق شهروندی گره خورده بود. الهام امین زاده پس از پایان دولت یازدهم دیگر به دولت دعوت نشد اما نام او برای تصدی وزارت دادگستری و وزارت علوم مطرح بود.

قرارمان ساعت 14 در ساختمان دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران طبقه دوم بود. تقریبا همه دانشجوها رفته بودند و خانم امین زاده ما را به اتاق 10 متری اش در دانشگاه برای مصاحبه دعوت کرد. نیروی خدماتی هم رفته بود و در میان مصاحبه امین زاده خودش از ما پذیرایی می کرد.

نخستین سوال را در مورد عملکرد او در دوران معاونت حقوق ریاست جمهوری داشتیم که در پاسخ گفت: بنده به مدت سی و شش ماه معاون حقوقی رئیس جمهور در دولت یازدهم بودم و دوازده ماه هم به عنوان دستیار ویژه رئیس جمهور در امور حقوق شهروندی روی این موضوع کار کردم. یکی از آرزوهایم این بود با تدریس در دانشگاه ها  بتوانم یک تحول حقوقی در نظام اجتماعی کشور ایجاد کنم. چون متاسفانه  حقوق، در کشور ما به عنوان ترمز کار و مرحله آخر یک بحران شناخته شده است، من می خواستم اثبات کنم که ما می توانیم حقوق را از ابتدای هر تصمیمی در نظر داشته باشیم تا در انتها به مشکل برنخوریم.  

به همین جهت در دولت وقتی با وزرا و استانداران صحبت می کردم توصیه داشتم که  یک مشاور حقوقی در کنارشان قرار دهند تا هر تصمیم و سیاستی را که اتخاذ می کنند منجر به اشتباه و مشکل نشود. حقوقدانان به جای اینکه مانع کار باشند تسهیل کننده آن هستند و احیانا اگر قرار است بیت المالی از بین برود مثل اختلاس ها، زمین خواری، جنگل خواری و... حقوقدان می تواند تا حد زیادی در جلوگیری از آن کمک کند. ما همیشه شعارمان در بهداشت و درمان این است که پیشگیری بهتر از درمان است، اما هیچ وقت در حقوق به این مسئله نپرداختیم.

 در این زمینه تمام تلاشمان این بود که به مردم آموزش دهیم وقتی ازدواج یا هر نوع معامله ای می کنند آن را به ثبت برسانند و از توافق شفاهی خودداری کنند تا در آینده به دعاوی حقوقی برخورد نکنند.

با حضوردر زندان ها متوجه شدیم 99 درصد از افرادی که در زندان هستند هیچ کدام انگیزه های مجرمانه نداشتند و متاسفانه اطلاعات حقوقی کم آنها باعث شده است عمل مجرمانه انجام دهند و به زندان بی افتند. به همین منظور به مسئولین دولتی 82 عنوان را دادیم و در هر استان با توجه به ویژگی های خاص خود آموزش های حقوقی را از قبیل نفت، مواد معدنی، تولیدات کشاوزری، تولیدات صنعتی و ...شروع کردیم تا سطح اطلاعات کارمندان بالا رود. در نتیجه توانمندی استان و به طورکل کشور افزایش یابد.

قرار بود همه قوانین به 60 کتاب مرجع تبدیل شود نمی دانم چه شد

شما کد بندی قوانین را در دوران تصدی معاونت حقوقی دولت یازدهم داشتید به کجا رسید؟ بحث کدبندی قوانین هم با مشارکت آیت الله صادق آملی لاریجانی رئیس قوه قضائیه شروع کردیم. متاسفانه قوانین منسوخ و جاری کشورما با هم اجرا می شود. بنابراین ما از هیچ شهروندی نباید انتظار داشته باشیم همه این قوانین را بداند چه بسا حتی وکیل و قاضی هم تمام آنها را نمی داند، درنتیجه ممکن است در دو محکمه به طور همزمان یک قانون جاری و یک قانون منسوخ اجرا شود. بنابراین به این نتیجه رسیدیم که این قوانین منسوخ شناسایی شود و آنها را تنقیح کنیم. گفتنی است که این کار بسیار سخت و دشوار است که حقوقدانان باید آن را انجام دهند. قرار بود ما 60 کتاب قانون داشته باشیم که تمام قوانین کوچک و بزرگ در سطح کشور را از قبیل آب، سلامت، انرژی، نفت و مرز و...شامل شود و هر زمان که یک قانون جدید تصویب شد به این کتاب ها افزوده شود.  

