گزارش لحظه به لحظه فاجعه در «پلاسکو»

   شناسه خبر:002484
گزارش لحظه به لحظه فاجعه در «پلاسکو» جامعه , انتظامی و حوادث
صبح امروز ساختمان قدیمی و خوشنام «پلاسکو» در قلب بازار جمهوری ناگهان طعمه حریق شد.

به گزارش خبرنگار جامعه خبر مستقر در حادثه آتش سوزی، صبح امروزساختمان پلاسکو در خیابان جمهوری دقایقی پیش در حالی که آتش تقریبا مهار شده بود به علت چندین انفجار و فرسودگی ساختمان تمام ساختمان فرو ریخت.

* متاسفانه تعدادی از آتش نشانان در زیر آوار ماندند که هنوز تعداد و سرنوشت آنها مشخص نیست.در این حادثه 200 آتش نشان برای عملیات امداد و نجات حضور داشتند.

* این آتش سوزی تا این لحظه 4 ساعت به طول انجامیده و به رغم تلاش بی وقفه آتش نشانان به علت گستردگی آتش و رعایت نکردن نکات ایمنی مهار نشد.

* از تعداد مصدومان احتمالی این حادثه اطلاعی در دسترس نیست.

* تا این لحظه37 آتش نشان آسیب دیدند که 7 نفر از آنان نیاز به انتقال به بیمارستان پیدا کردند.

* تعداد آتش نشانان محبوس احتمالی در این ساختمان بالای 40 نفر است.

*  آتش نشانی در گذشته بارها تذکرات ایمنی را به مالکان این ساختمان داده است اما متاسفانه بی توجهی ساکنان این محدوده منجر به بروز این حادثه شد.

* تا این لحظه تعدادی مصدوم که اغلب آتش نشان هستند به مراکز درمانی منتقل شده اند.

* از همان ساعات اولیه آتش نشانی با همکاری نیروی انتظامی و ستاد مدیریت بحران شهرداری تهران اقدام به نخلیه تمام ساختمان های مجاور و حتی ساختمان های مقابل کردند.

* محمدباقرقالیباف، معاونان شهردار تهران و مسئولان شهرداری هم همگی از ابتدای بروز حادثه در صبح امروز در محل حاضر هستند.

* جلال ملکی سخنگوی سازمان آتش نشانی: چند ثانیه پس از اطفاء آتش، ساختمان قدیمی پلاسکو که ایمنی و مقاومت مناسبی نداشت به علت چند انفجار شدید فرو رویخت.  شیشه های  15 طبقه خرد شد و تمام البسه و منسوجات موجود در طبقات به بیرون پرتاب شد. تعداد آتش نشانان اعزامی به محل حادثه 200 نفر از 10 ایستگاه بود و تعداد ده ها دستگاه ماشین آتش نشانی و تعدادی آمبولانس از همان لحظات اولیه در خیابانهای اطراف مستقر شدند.

* ملکی: با شروع آتش و باخبر شدن  سازمان آتش نشانی، اکیپ هایی از سازمان بحران و نیروی انتظامی نیز به ساختمان وارد شدند که سعی در خروج حاضران و کسبه کردند، اما متاسفانه کسبه همکاری لازم را انجام ندادند و اینکه آیا کسانی بعد از تخلیه ساختمان دوباره به آن وارد شده یا خیر اطلاعی در دست نداریم.

* سخنگوی سازمان آتش نشانی: اما انفجارهای ناگهانی منجر به تخریب عمودی ساختمان شد این در حالی بود که تعداد زیادی از آتش نشانان داخل ساختمان مشغول خدمت رسانی و اطفاء شعله های باقی مانده بودند که متاسفانه از تعداد دقیق ناپدید شدگان اطلاعی  در دست نیست زیرا اکیپ های آتش نشانی مدام در حال جابجایی و چرخش در محل بودند.

* ملکی: برای یافتن افراد محسور شده زیر آوار تعدادی سگ زنده یاب به محل گسیل شده اند.

* سخنگوی سازمان آتش نشانی: خوشبختانه به محض بروز حریق ساختمانها ی اطراف و روبری پلاسکو از سکنه تخلیه شد و چند ستون که هنگام سقوط از این ساختمان به اطراف منحرف شد خسارت چندانی به بار نیاوره است.

* تعداد مصدومینی که از ساختمان خارج شدند 70 نفر است که 23 نفر به علت شدت صدمات به بیمارستان اعزام شدند. اما از تعداد افرادی که در زیر آوار باقی مانده اند خبری در دست نیست.

