درخواست یک خبرنگار از رئیس قوه قضائیه برای برگزاری دادگاه ویژه «سیف»

   شناسه خبر:0025580
درخواست یک خبرنگار از رئیس قوه قضائیه برای برگزاری دادگاه ویژه «سیف» جامعه , قضایی و حقوقی , اقتصاد , اقتصاد ایران , بانک , یاداشت , پیشنهاد سردبیر
روزنامه نگار و مدرس خبر در یاداشتی از رئیس جمهور و رئیس قوه قضائیه خواسته تا برای رئیس بانک مرکزی پرونده شخصیتی و حقوقی تشکیل داده و در دادگاه علنی به سوء مدیریت های احتمالی او رسیدگی کنند.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری جامعه خبر «سید هادی کسایی زاده» روزنامه نگار و افشا کننده فساد معاون اول دولت دهم، پدیده شاندیز و اختلاس در بنیاد شهید و تخلفات جمشیدی رییس تعزیرات کشور ... در یادداشتی در مورد هزینه ای که نظام برای ولی الله سیف پرداخت کرده است نوشت.

کسایی زاده نوشته است:

... چهره آرام و با اعتماد به نفسی دارد. انگار می داند دارد چکار می کند و در برابر تمامی فشارها و تهدیدها و ناآرامی های اقتصادی واکسینه شده است. اولین بار که او را دیدم آرامش خاصی در طول مصاحبه حکم فرما بود و پاسخ سوالاتم را چنان حرفه ای می داد که انگار از قبل جواب ها را آماده کرده است.

وقتی به او گفتم شهرام جزایری مدعی شده که اگر من رئیس بانک مرکزی بودم ۷ روزه در سفر خود به آمریکا موضوع را حل می کردم! گفت: هرفردی در زمانهایی فضا برای کار داشته و سابقه شهرام جزایری مشخص است و در مورد اظهارات این فرد اظهار نظری ندارم. بعدها این جواب سیف را به شهرام جزایری گفتم و در پاسخ گفت: من هم قبول دارم نظرآقای سيف راكه فرموده سابقه هر فرد مشخص كننده است وبرويد سابقه ايشان را دقيق بررسي كنيد و همين الان هم عملكرد وی را وحكم ديوان عالي كشور مبني براحراز خوش حسابي شهرام جزايري را هم بررسي كنيد! شهرام گفت که بارها از ايشان و تيم اقتصادی دولت برای مناظره دعوت كرده ام كه جرأت وشجاعت حضور نداشته اند و اين را همه مي دانند!

البته ناگفته نماند که پرونده شهرام جزایری زمانی تشکیل شد(1381) که سیف مدیر عامل بانک ملی بود. 

ولی الله سیف را اگر خوب نمی شناسید شما را به دهه 70 می برم. زمانی که پرونده اختلاس 123 میلیارد تومانی تیتر رسانه ها قرار گرفت. در این پرونده فاضل خداداد اختلاس کرده بود اما هیچ وقت نام مدیر بانک صادرات وقت که در آن اختلاس شده بود پررنگ نشد. این مدیر فردی نبود جز ولی الله سیف ... که البته اتهامی علیه او وارد نبود. 

(( جواد احمدی پور بازپرس پرونده فاضل خداداد می گوید: «در پرونده خداداد، یک میلیارد و 200 میلیون تومان از بدهی فاضل مانده بود. گفتند فردی به‌نام «داریوش افراشته» به‌جای باقی‌مانده بدهی، ساختمانی می‌دهد. آقای سیف که آن موقع رئیس بانک صادرات بود، به دادستانی آمد و مرا سوار ماشین خودش کرد و سر آن ساختمان در فرمانیه رفتیم. سفیدکاری‌اش تمام شده بود و مشغول ریزه‌کاری‌های مربوط به نمای ساختمان بودند. هیئت کارشناسی تعیین کردم و آن ساختمان متری 167 هزار تومان قیمت‌گذاری و به بانک صادرات تحویل داده شد. بانک صادرات 600 میلیون تومان هزینه کرد و ساختمان به‌طور کامل آماده شد؛ جالب اینجا بود که یک یا دو سال بعد، شنیدم بانک صادرات همان ساختمان را 11 میلیارد فروخت».