تطبیق مصوبات دولت با قانون، در مرحله اول با معاونت حقوقی انجام می شد و در مرحله های بعد به مجلس شورای اسلامی واگذار می کردیم. مجلس شورای اسلامی در دولت یازدهم چندین بار بابت این موضوع از معاونت حقوقی تقدیر و تشکر کرد.

معاونت حقوقی رئیس جمهور هم می تواند دفتر باشد و هم ستاد بزرگ حقوقی کشور

خانم امین زاده آیا معاونت حقوقی رئیس جمهور را می توانیم پستی تشریفاتی و کوچک بشماریم یا مهم و بزرگ؟ اصلا قوانین و مقررات تبیین شده ای دارد؟ توانایی دارد؟ معاونت حقوقی را هم می توانیم در حد یک دفتر حقوقی تنزیل دهیم و هم می توانیم به عنوان ستاد حقوقی کل کشور ارتقا دهیم. در واقع معاونت حقوقی این ظرفیت و بودجه را دارد. جالب است بدانید ما بسیاری از کارها را با درصد کمتری از بودجه خود انجام می دادیم. از نظر من انجام دادن یک کار خوب و مثبت در کشور ما اصلا زمانی نمی برد به شرط اینکه افراد بخواهند و بتوانند آن را مدیریت کنند. یک مسئله ای که من در زمان معاونت خود مطرح کردم با اینکه در حوزه کاری من قرار نمی گرفت، جایگاه زنان زندانی پس از آزاد شدن بود. جامعه باید یک جایگاهی را برای این زنان یا حتی کودکانی که از کانون آزاد می شوند تعریف کند.

به همین منظور در مشهد با حضور سازمان زندان ها و خیرین جلسه ای تشکیل دادیم و توانستیم راه حلی هم برای آن پیدا کنیم. به عنوان مثال خیری که نمی دانست پولش را کجا خرج کند یک بخشی از این هزینه ها را  بر عهده گرفت. خیلی اوقات مدیران ما می گویند اگر به ما پول و بودجه بدهید فلان کار را انجام می دهیم اما باور کنید ما در کشورمان به جای مدیریت بحران، بحرن مدیریت داریم. معاونت حقوقی رئیس جمهور در واقع یک نوع قضاوت میان دستگاه ها است.

من در زمان تصدی خودم اعلام کردم اگر دستگاه ها بایکدیگر مشکل دارند به قوه قضائیه نروند و به ما مراجعه کنند. این مسئله 100 درصد انجام شد و آمار اینگونه مراجعات به قوه قضائیه به صفر رسید. دستگاه ها موضوع شکایت خود را به ما می آوردند و ما هم از طرفین دعوت و بین آنها حکمیت می کردیم. دیوان عدالت اداری بسیار از این طرح استقبال کرد و آقای منتظری راضی بودند.

از طریق تلویزیون فهمیدم معاون حقوقی رئیس جمهور شدم

چه شد الهام امین زاده که می گویند اصولگراست وارد دولت یازدهم شد؟ اینکه چه کسی من را برای این پست معرفی کرده بود را نمی دانم.

یک روز با من تماس گرفتند و این پیشنهاد را دادند. من هم با توجه به ایده آل هایی که در دانشکده داشتم تصمیم گرفتم این پیشنهاد را برای ارتقاء جایگاه حقوقی کشوربپذیرم. با آقای روحانی هیچ آشنایی از قبل نداشتم. چند سال قبل از اینکه برای تحصیل به انگلستان بروم ایشان آنجا مقطع دکتری درس خوانده بودند و در آن زمان هیچ برخوردی با هم نداشتیم. زمانی که در کمیسیون امنیت ملی مجلس هفتم بودم، شورای عالی امنیت زیاد رفت و آمد داشتم و برای اولین بار ایشان را در آنجا دیدم. درخصوص انتخاب بنده به عنوان معاونت حقوقی فقط شنیده ام در یک جلسه آقای روحانی گفتند کسی که در دانشگاه گلاسکو حقوق خوانده کجاست؟ و دوستان هم من را خدمت ایشان معرفی کردند. اولین دیدار ما در مرکز استراتوژیک تشخیص مصلحت نظام بود که در این جلسه پیشنهاد معاونت حقوقی را به من دادند و من هم از طریق صدا و سیما متوجه انتخاب خودم برای معاونت شدم.

