«چاق و لاغر» سفارشی نبود!

   شناسه خبر:003214
 «چاق و لاغر» سفارشی نبود! فرهنگ , سینما و تاتر , گفتگو , پیشنهاد سردبیر
نویسنده و کارگردان سریال محبوب عروسکی چاق و لاغر می گوید این سریال سفارشی نبود.

پایگاه خبری جامعه خبر/سارا آقا رضایی/ همه دهه شصتی ها از مشتری های پروپا قرص کارتن ها و برنامه های عروسکی بودند. در میان این برنامه های عروسکی، عروسک هایی که در نقش مامور مخفی خنگی ظاهر می شدند و رئیس بزرگ را می آزردند و او را در حد مرگ عصبانی می کردند را حتما به یاد دارید! درست است... همان "چاق ولاغر" که تا چندین سال همیشه میهمان روزهای دهه فجر انقلاب بودند.

عروسک هایی که آنقدر ظریف در داخل نقش های خود نشستند که هرگز از خاطره ها بیرون نرفته ونام خود را در طیف عروسک های دهه فجرثبت کرده اند. حالا که هوای سرد بهمن دوباره هوای گرم بهمن 1357 را در یادها تداعی کرده، بر آن شدیم تا یادی از خالق این اثر "بیژن بیرنگ" نویسنده و کارگردان مجموعه "چاق و لاغر" کنیم تا داستان تولد این دو عروسک جذاب که نماد دومامور مخفی بی دست و پا بودند را از زبان او بشنویم.

داستان تولد چاق و لاغر

بیژن بیرنگ: در ایام دهه فجر آقایان جبلی و طهماسب، برنامه ای را برای کودک کارگردانی می کردند که من و آقای رسام تهیه کنندگی آن را بر عهده داشتیم. در این برنامه دو عروسک به نام های "چاق و لاغر" طراحی شده بودند که قرار بود جشن هایی را که برای بچه ها ترتیب داده می شد را به هم بزنند. این دو عروسک که به طور دستکشی و ماپت ساخته شده بودند، توسط آقایان شیرازی و زارع گردانده می شدند و آقای وثوقی هم نقش رئیس بزرگ را بر عهده داشت.

چاق و لاغر چند سال به طورعروسکی و به شکل ثابت ساخته شد و ادامه پیدا کرد و مورد استقبال خوب مردم هم قرارگرفت. ایده چاق و لاغر در واقع در بیشتر سریال های آمریکایی هم وجود دارد. ماموران مقتدر و امنیتی که نمونه آنها در کارهای جیمز باند فراوان بوده و در کنار این نمونه های جدی، همیشه شکل کمدی آن ها هم هست.

به مرور زمان تصمیم گرفته شد تا چاق و لاغر به شکل یک مجموعه مستقل ظاهر شود که البته قصه، ظرفیت شکل گیری مستقل آن را هم داشت. به همین سبب چاق و لاغر به طوری که عروسک های بزرگتر که انسان درون آن ها جای می گرفت، ساخته شدند. در این میان، ما شخصیت های زنده ای را هم به داخل این مجموعه وارد کردیم که در مجموعه ساده  ما از سعید شیخ زاده بازیگر نوجوان هم استفاده شد که به سریال رنگ و بوی تازه ای بخشید.

وقتی دو عروسک خنگ محبوب شدند

چاق و لاغر در ابتدا با لباس ها و رفتار و ظاهر، خود یاد و خاطره ساواکی ها را به یاد می آوردند. اما وقتی من نوشتن این مجموعه را بر عهده گرفتم این فضا به مرور زمان کمرنگ شد. و در ادامه کم کم به عروسک های بی خاصیت اما دوست داشتنی تبدیل شدند که رئیس بزرگ را ناراحت و عصبانی می کردند. همین موضوع نیز منفور بودن آن ها را کمرنگ کرد و سبب شد این دو عروسک خِنگ، محبوب دل بچه ها شوند چون ماموریت رئیس بزرگ را با شکست  رو به رو می کردند.

سریال چاق و لاغر سفارشی نبود

من معتقدم کار سفارشی، یعنی کاری که جلوی خلاقیت نویسنده و کارگردان را بگیرد، ولی هنوز به شکل جدی وجود ندارد و چاق و لاغر را هم براساس این تعریف نمی توان جزو سفارشی ها محسوب کرد. آن زمان صدا و سیما از ما می خواست که برای بچه ها در دهه فجر مجموعه تلویزیونی را آماده کنیم. ما هم با تمام توان و با توجه به ظرفیتی که شرایط در اختیار ما می گذاشت، می کوشیدیم برنامه های خوبی را تهیه کنیم. مثلا به یاد دارم برای اولین بار سعی کردیم "ترانه سرایی" را که در آن زمان "سرود" نام داشت را به برنامه های دهه فجر تلویزیون بیاوریم. آن زمان برای برنامه سازی بزرگسالان اندکی محدودیت وجود داشت و به همین دلیل روی برنامه های کودک تمرکز می کردیم و خلاقیت بیشتری برای ارائه این کارها به کار می گرفتیم. در آن زمان برای این کار آقای خلعتبری دانش آموزان با استعداد و خوش صدا را برای ما انتخاب می کردند و ما از ترانه سراها و آهنگ سازان موفق استفاده می کردیم. "خلاقیت" و "تلاش" رمز اصلی موفقیت مجموعه های تلویزیونی است. چیزی که همه نویسنده ها و برنامه سازان باید آن را رعایت کنند. اگر این الگو فراموش شود، فقط آنتن پر می شود ولی مخاطب از برنامه های تلویزیون استفاده نخواهد کرد.

با تمام سختی ها ایستادیم 

چاق و لاغر نمونه تلاش های ما برای شاد کردن مردم در روزهای پیروزی انقلاب اسلامی ایران بود. حتی در دوران دفاع مقدس، که کشور در فضای اندوه و جنگ به سر می برد، نیز دست از تلاش بر نداشتیم. همه همکارانم  با همه وجود تلاش می کردیم تا مردم ساعتی شاد وبدون دلهره داشته باشند. شاید تحقق همین هدف بود که این سریال را در ذهن مردم مانا و جاوید کرد.

اخبار روز را با ما دنبال کنید./

* انتهای پیام/

لینک کوتاه : سید هادی کسایی زاده/ سردبیر سید هادی کسایی زاده/ سردبیر

ارسال نظر

  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
2 + 14 =

پر بازدید ها

آخرین اخبار

گفتگو

گزارش

کالای ایرانی بانک پارسیان دانلود موسیقی بانک سپه دانلود نرم افزار هتل سنتی مهر یزد ایران زمین اپلیکیشن جامعه تبلیغات آموزش خبرنگاری نارنجی قرمز اخبار فوتبال گیف جامعه خبر نارنجی بیماری های خاص ایران اکونومیست ستاد دیه کشور اخبار کانون سردفتران کاریابی رسانه انجمن حمایت زندانیان آموزش خبرنگاری گیفففف