گزارش جامعه خبر از خیابان منوچهری

بازار داغ خرید و فروش «مو» دخترانه در تهران

   شناسه خبر:0031984
بازار داغ خرید و فروش «مو» دخترانه در تهران گزارش
مدتی است که خرید و فروش مو دخترانه در تهران باب شده است. در این گزارش علت ها و آثار آن را بررسی کردیم.

به گزارش پایگاه خبری جامعه خبر/پریسا عبادی : روی صندلی نشسته است. خیره به آینه منتظر آمدن آرایشگر است. آرایشگر چند قدم آن طرف تر قیچی و رو انداز و برس را از کمد بیرون می آورد. مادر گوشه ای از آرایشگاه منتظر قیچی شدن موهایی است که صبح قبل از اینکه دخترش را به مدرسه بفرستد بافته بود. موهایی پر کلاغی،براق و بلند. دور تا دور آرایشگاه پر از موهای شاخه شاخه شده است. موهای خرمای،پرکلاغی،زیتونی،قهوه ای و... که پشت هر کدام از آن ها سرنوشتی پنهان است. آرایشگر بالای سر دختر بچه می آید. دستی به سر و روی موهایش می کشد. بالا و پایین می کند. خوب برانداز می کند و تمجید و تحسین می کند. ((نگران نباش زود بلند میشه)) ((گریه نکن موهات تقویت میشه)) . گوش دختر بچه به هیچ کدام از این حرف ها بدهکار نیست. به تصویر خودش در آیینه خیره شده است. به موهای آویزان شده مغازه نگاه می کند انگار که هر کدام به مجازاتی از دیوار حلق آویز شده اند. 

آرایشگر قیچی و برس را در دست می گیرد و در کمتر از چند دقیقه موهای دختر بچه به شاخه ای از موهای آویزان بی روح تبدیل می شود. خریداران خوبی دارد. بعضی از مشتری ها حاضرند هر چقدر هم که شده پول خرج کنند. شاخه ای ۵میلیون تومان،شاخه ای ۱۰ میلیون تومان بعضی ها به ۲۰ میلیون تومان هم میرسد. 

بازار فروش موی طبیعی این روز ها داغ است. موی زنان بسته به جنس و رنگ و بلندی آن در بسیاری از آرایشگاه ها،سالن های زیبایی و مغازه های تهران به فروش می رسد. مغازه دار با یک نگاه ساده نرخ و ارزش موی سرتان را به شما می دهد. 
خیابان منوچهری تهران. جایی که روزانه هزاران نفر برای خرید لوازم آرایشی به آنجا می روند. نام منوچهری که می آید همه یاد راسته ی مغازه های لوازم آرایشی می افتند.این روزها خیابان منوچهری رنگ دیگری به خود گرفته است. جای برو و بیای زنانی شده است که موهای سرشان را به مزایده گذاشته اند. هر چقدر بلند تر و زیباتر،گران تر! 

به یکی از مغازه های منوچهری می رویم. مغازه ای پر رفت و آمد که فروشنده مشتری ها را یکی بعد از دیگری راه می اندازد. بیشتر مشتری ها خانم هستند. بعضی برای خرید لوازم آرایشی آمده اند و برخی برای فروختن موهایشان. بعضی به خاطر زیبایی و کاشت مو آمده اند و برخی به خاطر نیاز مالی. فروشنده می گوید: ((همه جور مشتری دارم. خانمی از شهرک غرب آمده بود و حاضر بود ۲۰ میلیون تومان برای ۲۰ سانت مو بپردازد. زن است دیگر! زیبایی را دوست دارد. چند روز پیش خانمی با دختر بچه اش آمده بود و خرج خانه می داد گفت که موهای دخترش را به بالاترین قیمت بخرم. دخترش هم موهای زیبایی داشت بلند و براق من هم ۵ میلیون خریدم. خدا می داند که چه زن هایی برای تامین نیاز های مالی به اینجا آمده اند)). 

شمال و جنوب تهران فرقی نمی کند. خرید و فروش موی طبیعی به همه ی سالن های زیبایی رخنه کرده است. یکی از سالن های زیبایی شمال شهر گفت: موی طبیعی خیلی گران است. ما موی طبیعی از ۶۰ تا ۹۰ سانتی متر داریم. قیمت ها هم از ۵ میلیون تومان شروع می شود تا ۲۰ میلیون تومان. یک سالن زیبایی در جنوب شهر گفت:اینجا بنابر قدرت خرید مردم و البته جنس مو از ۶ میلیون شروع می شود تا ۱۲ میلیون. فروشنده باید مو ها را از نزدیک ببیند. 

