تعامل 7 هزار دفترخانه با سازمان ثبت/ معرفی سامانه های الکترونیکی ثبت

   شناسه خبر:002767
تعامل 7 هزار دفترخانه با سازمان ثبت/ معرفی سامانه های الکترونیکی ثبت جامعه , قضایی و حقوقی , کانون سردفتران
سامانه استعلام الکترونیک در بیش از 7000 دفترخانه کشور مورد بهره برداری قرار گرفته که کاهش تخلفات ناشی از استعلامات و خلاصه معاملات یکی از دستاوردهای ایجاد این سامانه است.

به گزارش پایگاه خبری جامعه خبر، سامانه استعلام الکترونیک، سیستمی است که به منظور ارسال استعلام در دفترخانه‌های اسناد رسمی مورد استفاده قرار می‌گیرد. این سامانه با هدف ایجاد بستری مناسب برای یکپارچه کردن درگاه‌های سامانه کشوری املاک و جلوگیری از اتلاف وقت جهت ارسال مکاتبه ای استعلام ها وهمچنین جهت جلوگیری از گم شدن خلاصه معاملات و تضییع حقوق خریداران طراحی و راه اندازی شد.

بر اساس این گزارش این سامانه در بیش از 7000 دفترخانه کشور مورد بهره برداری قرار گرفته که ایجاد تسهیل و تسریع به ذینفعان، کاهش مراجعات حضور ذینفعان، کاهش تخلفات ناشی از استعلامات و خلاصه معاملات، افزایش امنیت اطلاعات، ارائه پاسخ استعلام‌های صادره با امضای الکترونیکی و ارائه آمار و اطلاعات مورد نیاز سازمان از جمله دستاوردهای این سامانه است.

همچنین سامانه ثبت الکترونیک اسناد (ثبت آنی) از شهریور ماه سال 92 به صورت رسمی در بیش از 7 هزار دفتر اسناد رسمی مورد بهره برداری قرار گرفت که این سامانه هم در اجرای تکالیف قانونی سازمان ثبت اسناد و املاک کشور مندرج در بند "و" ماده 46 و بند "م" ماده 211 قانون برنامه پنجم توسعه کشور و نیز بند "ج"  ماده 12 قانون ارتقای سلامت نظام اداری و مبارزه با فساد به اجرا در آمده است.

در مورد این سامانه باید گفت: این سامانه قابلیت ارتباط بر خط با پایگاه اطلاعات سردفتران به جهت استفاده از اطلاعات به روز سردفتران و وضعیت فعالیت و صلاحیت آنان، ارتباط با پایگاه اطلاعات هویتی اشخاص حقیقی جهت کنترل صحت اطلاعات اشخاص سند و در قید حیات و یا ممات بودن وی، ارتباط بر خط با پایگاه شناسه ملی اشخاص حقوقی جهت کنترل صحت اطلاعات شرکت‌ها و موسسات غیر تجاری و سایر اشخاص حقوقی و پایا و یا منحل بودن آن‌ها، با پایگاه اطلاعات بخشنامه‌های ثبتی مانند افراد ممنوع المعامله، محجورین را دارد.

همچنین از شهریور سال 92 تنظیم و صدور تمامی اسناد رسمی و ارایه خدمات ثبتی در دفاتر اسناد رسمی به صورت الکترونیکی و از طریق این سامانه متمرکز صورت می‌گیرد.

محاسبه اتوماتیک هزینه‌های سند بر اساس تعرفه‌های مصوب و مقررات مرتبط، یکپارچگی و تمرکز اطلاعات ورودی مورد نیاز سازمان و دفاتر اسناد رسمی، امکان اطلاع رسانی از وضعیت صدور سند به صورت پیامک و بهره گیری از دستگاه اخذ اثر انگشت در فرآیند تنظیم و صدور اسناد را از دیگر ویژگی‌های این سامانه است.

بر اساس ویژگی‌های ذکر شده، شفاف سازی نقل و انتقالات و معاملات رسمی، ایجاد تسهیل و تسریع در ارایه خدمات ثبتی به ذینفعان و کاهش مراجعات حضوری، امکان اصالت سنجی اسناد صادره به صورت برخط توسط ذینفعان از طریق پرتال سازمان و پیشگیری از جعل و تخلفات در ارتباط با اسناد رسمی و در نتیجه کاهش ورودی پرونده های قضایی از مهمترین دستاوردهای اجرای ثبت الکترونیک اسناد است.

اخبار روز را با ما دنبال کنید./

* انتهای پیام/

لینک کوتاه : سید هادی کسایی زاده/ سردبیر سید هادی کسایی زاده/ سردبیر

ارسال نظر

  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
2 + 14 =

پر بازدید ها

آخرین اخبار

گفتگو

گزارش

کالای ایرانی بانک پارسیان دانلود موسیقی بانک سپه دانلود نرم افزار هتل سنتی مهر یزد ایران زمین اپلیکیشن جامعه تبلیغات آموزش خبرنگاری نارنجی قرمز اخبار فوتبال گیف جامعه خبر نارنجی بیماری های خاص ایران اکونومیست ستاد دیه کشور اخبار کانون سردفتران کاریابی رسانه انجمن حمایت زندانیان آموزش خبرنگاری گیفففف