یادداشت روز

بی خودی المُلک های مدیریت بحران!

   شناسه خبر:0028388
بی خودی المُلک های مدیریت بحران! جامعه , مدیریت شهری , یاداشت , پیشنهاد سردبیر
زلزله هم مانند مراسم های ختم برای خودش کلاسی پیدا کردن تا خوش رقصی مسئولان را شاهد باشیم. برخی مدیران نقش بی خودی الملک دارند یعنی بود و نبودشان برای کشور فایده ای ندارد.

پایگاه خبری جامعه خبر/ سید هادی کسایی زاده: زلزله 5.2 دهم ریشتری ساعت 23:27 دقیقه روز چهارشنبه 29 آذرماه 1396 تهران را لرزاند. مسئولان از داخل رختخواب شروع به مصاحبه کردند تا اینکه بالاخره بعد از چند ساعت یکی یکی در اتاق مدیریت بحران شهر تهران واقع در بزرگراه آل احمد گرد هم آمدند.  

اما یک سوال: دقیقا در اتاق مدیریت بحران شهر تهران مسئولان چکار می کنند؟ چه قدرتی دارند؟ نمی دانید؟ ... خب بعنوان خبرنگار حوزه بحران توضیح می دهم ...

اولا شهردار تهران رئیس مدیریت بحران یا همان فرمانده مدیریت بحران شهر تهران است که اصلا در آن ساعت در اتاق فرماندهی نبود و به جای او اسماعیل نجار رئیس مدیریت بحران کشور که این موضوع ارتباطی با او ندارد حضور داشت. ناگفته نماند که نجار هیچ تخصصی در امور مدیریت بحران ندارد و بر اساس مناسبات سیاسی در این پست باقی مانده و عقبه تیره ای هم در مدیریت بحران کشور دارد.

دوم اینکه این آقایان تمام امکانات و تجهیزاتی که در تهران دارند فقط برای پوشش 5 درصد تهرانی هاست. اما جالب است بدانید روی میز مدیریت بحران هیچ کاغذ و خودکار و تب لت و مونیتور روشنی نبود. موبایل و تلفن بود یعنی اینکه بر اساس شیوه دهه 60 بحران را مدیریت می کردند. پس جی پی اس و ماهواره و دوربین های سطح شهر چگونه و چه وقت باید روی میز بحران برای اعضا کارایی داشته باشد؟

بگذارید کمی آمار بازی کنیم ...

* 14 هزار هکتار بافت فرسوده در تهران داریم

* فرسوده ترین نقاط تهران منطقه 15 و 20 و 10 و بازار تهران هستند و اگر نابود شوند اقتصاد کشور لطمه می بیند.

* امکانات مدیریت بحران تهران فقط برای 500 هزار تهرانی است و الباقی باید دعا کنند زنده بمانند اگر هم نمانند موش ها و گربه ها و دزدان و سودجویان هوای شهروندان را دارند.

چند سوال ... از اعضای مدیریت بحران به خصوص جناب نجار ...

*آیا آمار تک تک خانه های فرسوده و میزان مقاومت آنها در برابر زلزله را دارید؟ ... خیر

* آیا امکان قطع فوری انشعابات سوخت را از داخل اتاق مدیریت بحران دارید؟ ... خیر

* آیا تمام انشعابات انتقال گاز تهران به سنسورهای حساس قطع جریان در زمان زلزله مجهز هستند؟ ... خیر

* آیا تهرانی ها آمادگی در برابر زلزله را دارند؟ ...خیر

* آیا بیمارستان های تهران همگی مجهز به سیستم مدیریت بحران بوده و مقاوم در برابر حوادث هستند؟ ... خیر

* آیا بالگرد به اندازه کافی برای پرواز در شب تهران داریم؟ ... خیر

* آیا فضای سبز و پارک ها و سوله ها و حتی امامزاده ها و مساجد برای اسکان اضطرای مردم آماده و مقاوم هستند؟

* آیا سیستم آب رسانی در تهران در برابر زلزله مقاوم است؟ ...خیر

* مردم می دانند در انبارهای بحران تهران چه نوع مواد غذایی و با چه کیفیتی دپو شده است؟ و برای چند نفر و چند روز است؟ .. بهتر است ندانند ...