وقتی وارد معاونت حقوقی ریاست جمهوری شدم نگاه ها به آنجا مثل دارالوکاله بود

وقتی وارد معاونت حقوقی ریاست جمهوری شدید اوضاع چگونه بود؟ وقتی وارد پاستور شدم به دفتر حقوقی به عنوان یک دارالوکاله نگاه می کردند. من سعی کردم در این مدت جایگاه دفتر حقوقی را ارتقا دهم و در حد توان خود فکر می کنم موفق هم بودم. مشکلی که وجود دارد این است متاسفانه کارهایی را که در معاونت حقوقی شروع می شود ضمانت اجرایی درستی ندارند و کسی که بعدا در این جایگاه قرار می گیرد می تواند به راحتی آن ها را ملقی کند. البته مواردی هم بود که بنده توانستم آن را ریل گذاری کنم تا خیالم از تغییر ندادن شدن آن راحت باشد.

معاون حقوقی با تابلو سیاسی را بیشتر دوست داشتند

چه شد یک مرتبه بعد از 3 سال دستیار ویژه رئیس جمهور در امور شهروندی شدید؟ یک سال آخر ریاست جمهوری آقای روحانی بود که ایشان پیشنهاد دستیار ویژه در امور حقوق شهروندی را به من دادند. با اینکه جایگاهش از معاونت حقوقی پایین تر بود اما چون حقوق شهروندی برای من خیلی مهم بود و این مقام یک پست نوین در دولت محسوب می شد آن را پذیرفتم. آخرین صحبتی هم که در دولت کردم از آقای روحانی بابت اینکه یک فرصت سه ساله به عنوان معاونت حقوقی و یک فرصت جدید در امور حقوق شهروندی دراختیارم گذاشتند تشکر کردم.  

اینکه ایشان تصمیم گرفتند در یک سال مانده به انتخابات فرد دیگری را به عنوان معاون حقوقی خود انتخاب کنند شاید به این دلیل است که یک معاون حقوقی که فعالیت سیاسی هم داشته باشد بیشتر نمود پیدا می کرد. ولی به نظر من کسی که دغدغه منافع ملی داشته باشد و یک تابلوی سیاسی را علم نکند می تواند مفیدتر واقع شود. اما سیاستمداران ما فکر می کنند کسی که یک تابلویی را بلند کند به نفعشان است.

در زمان معاونت خود در جلساتی که در مکان های مختلف داشتیم افرادی بودند که می گفتند ما نه اصولگرا هستیم و نه اصلاح طلب، نمی خواهیم پای صندوق های رای برویم.

 اما با صحبت هایی که ما می کردیم قانع می شدند و می گفتند اگر قرار است چنین اعتدالی در کشورحاکم شود ما تا پای صندوق های رای می آییم. با اینکه من هیچ وقت فعالیت سیاسی نداشتم  و تندروی هم نکردم اما به شدت با همکاری همراهانم توانستیم اعتماد ملی را جلب کنیم تا مردم  پای صندوق های رای بیایند.

