افق چشم انداز قلب تاريخي تهران تا 1404 از نگاه مديريت شهري

خودروهاي منطقه 12 به برق وصل مي شوند

   شناسه خبر:002349
خودروهاي منطقه 12 به برق وصل مي شوند مدیریت شهری
براساس افق چشم اندازي كه شهرداري تهران براي قلب تاريخي پايتخت در نظر گرفته است؛ قرار است تا سال 1404 منطقه 12 به منطقه‌اي تنها براي عبور خودروهاي پاك تبديل شود.

به گزارش پایگاه خبری جامعه خبر، قرار گرفتن هسته اصلي تهران قديم در منطقه 12  كه در درون خود بازار را به عنوان بزرگترين مركز تبادلات اقتصادي كشور  جاي داده؛ باعث شده تا روزانه يك ميليون و 500 هزار نفر جمعيت شناور وارد اين منطقه شوند. وجود ترافيك زياد در ساعات فعاليت بازار، تردد نزديك به 2 ميليون موتور سيكلت  كه اكثرا در بخش حمل‌و‌نقل بار و كالا و حتي مسافركشي فعال هستند؛ كافي است تا منطقه 12 به منطقه وي‍ژه از منظر دو عنصر آلودگي هوا و ترافيك تبديل شود. به رغم آنكه اين محدوده به طور كامل در محدوده طرح ترافيك قرار دارد؛ اما همچنان ترافيك در اين بافت تاريخي حرف اول و آخر را در اين منطقه مي‌زند. در دو سال گذشته شهرداري تهران سعي كرد تا با اجراي طرح‌ها و برنامه‌هايي در حوزه حمل‌و‌نقل عمومي؛ انضباط ترافيكي را به اين محدوده بازگرداند. ممنوعيت ورود موتورسيكلت‌هاي كاربراتوري، ممنوعيت ورود خودرو پيكان، ساماندهي خطوط اتوبوس، تاكسيراني و افزايش ايستگاه‌هاي مترو در قالب خطوط مختلف بخشي از اقدامات شهرداري تهران در بافت تاريخي و مركزي تهران بوده است. اما آنطور كه مشخص است؛ معاونت حمل و‌نقل و ترافيك تهران در نظر دارد تا فاز دوم برنامه‌هاي خود را در منطقه 12 اجرايي كند. توسعه حمل‌و‌نقل پاك در اين محدوده به نظر مي رسد كه هدف غايي و نهايي شهرداري پايتخت در بافت تاريخي تهران باشد.

معاون حمل‌و‌نقل و ترافيك شهردار تهران در اين باره به خبرنگار جامعه خبر گفت: در لايحه‌اي كه به شوراي شهر تهران ارائه شده؛ مقرر كرده‌ايم تا سال 1404 تمامي جابه‌جايي‌ها اعم از مسافر، بار و كالا در منطقه 12 تنها با استفاده از حمل‌و‌نقل پاك انجام خواهد شد.

به اعتقاد مازیار حسینی منطقه 12 یک پهنه ویژه شهری با کارکردهای خاص اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی برای پایتخت است، له همين دليل با توجه به حجم بالای تقاضای سفر در آن، حمل‌و‌نقل عمومی و مدیریت سفرهای آن نیز باید به صورت ویژه و مدیریت شود.

توسعه اتوبوس‌هاي برقي

شايد بتوان گفت بازگشت مجدد اتوبوس‌هاي برقي به منطقه 12؛ اولين گام شهرداري تهران در توسعه حمل‌و‌نقل پاك در اين محدوده است. هر چند در گذشته نيز اين خطوط در اين محدوده فعاليت مي‌كردند؛ اما مديرعامل شركت واحد اتوبوسراني شهر تهران دليل ناپديد شدن يك بار اين خطوط را براي چند سال؛ بازسازي و به روز رساني سيستم اتوبوس‌هاي برقي مي‌داند و در اين باره به خبرنگار جامعه خبر مي‌گويد: مدل قديمي اتوبوس هاي برقي منسوخ شده بود و مشكلاتي را هم براي شهر و هم براي شهروندان به وجود مي آورد به همين دليل لازم بود تا اين اتوبوس‌ها براساس مدل‌هاي جديد بازسازي و بهينه‌سازي شود.

سال گذشته بود كه اولين خط اتوبوس‌‌هاي برقي از ميدان خراسان در منطقه 12 دوباره راه اندازي شد و با گذشت يك سال استقبال خوبي از سوي شهروندان از اين اتوبوس‌ها شده است. اما قرار است شهرداري تهران با انجام امكان‌سنجي تعداد اين خطوط را حداقل در محدوده تاريخ منطقه 12 گسترش دهد. پيمان سنندجي درباره اين سياست‌گذاري بيان كرد: مطالعات براي راه اندازي اتوبوس برقي در خط شوش تا بهارستان در حال انجام است. راه‌اندازي اتوبوس برقي در خط شوش وبهارستان در دستور كار شركت واحد اتوبوسراني قرار گرفته است که با تلاش‌های صورت گرفته مقرر شده است با همكاري بخش خصوصي اين خط را به خطوط برقي تبديل كنيم.

