واکنش‌ اژه‌ای به سخنان احمدی‌ نژاد؛ حکمت صبر قوه قضاییه را می‌فهمید

   شناسه خبر:0026848
واکنش‌ اژه‌ای به سخنان احمدی‌ نژاد؛ حکمت صبر قوه قضاییه را می‌فهمید جامعه , قضایی و حقوقی , پیشنهاد سردبیر
صد و بیست و یکمین جلسه نشست خبری سخنگوی قوه قضائیه با خبرنگاران برگزار شد.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری جامعه خبر حجت الاسلام غلامحسین محسنی اژه‌ای در صد و بیست و یکمین نشست خبری خود با خبرنگاران به ۳۵ پرسش پاسخ داد.

*در طول آبان ماه بیش از ١٣٦ هزار تماس از طریق تلفن و وب داشتیم که بیشتر مربوط به مسائل خانواده بوده است.

* پرونده طالقان: در مورد طالقان نه اعضای شورا نه شهردار دستگیر نشدند اما در نظر آباد تعدادی دستگیر شدند پرونده کیفرخواست خورده و به دادگاه رفته است.

*پرونده کاسپین: بحث الان تعاونی هایی است که منحل شدند و بعدا کاسپین تاسیس شد که امورات آنها را دنیال کند. برخی از مدیران آن تعاونی ها بازداشت شدند و هنوز بازداشت هستند مثل فرشتگان. در پرونده کاسپین شناسایی و کارشناسی اموال در دادسرا در حال پیگیری است اما بخش بعدی قضیه، تعیین تکلیف سپرده گذاران است که با کمک دولت، مجلس و بانک مرکزی، طی نشستی که بین سران قوا بوده، تصمیماتی گرفته شد تا با توجه به اموال شناسایی شده که در حال ارزیابی و کارشناسی است. بر این اساس، قرار شده تا 200 میلیون به سپرده گذاران کاسپین و در مورد افضل توس، البرز ایرانیان و وحدت هم فعلا تا 100 میلیون پرداخت شود. بر اساس آمار بانک مرکزی و گزارشات دادسرا، با این اقدام تعداد کثیری از سپرده‌گذاران تعیین تکلیف و تسویه می‌شود. البته این به معنای 98 درصد سپرده‌ها نیست. این 98 درصد یا بالاتر ، سپرده گذاران هستند؛ یعنی نفرات سپرده‌گذار تعیین تکلیف می شود نه مجموعه سپرده آنها. تا زمان انحلال سود تعلق می‌گیرد اما از زمان انحلال به بعد، سودی تعلق نمی‌گیرد. البته نحوه اطلاع‌رسانی انحلال پیش‌بینی و درنظر گرفته شده است.

* از ابتدای سال ٩٦ با تلاش سازمان زندان ها ١٠ هزار و ٩ نفر با آزادی مشروط از زندان آزاد شدند. همچنین ١٠ هزار و ٧٤ نفر هم با عفو مجازاتشان تقلیل پیدا کرده و ٣ هزار و ٤١ نفر با عفو آزاد شدند.

* بیش از ٢٢١ هزار کیلو از انواع مختلف از ابتدای امسال تا پایان آبانماه کشف شده است.