سیف در پرونده کاری خود  ریاست هیئت مدیره و مدیرعامل بانک صادرات ایران، ریاست هیئت مدیره و مدیرعامل بانک سپه، ریاست هیئت مدیره و مدیرعامل بانک ملی ایران، ریاست  هیئت مدیره و مدیرعامل فیوچر بانک در بحرین و عضو هیئت مدیره و مدیرعاملی بانک کارآفرین، عضویت هیئت مدیره بانک سپه و ریاست هیئت مدیره و مدیرعامل بانک ملت را دارد. اما سوال اینجاست که آیا این بانک ها در دوران مدیریت سیف موفق بوده و هیچ پرونده فساد یا تخلفی در قوه قضائیه نداشتند؟

دست های پشت پرده برای این حسابدار با تجربه گل کاشت و ولی الله سیف توانست در سال 1392 با حکم رئیس جمهور بعنوان رئیس بانک مرکزی ایران منصوب شود و یکی از درخشان ترین اقداماتش اعطای مجوز به مؤسسه مالی و اعتباری کاسپین آن هم به شرط و شروط بود که از انحلال ۸ تعاونی تشکیل می‌شد. حالا مولود متولد شده سیف به شیطانی تبدیل شده که سرمایه گذاران و مشتریانش را بلعیده است. موسسه کاسپین بلایی سر مردم آورد که کار به سوال از رئیس جمهور و به زیر کشیدن وزیر اقتصاد رسید. اما سیف باز هم مانند پرونده اختلاس 123 میلیاردتومانی در حاشیه امن قرار گرفت.

مردادماه 1396 مجلس اعلام کرد که تعداد قابل توجهی موسسه و صندوق قرض‌الحسنه بدون مجوز فعالیت از بانک مرکزی در کشور وجود دارد که تقریبا ۴۸ مورد از آن‌ها دارای گستردگی شعب در سراسر کشور هستند و تاکنون ۱۰ مورد از این موسسات با رقمی حدود ۳۰ هزار میلیارد تومان سپرده در فرآیند تعیین تکلیف قرار گرفته‌اند. اما هنوز تعداد قابل توجهی از این موسسات تعیین تکلیف نشده‌اند. و باز ولی الله سیف بعنوان رئیس بانک مرکزی ایران در حاشیه امن قرار گرفت و کسی از او سوالی نداشت!؟

در نمایشگاه مطبوعات تهران که آبان ماه سال جاری برگزار شد مالباختگان موسسه کاسپین با حضور میان رسانه ها شعار سردادند و همین شعارها سر از رسانه های بیگانه و ضد انقلاب در آورد. کانال تلگرامی آمد نیوز شعار مردم را برعلیه مقام معظم رهبری به دروغ ترجمه کرد تا شیطنت خود را علیه نظام ثابت کند. سوال این است که مدیریت ولی الله سیف چرا اینقدر برای نظام جمهوری اسلامی ایران هزینه داشته و چرا این فرد همچنان در راس مدیریت بانکی کشور با این سوابق مدیریتی قرار دارد؟

ماجرای اعتراض مالباختگان در حالی است که به گفته نمایندگان مجلس بانک مرکزی صلاحیت های تخصصی مدیران موسسه کاسپین را دقیق بررسی نکرده و این صلاحیت ها مبهم و سئوال برانگیز است علاوه بر این بانک مرکزی صرفا به اخذ تعهد نامه از مدیران موسسه کاسپین بسنده کرده و ضمانت اجرایی قوی از آن ها نگرفته است.

