جامعه/گزارش

زنان خیابانی و معتادان تهرانی روی میز مناظره

   شناسه خبر:002389
زنان خیابانی و معتادان تهرانی روی میز مناظره مدیریت شهری
فاطمه دانشورعضو کمیسیون اجتماعی شورای شهر و سیاوش شهریور مدیر کل اجتماعی استانداری تهران در برنامه تلویزیونی حضور پیدا کرده و به بررسی وآسیب شناسی مشکلات تهران پرداختند.

به گزارش افسانه قانع خبرنگار پایگاه خبری جامعه خبر، فاطمه دانشور عضو شورای شهر تهران و سیاوش شهریور مدیرکل امور اجتماعی استانداری تهران در مناظره تلویزیونی در مورد آسیب های اجتماعی بحث و تبادل نظر کردند. دانشور با تاکید براینکه درباره غفلت زدگی های اجتماعی با صدای بلند  صحبت می کنم ،گفت: زمانی که درباره اقشار آسیب پذیر مانند مادران و کودکان صحبت به میان می آید بنابراین درباره این موارد احساس مسئولیت بیشتری می کنم زیرا برای حل این معضلات راه حل های بین بخشی وجود دارد و برخی دستگاه با وجود وظیفه پا به میدان نمی گذارند.

 وی با اشاره به نقش شورای شهر در حوزه برخی معضلات گفت: شورای شهر یک پارلمان شهری است این درحالی است که برخی از مشکلات ما ریشه ملی دارند اما من بخشی از گزارش ها را در اختیار دستگاه های مربوط قراردادم که اقدامات خوبی انجام شده و برخی هم به آن توجه نکردند.

این عضو شورای شهر تهران اظهار کرد: تعداد زنان معتاد که به شکل ناخواسته و خارج از ازدواج های ثبتی فرزندانی به دنیا می آورند که درمعرض آسیب های اجتماعی قراردارند، بخشی از مشکل است. ساماندهی کودکان تنها وظیفه شهرداری نیست بلکه این معضل به رفاه اجتماعی بازمی گردد و نهادهایی چون وزارت رفاه وتامین اجتماعی، وزرات بهداشت و وزرات کشور دراین حل این معضل ها نقش دارند.

متاسفانه برخی به این مشکلات نگاه جناحی و سیاسی اعمال می کنند وگاهی با اینکه حرف هایی جدی و آمارهای جدی داشتم به برخی ازجلسات دعوت نشدم و گاهی صدا وسیما با اتکا به نگاه های جناحی برخی افراد و برنامه ها را حذف می کند و من هم دربرنامه هایی با محور آسیب های جدی شرکت کردم که پخش نشدند.

وی با اشاره به صحبت استاندار تهران که موضوع بی خانمان ها در تهران را منتفی دانسته بود و گفت: طبق آمارهای شهرداری تهران حدود 20 هزار نفر کارتون خواب در شهر تهران داریم که درگرمخانه نگاه داشته می شوند و تعجب می کنم که این عدد بزرگ دیده نشده است.

*بی خانمان ها از خانواده ها طرد شده اند

سیاوش شهریور مدیر کل اجتماعی استانداری تهران هم با اشاره به اینکه دولت در زمینه آسیب های اجتماعی شفاف سازی کرده است گفت: دولت تدبیر و امید آسیب های اجتماعی را به استحضار مقام معظم رهبری رسانده است. گفتمان اجتماعی که دولت دال بر این موضوع است که روزنامه نگاران نهادهای اجتماعی دولت و تصمیم گیران حوزه عمومی به کمک یکدیگر بیایند. این نوع نگاه دانش محور ،غیر امنینی دیدن حوزه اجتماعی و هم سبب می شود آسیب هایی اجتماعی را به شکل هم افزا ببینیم .

شهریور با تاکید بر اینکه استانداری کودک فروشی در سطح شهر تهران را نفی نکرده است ،گفت : تفاوت های به آمارهای ارائه شده  و فراگیر در باره این معضلات بازمی گردد.

* 90درصد معتادان تهرانی خانواده دارند

وی با اشاره به اخبار منتشر شده از سوی استاندار تهران که موضوع بی خانمانی را نفی کرده بود ،گفت: از 100 معتاد متجاهری که درخیابان زندگی می کنند بالای 90 نفر از آنها از خانواده بهره مند هستند اما به دلیل داشتن اعتیاد از خانواده طرد شده اند. در این دولت با همکاری شهرداری و بهزیستی 8000 ظرفیت برای نگاه داری معتادان متجاهر مردد ایجاد شده است و 700 ظرفیت برای معتادان زن پیش بینی شده است. این که کفته  می شود استاندار گفته اند بی خانمان نداریم نگاه برداشتی از صحبت های استادار بوده است .

وقتی 500 زن معتاد با کمک شهرداری و نیروی انتظامی جمع آوری شده اند که با 50 نفر از این مصاحبه افراد کردیم و طی تماس با خانواده این افراد مشخص شد بیشتر از 45 نفر  نفر از آنان دارای خانواده بودند که به دلیل مشکلات از خانواده طرد شده اند. تاکنون 11 هزار نفر از معتادان متجاهر جمع آوری و سم زدایی شده اندو ما تلاش داریم  درسال 96 حدود 5000 ظرفیت به این تعداد اضافه کنیم  تا 15 هزار معتاد متجاهر شهر تهران که بعضا شهروند شهر تهرانی نیستند جمع آوری و سم زدایی شوند.