* پلیس راهور تهران نیز از مردم درخواست کرد که از محل حادثه دور شودند. در خیابان کارگر، حافظ، میدان جمهوری، بهارستان، هفت تیر و میدان امام خمینی تردد فقط برای خودروهای امدادی و اتش نشانی آزاد است و تا ساعت 17 این محدودیت ترافیکی ادامه دارد.

* علی رغم اخطارها و درخواستهای پلیس و نیروهای امدادی به مردم و رهگذران، تجمع مردم در محل حادثه منجر به اختلال در کار امدادرسانی شده است.

* سفارتخانه های نزدیک محل(آلمان و انگلیس و ترکیه) در حال تخلیه هستند.

* جلسه ستاد بحران باحضور شهردار تهران، فرماندار، معاون، دادستان، نیروی، انتظامی، هلال احمر و اورژانس برگزار شد.

*- آتش نشانان شیفت استراحت اعزام شدند.

 

* مأموران نیروی آتش نشانی به طبقات پایینی ساختمان پلاسکو که افرادی هم در آنجا محبوس شده اند  اعزام شده اند.

* بخار سفیدی از ساختمان تخریب شده درحال بیرون آمدن است که از طبقات پایینی ساختمان است.

*  عملیات در قسمت جنوبی و در ورودی تقریبا متوقف شده است زیرا این نگرانی وجود دارد که به مرور با سردتر شدن هوا، آتش هم شعله ور شود و ساختمان کنار پلاسکو ریزش کند.

* رئیس جمهوری در پی وقوع حادثه آتش سوزی ساختمان «پلاسکو» تهران به وزیر کشور دستور داد تا در اسرع وقت، علل حادثه و مسئولیت حادثه بررسی و گزارش شود و نسبت به رسیدگی به مجروحان توسط نهادهای مسئول اقدام فوری صورت پذیرد.

* شاهد عینی: ساعت 8 بود که صدای انفجار شنیدیم، شدت آتش آنقدر زیاد بود که راه فرار نداشتیم. به اعتقاد من 18 تا 20 مأمور آتش نشانی زیر آوار مانده اند. برخی از مأمورین هم با موبایل تماس گرفته اند و گفته اند زیر آوار مانده اند. به نظر من شاید نوسانات برق باشد زیرا ساختمان گاز رسانی نداشته و تمام وسایل گرمایشی با برق بوده است و برخی از مغازه ها پیک نیک و کپسول گاز داشته اند.

* متأسفانه از دقایقی پیش آتش به ساختمان کنار سرایت کرده و مأموران به پارکینک رفته اند تا از گسترش آتش جلوگیری کنند.

* سازمان هواشناسی کشور درباره کند شدن روند امداد رسانی از عصر امروز به دلیل بارندگی خبر داد.

* بهنام میرزاخانی که روز گذشته به بیمارستان مطهری منتقل شده بود به رغم تلاش های فراوان تیم پزشکی و عملیات چندین باره احیا به شهادت رسید.

* رحمانی فضلی وزیر کشور، سردار اشتری فرمانده ناجا، استاندار تهران، رئیس پلیس تهران، رئیس شورای شهر، رئیس ستاد مدیریت بحران کشور در محل حادثه پلاسکو حاضر شدند و جلسه ستاد بحران تا دقایقی دیگر در این محل تشکیل می شود.

* وزیر کشور: دو تونل برای نجات محبوس شدگان در دو طرف ساختمان حفر شده که البته تاکنون به نتیجه نرسیده است. شاید دوباره شاهد انفجار باشیم و آتش خفته در زیر آوار وجود دارد.

* عملیات آواربرداری ادامه دارد و آوارها به کندی برداشته می شود. سازه های آهنی مانع پیشرفت عملیات هستند. آتش ها با برداشته شدن آوارها زبانه می کشد و این کار را کند می کند.

* عملیات آواربرداری از سه جهت انجام می گیرد ضلع غربی، شرقی و شمالی است و از ضلع جنوبی حفر تونل در حال انجام است.

* دود غلیظ سیاهی از آوار بلند می شود که با توجه به اینکه موتورخانه ساختمان در زیر ساختمان وجود داشته نشانه وجود آتش در زیر آوار است.

 

* پیرحسین کولیوند: عملیات از شب گذشته در حال انجام است و هم اکنون بولدوزرها از ضلع شمالی در حال باز کردن مسیری به داخل محل هستند اما هیچ دسترسی ای به محبوسین پیدا نکرده ایم. هنوز هیچ مصدوم یا جسدی پیدا نشده است.

