عراقچی: ما امروز از غربی‌ها و آمریکا طلبکاریم/ همه تحریم‌ها برداشته شد

   شناسه خبر:002347
عراقچی: ما امروز از غربی‌ها و آمریکا طلبکاریم/ همه تحریم‌ها برداشته شد سیاست , سیاست خارجی
رئیس ستاد پیگیری اجرای برجام گفت: در مورد برجام موضوع مخفی وجود ندارد، ما امروز از غربی‌ها و آمریکا طلبکاریم چون در مسیر برجام تعلل کرده و خلل ایجاد کرده‌اند.

به گزارش پایگاه خبری جامعه خبر، سیدعباس عراقچی رئیس ستاد پیگیری اجرای برجام، در نشست خبری خود با اصحاب رسانه در سالگرد یکسالگی برجام گفت: تحریم‌ها در سه حوزه کلیدی که شامل انرژی، حمل و نقل و بانکی و مالی بود، بیشترین فشارها را طی این مدت بر ایران تحمیل کرد و غربی‌ها و شورای امنیت بیشتر بر این سه حوزه، تحریم‌های خود را علیه ما متمرکز کرده بودند.

تحریم‌های آمریکا همچنان ادامه دارد

رئیس ستاد پیگیری اجرای برجام با بیان اینکه در مشکل هوایی هم مشکل خرید هواپیما از خارج کشور را داشتیم که دیگر چنین مشکلی وجود ندارد، گفت: اولین هواپیمای خارجی به کشور آمد و بقیه هم به مرور وارد خواهند شد و امروز هواپیماهای ما می‌توانند در هر فرودگاهی سوخت‌گیری کنند.

معاون وزیر امور خارجه خاطرنشان کرد: در حوزه بانکی و مالی هنوز شرایط بانکی ما به حالت طبیعی برنگشته که علت‌های متعددی دارد، تحریم‌های اولیه آمریکا همچنان ادامه دارد که این موضوع از ابتدا هم هیچ ارتباطی با بحث هسته‌ای نداشته و ما هم هیچ‌گاه نگفتیم که برجام تمام تحریم‌ها را رفع می‌کند، چرا که فقط موضوع هسته‌ای مورد مذاکره ما بوده است.

عراقچی ادامه داد: سیستم مالی آمریکا به ما اجازه مبادله با دلار و ارز بین‌المللی را نمی‌دهد و مشکلات زیادی را برای ما به وجود آورده است، ما هیچ جا در مبادلات بانکی و مالی خود در بن‌بست نیستیم و برای هر کاری، راهی وجود دارد که ما آن را انجام خواهیم داد ولی قطعاً آن سرعتی که ما مد نظر داشتیم در حوزه بانکی و مالی به وقوع نپیوست.

برجام دلیلی بر دوستی ما با آمریکا نیست

عراقچی در پاسخ به این سوال که در نشست کمیسیون مشترک برجام آمریکایی ها به ما تضمینی دادند، چرا ما باید با توجه به سابقه نقض عهد آمریکایی ها در همین مسئله برجام به قول آنها اعتماد کنیم؟ اظهار کرد: آمریکایی ها قانون آیسا را بخاطر برجام متوقف کردند و وقتی کنگره آن قانون را تمدید کرد، بلافاصله به طور مکتوب توقف آن را اعلام کرده اند و امروز دستور وزیر خارجه آمریکا مبنی بر توقف این قانون هم وجود دارد. لذا آمریکایی ها در عمل و نه شفاهی این قانون را متوقف کردند و طبق برجام هم رئیس جمهور آمریکا متعهد است که قوانین هسته ای کنگره را متوقف کنند. چه اوباما باشد و چه رئیس جمهور بعدی و اگر این کار را نکنند نقض فاحش برجام خواهد بود.

رئیس ستاد پیگیری اجرای برجام در ادامه گفت: اگر آمریکا به اقدامات خصمانه خود ادامه بدهند طبیعی است اما اگر اینطور نباشد باید به مسئله برجام شک کرد، اگر دشمنی ها کنار گذاشته می شد، باید به وضعیت شک می کردید. برجام دلیلی بر دوستی ما با آمریکایی ها نبوده و نیست.

طی ۱۰ الی ۱۵ سال به مرحله غنی‌سازی صنعتی می رسیم

معاون وزیر امور خارجه تصریح کرد: مذاکرات هسته ای نشان داد که آمریکا هیچ غلطی نمی تواند بکند و ای کاش مسئله برجام همچنان یک موضوع علمی باقی می ماند و ما در رفتارها و گفتارهای خود ارزش ها، آرمان ها و منافع و امنیت ملی را در نظر می‌گرفتیم و برجام را در سطح فروملی و جناحی نگاه  نمی کردیم.

معاون وزیر امور خارجه در بخش دیگری از سخنان خود گفت: امروز برنامه هسته‌ای ایران مشروع است و صنعت هسته‌ای ما کار خودش را ادامه می‌دهد، تحقیق و توسعه را داریم، آب سنگین را داریم، رآکتور اراک را در حال بازسازی داریم و مدرنیزه کردن آن در دستور کار قرار دارد و طی ۱۰ الی ۱۵ سال آتی هم با برنامه‌ای که مصوب شورای عالی امنیت ملی است و آن را به آژانس بین‌المللی انرژی اتمی ارسال کردیم، به مرحله غنی‌سازی صنعتی خواهیم رسید.