 وی با اشاره به تلاش های دولت برای انعکاس آسیب های اجتماعی  تاکید کرد : وزیر کشور موضوع آسیب های اجتماعی را به نهاد تصمیم گیرنده نظام منتقل کردند و مقام معظم رهبری دستوراتی نیز صادر کردند. ریاست شورای اجتماعی کشور از وزیر کشور به ریاست جمهوری ارتقا پیدا کرد و مقرر شد سه قوه مقننه ،قضایی و مجریه برای حل آسیب های اجتماعی به کمک یکدیگر بیاییند و در همه استانها ذیل اختیارات استاندار کارگروهی و یک ستادی به نام  مدیریت  فرهنگی و اجتماعی سامان دهی آسیب های اجتماعی  که تصمیمات در حوزه آسیب های اجتماعی استان را انجام می دهد .

تحقیقات میدانی درباره زایمان زنان بی خانمان انجام شد

دانشور در ادامه با اشاره به ضعف تحقیق وپژوهش نهاد ها در حوزه آسیب های اجتماعی گفت: وزرات بهداشت در این حوزه  عملکرد خوبی داشته است و نتیجه تحقیقات خودم درباره فرزند آوری زنان بی خانمان را به وزیر بهداشت منتقل کردم . وزیر بهداشت طی نامه ای از بیمارستان هایی خواستند اطلاعاتی که درباره زنان معتاد  و بی خانمان و فاقد اوراق هویت به به سازمان های مردم نهادی که به آن ها اعلام شده بود منتقل کنند.

4 بیمارستان به عنوان نمونه انتخاب شدند که در این بیمارستان ها 330 مادرشناسایی شدند که مادر معتاد و بی خانمان را تجربه می کند. با مداخله مددکاران 85 کودک تحویل بهزیستی شده و 15 مورد بچه ها دیده نشده و دچار سرنوشت نامعلوم شدند و حدود 20 مورد اعلام کرده اند که بچه فروختند . متاسفانه بعد از یکسال خدمات اجتماعی وروانشناسی تنها 23 مورد تمایل به ترک اعتیاد داشتند

بسته حمایتی از معتادان کامل نیست

دانشور گفت: خوشبختانه با توجه به رویکرد دولت وحمایت مقام معظم رهبری در این دوره بسیار راحت تر از گذشته می توان درباره آسیب های اجتماعی صحبت کرد . اما متاسفانه 80 درصد از افرادی جمع آوری می شوند دوباره به دامن اعتیاد باز می گردند و دلیل این امر بسته حمایتی ما از این افراد ناقص است بخشی از این بسته که مربوط به شهرداری یا وزرات بهداشت ودرمان است به خوبی انجام شده اما بقیه دستگاهها به خوبی به وظایف خود عمل نمی کنند. به عنوان مثال تامین معاش معتادان به خوبی انجام نمی شود و این مسئله بازگشت آنان به دامان اعتیاد تاثیرگذار است این درحالی است می توان با توانمند سازی معتادان را به افراد مفیدی در جامعه تبدیل کرد  و این افراد دوباره به بسستر خانواده های نابه هنجار خود باز می گردند

نظام جامع خدمات اجتماعی باید توانمند تر شود

 با اینکه نرم بازگشت در همه جا دنیا 20 درصد اما در کشور ایران بر بستر سرمایه های اجتماعی و عاطفی و فرهنگی نشستیم که امری مثبت است. شکافی بین پروسه سم زدایی و بازگشت معتادان وجود دارد . در روند بهبود معتادان نهادهای مختلفی مشارکت دارند کمیته امداد امام خمینی با پرداخت هزینه خانواده افرادی که در مرحله سم زدایی هستند را  به عنوان مددجو می پردازد  ،شهرداری تهران با ساخت مراکز بهاران به توانمند سازی این افراد کمک کرده و بهزیستی نیز درباره افراد کم سن خوب عمل کرده است  این زنجیره تامین شکل کرفته اما باید نظام  جامع خدمات رفاه اجتماعی در ایران تقویت شود

* انتهای پیام/

لینک کوتاه : سید هادی کسایی زاده/ سردبیر سید هادی کسایی زاده/ سردبیر

ارسال نظر

  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
2 + 14 =

پر بازدید ها

آخرین اخبار

گفتگو

گزارش

کالای ایرانی بانک پارسیان دانلود موسیقی بانک سپه دانلود نرم افزار هتل سنتی مهر یزد ایران زمین اپلیکیشن جامعه تبلیغات آموزش خبرنگاری نارنجی قرمز اخبار فوتبال گیف جامعه خبر نارنجی بیماری های خاص ایران اکونومیست ستاد دیه کشور اخبار کانون سردفتران کاریابی رسانه انجمن حمایت زندانیان آموزش خبرنگاری گیفففف