 

* جلال ملکی سخنگوی حادثه: دو کارگاه در قسمت شرقی و غربی برای عملیات نجات از شب گذشته دایر شده و برش سازه و ستونهای ساختمان که بعضی از آنها بیش از ۱۰ تن وزن دارد با استفاده از دستگاه‌های هیدرولیکی و هوابرشی ادامه دارد.

* دکترعلی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی در پیامی شهادت جمعی از آتش نشانان فداکار کشور را تسلیت گفت،متن این پیام به شرح زیر است:

بسم الله الرحمن الرحیم

وقوع حادثه غمبار آتش سوزی و فرو ریختن ساختمان پلاسکو در تهران که باعث بروز خسارات ، مصدومیت جمعی از  مردم  و نیروهای امدادرسان و شهادت ماموران فداکار شد موجب تاسف و تاثر گردید.

شهامت و فداکاری آتش نشانان که درعملیات امداد و نجات مردم،خود را در معرض خطر قرار دادند و با فداکاری و رشادت و از جان گذشتگی تلاشی جانانه از خود نشان دادند، دل و جان هر انسانی را به تحسین و ستایش معطوف می سازد.

فرزندان شجاع و دلاور ملت در این حماسه به نبرد با آتش رفتند و بطور یقین نام و آوازه آنان تا ابد در تاریخ این ملت جاودان خواهد ماند .
 ضرورت دارد ستاد بحران و نیروهای امداد رسان در اسرع وقت بطور جدی به وضعیت خسارت دیدگان، مصدومان و جان باختگان اقدام کنند و کلیه دستگاههای امدادی، انتظامی و خدمات شهری موظفند تا برقراری شرایط عادی در محل حادثه به انجام وظایف اقدام کنند.

اینجانب ضمن عرض  تسلیت شهادت ماموران افتخار آفرین و فداکار آتش نشانی به ملت شریف ایران و خانواده های این عزیزان و آرزوی سلامتی مصدومان امیدوارم شاهد اینگونه حوادث تلخ نباشیم.

* پلیس راهور تهران: تردد کلیه وسایل نقلیه به استثنای وسایل نقلیه مجاز در خیابان جمهوری حدفاصل خیابان حافظ تا سعدی و  خیابان فردوسی حد فاصل میدان امام خمینی تا میدان فردوسی ممنوع است.

* اقبال شاکری رئیس کمیسیون عمران شورای شهر تهران: هم اکنون محل آتش نشانانی که محبوس شده اند مشخص شده است و در حال حاضر باید ستون ها و تیرآهن های بسیار سنگین جابجا شود تا گروههای امدادی بتوانند وارد ساختمان شوند.

* رئیس اتاق اصناف ایران: جلوگیری از افزایش قیمت پوشاک و طراحی محلی برای استقرار اصناف، در دستور قرار دارد.

* علی فاضلی: کمیته ویژه حادثه پلاسکو، ابعاد مختلف این حادثه را تحت بررسی قرار داده است.

* در حالی ۲۴ ساعت از وقوع آتش سوزی در ساختمان پلاسکو می گذرد که به گفته مدیرعامل سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهر تهران کار آتش نشانان برای مهار آتش ادامه دارد.

* سعیدشریف زاده: در طبقات منفی یک و منفی دو، انبوهی از پارچه قرار داشته است و به محض آنکه تکه ای آوار برداشته می شود، اکسیژن به کانون آتش می رسد و باعث شعله ور شدن آتش می شود که آتش نشانان با استفاده از آب، کف، به صورت لایه لایه این آتش را مهار می کنند تا کار برش آهن آلات و برداشتن آوار متوقف نشود.

* مدیرعامل سازمان آتش نشانی: از روز گذشته با وقوع آتش سوزی، همه نیرروهای آتش نشان از جمله نیروهای غیر شیفت داوطلبانه در محل آوار ساختمان پلاسکو حضور دارند و تلاش برای نجات محبوس شدگان و سایر نیروها ادامه دارد، گفت: برخی از زیر آوارماندگان نیروهای حاضر در میدان نبوده اند و از این رو نمی توان آمار دقیقی را درباره وضعیت آنها منتشر کرد.

* شریف زاده: دوتونل برای دسترسی به طبقات منفی یک و دو حفر شده است و از آنجا که هر بی دقتی می تواند جان محبوس شدگان را به خطر بیندازد، عملیات برش آهن و برداشت آوار با ظرافت دنبال می شود. آمادگی نیروها و ایستگاه آتش نشانی برای انجام عملیات در سطح شهر برقرار است و در حال حاضر در ۶ نقطه از شهر عملیات انجام می شود.

* سخنگوی ستاد بحران پلاسکو: همه ستون های چند تنی را جمع آوری کرده ایم و عملیات آوار برداری با سرعت بیشتری دنبال می شود.

