جامعه/گفتگو

گفتگوبا شهردار تهران/یک روزه پروانه ساختمانی می دهیم/اتاق شیشه ای دارم

   شناسه خبر:0025924
گفتگوبا شهردار تهران/یک روزه پروانه ساختمانی می دهیم/اتاق شیشه ای دارم جامعه , مدیریت شهری , گفتگو , پیشنهاد سردبیر
شهردار منطقه ۱۷ تهران می گوید سیاسی نیستم اما ایده های خوبی برای کار دارم تا شهروندان منطقه مدیریت درست را لمس کنند. اتاق من شیشه ای است و حامی سرمایه گذاری بخش خصوصی در شهر هستم.

پایگاه خبری جامعه خبر/ سید هادی کسایی زاده/ با لبخند و نگاهی کنجکاوانه با من دست داد. پس از معرفی خودم آقای شهردار دیدگاهایش را مفصل در مورد مدیریت شهری بیان کرد. کار حرفه ای بود چون قبل از مصاحبه باید دو طرف از دیدگاه ها و تجارب و توانایی های هم مطلع باشند به قول معروف یعنی یک مچ بیندازند تا بازی آغاز شود .... پس از ۳۰ دقیقه گفتگو آغاز شد:

*کسایی زاده: ۱۴ روز است بعنوان شهردار منطقه ۱۷ تهران منصوب شدید. هر چند از شهروندان همین منطقه بودید و شناخت نسبی دارید اما بعنوان مدیر می توانید ارزیابی های اولیه خود را از امتیازات و نیازمندی ها و ظرفیت های منطقه گزارش دهید؟

محسنی: به دلیل اینکه تازه به عنوان شهردار این منطقه معرفی شدم، به طور قطع نمی‌توانم درباره مشکلات اصلی آن چیزی بگویم. انتخابات اخیر باعث تغییرمدیریت شهری شده و همکارانم به دلیل نداشتن انگیزه اجرایی کردن بعضی از امور را یا فراموش کرده اند و یا مورد بی توجهی قرار گرفتند. همکاران من بسیاری از منابع درآمدی مثل منابع طبیعی که مانند طلا در زیر خاک ها هست را رها کردند. تلاش بنده در این جهت است که این توانمندی ها و منابع را شناسایی و به صورت مفیدی بهره برداری کنیم.

اما در کل باید بگویم منطقه ۱۷ با ۲/۸ کیلومتر مربع از نظر کوچکی مساحت، منطقه یکی مانده به آخر تهران است. دارای ۲/۳ تراکم جمعیت است که در ناحیه جنوب غربی تهران واقع شده. یکی از توانمندی های این منطقه وجود بازار مبل تهران، امامزاده حسن (ع) و محلات قدیمی و با اصالتی مانند بلورسازی، فلاح، زمزم و سجاد... است. در پنجاه، شصت سال گذشته به دلیل وجود ریل راه آهن و ارزان بودن خانه در حاشیه آن خیل عظیمی از مردم به این منطقه مهاجرت کردند. اکنون می توان گفت این منطقه جمعیت ثابتی دارد که یک هویت محلی به نام فلاح را ساخته است. یکی دیگر از ویژگی های مثبت این منطقه وجود خانواده های مذهبی و با اصالت است که بیشترین شهید را تحویل دفاع مقدس داده اند.

من به عنوان فردی که متولد این منطقه هستم و تا پایان دوران دبیرستان در این منطقه درس خواندم شناخت نسبتا زیادی از مسائل و مشکلات آن دارم. به طور کلی سعی دارم در بین همکارانم در این مجموعه انگیزه ایجاد کنم. برای اینکه بتوانم در این کار موفق شوم نیاز به اطلاعات بسیار زیادی دارم که این موضوع مستحق گزارش های میدانی بنده است. درحال حاضر ۱۴ محله در این منطقه وجود دارد. تصمیم گرفتم در ۱۴ روز از هر محله به شخصه بازدید کنم تا مشکلات و مسائل و موضوعاتی که برای من سخت و دشوار است و باید به آنها پرداخته شود را از نزدیک ببینیم و راهکارهای کوتاه مدت و بلند مدت برای رفع آنها پیدا کنیم.

