کمیسیون شوراها مطرح کرد

ناکارآمدی ستاد مدیریت بحران در حادثه «پلاسکو»

   شناسه خبر:003045
 ناکارآمدی ستاد مدیریت بحران در حادثه «پلاسکو» سیاست , مجلس
رییس کمیسیون شوراها درباره حادثه پلاسکو گفت: وظایف و تکالیف موازی دستگاه‌ها و ناکارآمدی ستاد مدیریت بحران با توجه به سطح حوادث یکی از عوامل بحران «پلاسکو» است.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری جامعه خبر، جواد کولیوند رییس کمیسیون شوراها گزارش کمیسیون مذکور را درباره حادثه پلاسکو در صحن علنی قرائت کرد که مهم ترین محور این گزارش به شرح زیر است:

* مشكلات ساختاري

مصوبه هيئت وزيران مورخ 28 /10/ 1393 ابلاغي به دستگاه هاي وزارت كشور،‌ تعاون،‌ فرهنگ و ارشاد و علوم تحقيقات و فناوري ،‌سازمان مديريت و برنامه ريزي، صدا و سيما، جهاد كشاورزي، ورزش و جوانان، سازمان ملي استاندار ايران با كندي شديد اجرا مواجه بوده است و در صورت توجه ويژه به آن بخشي از اين اتفاقات قابل رفع بوده است. لذا گزارش دقيق پيشرفت اين مصوبه مورد مطالبه مجلس است.

وظايف و تكاليف موازي در دستگاه هاي مختلف در خصوص حوادث و بلاياي طبيعي ، ناكارآمدي ستاد حوادث غيرمتقربه كشور در شرايط كنوني.

* در قالب كاركرد

الف) قبل از حادثه:

عدم توجه جدي به مصوبه هيئت وزيران كه ذكر شد.

*  مشکلات ساختاری، مصوبه هیات وزیران در سال 93 با مشکل و کندی همراه بوده است که می توانست جلوی وقوع چنین حوادثی را بگیرد.

نهادهاي مسئول در امر مديريت شهري و شهرسازي  تمهیدات و هماهنگی لازم در مورد ساختمان هاي پر خطر به صورت اصول ضمانت آور به عمل نياوردند.

تهيه و تنظيم شناسنامه هاي فني و ايمني براي ساختمان هاي نظير پلاسكو در كلانشهرها و علي الخصوص پلاسكو در تهران با قدمت بيش از 50 سال.

برابر گزارش رسمي وزارت راه 231 سازمان بلند مرتبه فاقد اطلاعات،13 ساختمان قديمي،‌‌24 از 1350 تا 59 و3 ساختمان از 1360 تا 69،  225 ساختمان از 1370 تا 1379 و216 ساختمان از 1380 تا 89،  267 ساختمان از سال 90 تاكنون ساخته شده است و به عبارت ديگر در حال حاضر در تهران 979 ساختمان بلند مرتبه وجود دارد.

همچنين ساختمان هاي بلند مرتبه از نظر طبقات 563 ساختمان كمتر از 15 طبقه، 277 ساختمان 16 تا 20 طبقه،‌ 103 ساختمان 21 تا 25 طبقه، 28 ساختمان 26 تا 30 طبقه و 8 ساختمان بيشتر از 30 طبقه ساخته شده است.

*  توجه نداشتن به برنامه توسعه برای احیای بافت های فرسوده و شناسایی مشکلات ساختمان ها، ارائه لایحه جامع  تمرکز زدایی از تهران که از سوی دولت توجهی نشده است.

*  رییس جمهور کمیته ای را برای بررسی علل حادثه مشخص کرده اند، این کمیته باید با بهره گیری از کارشناسان، بصورت مشترک ابعاد حادثه بررسی و درصد کاستی ها را مشخص و احقاق حق ذینفعان را صورت دهد و تقصیر آن ها را هم مدنظر قرار دهند.

 

اخبار روز را با ما دنبال کنید./

* انتهای پیام/

لینک کوتاه :

ارسال نظر

  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
2 + 14 =

پر بازدید ها

آخرین اخبار

گفتگو

گزارش

کالای ایرانی بانک پارسیان دانلود موسیقی بانک سپه دانلود نرم افزار هتل سنتی مهر یزد ایران زمین اپلیکیشن جامعه تبلیغات آموزش خبرنگاری نارنجی قرمز اخبار فوتبال گیف جامعه خبر نارنجی بیماری های خاص ایران اکونومیست ستاد دیه کشور اخبار کانون سردفتران کاریابی رسانه انجمن حمایت زندانیان آموزش خبرنگاری گیفففف