جامعه/گزارش

خبرنگاران و آنهایی که با پلاسکو «سلفی» گرفتند بخوانند!

   شناسه خبر:002548
خبرنگاران و آنهایی که با پلاسکو «سلفی» گرفتند بخوانند! جامعه , انتظامی و حوادث , پیشنهاد سردبیر , گزارش , مدیریت شهری
وقتی خبرنگاران و خبرگزاری ها توان پوشش صحیح و فوری اخبار را ندارند فضای مجازی این جای خالی را پر می کند.

پایگاه خبری جامعه خبر/بهاره نوروزی/ ساعت ٧ و ٤٥ دقيقه روز پنجشنبه گذشته هنگامي شعله هاي آتش  طبقه ١١ كهن سال ترين ساختمان هاي شهردار تهران رو در برگرفت،سرنوشت پاياني تلخي براي ابن ساختمان رقم زد و پلاسكو در ميان حيرت مردم نظاره گر فروريخت وتعدادي از آتش نشانان زير تل آوار ساختمان كهنه پلاسكو مدفون شدند.

بنا به گفته شاهدان عيني ورسانه ها تجمع كثير مردم كه اغلب با گوشي هاي تلفن همراه خود به ثبت لحظه به لحظه حادثه مشغول بودند و مانع  سرعت عمل نيروهاي امدادي شد که این مهم یا بهتر باید گفت آسیب ابعاد اجتماعي گوناگوني دارد.

شنيده ها و مشاهدات خبرنگارجامعه خبر ازكثرت بي مورد در اطراف ساختمان پلاسكو حاكي از اين است كه ميل به حضور و انتشار عكس از حوادث اعم از حوادث شاد و يا غمگين معضلي است كه عمق نفوذ آن در حادثه پلاسكو مشاهده شد. علي يكي از شاهدان عيني حادثه ساختمان پلاسكو هنگامي كه تنها يک ساعت از فرو ريختن پاساژ مي گذشت می گوید: از ساعت نخست آتش سوزي جمع زيادي از مردم به سمت محدوده خيابان جمهوري هجوم آوردند.

جمعيت قدري متراكم و مصمم بودند که به هشدارهاي و فريادهاي ماموران آتش نشاني بي توجه بودند و حتي زماني كه بخشي از ساختمان شروع به ريزش كرد باز عده اي از فيلم و عكس برداری دست بر نداشتند. یك شاهد عيني ديگر بي توجهي مردم به هشدارها تاييد كرد و گفت: مردم بيشتر به عكس و فيلم گرفتن مشغول بودند و دور تا دور ساختمان تجمع كرده و خطري كه جان خودشان رو تهديد مي كرد توجه نمي كردند انگار مي خواستند از فيلم ها و عكس ها جشنواره راه بياندازند.  علي رغم هشدارهاي مسئولان در لحظه هاي نخست حادثه تجمع در اطراف محدوده پلاسكو نه تنها پايان نيافت بلكه ملكي سخنگوي سازمان آتش نشاني تا پاسي از شب در رسانه هاي ديداري و شنيداري از مردم مي خواست كه تردد و تجمع غير ضروري در اطراف حادثه خودداري كنند.                                                        

خبرنگار (Citizen-journalists) در دنیای دیجیتالی امروز به افرادی گفته می شوند که با ابزار آلات دیجیتالی و عادی خود و بدون انتظار مالی اخباری را که روزانه با آنها مواجه می شوند و برایشان جالب است، برای رسانه ها مخابره می کنند. در این تعریف آمده است که امروزه در دنیای مطبوعات، مخاطب ها تنها به خواندن مطالب بسنده نمی کنند و خود به تولید محتوای خبری کمک می کنند.بسياري از فيلم ها و عكس هاي حوادث توسط شهروند خبرنگاران به جهان مخابره شده است. تعريفي که شامل حال تجمع كنندگان اطراف ساختمان پلاسكو هم مي شود.

يك كارشناس ارشد حوزه ارتباطات درباره آسيب شناسي تجمع شهروند خبرنگاران در اطراف ساختمان پلاسكو گفت: انتشار اخبار غير موثق، عدم پاسخگويي درباره اخبار كذب و ايجاد مزاحمت براي توليد و انتشار اخبار رسمي از بنگاههاي خبري موثق بخشي از آسيب هاي اين پديده ارتباطي نوين است.