*اقدام شما برای ۱۴ روز و حضور در ۱۴ محله و مسجد محل پسندیده و خوب است و می توانید ارتباط خوبی برقرار کرده و اطلاعات خوبی به دست بیاورید. نقاط ضعف منطقه چیست؟

یکی از بزرگترین ضعف های ما کمبود بودجه است. منطقه ما در بین تمام مناطق تهران کمترین بودجه را دریافت می کند. با توجه به اینکه از برج ۳ ابلاغ های بودجه داده شده اما تاکنون نتوانستیم دریافت کنیم. در شهرداری قوانین دست و پا گیر بسیار زیاد داریم. به طور مثال اگر یک نیروی پیمانکار خدمات شهری انتخاب کنیم از روز برنده شدن تا روز ابلاغ قرارداد برای شروع کار بین ۲ تا ۴ ماه زمان از دست می دهیم و این یک دموکراسی و سیر تسلسلی است که متاسفانه در شهرداری وجود دارد.

این مسائل باعث شده آهنگ رشد شهر از سرعت متناسب خودش برخوردار نباشد. من و همکارانم در حال برنامه ریزی نسخه مخصوص منطقه ۱۷ هستیم که کاملا در راستای اهداف مدیریتی نجفی شهردار محترم تهران قرار دارد.

نسخه مخصوص منطقه ۱۷ شامل همان پناسیل ها و مزیت نسبی این منطقه است. نگاه شهردار تهران این بوده که مدیران درآمد را انتخاب کند نه مدیران هزینه، من فکر می کنم ایشان این قابلیت ها را در من دیدند که به عنوان شهردار این منطقه من را انتخاب کرده اند. بنده هم همچنین اعتقاد دارم باید برای ایجاد منابع درآمد جدید برنامه ریزی کنیم. شهرداری تهران دارای بودجه پایداری کمی است به طوری که در بودجه سال ۱۳۹۶ تقریبا ۲۱ درصد بیشتر درآمد نداشته آن هم از عوارض و مالیات ارزش افزوده است.

*درخواست شما کارشناسی است؟ استانداردی که برای منطقه می خواهید چقدر است؟

بودجه این منطقه با ۲۷۰ هزار نفر جمعیت باید ۱۱۸ میلیارد تومان باشد درحالی که باتوجه به ابلاغیه ها به ۵۳ میلیارد تومان رسیده است که بنده در روزهای آینده از مبلغ اصلی این بودجه دفاع می کنم.

*منطقه ۱۷ را می توان در لیست مناطق محروم تهران یا کم برخوردار نام برد. از نظر فرهنگی چطور؟

از معضلات این منطقه می توان به وجود ریل راه آهن، افراد کم درآمد و بافت فرسوده اشاره کرد اما  یکی از اساسی ترین معضلات آن این است که در بین این ۲۷۰ هزار نفر جمعیت  ۵۰ هزار نفر از آنها بی سواد هستند. از نظر موضوعات فرهنگی هم به زیرساخت های بیشتری داریم. نگاه  مجموعه ما یک نگاه شهروند محور است و همین نگرش باعث می شود شهروندان  در انجام امور مختلف دخیل شوند.

*فکر کنم از نظر فضای سبز هم وضعیت خوبی ندارید؟

سرانه فضای سبز این منطقه یک سرانه مصوب خوبی است و تقریبا یک چهارم بودجه را به خود اختصاص داده است. استاندارد بودجه فضای سبز در دنیا ۲۱ متر مربع برای هر شهروند است. ما به دلیل اینکه مساحت کم و بارگزاری جمعیتی بالایی داریم کمترین سرانه را به خود اختصاص دادیم. سرانه فضای سبز منطقه ۲۲ با توجه به جنگل زایی که شده تقریبا ۵۰ تا ۶۰ متر رسیده که از بالاترین سرانه ها در کشور است. درحالی که سرانه فضای سبز منطقه ما بسیار کم است.