من تابلوی سیاسی ندارم/حاضرم هر دو حزب را کنار هم بنشانم

با این تفاسیر خودتان هم باید تابلو داشته باشید وارد دولت و مجلس شدید؟ من هیچ تابلوی سیاسی ندارم. مرزها، منافع ملی، شهدا و رهبر تابلوی سیاسی من هستند. علت اینکه این همه هجمه در دولت علیه من بود را واقعا نمی دانم. زمانی که مسئله وزیرعلوم شدن من در دولت دوازدهم  مطرح بود طیف اصلاح طلب می گفتند چرا امین زاده با طیف آبادگران وارد مجلس شد. درصورتی که وقتی با این طیف وارد مجلس شدم دکتر کاتوزیان، عباسپور و ...  هم بودند و من هم مانند آنها از یک دانشگاه  وارد مجلس هفتم شدم و به هیچ عنوان هیچ وقت با گروه پرسابقه سیاسی ارتباطی نداشتم. اصلاح طلب و اصولگرا دیگر در جامعه ما هیچ معنی ندارد. باید این دو حزب یک بازتعریف شوند و خط اعتدال را در پیش گیرند تا وحدت ملی ایجاد شود. حاضر هستم هر دو طیف را کنار هم بنشانم همانطور که در معاونت حقوقی این کار را انجام می دادم.  

حقوق من همان حقوق دانشگاه بود

چقدر حقوق می گرفتید؟ زمانی که معاونت حقوقی و دستیار ویژه رئیس جمهور در امور حقوق شهروندی بودم از دانشگاه حقوق دریافت می کردم.
موضوع بیمه وکالت را هم در آن سالهای معاونت چندین بار مطرح کردید اما نتیجه ای نداشت. شنیدم گفتید 2 هزار میلیارد هزینه می خواهد؟ بیمه در مسائل حقوقی فقط زمانی کاربرد دارد که برای یک شهروند اتفاقی بیافتد. درحال حاضر بعضی از بخش های خصوصی و کارخانه ها که خودشان کارگران خود را بیمه وکالت کردند برای زمانی است که حادثه ای برای آنها  رخ دهد. اما وقتی شما بخواهید برای هر مسئله ای به وکیل مراجعه کنید صنعت بیمه این را  قبول نمی کند، چون خاصیت بیمه جبران خسارت حوادث غیرمترقبه است. اگر بخواهید برای هر حرکت ارادی از وکیل کمک بگیرید با صنعت بیمه در تعارض قرار دارد به همین دلیل نتوانستیم این طرح را به سرانجام برسانیم.

چند بار تلاش کردم روحانی را برای خداحافظی ببینم اجازه ندادند

با آقای روحانی مرتب دیدار داشتید؟ با توجه به اینکه عقل منفصل در دولت با معاون حقوقی است بنده انتظار داشتم که بیشتر ایشان را از نزدیک می دیدم. چون بعضی مواقع ضرورت داشت که ازایشان درباره مواردی کسب تکلیف کنم، اما بنابر دلایلی که نمی دانم دیدار صورت نمی گرفت. به طور کلی  در دوران معاونت خود، 2 یا 3 بار با آقای رئیس جمهور حضوری در مورد حقوق شهروندی صحبت کردم. بعد از اینکه دولت دوازدهم تشکیل شد دیگر رئیس جمهور را ندیدم. البته چند باری تلاش کردم برای خداحافظی نزدشان بروم اما ایشان اجازه ندادند. البته ناگفته نماند دوستان دیگری هم هستند که به این صورت باآنها رفتار شده است.  

به دروغ گفتند رئیس قوه قضائیه شما را برای وزارت دادگستری قبول نکردند

پیشنهادی برای حضور در دولت دوازدهم داشتید؟ بعد از اتمام دولت یازدهم برای تشکیل کابینه دولت جدید به من پیشنهاد شد وزیر دادگستری شوم. اما پس از مدتی به من گفتند که رئیس قوه قضائیه قبول نکردند. بعدها آقای آملی لاریجانی گفتند اصلا این مسئله نزد ایشان از طرف دولت مطرح نشده است.  
نظر شما در مورد کابینه دولت دوازدهم چیست؟ وقتی اسم کابینه دولت جدید را شنیدم برایشان آرزوی موفقیت کردم و براین باور بودم که قاعدتا باید خوب چیده شده باشد. انتخاب خانم جنیدی به عنوان معاون حقوقی هم باید به جا و درست باشد. چیز زیادی درباره ایشان نمی دانم که بگویم با وجود اینکه دریک دانشکده هستیم اما هیچ ارتباطی باهم نداریم. به طور کلی از میان 120 استاد که در دانشکده حقوق و علوم سیاسی تدریس می کنند فقط 5 خانم هستیم که تعامل کمی بایکدیگر داریم.