وي در ادامه با تشريح بخش ديگري از ماجرا مي گويد: اگرچه تجمع پديده شهروند خبرنگار در بحبوحه حوادث اجتناب ناپذير است. اما خبرنگاران رسمي رسانه ها هم بايد با انتشار سريع اخبار و جلب اعتماد مخاطبان حضور موثر خود را در اين عرصه حفظ كنند.

 هادي خانيكي استاد علوم ارتباطات دانشگاه علامه طبابايي ريشه هاي اين موضوع را در رشد جامعه تماشگر دانسته و مي گويد: در حادثه ساختمان پلاسكو از نظر ارتباطي از چند جهت قابل بررسي است. موضوع اول حضور شهروند خبرنگاران دراين حادثه است كه هم ابعاد منفي و هم و ابعاد مثبت دارد.

نكته مثبت اين است كه امروزه رسانه هاي اجتماعي به عنوان يك پديده جديد در اطلاع رساني نقش موثري دارند و مي توانند به جلب مشاركت هاي اجتماعي كمك مي كنند كه در مواقع زلزله و حوادث انساني اين موضوع را شاهد هستيم.

وي با تشريح نكات منفي حضور مردم در اين حوادث مي گويد: زماني كه شبكه هاي اجتماعي به محل بازنمايي براي خود مبدل مي شود اينجاست كه جامعه تماشگر شكل مي گيرد كه در حادثه پلاسكو شاهد آن بوديم که در اين موارد افراد تنها حضور خود در شبكه هاي  اجتماعي را محور قرار داده اند و كمك رساني و كنش گري را از بين برده وكار به جايي مي رسد كه در كار امداد رساني اخلال ايجاد مي شود.

  خانيكي در ادامه با تشريح راهكار كمرنگ شدن جنبه منفي حضور در شبكه هاي اجتماعي مي گويد: بايد تلاش كنيم اطلاع رساني در شبكه اجتماعي به جاي بازنمايي و حضور فرد محور افراد به مناسبات اجتماعي مدني مبدل شود و به نوعي به مشاركت مردم و نهادها در حل مشكلات تبديل شود تا اين اطلاع رساني تنها به حضور سلفي بگيران مبدل نشود زيرا در غير این صورت فضا به فضايي دو قطبي تبديل شده كه از فضاي كنش هاي اجتماعي موثر دور مي شود. 

 تشكيل كمپين نه به انتشار عكس آتش نشانان واكنش به حضور سلفي بگيران در حادثه پلاسكو در فضاي مجازي سبب شده كه افكار عمومي حساسيت بيشتري به اين موضوع نوظهور داشته باشد. اخيرا كمپيني تشكيل شده تا مردم با حفظ حرمت آتش نشانان از انتشار تصاوير آنان خودداري كنند.

اگرچه نبايد بار اين حادثه را تنها به اذحام جمعيت در اطراف حادثه محدود كرد اما مي توان گفت حادثه پلاسكو نقطه اي بود تا نقاط ضعف و قوت شبكه هاي اجتماعي در ميان افكار عمومي شناخته شده و آسيب هاي پديده نو ظهور شبكه هاي اجتماعي به خصوص فرهنگ سلفي گيران به خوبي شناخته شود.

* انتهای پیام/

لینک کوتاه : سید هادی کسایی زاده/ سردبیر سید هادی کسایی زاده/ سردبیر

ارسال نظر

  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
2 + 14 =

پر بازدید ها

آخرین اخبار

گفتگو

گزارش

محیط زیست شهرداری تهران بانک پارسیان دانلود موسیقی بانک سپه دانلود نرم افزار هتل سنتی مهر یزد ایران زمین اپلیکیشن جامعه تبلیغات آموزش خبرنگاری نارنجی قرمز اخبار فوتبال گیف جامعه خبر نارنجی بیماری های خاص ایران اکونومیست ستاد دیه کشور اخبار کانون سردفتران کاریابی رسانه انجمن حمایت زندانیان آموزش خبرنگاری گیفففف