مردم باید بدانند که بانک مرکزی از اقدامات و فعالیت تمام شعب موسسه کاسپین و آرمان اطلاع کامل داشته است. موسسه کاسپین و قبل از آن موسسه آرمان دارای بیش از ۳۹۰ شعبه با اطلاع بانک مرکزی در سراسر کشور بوده است. عدم نظارت بانک مرکزی بر روند افزایش تعهدات و عملکرد موسسه مالی و اعتباری کاسپین که عمدتا از طریق شعب مذکور صورت می گرفت موجب مشکلات امروز شده است.

نکته قابل تامل و تاسف این است که پیش از اعلام عمومی انحلال برخی از مؤسسات مالی و اعتباری، تعدادی از سپرده گذاران کلان این مؤسسات، اقدام به مراجعه به مؤسسات و خارج نمودن سپرده­ های خود کرده اند. این یعنی رانت اطلاعاتی در بانک مرکزی ایران که باید ولی الله سیف به آن پاسخ دهد. اگر سیف مدعی است که لیست بدهکاران بانکی را به قوه قضائیه داده و خود را فردی مقید قانون می داند چرا حالا لیست افرادی که قبل از انحلال موسسات مالی سپرده های کلان خود را خارج کردند نداده است؟ از چه می ترسد؟ یعنی می خواهد منکر این رانت شود؟

فساد یا بی نظمی مالی در موسسات و تعاونی های اعتبار ثامن الحجج(ع) یا میزان و فرشتگان را کدام مسئول باید رسما پاسخ دهد؟ کدام بانک های کشور ورشکست شده یا دچار مشکلات بزرگ مالی هستند؟ وضعیت قیمت ارز چرا بر خلاف وعده ها شد؟ اخیرا هم شنیده ام که ولی الله سیف در پرونده ای که نمی توانم نامش را ببرم برای توضیحات به قوه قضائیه رفته که اگر درست باشد ... باید بگویم که ... (به دلیل مسائلی نمی توانم بازگو کنم تا اثبات شود.)

این اطلاعات محرمانه نیست ... موضوع را هر شهروندی بر اساس اخبار می تواند بررسی کند. من از شخص حسن روحانی رئیس جمهور و شخص آیت الله آملی لاریجانی رئیس قوه قضائیه می خواهم ساز و کار رسیدگی به پرونده ولی الله سیف را در دستور کار خود قرار دهند. مردی که شاید با توجه به مدیریتی که تا امروز داشته برای نظام هزینه های زیادی داشته است و اگر سوء مدیریتی در طول سالهای کاری خود داشته باید قطعا در دادگاه علنی محاکمه شود.

اخبار روز را با جامعه خبر بخوانید. /

* انتهای پیام/

لینک کوتاه : سید هادی کسایی زاده/ سردبیر سید هادی کسایی زاده/ سردبیر

ارسال نظر

  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
2 + 14 =
  • سلام زیتون - پنجشنبه 18 آبان 1396 - 23:17

    متاسفم برای مسولان نظام بانکی که اعتماد سپرده گذاری در ایران رو از بین بردن وجیب مردم که حاصل تلاش یه عمر زحمت کشیده خودمو در موسسه کاسپین سپرده گذاشتم به فنا رفت .

  • دکتر کیان - شنبه 20 آبان 1396 - 18:28

    با تشکیل دادگاه نظامی ویژه برای بانک مرکزی و ولی الله سیف کاملا موافقم.و قبل از این که دیر شود و بیش از این به نظام لطمه و آسیب از طرف این افراد غیر مسول که با جان و مال و آبروی مردم بازی کرده میکنند

پر بازدید ها

آخرین اخبار

گفتگو

گزارش

محیط زیست شهرداری تهران بانک پارسیان دانلود موسیقی بانک سپه دانلود نرم افزار هتل سنتی مهر یزد ایران زمین اپلیکیشن جامعه تبلیغات آموزش خبرنگاری نارنجی قرمز اخبار فوتبال گیف جامعه خبر نارنجی بیماری های خاص ایران اکونومیست ستاد دیه کشور اخبار کانون سردفتران کاریابی رسانه انجمن حمایت زندانیان آموزش خبرنگاری گیفففف