* سخنگوی سازمان آتش نشانی تهران: تلاش شب گذشت برای حفر چاه از مغازه طلا فروشی برای ورود به محل موتور خانه تا ساعت ۴ صبح حفر چاه به اتمام رسید بچه های آبفا بسیار زحمت کشیدند اما فایده ای نداشت و الان سعی ما بر حفر چاه از قسمت پشت ساختمان است. همچنان حضور شهروندان برای بازدید از محل حادثه بزرگترین مشکل نیروهای امدادی برای امداد رسانی به حادثه دیده گان است افزود در حال حاضر صدها کامیون در خیابان فردوسی تا میدان امام برای تخلیه آوار صف بسته اند.

* ملکی: خطر فرو ریختن پاساژ کویتی ها که در مجاورت ساختمان پلاسکو قرار دارد جدی شد. در حال حاضر میزان ترک های دیوار پاساژ کویتی ها افزایش یافته و هر لحظه احتمال ریزش این ساختمان نیز وجود دارد.

* بزرگترین مشکل پیش رو در امدادرسانی آهن سنگینی است که جلوی ساختمان وجود دارد.

 

* آتش نشان ها موفق شدند بخشی از آهن های بالا را بردارند اما پس از برداشتن این آهن ها دوباره آهن ها از بالا ریزش کرده است و آتش نیز از پایین شعله ور می شود.

 

* نیروهای امداد معتقدند اگر بتوانند آهن جلوی آوار را بردارند می توانند عملیات را به سرعت پیش ببرند.

* دو تونل برای نجات محبوس شدگان در دو طرف ساختمان حفر شده که البته تاکنون به نتیجه نرسیده است.

* سیستم های برش هوا و برش های لیزری استفاده می شود اما این فضا پر از تیرهای آهنی فشرده شده است و همین موضوع امداد رسانی را مقداری با مشکل روبرو کرده است.

* مدیرکل پزشکی قانونی استان تهران: تیم پزشکی قانونی از دیروز به منظور شناسایی و احراز هویت جانباختگان احتمالی حادثه آتش سوزی و فروریختن ساختمان پلاسکو در کهریزک مستقر است.

* جلال ملکی : از لحظات اولیه حادثه از محور شرقی و غربی با جرثقیل سنگین و برش برداری آهن عملیات انجام گرفته و ادامه دارد. از بالا آهن را برش می دهند تا به خاک و آوار برسیم.

متأسفانه علارغم تلاش ها هیچ فردی خارج نشده است و فقط یک نفر که دیروز از زیر آوار بیرون آورده شده بود به دلیل سوختگی شدید فوت شد.

هیات دولت شنبه را عزای عمومی اعلام کرد.

* سردار حسین ساجدی نیا: تاکنون تنها ۲ خانواده (به غیر از خانواده آتش نشانان) به پلیس مراجعه کرده اند و از مفقود شدن یکی از اعضای خانواده خود خبر داده اند.

* فردا هیچ مدرسه و موسسه آموزشی تعطیل نیست.

* رئیس جمهور برای بازدید از وضعیت امداد رسانی و آواربرداری، صبح سوم به محل حادثه ساختمان پلاسکو رفت. شهردار تهران گزارشی از اقدامات انجام شده را به رئیس‌جمهور ارائه کرد. استاندار تهران نیز در این بازدید حضور دارد.

* پالس های امید بخش از ضلع غربی ساختمان پلاسکو به گوش رسیده است. بارقه های امید در دل تک تک حاضران در سایت جوانه زده است. تلاش ها برای آوار برداری با دقت ادامه دارد.

* سردار وحید حقانی از اعضای دفتر مقام معظم رهبری حدود ساعت ۴ بامداد بار دیگر با حضور در محل حادثه از نزدیک از روند عملیات نجات و امداد بازدید کرد.

*دستگاههای زنده یاب فرکانس هایی را صادر کرده اند که نشان از زنده بودن ۴ نفر در زیر آوار دارد.

* ملکی سخنگوی آتش نشانی با تایید خبر فرکانس یابی دستگاههای زنده یاب گفت: امیدواریم همکارنمان زنده باشند.

* امدادگران هلال احمر و نیروهای تازه نفس آتش نشانی ادامه عملیات را در دست گرفتند. با اعلام خبر زنده بودن چند نفر در زیر آوار روحیه امداد گران مضاعف شده است.

* این دومین تلاش برای استفاده از دستگاه زنده یاب بود. در فاز اول هیچ جوابی صادر نشد اما این بار با شنیدن فرکانس های مثبت از ۴ نقطه، امید به زنده بودن ۴ مدفون شده قوت گرفت.

