اردیبهشت بدون هاشمی

مرگ خواری؛ پدیده سیاسی این روزهای ایران

   شناسه خبر:002339
مرگ خواری؛ پدیده سیاسی این روزهای ایران سیاست , احزاب و تشکل ها , پیشنهاد سردبیر
وقتی گروه های سیاسی با مرگ چهره ها در گور آنها می خوابند تا بهره برداری سیاسی کنند و یا بغض های فروخفته خود را عیان کرده و یا ... آن وقت پدیده مرگ خواری رخ می دهد.

پایگاه خبری جامعه خبر/ فاطمه باقری/ «دکتر روحانی یک هفته قبل از انتخابات ۹۲، سه درصد رأی داشت که با حمایت من به بالای ۵۰ درصد رفت!» این جمله علت پیروزی روحانی در انتخابات ریاست جمهوری 92 از زبان آیت الله هاشمی است. همین واقعیت امروز حامیان دولت و اصلاح طلبان را دچار نگرنی کرده است. چراکه انتخاباتی بدون هاشمی پیش روست.

بن بست های روحانی

عدم تحقق وعده های انتخاباتی روحانی از یک سو ناکامی در دستاوردهای برجام از سویی دیگر شانس رییس دولت اعتدال و امید را برای موفقیت در انتخابات اردیبهشت 96 را پایین آورده بود. لذا دولت به دنبال هیاهوی سیاسی و دست و پا زدن ها برای دستاوردسازی بود و اصلاح طلبان نیز به دنبال آلترناتیو او،  اما در این میان خبر درگذشت آیت االه هاشمی رفسنجانی پدر معنوی اعتدال و دولت تدبیر و امید همه برنامه ها و پیش بینی های جریان اعتدال و اصلاحات را بهم ریخت.

خبر درگذشت آیت الله نابهنگام و بسیار بهت آور بود؛ بگونه ای که حتی دل منتقدانش لرزید از این رو سعی کردند اختلاف ها را کنار بگذارند و به پاس یک عمر مجاهدت و مبارزه در راه انقلاب و همراهی با امام و رهبری از او تجلیل کنند. مردم ایران سنگ تمام گذاشتند و در مراسم وداع با آیت الله همه آمدند.

اما عده ای که خود را فرزندان هاشمی می دانستند و معتقد بودند با درگذشت آیت الله تدبیر رفت، سعی دارند با شهبه افکنی در مورد چگونگی در گذشت آیت الله و حاشیه های سازی های دروغین، تا بتوانند از ایشان در انتخابات بهترین بهره برداری سیاسی را ببرند.

دنباله رویی از ضد انقلاب!

در نخستین تلاش ها، کانال تلگرامی ضد انقلاب «آمدنیوز»، ادعای ترور بیولوژیک آیت الله هاشمی رفسنجانی را مطرح کرد که مورد توجه قرار نگرفت، اما در ادامه این پروژه تلاش های اصلی از روز تشییع پیکر ایشان آغاز شد،  برخی زنان حاضر در مراسم از آزار جنسی گزارش دادند، خبری که اولین بار توسط خانم آمنه شیرافکن خبرنگار روزنامه شرق توئیت شد اما همین امر کافی بود تا بلافاصله در فضای مجازی و کانال های تلگرامی و رسانه هایی مثل «بی بی سی» و «صدای آمریکا» به این موضوع دامن زده شود، البته نگاهی به حساب های توئیتری خانم هایی که مدعی آزار جنسی در مراسم تشییع آیت الله هاشمی شدند، نشان می دهد، این زنان بیشتر از فعالان سیاسی و رسانه‌ای اصلاح‌طلب و یا فعالان حقوق زنان و فمینیست هستند.

همچنین هنگامه شهیدی روزنامه‌نگار و فعال سیاسی اصلاح‌طلب در توییتی از آزار جنسی خود خبر داد و نوشت که در پی شدت این آزارها، به بالای ماشین وزیر دفاع پناه برده که در آن‌جا سوژه عکاسان شده است، توئیتی که بلافاصله از سوی این خبرنگار حذف شد.

اما ادعای آزار جنسی از سوی فعالان اصلاح طلب در مراسم آیت الله هاشمی تنها سرآغازی بر ماجرا بود، به نظر می رسد که اصلاح طلبان و حامیان روحانی در تلاشند تا با راهکارهای مختلف اسم هاشمی را زنده نگه دارند تا بلکه بتوانند در انتخابات ریاست جمهوری 96 پیروز میدان شوند، از همین رو دنباله رو کانال تلگرامی ضدانقلاب شدند.

سوءاستفاده از مرگ هاشمی

در اقدامی عجیب روزنامه شرق با انتشار گزارشی با عنوان « هاشمي گفت قلب جوان ٢٠ ساله را دارم»، تلاش کرد تا اذهان را به سوی مشکوک بودن مرگ هاشمی جلب کند. غلامعلی رجایی مشاور رئيس فقيد مجمع تشخيص مصلحت نظام در گفتگو با این روزنامه درباره وضعیت سلامتی آیت الله هاشمی رفسنجانی گفت: «از وضعیت سلامت ایشان بی‌خبر نبودم. چون یک شائبه‌ای درباره عروقشان مطرح شده بود. من چهار روز قبل از این اتفاق یک نشست خصوصی با ایشان داشتم. بحثی شد که به سلامتی ایشان ربط داشت. ایشان خودشان گفتند اخیرا یک پزشک از آلمان آمده و یک دستگاه جدید هم با خودش آورده بود و قلب من را معاینه کرد و گفت شما قلب یک جوان ٢٠ساله را دارید. من دست‌هایم را بالا بردم و گفتم خدا را شکر. ایشان گفتند من هیچ چیزیم نیست.»