قانون اساسی ما حالت دکورری دارد

این روزها موضوع رفراندوم قانون اساسی از سوی رئیس جمهور مطرح شده است نظر شما چیست؟ به نظر من مواردی که باید اجرا شود خیلی بیشتر از مواردی است که باید تغییر کند. متاسفانه قانون اساسی ما بیشتر حالت دکور گرفته است. جالب است بدانید ماده 570 قانون مجازات اسلامی ضمانت اجرایی قانون اساسی است که شهروندان این را نمی دانند. شهروندان ما نمی دانند که اگر حقوق شهروندی آنها نقض شود می توانند شکایت و احقاق حق کنند. به نظر من قانون اساسی یک سند شناور نیست. هیچ کدام از کشورهای جهان قانون اساسی خود را هر 20 یا 40 سال تغییر نمی دهند و بیشتر سعی می کنند آن را اجرا کنند.  

نباید لایحه پلیس قضایی بایگانی می شد

متاسفانه شنیدیم لایحه پلیس قضایی بایگانی شد آیا اقدام درستی بود؟ دورانی که مسئله پلیس قضائی مطرح شد من دانشجو بودم و از نزدیک این لایحه را رصد می کردم، به نظر من خیلی خوب بود و برای جامعه ضرورت دارد. دراین فضایی که حقوق شهروندی مطرح است و قانون سال 1383 که قانون احترام به حقوق شهروندی و حقوق اساسی ملت است و تم آن احترام به فردی است که بازداشت شده و تا محل محاکمه منتقل می شود اجرای این طرح ضرورت دارد. شهروند ما چه سارق باشد چه خائن و چه قاتل بالاخره یک درصد از کرامت انسانی را دارد و باید مورد احترام قرار گیرد. ما وقتی یک مجرمی را می گیریم تا زمانی که آن رامنتقل می کنیم حق نداریم حتی یک سیلی به او بزنیم یا او را هل دهیم. به نظر من پلیس قضائی در این زمینه بهتر می تواند موثر باشد. اما متاسفانه در حال حاضر این لایحه در کمیسیون حقوقی و قضائی مجلس شورای ملی بایگانی شده است.

فیلم بادیگارد حاتمی کیا خوب بود

اهل سینما هم هستید؟ بهتر است در پاسخ به این سوال بگویم اهل سینما بودم، تا اینکه یکی دوبار با پسرانم به سینما رفتم و پشیمان شدم. چون تم فیلم های الان متاسفانه فقط خیانت است و برای بچه های نوجوان و جوان که در سن حساسی هستند اصلا مناسب نیست. درحال حاضر کم و بیش فیلم های سینمایی می بینم مثل فیلم بادیگارد که خیلی دوست داشتم.

سریال محکومین و سایه بان حقوقی بود

سریال هم خیلی کم وقت می کنم بینم اما اخیرا از بین سریالهایی که در رسانه ملی پخش شد سریال سایه بان و محکومین را خیلی دوست داشتم چون تم حقوق شهروندی قوی داشت. جشنواره فیلم فجر امسال را دنبال می کردم. پارسال 44 تیم را فرستادیم تا تمام فیلم های جشنواره را ببینند و فیلم هایی که تم حقوق شهروندی دارند را انتخاب کنند تا از آنها تقدیر کنیم اما متاسفانه هیچ فیلمی در این زمینه ساخته نشده بود.

دستیار ویژه سابق رئیس جمهور در امور حقوق شهروندی درپاسخ به اینکه اخبار روز را از چه طریقی دنبال می کرده است، گفت: در دفتر کارم اخبار روز را از طریق روزنامه دنبال می کردم و سعی داشتم تمام روزنامه های جناح راست را بخوانم. معمولا سعی می کردم تمام صفحات را مورد مطالعه قرار دهم به خصوص اینکه ستون حوادث برایم بیشتر جالب بود که بدانم جامعه از چه بخش از حقوق شهروندی بیشتر آسیب می بیند تا بتوانم فعال تر باشم. چند فرزند دارید؟ من دو پسر 19 ساله و 21 ساله دارم که یکی از آنها دانشجوی عمران و دیگری دانشجوی معماری  است.