به هرحال مطلوب ما این است که از شرایطی که داریم بهترین استفاده را کنیم. نیروی انسانی به عنوان رکن اصلی توسعه است. اگر درخواست ها و تقاضاها را خوب منتقل کنیم و بر افراد نظارت کافی داشته باشیم، نیروی انسانی به عنوان موتور محرک حرف اول در توسعه کشور را می زند.

*مدیر پشت میز نشینی خواهید بود؟

من به شخصه اعتقادی به مدیریت از راه دور ندارم چراکه از این موضوع ضربه های زیادی را خوردیم. به طور کامل یک مدیر عملیاتی هستم و عقیده دارم تا یک مدیر در کف کار قرار نگیرد در انجام آن موفق نمی شود.

*الان چه می کنید؟ دستور کارتان چیست؟

اکنون درحال برنامه ریزی برنامه ای برای ۶ ماه آینده هستیم که با حضور ۵ کارشناس برجسته تا یک ماه دیگر به مرکز فرستاده می شود. در آن برنامه حتما به بافت فرسوده، غنات و منابع طبیعی توجه ویژه ای شده است.

در همین یک هفته ای که کار خود را شروع کردم بازدید از مساجد را شروع کردیم و سعی داریم با مردم از نزدیک دیدار بیشتری داشته باشیم. حوزه های آموزشی ما در تمام معاونت ها فعال هستند و ارتباط قوی و تنگاتنگی با آموزش و پرورش برقرار کردیم. تاکنون ۲ جلسه با رئیس آموزش و پرورش داریم و به این جمع بندی رسیدیم شهرداری صرفا حامی مالی نباشد بلکه در مدارس ابتدایی که زیرساخت های نیروی انسانی کشور هستند به صورت عملی با دانش آموزان کار کنیم و بسیاری از موارد را در بین آنها نهادینه کنیم.

*پس معتقد به مشارکت مردمی هستید و فقط شعار نیست؟

در قدیم ریش سفیدانی در شهرها، محلات و خانواده ها وجود داشتند که با شخصیت کاریزماتیک خود به عنوان مرجع گروه ها را به خود جذب می کردند و تاثیر زیادی بر آنها می گذاشتند. ما باید به آن هویت قبلی خود برگردیم. تمام تلاش من این است که یک ارتباط قوی بین شهروندان و شهرداری ایجاد کنم تا اعتماد آنها به شهرداری بازگردد. این اعتماد با سخنرانی و همایش به وجود نمی آید بلکه فقط با عمل ایجاد می شود. اگر یک شهروند احساس کند مشارکت واقعی در منطقه خودش دارد و می تواند اداره شهر خود را در دست بگیرد حتما به مجموعه شهرداری معتمد می شود.

خیابان ولیعصر با ۱۸ کیلومتر یکی از بزرگترین خیابان های کشور است که بافت بسیار با اصالت و تاریخی دارد. شهرداری این خیابان را به دو قسمت تقسیم کرده است. اگر یک شهروند بخواهد از یک طرف خیابان به آن طرف برود هیچ دسترسی ندارد و مجبور است یک دسترسی غیرمستقیم پیدا کند تا به محل مورد نظر برود. به این صورت ارتباط شهروندان به تدریج با یکدیگر کم می شود. عامل اصلی این موضوع ما مسئولین در مجموعه شهرداری هستیم که شهر را خودرو محور اداره می کنیم. اگر سال های سال جاده بسازیم باز هم خودرو، ترافیک، آلودگی و چالش ها روز به روز بیشتر می شوند. تنها راه خروج از این مسائل و مشکلات بازگشت به توسعه حمل و نقل عمومی مناسب و ارزان و گران کردن خودرو است.