عابد ملكي، شهردار منطقه 12 نيز با بيان اينكه هم اكنون امكان سنجي براي راه اندازي سه خط اتوبوس برقي در منطقه 12 در حال انجام است، به جامعه خبر يادآور شد: در حال حاضر راه اندازی یک خط اتوبوس برقی جدید در این محدوده در مرحله اخذ مجوزهای لازم قرار دارد. در مجموع افزایش خطوط اتوبوس‌های برقی منطقه به سه خط‌، در مرحله امکان سنجی قرار دارد که بعد از انجام مطالعات لازم و تعیین مسیرهای جدید ، راه‌اندازی خواهد شد.

اولويت اول موتورهاي برقي است

تعداد بالاي تردد موتور سيكلت‌هاي كاربراتوري در منطقه 12 حتي پليس راهور تهران بزرگ را نيز كلافه كرده است. هر چند برخي اوقات طرح ممنوعيت تردد موتورسيكلت‌هاي كاربراتوري با موضوعات مختلف در دستور كار پليس راهور قرار مي‌گيرد و  جمع اوري مي سود؛ اما پليس به خوبي مي‌داند كه اجراي اين طرح كاملا موقتي است و راهكار كاهش تردد موتورسيكلت‌هاي بنزيني آلاينده نخواهد بود.  در سال‌هاي اخير مديريت شهري تهران طرح تردد موتورهاي رقي را در محدوده منطقه 12 به عنوان تنها راهكار كاهش آلايندگي‌هاي ناشي از موتورسيكلت‌هاي بنزيني پيشنهاد دارد؛ اما قيمت بالاي اين موتورها از يك سو و از سوي ديگر نبود زيرساخت‌هاي لازم باعث شد تا اين طرح با تامل بيشتري به صورت پايلوت در اين محدوده اجرايي شود. شايد بتوان گفت يكي از دلايلي كه شهرداري تهران از اصرار خود نسبت به  جايگزيني موتورهاي برقي به جاي كاربراتوري قدري كوتاه آمد؛ اين بود كه سازمان استاندارد هنوز نتوانسته بود استانداردهاي اين موتورها را در محيط‌هاي شهري تدوين كند به همين دليل موتورهاي برقي اي كه بخش خصوصي وارد تهران كرده بود؛ مدت‌ها و سال‌ها در نوبت شماره‌گذاري قرار گرفته بود.

اما اكنون شهردار منطقه 12 تهران از فعالیت نخستین کانکس پیک سبز برقی همزمان با روز هواي پاك در اين محدوده خبر داد و گفت: طبق ماتریس عملیاتی حوزه حمل‌و‌نقل و ترافیک و طبق چشم‌اندازی که برای نقشه حمل‌و‌نقل پاک مشخص شده است؛ محدوده بازار به فعالیت حدود 1000 موتور برقی نیاز دارد.

عابد ملكي ورود بخش خصوصي براي اجراي اين طرح را بترين راهكار براي تحقق اين ايده مديريت شهري تهران دانست و ادامه داد: اولویت‌هاي ما براي فعاليت موتورهاي برقي در فراخوان های عمومی‌اِ كه به اين منظور در روزنامه‌ها منتشر شد؛ استفاده از موتورهای برقی پلاک شده بود. در فاز اول اولین کانکس پیک موتوری سبز با بهره مندی از 32 موتور برقی پلاک شده ، در محدوده بازار فعالیت خود را آغاز خواهند کرد و طبق قرارداد منعقد شده تعداد این موتورها طی برنامه ریزی زمان بندی شده به 500 عدد خواهد رسید.

وی با اشاره به اینکه در آینده نیز شرکت های مستعدی که توانایی استفاده از موتور برقی در راستای ماموریت جابه‌جایی بار و کالا در حد استاندارد را دارند باید از شرکت کنترل کیفیت هوا تهران تاییدیه های لازم را دریافت کنند؛ بیان کرد: کانکس های مورد استفاده دراین طرح نیز متناسب با بافت تاریخی این منطقه طراحی شده است.

به گفته وي؛ مناقصه ایستگاه‌های شارژ موتورهای برقی نیز برگزار شده است. البته ساخت این ایستگاه‌ها به دلیل اینکه برای نخستین بار در کشور ایجاد می شود؛ زمان بر است، اما موتورهای برقی می‌توانند از طریق پریزهای برق 220 ولت شهری که در کانکس‌ها در نظر گرفته شده؛ موقتا" باطری موتور خود را شارژ نمایند.

