رستوران آمریکایی «چیلی هاووس» در تهران افتتاح شد!

   شناسه خبر:003306
رستوران آمریکایی «چیلی هاووس» در تهران افتتاح شد! فرهنگ , سایر حوزه های فرهنگ , اقتصاد , اقتصاد ایران , بازار , پیشنهاد سردبیر , گزارش
رستوران آمریکایی چیلی هاووس در منطقه توچال تهران رسما افتتاح شد.

پایگاه خبری جامعه خبر/ مهسا شمس كلائي/ علي شمخاني، دبير شوراي عالي امنيت ملي جمهوري اسلامي ايران و نماينده رهبرمعظم انقلاب در اين شورا در مورد بزك كردن چهره آمريكا در داخل ايران می گوید: يكي از دوستان زمان جنگ با من تماس گرفت و ابهام داشت و مي گفت چرا جلوي «كي اف سي» و مكدونالد را گرفته ايد؟ مگر ما با مرغ سوخاري و همبرگر مخالفيم؟ گفتم خير؛ ما با تابوشكني مخالفيم.

حالا با بسته شدن رستوران هاي «كي اف سي» و مكدونالد در ايران با مشكل جديدي با نام «هايپر استارها» مواجه هستيم.

در تاریخچه این رستوران های زنجیره ای باید گفت که هايپراستار تهران (نخستين فروشگاه زنجيره اي خارجي) در مهر ماه سال 1388 با حضور «بهروز عليشيري» رئيس سازمان سرمايه گذاري هاي خارجي افتتاح شد و در حال حاضر «مارك كوربيون» فرانسوي، مدير عامل شركت فروشگاه هاي زنجيره اي هايپراستار ايران است. با اينكه ايده ساخت اين فروشگاه متعلق به «كارفور» بود اما با برند ماف (هايپر استار) در ايران كار شد و اين حركت بسيار هوشمندانه بود چرا كه فروشگاه زنجيره اي «كارفور» يكي از بزرگ ترين توزيع كنندگان كالاهاي اسرائيلي در جهان است و به همين خاطر، شعب اصلي آن در فرانسه، بارها با مخالفت هاي شديد از سوي مسلمانان همراه شد. 

در زمان جنگ غزه بارها مسلمانان و همچنين مسيحيان مخالف دولت نامشروع اسرائيل، شعب اين فروشگاه را در فرانسه اشغال كرده و شعارهايي در اين زمينه دادند كه در نتيجه كارفور به دليل بايكوت از سوي مردم، با ضرر بي سابقه اي مواجه شد.

ناگفته نماند که ايده اصلي هايپر استارها نخستين بار توسط شركت ماجدالفطيم ارائه شد و اما پشت پرده شركت ماجدالفطيم چه كسي يا چه كساني هستند؟ در پاسخ باید گفت که ماجد الفطيم،شركت هلدينگ اماراتي است، كه در زمينه خرده فروشي، مديريت مراكز خريد، سوپرماركت ها و هايپرماركت ها، ارائه خدمات گردشگري و هتل داري، خدمات فراغت و سرگرمي فعاليت مي كند.

شركت ماجد الفطيم در سال 1992 از گروه الفطيم تفكيك گرديد و توسط ماجد الفطيم به عنوان يك شركت مستقل، تاسيس شد و در حال حاضر داراي 18 مركز خريد، 56 هايپرماركت، 53 سوپرماركت، 11 هتل، 9 سينما و 45 فروشگاه لباس، در 12 كشور در خاورميانه و آفريقاي شمالي مي باشد.

دفتر مركزي اين شركت در شهر دوبي، امارات متحده عربي قرار دارد. از دارايي هاي گروه ماجد الفطيم مي توان به: سيتي سنتر ميردف، مركز خريد امارات و سيتي سنتر ديره اشاره كرد.
بر اساس گزارش مالي شركت ماجد الفطيم ، كل درآمد اين شركت در سال 2012 به 21/6 ميليارد درهم معادل 5/9 ميليارد دلار رسيد.

فعاليت این شرکت از 4 سال پيش در ايران بحث و حديث هاي بسياري به دنبال داشت و برخي كارشناسان از وابستگي اين شركت به محافل صهيونيستي خبر مي دهند. در گزارش سال مالي اين شركت تصريح شده است: شركت ماجد الفطيم نماينده انحصاري شركت فرانسوي كارفور در خاورميانه است و فروشگاه هاي اين شركت در قالب يك شركت سهامي فعاليت مي كنند كه 75 درصد آن متعلق به ماجد الفطيم بوده و 25 درصد باقيمانده متعلق به كارفور است.