شاید بتوان گفت که موی سر برای زنان اگر مهم ترین شاخص برای زنان نباشد اما یکی از مهم ترین آنها محسوب می شود. مشخصه ای مهم که زنانگی را بیش از پیش نشان می دهد و تاثیرات کوتاهی بعد از آن ممکن است تا مدت ها روحیه زنان را تحت تاثیر قرار دهد. در همین رابطه مجید ابهری،رفتار شناس و آسیب شناس اجتماعی به خبرنگار ما گفت: با توجه به اینکه بانوان به زیبایی خود و مخصوصا گیسوانشان بسیار حساس بوده و قسمتی از وقت خود را صرف مراقبت از آن ها می کنند اخیرا مشاهده می شود که بعضی از زنان اقدام به فروش گیسوان خود می کنند.

قیمت گذاری هم بین صد هزار تومان تا ۵ میلیون تومان است که به اندازه موها،رنگ نشدن و موخوره نداشتن،خرمایی رنگ بودن برای پرداخت پول بستگی دارد. و عده ای دیگر از زنان این گیسوان را برای پیوند به موهای خود می خرند. البته از نظر رفتار شناسی باید عرض کنم که دختران و زنان بعد از کوتاه کردن موهای خود قطعا دچار افسردگی و یاس می گردند اما به خاطر نیاز،اجبار به این کار دارند و فقط در طول عمرشان شاید یک بار بتوانند گیسوان خود را بفروشند. البته قیمت بر اساس توافق بین خریدار و فروشنده در محل تعیین می شود و سود اصلی به جیب واسطه ها می رود که باید در این زمینه سازمان های حمایتی با حمایت های مالی اجازه ندهند بعضی از زنان دچار این اتفاق تلخ شوند. 

در خصوص مجاز یا غیر مجاز بودن این فعالیت و اینکه آیا مغازه دار یا آرایشگر تخصص کافی برای بررسی سالم بودن یا نبودن موی سر و پیوند آن با موی دیگر دارد یا خیر کسی پاسخگو نبود. در تماس با اتحادیه آرایشگران تهران مدام به شماره های مختلف وصل میشوی و در آخر همه اظهار بی اطلاعی می کنند. این در صورتی است که دکتر مصطفی پور اسماعیلی، معاون مدیر کل نظارت و ارزیابی فرآورده های آرایشی گفته بود: رئیس اتحادیه صنف آرایشگران باید در این خصوص که چرا فعالیت های غیر مجاز در آرایشگاه های زنانه انجام می شود، پاسخ گو باشند. کارهایی که باید در مراکز علمی انجام شود، نباید در آرایشگاه ها صورت بگیرد و به همین دلیل مسئولین بخش که صنف آرایشگران هستند، باید پاسخ دهند. باید این نظارت ها به صورت سلبی توسط مرجع وزارت بهداشت انجام شود. البته آرایشگاه ها از صنف خود مجوز می گیرند و باید طبق قانون صنف خود عمل کنند و به هیچ عنوان اعمالی که انجام می دهند، در شرح وظایفی که در قانون صنفی آمده است، وجود ندارد و این فعالیت ها در واقع دخالت در امور پزشکی است.

فقر زنانه،یکی از مغفول ترین نوع فقر ها است. هیچ دسته بندی و گروه بندی برای آن وجود ندارد. همین که جانش را در دست می گیرد و به آرایشگاه ها می رود یک نوع فقر است. زنانه شدن فقر معضلی است که برخی آرایشگاه ها و مغازه های تهران شاهد آن هستند. دیگر جنسیت در فقر مطرح نیست. زمانی تنها مردان بودند که بار فقر را به دوش می کشیدند و نیاز خانواده را به هر شکلی تامین می کردند. اما فقر به شخصی ترین شاخص زنان هم رسیده است. زنان متفاوت تر از گذشته وارد دایره فقر شده اند و «مو» تنها بخشی از گذشت آن ها برای تامین نیاز مالی است. زن بودن برایشان بیشتر از قبل خوشحال کننده است. زن بودن دیگر نان شب شان شده است. 

 

* انتهای پیام/

لینک کوتاه :

ارسال نظر

  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
2 + 14 =

پر بازدید ها

آخرین اخبار

گفتگو

گزارش

محیط زیست شهرداری تهران بانک پارسیان دانلود موسیقی بانک سپه دانلود نرم افزار هتل سنتی مهر یزد ایران زمین اپلیکیشن جامعه تبلیغات آموزش خبرنگاری نارنجی قرمز اخبار فوتبال گیف جامعه خبر نارنجی بیماری های خاص ایران اکونومیست ستاد دیه کشور اخبار کانون سردفتران کاریابی رسانه انجمن حمایت زندانیان آموزش خبرنگاری گیفففف