جولان ون‌هاي برقي در پياده‌راه‌هاي تهران قديم

راه اندازی ون های برقی در پیاده راه های پیرامونی بازار تهران

گام سوم شهرداري تهران در توسعه حمل و‌نقل پاك در منطقه 12؛ جايگزيني ون‌هاي برقي به جاي ون‌هاي سبز رنگي است كه اكنون در محدوده بازار و محله‌هاي اطراف آن كار نقل و انتقال مسافران و شهروندان را انجام مي‌دهد. شهردار منطقه 12 تهران در اين باره گفت: ون‌های برقی در راستای توسعه حمل‌و‌نقل پاک، افزایش ایمنی شهروندان، ارائه تسهیلات سفر جهت متقاضیان در سواره و پیاده شدن از ناوگان و ... در پیاده راه‌های پیرامونی بازار بزرگ تهران راه‌اندازی و طبق مزایده انجام شده شرکت برنده متعهد شده است تا از 70 ون برقی (متناسب با تقاضای شهروندان) در مسیر میدان امام خمینی(ره) به چهارراه سیروس استفاده کند.

به گفته وی؛ در فاز نخست 30 ون برقی در این مسیر در دو شيفت كاري استفاده خواهد شد که به تدریج با توسعه ناوگان، به موازات آن، حرکت ون‌های قدیمی در مسیر جایزین صورت خواهد گرفت.

عابد ملكي با بیان اینکه ون‌های سبزرنگ همچنان در این خط فعالیت خود را در خارج از مسیر پیاده راه ها ادامه خواهند داد؛ یادآور شد: با توجه به اینکه خودروهای برقی، مدل جدیدی از حمل‌و‌نقل عمومی شهر تهران است؛ تحت نظارت این منطقه فعالیت کرده اما تابع مصوبه شورای اسلامی شهر تهران درمورد اخذ کرایه و همچنین آئین نامه‌های سازمان تاکسیرانی شهر تهران خواهد بود.

وی با اشاره به اینکه تامین پارکینگ این خودروها برعهده شرکت سرمایه گذار است؛ توضيح داد: در حال حاضر پارکینگ‌های طبقاتی و غیرحاشیه‌ای که در مجاورت این مسیر قرار دارد، به عنوان محل دپو این ون‌ها در نظر گرفته شده است که برای شارژ این ون‌ها نیز از پریزهای برق 220 ولت شهری استفاده می‌شود.

عابد ملکی با بیان اینکه نخستین فاز بهره‌برداری از ون‌های برقی روز چهارشنبه همزمان با روز هواي پاك خواهد بود؛ تاکید کرد: شرکتی که در این مزایده به عنوان برنده انتخاب شده؛ دارای تاییدیه شرکت کنترل کیفیت هوای تهران است.

تهران قديم زير ركاب دوچرخه‌هاي مدرن

توسعه مسيرهاي دوچرخه سواري و مسيرهاي پياده راه و به سازي پياده رو ها سه گام ديگري است كه شهرداري تهران در توسعه حمل‌و‌نقل پاك در منطقه 12 برداشته است. معاون حمل‌و‌نقل و ترافيك شهرداري منطقه 12 در اين باره به خبرنگار جامعه خبر گفت: تا كنون246 توقفگاه هوشمند دوچرخه و انجام طراحی‌ها درمورد احداث مسیرهای لازم در منطقه 12 با هماهنگی سازمان حمل و نقل و ترافیک تهران نصب شده است.  

سعید ارونقی اعتقاد دارد؛ زمانی دوچرخه به عنوان یک مد حمل‌و‌نقلی از سوی شهروندان مورد استفاده قرار می‌گیرد که تسهیلات و زیر ساخت‌های لازم برای آن فراهم شود.

به رغم آنكه همچنان دوچرخه در نظر شهروندان یک وسیله تفریحی و ورزشی شناخته می‌شود؛ اما شهرداري منطقه 12 مي‌خواهد تا اين وسيله نقليه به عنوان يك مد حمل‌و‌نقلي بيشتر مورد توجه شهروندان قرار گيرد. ارونقي در اين باره توضيح مي دهد؛ یک مد حمل‌و‌نقلی باید دارای ویژگی‌های خاص همچون قابلیت سفر ایمن و پاک بوده و در بحث دوچرخه به عنوان مد حمل‌و‌نقل پاک، دسترسی راحت، ایمنی در سفر، اقتصادی بودن و از همه مهمتر توپوگرافی و شرایط جغرافیایی مسیر باید مد نظر قرار گیرد. در حال حاضر مطالعات لازم در توسعه مسیرهای دوچرخه سواری منطقه با هماهنگی واحد حمل‌و‌نقل پاک و معاونت مطالعات سازمان حمل‌و‌نقل و ترافیک شهرداری تهران انجام شده است و نتایج نشان مي دهد مد حمل‌و‌نقلی دوچرخه در صورتی می‌تواند در منطقه 12 و در مجموع، در کل تهران موفق شود که به جای ایجاد مسیرهای ایزوله، تمامی مسیرها به صورت شبکه طراحی شود.