وی ادامه داد: همانگونه که در دوره مذاکرات ما با بدعهدی‌ها و تعلل‌های آمریکایی‌ها و سیاست‌های خصمانه آنها مواجه بودیم و برای همین هم دو سال زمان مذاکرات به طول انجامید، بعد از آن و طی یک سال پس از اجرایی شدن برجام هم با این روند سیاستی آمریکا روبرو بوده‌ایم که البته قابل انتظار هم بود و ما هیچ‌گاه دیدگاه خوشبینانه‌ای به آمریکایی‌ها نداشته‌ایم و آنها هر کاری از دستشان برمی‌آمد، جهت ایجاد فضای منفی و مخرب و دور کردن سرمایه‌گذاران خارجی از ایران، انجام دادند و لذا یکی دیگر از دستاوردهای ما غلبه بر بدعهدی‌های آمریکا بود.

همه تحریم‌ها برداشته شد

عراقچی تصریح کرد: سؤال اینجاست برجام چه کاری را باید انجام می‌داد که نداده است، آنچه که توقع می‌رفت از برجام این بود که موانع و تحریم‌های اقتصادی را که بر سر راه صنعت و اقتصاد ما قرار گرفته بود را بردارد که برداشته شد ولی ممکن است این سؤال مطرح شود که آیا تحریم‌ها همه برداشته شده است که پاسخ ما این است که بله همه تحریم‌ها برداشته شد. به عنوان مثال قرار بود که مانع خرید هواپیما از خارج از کشور را برداریم که این مهم اتفاق افتاد، موانع صادرات نفتی مرتفع شد.

رئیس ستاد پیگیری اجرای برجام افزود: در این مسیر غربی‌ها و آمریکایی‌ها نه تنها همکاری کاملی با ما نداشتند بلکه تا توانستند سنگ‌اندازی و مانع‌تراشی کردند، اما ما، آنها را مجبور کردیم که به تعهداتشان بازگردند.

در مورد برجام، موضوع مخفی وجود ندارد

عراقچی در پاسخ به این سؤال که جزئیات مذاکره هیأت ایرانی با هیأت آمریکایی در کمیسیون مشترک برجام چه بود؟ گفت: ما به جز برخی مسائل فنی که مربوط به اجرای برجام بوده باشد، هیچ‌گونه مذاکره‌ای با آمریکایی‌ها نداشته و نخواهیم داشت و برجام یک تعهد بین‌المللی است و نه یک توافق دوجانبه میان ایران و آمریکا.در مجموع در یک سال گذشته، برجام خوب کار کرده است و ما امروز از غربی‌ها و آمریکا طلبکاریم چون در مسیر برجام تعلل کرده و خلل ایجاد کرده‌اند.  و اگر ترامپ آن را پاره کند، ما آن را آتش می‌زنیم.

معاون وزیر امور خارجه با بیان اینکه اگر رئیس‌جمهور بعدی آمریکا بخواهد برجام را کنار بگذارد، این تصمیم خود اوست و باید پای آن بایستد، تصریح کرد: عکس‌العمل ایران هم در قبال این مسئله روشن است، ما در مورد برجام مذاکره مجدد نخواهیم کرد و اگر بنا به گفته ترامپ، آنها برجام را پاره کنند، ما آن را آتش خواهیم زد.

عراقچی خاطرنشان کرد: مذاکرات هسته‌ای ما با آمریکایی‌ها تمام شده اما ممکن است که در حوزه اجرای برجام در سطح فنی مذاکراتی با آنها داشته باشیم ولی مذاکره سیاسی با آنها تمام شده است و نه با دولت فعلی و نه با دولت آینده آمریکا مذاکره‌ای نخواهیم داشت؛ مگر اینکه دستورات دیگری داشته باشیم که البته چشم‌اندازی هم در این خصوص فعلاً وجود ندارد.

حتی یک روز هم غنی‌سازی را متوقف نخواهیم کرد

رئیس ستاد پیگیری اجرای برجام در پاسخ به این سؤال که نظرتان در خصوص اظهارات برخی مسئولان آمریکایی در خصوص برجام که آن را توافقی ناقص و نامطلوب خوانده‌اند، چیست؟ گفت: برخی از جریانات آمریکایی معتقدند که کاخ سفید باید همچنان سیاست غنی‌سازی صفر را در برابر ایران لحاظ کند و این خواسته هیأت مذاکره‌کننده آمریکایی در طول مذاکرات بود که می‌گفتند ایران نباید غنی‌سازی داشته باشد و ما هم گفتیم حتی یک روز هم غنی‌سازی را متوقف نخواهیم کرد و تاریخ خواهد دید که چه کسی پیروز این جنگ اراده‌ها بود.

مهر

اخبار روز را با ما دنبال کنید./

* انتهای پیام/

لینک کوتاه :

برچسب های مرتبط :

ارسال نظر

  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
2 + 14 =

پر بازدید ها

آخرین اخبار

گفتگو

گزارش

کالای ایرانی بانک پارسیان دانلود موسیقی بانک سپه دانلود نرم افزار هتل سنتی مهر یزد ایران زمین اپلیکیشن جامعه تبلیغات آموزش خبرنگاری نارنجی قرمز اخبار فوتبال گیف جامعه خبر نارنجی بیماری های خاص ایران اکونومیست ستاد دیه کشور اخبار کانون سردفتران کاریابی رسانه انجمن حمایت زندانیان آموزش خبرنگاری گیفففف