شهرداری موظف است که مسیرها را تسهیل کند. روز دوشنبه  در جلسه اول ملاقات عمومی ۱۰ نفر مراجعه کننده داشتم که در روز دوم به بالای ۵۰ نفر رسید. اکثر آنها بیشتر درگیر مراحل پیچیده اداری بودند که با رسیدگی به آنها فورا مشکلاشان را حل کردیم. به طور مثال شهروندی به من مراجعه کرد و گفت که ۷۶ میلیون تومان به شهرداری بدهکار هستم که به دنبال یک تسهیلات هستم. به طور شفاف توضیح دادیم که از این مقدار ۶ میلیون متعلق به ما است که می توانیم تخفیف بدهیم.

* شهردار خوبی می خواهید باشید؟ چه قول ها و وعده‌هایی می دهید؟

من به دنبال تسهیل کار هستم. قول می دهم به روزی می رسیم که یک روزه  پروانه ساختمانی  صادر کنیم. تمام موضوعات در شهرها با ایده ها شروع شدند زمانی که ایده ناب باشد حتما در سطح کلان هم از آن استفاده می شود. من خیلی امیدوارم که بتوانم ایده هایم را در سطح کشور عملی کنم.

*اصل مدیریت شما بر مبنای مشارکت مردمی است و این خوب است و اهل نشان دادن خود به شهردار تهران نیستید و می خواهید جلوی مردم منطقه آبرویتان حفظ شود. می گوئید اهل ورود سرمایه گذاری در شهر هستم اما شاید برخی نگذارند. مافیا و دست های پشت پرده همیشه هستند. کم می آورید؟

ما برای کسانی که قصد سرمایه گذاری در منطقه را دارند فرش قرمز پهن می کنیم و شهرداری در اتاق شیشه ای با آنها در ارتباط است. چون کسانی که سرمایه ای را جمع کردند همیشه ایده های خوب برای افزایش ثروت خود دارند. به طور مثال برای کارمند دولت که زندگی خود را بر اساس سیستم دولتی تنظیم کرده است دو دو تا چهار تا می شود، برای یک پیمانکار دو دو تا می تواند شش تا شود و برای یک سرمایه گذار دو دو تا می تواند هشت تا شود. این یعنی سرمایه گذار برای اینکه ثروت خود را تعمیم دهد محیط امنی را انتخاب می کند و در آن امنیت حضور پیدا می کند. وظیفه شهرداری تامین امنیت برای سرمایه گذار است. یعنی اگر شهرداری به دنبال روابط برد برد با شهروندان و سرمایه گذاران باشد هم خودش، هم شهر و شهروندان خرسند می شوند اما اگر رابطه آنها فقط در حد دریافت پول و درآمد باشد شهردار موفق نمی شود.

من آدم سیاسی نیستم اما اگر در اجرا کردن اهدافم به بن بست برسم حتما راه حل های جدید پیدا می کنم. تلاش می کنم از سنگ هایی که در مسیر این رودخانه قرار می گیرد با تدابیر و تغییر مسیر عبور کنم. منطقه ۱۷ به عنوان منطقه کم برخوردار در تهران مطرح است. ما باید ثابت کنیم این منطقه برخوردار است و برای اثبات آن قطعا درگیر چالش هایی می شویم. برای مقابله با آن باید انعطاف پذیری خود را بیشتر کنیم و در جهت رسیدن به اهداف خود که خدمت صادقانه، تلاش مجدانه و و ترویج پاکدستی است تلاش کنیم.

عکس: الهام مرادی

اخبار روز را با جامعه خبر بخوانید./

* انتهای پیام/

لینک کوتاه : سید هادی کسایی زاده/ سردبیر سید هادی کسایی زاده/ سردبیر

ارسال نظر

  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
2 + 14 =

پر بازدید ها

آخرین اخبار

گفتگو

گزارش

محیط زیست شهرداری تهران بانک پارسیان دانلود موسیقی بانک سپه دانلود نرم افزار هتل سنتی مهر یزد ایران زمین اپلیکیشن جامعه تبلیغات آموزش خبرنگاری نارنجی قرمز اخبار فوتبال گیف جامعه خبر نارنجی بیماری های خاص ایران اکونومیست ستاد دیه کشور اخبار کانون سردفتران کاریابی رسانه انجمن حمایت زندانیان آموزش خبرنگاری گیفففف