بهترین و بدترین تیتر روزنامه ها برای حادثه «پلاسکو»

   شناسه خبر:002512
بهترین و بدترین تیتر روزنامه ها برای حادثه «پلاسکو» فرهنگ , رسانه , پیشنهاد سردبیر , گزارش , مدیریت شهری
روزنامه های صبح شنبه تمام هنر خود را برای به تصویر کشیدن عمق حادثه آتش سوزی در پاساژ گلاسکو تهران به خرج دادند.

پایگاه خبری جامعه خبر/ سید هادی کسایی زاده/ فاجعه آتش سوزی بزرگ روز پنجشنبه در برج تجاری پلاسکو در خیابان جمهوری تهران که موجب شهادت حدود 20 آتش نشان تهرانی شد هیچ وقت در تاریخ رسانه فراموش نمی شود. اما پس از 48 ساعت از این حادثه هنر روزنامه نگاران در به تصویر کشیدن عمق این حادثه قابل تامل و ارزیابی است.

* وطن امروز/ انتظار می رفت روزنامه سیاسی وطن امروز تیتر متفاوتی در صفحه نخست خود داشته باشد چراکه در سال های اخیر برخی تیترهای این روزنامه تاثیر گذار بوده است. اما این روزنامه اصولگرای تندرو ترجیح داده یا به دلیل انتساب آتش نشانی و مدیریت بحران تهران به شهردار اصولگرای تهران و یا به دلیل دوری از سیاست زدگی در این فاجعه از تیتر فرهنگی تری استفاده کند که دلیل دوم کمی به دور از ذهن است. با این حال انتظار می رود تا روزنامه از عکس اختصاصی خودش استفاده کند و تیتر یک و تیترهای دوم و سوم گزارش های روزنامه نگاران در روزنامه باشد که در صفحه نخست حرفی برای گفتن نداشت.

روزنامه افکار/ این روزنامه هم در ردیف روزنامه های رده سوم کشور است. ناگفته نماند که روزنامه رده یک نداریم و به دلیل غیرحرفه ای بودن روزنامه های ایران از رده دوم باید آنها را تعیین کرد. افکار برای روز شنبه خود از تیتر کاملا کلیشه ای و غیر خلاقانه استفاده کرده و نشان می دهد وقتی برای تیتر زنی و نوشتن گزارش نداشته است.

 

وقابع اتفاقیه/ تیتر یک روزنامه امروز وقیع اتفاقیه قابل حتی ارزیابی و توضیح و حتی نقد نیست. به قول معروف باید ترم روزنامه نگاری را از ابتدا پاس کنند.

 

 

ابرار/ روزنامه ابرار که معمولا سرش به کار خودش است و زیاد علاقه ای برای تغییر فونت و رنک صفحه یک ندارد این بار حرکتی از خود نشان داده هرچند باز هم تیترهای رنگارنگ معروفش را در صفحه پخش کرده و عکس را از بین برده است. با این حال تیتر کنابه آمیز شهر ... داری هم برای خودش قابل تامل است که چرا این همراه به همراه خود کنایه شده است.

 

 

تعادل قابل دفاع و نقد نیست.

ابرار اقتصادی/ این روزنامه با انتخاب این تیتر بیشتر دلش برای چالش شلوار و مانتو سوخته تا حادثه رخ داده اما در گزارش خود گریزی هم به بیکاری کارگران و کسبه بازار پلاسکو کرده که این گزارش در صورت تولیدی و مطلوب بودن خوب است.

 

تفاهم/ تیتر تفاهم بیشتر برای سایت های خبری است تا روزنامه، قرار نیست گزارش لحظه به لحظه بدهید!

 

تیتر و عکس روزنامه 19 دی قابل نقد و دفاع نیست.

 

شهروند/ از روزنامه شهروند که با بودجه هلال احمر تامین می شود انتظار می رفت تا از تصویر و تیتر بهتری استفاده کند. حتی در تیتر دوم و سوم این روزنامه حرفی از نقش هلال احمر استان تهران به میان نیامده است.

روزنامه رسالت قابل نقد و دفاع نیست.

 

ابتکار/ نتخاب عکس بسیار بد و نامناسب و انتخاب تیتر بسیار بد و نا مناسب است. اما اینکه روزنامه تمام صفحه خود را به فاجعه پلاسکو اختصاص داده قابل احترام است. از ابتکار بیشتر توقع نیست. چون در رده دسته سوم روزنامه های کشور قراردارد.

 

بهار/ انتخاب عکس خوب است اما بهتر هم می شد انتخاب کرد. انتخاب روتیتر خوب و تیتر هم خوب است.
نکته: به دلیل اهمیت حضور و جانفشانی آتش نشان ها تصویر بر بزرگی تیتر برتری دارد (البته شاید سردبیر به این نیت تیتر را کوچک نذاشته و شاید هم همین دیدگاه را داشته است). با این  حال سرمقاله بسیار ضعیف است و وبلاگی نوشته شده است
تیترهای داخل صفحه به شرط داشتن محتوای خوب مناسب است.

 

 

کیهان/ روزنامه کیهان هم به دلیلی از تیتر سیاسی خودداری کرد و ترجیح داده فقط حادثه را عنوان کند. هرچند تیتر خوبی هم انتخاب نکرده است.

 

 

جوان/ عکس نامناسب و تیتر نامناسب از روزنامه جوان بعید بود. می توانست بهتر و با خلاقیت بهتری عمل کند.

 

قدس/ روزنامه قدس با استفاده از خلاقیت گرافیکی غبار را در صفحه خود نمایش داده و با تصویر هرچند نامناسب اما با محو تیتر ذیل تصویر عمق فاجعه را در صفحه نخست خود به تصویر کشیده است. تیتر قدس هم با توجه به طراحی و عکس صفحه یک مناسب است و از میان سایر روزنامه می توان قدس را برای شنبه برتر نامید. اما خوب نیست.

 

 

سایر روزنامه ها هم تیترهای خوبی نداشتند و قابل ارائه نبود.

 

 

 

 

* انتهای پیام/

لینک کوتاه : سید هادی کسایی زاده/ سردبیر سید هادی کسایی زاده/ سردبیر

ارسال نظر

  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
2 + 14 =

پر بازدید ها

آخرین اخبار

گفتگو

گزارش

بانک پارسیان دانلود موسیقی بانک سپه دانلود نرم افزار هتل سنتی مهر یزد ایران زمین اپلیکیشن جامعه تبلیغات آموزش خبرنگاری نارنجی قرمز اخبار فوتبال گیف جامعه خبر نارنجی بیماری های خاص ایران اکونومیست ستاد دیه کشور اخبار کانون سردفتران کاریابی رسانه انجمن حمایت زندانیان آموزش خبرنگاری گیفففف