معاون رئیس جمهوری برای خانواده سخت بود؟ روزی که کار من در دولت تموم شد فرزندان و همسرم خوشحال تر شدند.

آشپزی خانه فقط با خودم است/ درخانه عاشق هستم تا حقوقدان

اهل آشپزی در خانه؟ از آنجایی که با غذاهای حاضری موافق نیستم وعادت دارم حتما تغذیه خانواده را خودم انجام بدم، زمان را طوری مدیریت می کردم که به پخت و پزمنزل هم برسم. تمام عشق من این بود که به خانه بروم و چادر و کتابم را گوشه ای از خانه گذاشته فوری غذا برای بچه ها درست کنم. سه سالی که معاون رئیس جمهور بودم به دلیل مشغله زیاد ایام عید اصلا نتوانستم با خانواده مسافرت بروم. فقط در طول سال مسافرت های سیاحتی و زیارتی داخلی می رفتیم. همیشه در خانه یک عاشق هستم تا یک حقوقدان. شما را در انتخابات مجلس یا شورای شهر می بینیم؟ هنوز به این مسئله فکر نکردم و نمی توانم به طور قطع پاسخ دهم.

حاشیه های پاستور مرا اذیت می کرد

تا حالا فکر کردید اگر پاستور بودید فلان کار را انجام می دادم و یادم رفت؟   خداراشکر تا حالا به این موضع فکر نکردم که اگر پاستور بودم فلان کار را انجام می دادم. کار در آنجا بسیار سخت بود البته خود کار دشواری نداشت اما حواشی خیلی من را اذیت می کرد. متاسفانه در ایران هرچقدر بیشتر کار کنی و مثبت باشی به چشم نمی آید. هم نماینده بودید و هم معاون رئیس جمهور کدام بهتر است؟ اینکه مجلس بهتر است یا دولت باید بگویم در دولت انسان می تواند موثرتر باشد اما در مجلس شورای اسلامی فرد آزادتر است. سطح سواد نمایندگان در قوانین بسیار تاثیر دارد. نمی خواهم چون خودم در مجلس هفتم بودم اینگونه بگویم اما میزان تحصیلکرده ها در مجلس هفتم بسیار زیاد بود و قوانین بسیار خوبی از آن خارج شد. حالا چکار می کنید؟ درحال حاضر در دانشکده حقوق و علوم سیاسی تهران تدریس می کنم، عضو بنیان ملی نخبگان هم هستم و در بخش هایی از قسمت های اجرایی دولت آموزش حقوق شهروندی را دارم.  

به زودی 3 کتابم منتشر می شود

کتاب هم می نویسید؟ در دوران قبل از معاونت خود سه کتاب نوشتم که مراحل آخر آن از جمله ویراستاری و ... باقی ماند که به دلیل مشغله زیاد نتوانستم به چاپ برسانم. درحال حاضر این 3 کتاب به اسم امنیت انرژهای فسیلی، مسئولیت کشورها در حوزه فضایی، منشور حقوق شهروندی زیر چاپ هستند که انشالله به زودی چاپ و منتشر می شوند. کتاب منشور حقوق شهروندی به صورتی است که اگر به هر شهروندی هدیه دهیم وکیل خودش می شود و می تواند هر نیازی که دارد  با مراجعه به آن رفع کند.

اخبار روز را با جامعه خبر بخوانید. /

* انتهای پیام/

لینک کوتاه : سید هادی کسایی زاده/ سردبیر سید هادی کسایی زاده/ سردبیر

ارسال نظر

  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
2 + 14 =

پر بازدید ها

آخرین اخبار

گفتگو

گزارش

کالای ایرانی بانک پارسیان دانلود موسیقی بانک سپه دانلود نرم افزار هتل سنتی مهر یزد ایران زمین اپلیکیشن جامعه تبلیغات آموزش خبرنگاری نارنجی قرمز اخبار فوتبال گیف جامعه خبر نارنجی بیماری های خاص ایران اکونومیست ستاد دیه کشور اخبار کانون سردفتران کاریابی رسانه انجمن حمایت زندانیان آموزش خبرنگاری گیفففف