* تلاش ها برای خارج کردن بقیه پیکر دو اتش نشان ادامه دارد.

* چهار اکیپ از مهندسان نقشه‌برداری برای بررسی و ارزیابی تغییرات سازه‌های مجاور پلاسکو، در اطراف ویرانه های این ساختمان مستقر شده‌اند.

*مهماندار: بزرگترین معضل پلیس راهور حضور شهروندانی است که برای مشاهده مراحل آواربرداری به خیابان های اطراف محل حادثه مراجعه می کنند.

سخنگوی سازمان آتش نشانی: با تلاش امدادگران پیکرهای ۲ تن از جان باختگان از زیر آوار ساختمان پلاسکو خارج شدند.

* دو پیکر یافت شده احتمالا مربوط به افرادی بوده که لبه پنجره بوده اند و زیر حجم انبوه آوار قرار نداشته اند.

* سخنگوی وزارت امور خارجه: با اعلام هیات محترم دولت مبنی بر عزای عمومی روز شنبه ۲ بهمن ۹۵، به کلیه سفارتخانه ها و سرکنسولگری های جمهوری اسلامی ایران در خارج از کشور دستور داده شد پرچم های کشور را نیمه افراشته کنند و با توجه به ابراز همدردی های مقامات و شهروندان بسیاری از کشورها، دفتر یادبود قربانیان قهرمان این حادثه تاثرانگیز را نیز مفتوح  کنند.

* پیکر یکی از آتش نشانان از دل آوار بیرون کشیده شد.

* مرتضی مرادی‌پور: با گذشت ۴۸ ساعت از حادثه ریزش ساختمان پلاسکو و پس از آورابرداری‌های مداوم و بی‌وقفه همکاران آتش‌نشانی، چهار دستگاه زنده‌یاب هلال‌احمر سیگنال‌هایی از سمت موتورخانه پلاسکو دریافت کردند.

* رئیس سازمان امداد و نجات جمعیت هلال احم: ۵ دستگاه زنده یاب در محل حادثه پلاسکو وجود دارد که از طریق امواج مغناطیسی تا ۳۰ متر کارایی دارد. متاسفانه با تونل های حفر شده و سگ های زنده یاب نیز نتوانستند اقدامی انجام دهیم.

* مدیر کل پزشکی قانونی استان تهران: یکی از این اجساد که از بیمارستان به پزشکی قانونی ارسال شده،دارای هویت و دیگری بدون هویت است که از روی چهره تقریبا قابل تشخیص است.در صورت بروز مشکل در روند شناسایی، احراز هویت از طریق اخذ DNA انجام می شود و اقدامات برای حضور خانواده های آتش نشانان برای انجام آزمایش صورت می گیرد.

* حدود ۴۰ نفر از نمایندگان مجلس شورای اسلامی ظهر امروز در محل حادثه پلاسکو حضور پیدا خواهند کرد.

* همچنین علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی نیز امروز بازدیدی از محل حادثه و روند پیشرفت عملیات نیروهای اجرایی و امدادی خواهد داشت.

* جلال ملکی: دقایقی قبل پیکر سومین شهید آتش نشانی از زیر آوار به پزشکی قانونی منتقل شد. این دومین پیکر کشف شده از شهدای محبوس شده در زیر  آوار است.

* ملکی: خبر شنیده شدن صدای افراد زنده در طبقات پایینی را تکذیب می کنیم.

* سخنگوی سازمان آتش نشانی: مجموع افراد مفقود شده و محبوس در زیر آوار 25 نفر است.

* علی لاریجانی: در قانون برنامه ششم یک بند آوردیم که تمام مراکز تجاری باید سیستم‌های امنیتی داشته باشند. بعد از حل مسائل فوری باقی امور را با دولت پیگیری می‌کنیم.

با ما اخبار روز را دنبال کنید./

 

* انتهای پیام/

لینک کوتاه :

ارسال نظر

  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
2 + 14 =

پر بازدید ها

آخرین اخبار

گفتگو

گزارش

محیط زیست شهرداری تهران بانک پارسیان دانلود موسیقی بانک سپه دانلود نرم افزار هتل سنتی مهر یزد ایران زمین اپلیکیشن جامعه تبلیغات آموزش خبرنگاری نارنجی قرمز اخبار فوتبال گیف جامعه خبر نارنجی بیماری های خاص ایران اکونومیست ستاد دیه کشور اخبار کانون سردفتران کاریابی رسانه انجمن حمایت زندانیان آموزش خبرنگاری گیفففف