وی ادامه داد: درمطالعات تطبیقی، وضعیت منطقه با سایر مراکز تاریخی و تجاری شهرهای مطرح دنیا نیز بررسی شد و مشخص شد كه منطقه 12 دارای بیشترین مسیرهای پیاده روی در شهر تهران و حتی در سطح کشور است و یکی از برنامه‌های مدیریت شهری در این منطقه، توسعه فضاهای پیاده راهی با رویکرد حذف تردد خودروهای شخصی است. وقتی مسیری تبدیل به پیاده راه شده و تردد خودروهای شخصی حذف می‌شود ؛ باید همچنان امکان سفر در مسیرهای پیاده راه با رویکرد حمل‌و‌نقل عمومی ادامه داشته باشد، به همین دلیل استفاده از خودروهای برقی مسافربر در این منطقه به ویژه محدوده بازار مورد توجه قرار گرفت.

وی با بیان اینکه در سطح منطقه 12 نزدیک به 246 توقفگاه و رک هوشمند ، جانمایی و نصب شده است ، گفت: سیستم این رک ها توسط سازمان حمل و نقل ترافیک به گونه ای طراحی شده که تعدادی کانکس در سطح منطقه به عنوان فیدر تامین دوچرخه عمل می کنند و متناسب با تقاضای موجود نسبت به فراهم نمودن ناوگان اقدام می گردد.

معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری منطقه 12 با بیان اینکه این سیستم یکی از بزرگترین مشکلات گذشته ی مسیرهای دوچرخه سواری را در تهران رفع خواهد کرد؛ افزود: در گذشته از هر جایی که دوچرخه را دریافت می‌کردید باید به همان خانه دوچرخه هم تحویل می‌دادید، اما در طراحی جدید در بسیاری از مناطق پیرامونی محدوده تاریخی تهران مانند مناطق همجوار، رک‌ها در نهایت با کارت شهروندی و سیستم‌های هوشمند طراحی شده قابل استفاده هستند.

از قرار معلوم كار نصب رک‌ها و تامین برق قالب آنها نیز به اتمام رسیده است و قرار است طرح پایلوت استفاده از رک‌های دوچرخه در 10 نقطه از منطقه 12 به ویژه محدوده بازار همزمان با روز هواي پاك اجرايي شود.

به گفته ارونقی؛ 30 رک در محدوده سبزه میدان و 40 رک در باب همایون و میدان ارک ، پله نوروز خان و چهارراه سیروس نصب شده و در طرح پایلوت مورد استفاده قرار می‌گیرد.

 آمارها نشان مي‌دهد منطقه 12  با روزانه 200 تراكنش؛  از جمله محدوده‌هايي است كه بيشترين تراكنش را در روز از آن خود كرده است. به همين منظور در فاز نخست قرار است تا ۱۵۰ دستگاه دوچرخه مدرن نیز توسط بخش خصوصی در محدوه تاریخی تهران قدیم در روز هواي پاك به بهره‌برداری برسد.

ورود تاكسي‌هاي هيبريدي به محدوده بازار

شهرداري تهران در تحقق طرح توسعه حمل و‌نقل پاك در منطقه تاريخي 12 آنقدر مصمم است كه پاي تاكسي‌هاي باكيفيت هيبريدي را نيز به محدوده بازار باز كند. عابد ملكي، شهردار منطقه در اين باره نيز به خبرنگار جامعه خبر گفت: همزمان با روز هوای پاک با حضور معاون شهردار تهران ۱۰۰ دستگاه تاکسی هیبریدی وارد چرخه حمل‌و‌نقلی محدوده تهران قدیم خواهد شد و به مرور تعداد اين تاكسي‌ها در اين محدوده بيشتر خواهد شد.

با ما اخبار روز را دنبال کنید./

* انتهای پیام/

لینک کوتاه :

ارسال نظر

  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
2 + 14 =

پر بازدید ها

آخرین اخبار

گفتگو

گزارش

کالای ایرانی بانک پارسیان دانلود موسیقی بانک سپه دانلود نرم افزار هتل سنتی مهر یزد ایران زمین اپلیکیشن جامعه تبلیغات آموزش خبرنگاری نارنجی قرمز اخبار فوتبال گیف جامعه خبر نارنجی بیماری های خاص ایران اکونومیست ستاد دیه کشور اخبار کانون سردفتران کاریابی رسانه انجمن حمایت زندانیان آموزش خبرنگاری گیفففف