*توهین‌های احمدی نژاد به رئیس قوه قضائیه: یک لاتی یک مدت از چشم ها افتاده بود و رنج می برد که کسی محل نمی دهد. این فرد یک روزی آمد در یکی از میادین نسبتا شلوغ شهر، داد و هوار کرد و به زمین و آسمان مثل آدم های عقده ای فحش می داد که چرا کسی دیگر تحویلش نمی گیرد و برخی مردم ایستاده بودند که ببینند چه می گوید. حکیمی رد می شد و همراهان حکیم گفتند بایستیم که چه می گوید. حکیم گفت که این همه این کارها را می کند که دیده شود. برخی افراد زبانشان هرز شده و هرچیزی می گویند، یک خودخواهی و خودبزرگ بینی دارند و هرچه به ذهنشان برسد فکر می کنند حق مطلق است. این آقایی که اسم بردید من فقط یکی از صحبت هایی که این روزهای اخیر در پاسخ به یک مجری نگاه می کردم دیدم که حدود ٤٠ دقیقه بود در این صحبت ها حقیقتا ده ها دروغ، خلاف واقع، گنده گویی و توهین به این و آن بود. ما یادمان نرفته که منافقان چه چیزهایی در مورد قوه قضاییه می گفتند. پس این حرف که کسی قوه قضاییه را نقد نکرده بی اساس است. در جای دیگر می گوید یک روزی قوه خوب عمل می‌کرده و کسی به آن انتقاد نمی کرده اما الان خراب شده است. آقای احمدی نژاد حالا که تعقیب قرار گرفته می گویید خراب شده؟ چرا در 8 سال دوران ریاست جمهوری این انتقادها را نکردید. می گوید امور زندان ها چه ربطی به قوه قضاییه دارد؟ می گوید اول انقلاب شورای انقلاب توجهی به مسایل حقوقی نداشته اند گویا این آقا خیلی به مسایل حقوقی توجه دارد. سازمان زندان ها در 6 بهمن 1364 براساس حکم امام راحل با رای مجلس به قوه قضاییه سپرده شد. احمدی نژاد می گوید 17 میلیون پرونده در قوه قضاییه وجود دارد که این ادعا خلاف واقع است. این آمار مربوط به 17 میلیون نفر نیست. این افراد یا نمی فهمند یا خودشان را به نفهمی زده اند.  این چه ادبیاتی است که این آقا دارد؟ حکمت صبر قوه قضاییه در آینده ای نه چندان دور برای همه روشن می شود.

*آخرین وضعیت پرونده برادر معاون اول دولت: برادر آقای جهانگیری همچنان در بازداشت است و روند رسیدگی به این پرونده ادامه دارد.

* درمورد بیمارستان های کرمانشاه سازمان بازرسی کل کشور در حال رسیدگی هستند.

*تشکیل پرونده برای پیمانکاران مسکن مهر در اسلام آباد غرب: برای بیمارستان اسلام آباد هم پرونده قضایی تشکیل شده و فردی هم احضار شده و پرونده دنبال می شود.

* آقایی گفته بود در جلسه ای که بحران تحریم بود به فیروز آبادی، رئیسی و مصباح سکه دادیم و رسید نگرفتیم که این هم دروغ است و چنین جلسه ای تشکیل نشده است. بله در زمان دولت آقای احمدی نژاد زمانی که در دولت بودم در اعیاد اسلامی، واقعا سکه می‌داد؛ ربع سکه یا یک سکه و فکر کنم یک بار دو سکه هم داد. در دولت نهم به مناسبت‌هایی آقای احمدی‌نژاد به اعضای دولت و غیر دولت سکه می‌داد. اگر اینها را جمع کرده و 5 تا شده، خبر ندارم اما اینکه در یک جلسه با این ترکیب سکه‌ای بدهند، دروغ است.

* توقیف روزنامه کیهان: تعیین مصداق خلاف امنیت ملی دو گونه است. گاهی این امر خلاف امنیت واضح است که محلی از بحث نیست. اما جایی دیگر شورای عالی امنیت ملی وارد شده و تشخیص می دهد. در این رابطه هم شورا تشخیص داد.

* پرونده فساد سه هزار میلیاردی: گاها ممکن است توصیه به ناحقی در رابطه با اخذ وام انجام شود، این خلاف است. الان جزئیات نامه آقای مشایی را نمی دانم اما صرفا می دانم که نامه ای نوشته بود اما تا جایی که اطلاع دارم سوءاستفاده مشایی در این پرونده به اثبات نرسید. در رابطه با کل پرونده بیش از ۱۸۰ کیفرخواست صادر شده و تنها در یکی از اینها ۳۹ نفر به دادگاه رفتند. 

*پرونده خاوری: در جریان نیستم که حکم صادر شده است یا نه.

*اموال و مبالغ کلان کشف شده در منزل احمدی نژاد: جزئیات را نمی توانم بگویم، به زودی حکم صادر شده و می توان جزئیات را گفت.