سخنان رجایی  در حالی است که پیش‌از این محسن هاشمی، فرزند ارشد مرحوم هاشمی در گفتگوی تلویزیونی بیان کرده بود که در سال 79 ایشان به دلیل مشکل قبلی قرار بود آنژیو شوند و همین موضوع عاملی برای نگارش وصیت‌نامه‌ای در این زمان توسط مرحوم هاشمی می‌شود.

همچنین آقای مهدی خزعلی از محکومین فتنه نیز در مصاحبه با شبکه جهانی «دُرّ تی وی» آیت الله هاشمی رفسنجانی را شهید خواند و گفت: « 19 دی ماه  ۱۳۵۶آغاز انقلاب مردم ایران بود، و ۱۹ دیماه ۱۳۹۵ با شهادت آیت الله هاشمی رفسنجانی این حرکت دوباره آغاز شد و مسیر خود را آرام آرام طی خواهد کرد، ولی نگرانی من فرصت طلبان و منفعت طلبانی است که در جبهه اصلاحات نفوذ کرده‌اند.»

خزعلی همچنین علت مرگ آیت الله هاشمی را خفگی اعلام کرده و می گوید: «پزشکان معالج می گویند وقتی آقای هاشمی را به بیمارستان آورند لب ها کبود و ریه های وی پر از آب بود، این به معنای آنست که علت مرگ هاشمی رفسنجانی خفگی در آب است.»

مدیر مسئول جبهه آزادی اما خود هم نسبت به سوءاستفاده  جناح اصلاح طلب از مرگ هاشمی ابراز نگرانی کرده است، موضوعی که به نظر می رسد به عنوان رمز جدید پیروزی روحانی از آن استفاده می شود.

اولین انتخابات بدون آیت الله

در تمامی انتخابات‌های پس از انقلاب اسلامی در ایران، آقای هاشمی رفسنجانی یک کنشگر تعیین‌کننده در رقابت‌های سیاسی بوده است؛ چه با حضور مستقیم خود به عنوان نامزد (در مجلس، ریاست‌جمهوری و خبرگان) و چه با طراحی و بازی‌سازی در فضای رقابت و حمایت و مخالفت‌هایش با جریانات گوناگون.

این نقش به‌ویژه در سه انتخابات اخیر کشور یعنی ریاست‌جمهوری 92 ، مجلس و خبرگان 94 بسیار پررنگ بود که روی کار آمدن جریان اعتدال‌گرایی با محوریت آقای روحانی را به دنبال داشت؛ اما این طراحی و بازی‌سازی بیش از آنچه در ظاهر به نظر می‌آید، به کنشگری فعال و در صحنه آیت‌الله وابسته بوده است.

ایران پس از انقلاب در اردیبهشت‌ماه 96 اولین انتخابات بدون هاشمی رفسنجانی را تجربه می‌کند که برای همه کنشگران از هر سو تازگی‌هایی دارد؛ اما کفه نگرانی‌های دولت مستقر و رییس‌جمهور فعلی را بیش از دیگران سنگین می‌کند.

کاسبان #مرحوم_هاشمی

اما آنچه مسلم است، جای خالی هاشمی را نه ناطق نوری، نه سیدحسن خمینی و نه حتی خاتمی نمی توانند پر کنند به همین دلیل است که جریان رسانه ای دولت و اصلاح طلبان از هر موضوعی برای سر زبان انداختن «مرحوم هاشمی» استفاده می کنند، شاید حالا زمان کاسبان نام هاشمی فرا رسیده است، موضوعی که تا انتخابات 96 ادامه خواهد داشت.

این نکته که فوت آیت الله هاشمی بر آرای مردم در انتخابات 96 تاثیر گذار است را نمی توان انکار کرد همانطور که پیروزی روحانی در انتخابات 92 به علت رد صلاحت ایشان رخ داد، همچنین در انتخابات مجلس دهم هم رد صلاحیت سید حسن خمینی پیروزی 100 درصد لیست امید در تهران را رقم زد اما گویا این بار بخت با اصلاح طلبان و روحانی یار نیست.

بخت بد دولت

تاثیر درگذشت آیت الله هاشمی بر روی افکار عمومی مردم چندان زیاد نیست و نهایت تا چند هفته دوام دارد، شاید به علت برجستگی و تاثیرگذاری شخصیت سیاسی وی، این اثر تا چهلم آن مرحوم تاثیری مثبت بر آرای روحانی بگذارد، اما از بخت بد رییس اعتدال و امید، انتخابات ریاست جمهوری، 4 ماه آینده برگزرای می شود، زمانی که فوت آیت الله هاشمی رفسنجانی تاثیری به مراتب کمرنگ تر از ناکارآمدی دولت و نافرجامی برجام خواهد بود و شاید به همین دلیل است که اصلاح طلبان و حامیان دولت در تلاشند، نام هاشمی را زنده نگه دارند تا بتوانند به خواب ها و آرزوهای خود جامه عمل بپوشانند.

صبح نو

اخبار روز را با ما دنبال کنید./

* انتهای پیام/

لینک کوتاه :

ارسال نظر

  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
2 + 14 =

پر بازدید ها

آخرین اخبار

گفتگو

گزارش

کالای ایرانی بانک پارسیان دانلود موسیقی بانک سپه دانلود نرم افزار هتل سنتی مهر یزد ایران زمین اپلیکیشن جامعه تبلیغات آموزش خبرنگاری نارنجی قرمز اخبار فوتبال گیف جامعه خبر نارنجی بیماری های خاص ایران اکونومیست ستاد دیه کشور اخبار کانون سردفتران کاریابی رسانه انجمن حمایت زندانیان آموزش خبرنگاری گیفففف