جزئیات نشست بررسی چالش های حقوق شهروندی در ایران

   شناسه خبر:002204
جزئیات نشست بررسی چالش های حقوق شهروندی در ایران جامعه
سومین جلسه مجمع مشورتی توسعه استان تهران با موضوع بررسی چالش های حقوق شهروندی در ایران به میزبانی سازمان برنامه و بودجه استان برگزار شد.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری جامعه خبر، سومین جلسه مجمع مشورتی توسعه استان تهران با موضوع بررسی چالش های حقوق شهروندی در ایران به میزبانی سازمان برنامه و بودجه استان برگزار شد.

در این نشست علمی نعمت الله ترکی رئیس سازمان برنامه و بودجه استان تهران، محسن مهرعلیزاده معاون رئیس جمهور اسبق، احمد حکیمی پور عضو شورای شهر تهران، حجت الاسلام محسن رهامی استاد دانشگاه، حجت الاسلام داود فیرهی مولف و استاد دانشگاه، حسن اکبری بیرق رئیس مجمع مشورتی توسعه استان، علی اصغر شعردوست نماینده اسبق مجلس شورای اسلامی و جمعی از مدیران اجرایی دستگاه ها، کارکنان سازمان برنامه و بودجه استان حضور داشتند.

محسن مهرعلیزاده در ابتدای این نشست قانون و رای مردم را یکی از پایه های اساسی هر حکومت دموکراتیک بویژه نظام جمهوری اسلامی عنوان و اظهار کرد: امام خمینی (ره) به رای و حقوق مردم اعتقاد داشت و بارها بر اعمال نظر آن ها تاکید می کرد. این مهم فراهم نمی شود مگر اینکه هم مردم به حقوق خود آشنا باشند و هم حاکمیت حقوق آن ها را به رسمیت بشناسد.

وی با ابراز خرسندی از تحقق وعده رئیس جمهور در تدوین منشور حقوق شهروندی افزود: با تدوین این منشور و معرفی آشکار آن در توسعه فرهنگ، شناخت، آگاهی حقوق شهروندی می توان قدم برداشت. اگر چه برخی مخالف بوده و می گویند ضمانت قانونی ندارد اما پایه های قانونی قدرتمند آن مشخص است. حاکمیت باید با تبیین حقوق شهروندی در محیط علمی و قانونی با تعیین حدود و اختیارات چارچوب ها را مشخص کند.

معاون رئیس جمهور اسبق گفت: مطالبه حقوق مردم از دولت و بالعکس حقی طبیعی است که باید تبدیل به فرهنگ شده و به شکل عادت اجتماعی افراد خودنمایی کند. توسعه پایدار درونی جامعه هم در گرو توسعه فرهنگ رعایت حقوق شهرونی است.

در ادامه این نشست حجت الاسلام فیرهی پیرامون وظیفه حقوق شهروندی، تفاوت شهروند و رعیت، حق آزادی و حیات به عنوان دو حق اساسی شهروندی، تاریخچه حقوق عمومی از دوره قاجار، نگاه اسلام به حقوق نکاتی را بیان کرد. همچنین حجت الاسلام رهامی هم درباره حقوق بشر، حق مداری آن، رابطه حقوق طبیعی انسان و حقوق شهروندی و حکیمی پور هم پیرامون حقوق زنان در جامعه، تبیین حقوق شهروندی و حقوق بشر، حقوق جامعه مدنی در ادبیات سیاسی، تغییر فضای شهر نشینی و روستایی و حقوق آن ها مطالبی را ارائه کردند.

حسن اکبری بیرق رئیس مجمع  مشورتی توسعه استان در گفتگو با سعیده حسن خانی با بیان اینکه مجمع مشورتی توسعه استان تهران حلقه واسط دولت تدبیر و امید و بدنه جامعه است، گفت: قوانینی که دولت تصویب می کند به وسیله این حلقه واسط نهادینه می شود. با توجه به تدوین منشور حقوق شهروندی از سوی دولت تصمیم گرفتیم با استفاده ازصاحب نظران دانشگاهی غیر حکومتی درباره مفهوم حقوق  شهروندی صحبت کرده و بستر سازی  مناسبی برای آگاهی بخشی و مطالبه این حقوق ایجاد کنیم.

وی افزود: وظیفه مجمع مشورتی، گفتمان سازی، انتقال پیام دولت به مردم و بالعکس است. مجمع مشورتی در5  نقطه تهران و 14 شهرستان استان از آبان ماه 1393 تشکیل شده و ترکیب آن را نخبگان سیاسی، اجتماعی، فرهنگی، دانشگاهی تشکیل می دهند. این مجمع پس از برگزاری نشست ها پیشنهادات و چکیده مقالات خود را به شکل مکتوب از طریق سازمان برنامه و بودجه به دولت ارائه می کند.

رئیس مجمع مشورتی توسعه استان تهران اعلام کرد: 7 بهمن ماه هم همایشی ملی دیوان سالاری و توسعه به همت مجمع مشورتی توسعه استان تهران با حضور محمدباقر نوبخت، نمایندگان مجلس، مجامع توسعه استانی، و  صاحبنظران حوزه های سیاسی، اجتماعی و فرهنگی برگزار می شود.

گفتنی است؛ ریاست مجمع توسعه استان های کشور را محمدباقرنوبخت رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور برعهده دارند و فعالیت رسانه ای آن در سایت سازمان برنامه و بودجه کشور به تازگی اغاز شده است.

* انتهای پیام/

لینک کوتاه :

ارسال نظر

  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
2 + 14 =

پر بازدید ها

آخرین اخبار

گفتگو

گزارش

کالای ایرانی بانک پارسیان دانلود موسیقی بانک سپه دانلود نرم افزار هتل سنتی مهر یزد ایران زمین اپلیکیشن جامعه تبلیغات آموزش خبرنگاری نارنجی قرمز اخبار فوتبال گیف جامعه خبر نارنجی بیماری های خاص ایران اکونومیست ستاد دیه کشور اخبار کانون سردفتران کاریابی رسانه انجمن حمایت زندانیان آموزش خبرنگاری گیفففف