* پرونده سعید مرتضوی: مرتضوی سه پرونده داشت. یکی در مورد پرونده قتل در کهریزک بود که عده ای در این پرونده محکوم شدند و مرتضوی  در این پرونده به عنوان معاونت در قتل عمد شناخته شد که نهایتا دادگاه بدوی مرتضوی به جرم معاونت در قتل عمد به سه سال حبس محکوم شد. 
پرونده دوم مربوط به زمان ریاست و تصدی مرتضوی در سازمان تامین اجتماعی و حقوق دریافتی بود که دادگاه بدوی او را به شش ماه حبس محکوم کرد و اما دادگاه تجدید نظر مرتضوی را تبرئه کرد. پرونده سوم مرتضوی هم در خصوص سازمان تامین اجتماعی و تحقیق و تفحص مجلس است که هنوز حکمی برای آن صادر نشده است.

* سوالی مطرح می شود مبنی بر اینکه آیا می توان اسم متهم را برد؟ این موضوع محل اختلاف است با این حال تا زمانی که حکم نهایی نشود هیچ چیز نمی توان گفت حتی اگر فرد مشهور باشد. ایده دیگر این است که اگر فرد مشهور باشد و پرسیده شود آیا این فرد بازداشت شده و چه اتهامی در رابطه با وی مطرح است؟ اگر یک مرجع رسمی تایید نکند که این فرد دستگیر شده یا نه ممکن است ابهاماتی مطرح شود که آیا این فرد مفقود شده یا ربوده شده است. از سوئی اگر عنوان اتهام کلی مثلا اتهام اقتصادی را نگوییم ممکن است اتهام دیگری بر فرض اخلاقی در اذهان بیاید.

*پرونده نازنین زاغری: محکومیت این فرد قطعی است و در حال گذارندن محکومیت است. اگر روزی طبق قانون مشمول تخفیفات شود، این امر صورت می گیرد. انگلیسی‌ها گفته اند ما در این زمینه تلاش می کنیم که طبیعی است.

* پرونده صندوق ذخیره و بانک سرمایه: فردی به نام آقای امامی مدتی بازداشت بود و مدتی به خارج از کشور رفت و اکنون بازگشته است اما فرد دیگری در این پرونده قبل از تحقیق از کشور فرار کرده است و یک نفر فراری در این پرونده است. 

*زمان اجرای اعدام بابک زنجانی: از این موضوع بی خبرم.

*در خصوص انتشار مطالب هسته ای از طریق ساعت مچی از سوی دری اصفهانی باید بگویم این فرد گزارشاتی را از جلسات مذاکره 5 + 1 به صورت صوتی و تصویری تهیه کرده است. اما در رابطه با ساعت مچی چیزی نمی دانم و در جریان نیستم.

* پرونده ابربدهکاران بانکی: یک فرد در این پرونده متواری است که هنوز هم به کشور بازنگشته است. در مورد بدهی این متهم تلاش هایی شده و صحبت هایی برای تقسیط بدهی انجام شده است. در حال حاضر در این پرونده و برای متهم  مذکور کیفرخواست صادر نشده‌است.

* پرونده استانداران متخلف در انتخابات و مدیران نجومی بگیر: در رابطه با استانداران ۵حکم صادر شده که هنوز قطعی نشده است. در این پرونده ها قاضی نمی تواند حبس بدهد. در رابطه با نجومی بگیران فعلا حکمی صادر نشده است.

* درمورد مسکن مهر غرب کشور هم سازه و سقف خراب نشده و فقط دیوارهای اطراف ریخته است اینکه گفته شده 100 نفر کشته شده اند صحیح نیست.

* انتهای پیام/

لینک کوتاه :

ارسال نظر

  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
2 + 14 =

پر بازدید ها

آخرین اخبار

گفتگو

گزارش

محیط زیست شهرداری تهران بانک پارسیان دانلود موسیقی بانک سپه دانلود نرم افزار هتل سنتی مهر یزد ایران زمین اپلیکیشن جامعه تبلیغات آموزش خبرنگاری نارنجی قرمز اخبار فوتبال گیف جامعه خبر نارنجی بیماری های خاص ایران اکونومیست ستاد دیه کشور اخبار کانون سردفتران کاریابی رسانه انجمن حمایت زندانیان آموزش خبرنگاری گیفففف