از سوي ديگر گزارش هايي در مورد تعلق بخش مهمي از سهام شركت كارفور به سرمايه داران صهيونيست و ساكن رژيم صهيونيستي منتشر شده است. هنوز اين شبهات و مسائل پاسخ داده نشده اند كه خبر از بازگشايي يك برند آمريكايي الاصل ديگر اما با تغيير نام و چهره اي بزك كرده ديگر در تهران هستيم.

رستوران هاي زنجيره اي چيلي هاووس كه در شناسنامه خود سابقه بازگشايي و فعاليت در آمريكا، مصر، اردن، بحرين، عراق، عربستان سعودي، سوريه و مناطق ديگر خاورميانه را دارد اين بار قصد دارد تا در پايتخت ايران آغاز به كار كند.

بر اساس تحقيقات انجام يافته مالكين اصلي مجموعه غذايي گورمه گلف برادران داوود يا خانواده داوود هستند كه در سال 2013 با يك سرمايه گذار عرب به نام «ماجد الفطيم» شريك مي شوند. آنها در سال 1965 توس يكي از اعضاي خانواده به اسم «فهد داوود » رستوران چيليز را در آمريكا ثبت مي كنند و حدود 20 سال بعد در سال 1985 شركت چيلي هاووس را در اردن با همان كاربري و محتويات و فقط با تغيير نام تجاري آن با هدف افزايش شعب و نفوذ در كشورهاي ديگر توسط سرمايه گذاري به نام «ماجد الفطيم»در اردن ثبت مي كنند.

همان طور كه در بالاعنوان شد «چيلي هاووس» زير مجموعه شركت غذايي گورمه گلف است و بدون شك اين رستوران زنجيره اي پيرو نخستين شعبه آن يعني رستوران چيليز آمريكاست.
اينكه اين نكته از چشم مسئولان دور مانده و يك سرمايه گذار كه شناسنامه و هدف آن واضح است به راحتي مي تواند در قالب هاي مختلف در ايران سرمايه گذاري كند را به فال نيك مي گيريم اما سوالاتي را همچنان در ذهن خود داريم:

*چرا بايد به فردي كه رابطه نزديكي با خانواده سلطنتي امارات دارد مجدد اجازه حضور و سرمايه گذاري در ايران داده شود؟
*آيا اين امتياز، اجازه دوباره به يك غيرايراني در ايران براي بهره برداري از سرمايه هاي ايراني به سود خود است؟
*آيا در سالي كه براي چندبار پياپي از سوي رهبر معظم انقلاب به نام اقتصاد مقاومتي نام گذاري شده است افتتاح چنين رستوران هايي خلاف محقق شدن اهداف اقتصاد مقاومتي نيست؟
*آيا فقط بحث سرمايه گذاري و سود بردن است يا با پروژه نفوذ در زندگي ايرانيان هم ارتباط دارد؟
*بعد از بسته شدن رستوران هاي بيگانه «كي اف سي» و مك دونالد در ايران به چه دليل بايد شخصي كه رئيس و سرمايه دار هايپراستارهاي شائبه دار است اين بار در قالب يك رستوران زنجيره اي بيگانه ديگر در ايران سرمايه گذاري كند؟

مسئولان به این پرسش ها پاسخ دهند.

 

 

اخبار روز را با ما دنبال کنید./

رسالت

* انتهای پیام/

لینک کوتاه : سید هادی کسایی زاده/ سردبیر سید هادی کسایی زاده/ سردبیر

ارسال نظر

  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
2 + 14 =

پر بازدید ها

آخرین اخبار

گفتگو

گزارش

بانک پارسیان دانلود موسیقی بانک سپه دانلود نرم افزار هتل سنتی مهر یزد ایران زمین اپلیکیشن جامعه تبلیغات آموزش خبرنگاری نارنجی قرمز اخبار فوتبال گیف جامعه خبر نارنجی بیماری های خاص ایران اکونومیست ستاد دیه کشور اخبار کانون سردفتران کاریابی رسانه انجمن حمایت زندانیان آموزش خبرنگاری گیفففف