واقعا موندم اینها در اتاق مدیریت بحران دقیقا چکار می کردند؟ مردم که خودشان از تکان ها و تلگرام فهمیدند زلزله آمده ... بعدش ریختند در خیابان ها و پارک ها ... تا صبح شد. خیلی برای من اهمیت دارد نقش مسئولان در این بلا چه بود ... فقط مسابقه می دادند چگونه در رسانه ها خوش رقصی کنند و کی زودتر آمار بدهد. چند تا مرده اند و چند تا مجروح شده اند ... یعنی در میان مصاحبه ها کسی نمی گفت کجا بروید ... چه کار کنید ... 

بگذریم ...زیاد حرص خوردم ...

انفجار لوله گاز در منطقه شهران در خرداد سال 1395 را یادتان هست؟ 40 دقیقه طول کشید عزیزان بتوانند گاز را ببندند و مهار کنند. اینها همه نشانه بی مدیریتی و بی کفایتی و بی تدبیری در تهران نیست؟

یاد طوفان سال 1393 تهران افتادم که چند شهروند تهرانی جان باختند و 49 میلیارد تومان هم خسارت برجا گذاشت آخرش هم نفهمیدیم دولت یا شهرداری هزینه ای به جان باختگان طوفان تهران را داد یا نه ... یا سیلاب تهران که چه فاجعه ای به بارآورد...!

ای وای پلاسکو داشت از یادم می رفت ... حادثه ای که باید در سطح شهردار ناحیه مدیریت شود پای روسای قوا و فرمانده سپاه هم باز شد. بابا مگه چی شده؟ مدیریت بحران سقوط یک ساختمان در تهران اینقدر سخت است؟هیچ نقشه و آیین نامه راه و مدیریت ندارید؟ یعنی باید رئیس مجلس و معاون اول رئیس جمهور و فرمانده سپاه در محل حادثه حضور داشته باشند؟ یعنی خارج از کشور هم همین است؟

یادم هست در دولت دهم مرتضی تمدن استاندار وقت پیگیر انتقال پایتخت بود. همه یا تمسخر می کردند و یا با لجبازی با دولت و احمدی نژاد از اجرای این طرح سر باز زدند اما واقعا برای نجات تهران جهنمی این بهترین راه بود چرا که بسیاری از کشورها مانند هند و ترکیه و پاکستان هم چنین اقداماتی کرده بودند. حالا شنیدم در دولت دوازدهم موضوع انتقال پایتخت جدی شده است.  

در هر حال به تهرانی ها می گویم که آنچه در تلویزیون و رسانه ها می بینید و می شنوید باور نکنید چون وضعیت تهران اسفناک تر از خوش بینی های مسئولان است. همینکه مسئولی می گوید دعا کنید باد بیاید تا آلودگی هوا برطرف شود بدانید مدیریت درستی برای بحران تهران نداریم.

اخبار روز را با جامعه خبر بخوانید. /

* انتهای پیام/

لینک کوتاه : سید هادی کسایی زاده/ سردبیر سید هادی کسایی زاده/ سردبیر

ارسال نظر

  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
2 + 14 =

پر بازدید ها

آخرین اخبار

گفتگو

گزارش

بانک پارسیان دانلود موسیقی بانک سپه دانلود نرم افزار هتل سنتی مهر یزد ایران زمین اپلیکیشن جامعه تبلیغات آموزش خبرنگاری نارنجی قرمز اخبار فوتبال گیف جامعه خبر نارنجی بیماری های خاص ایران اکونومیست ستاد دیه کشور اخبار کانون سردفتران کاریابی رسانه انجمن حمایت زندانیان آموزش خبرنگاری گیفففف