مجید انصاری عنوان کرد

انقلابی گری در حوزه بدون احترام به انقلابیون میسر نمی شود

   شناسه خبر:002105
انقلابی گری در حوزه بدون احترام به انقلابیون میسر نمی شود سیاست , دولت
معاون حقوقی رئیس جمهور در مراسم چهلمین روز درگذشت آیت الله موسوی اردبیلی، گفت: انقلابی گری در حوزه بدون احترام به انقلابیون میسر نمی شود، وجود انقلابیون تکرار شدنی نیست.

به گزارش پایگاه خبری جامعه خبر، حجت الاسلام مجید انصاری اظهار کرد: هر جایی که مسئولیتی علمی از عالمان تعریف فقهی شده است در کنار اجتهاد و دانش عدالت آمده است. عالم دور از عدالت، عالم دور از خویشتنداری و فاقد قوه کنترل نفس نمی تواند رسالت انبیاء را بر دوش داشته باشد. تصور نمی کنم در قرآن کریم تمثیلی تندتر از سوره جمعه باشد و تعابیر دیگری که در این زمینه به کار رفته است.

وی افزود: روحانیت شیعه ادامه دهندگان راه پیامبران هستند و راه هدایت و ارائه احکام را از میان مسیرهای دشوار پیمودند. عالمان بسیاری بودند که بر بالای دار رفتند. فقه تشیع از راه های دشوار عبور کرد و اما آزمونی دشوار در قرن بیستم برای تأسیس حکومت قرار گرفت؛ حکومتی که بتواند به زحمت چندین ساله علما جامه عمل بپوشاند و در میدان عمل احکام خدا را به اجرا در آورد. در این میدان که میدانی دشوار بود، خداوند ابزاری را فراهم کرد که در قامت وجود یک مرجع بزرگ و یک عالم ربانی این فرصت را پیدا کرد تا انقلاب اسلامی را شروع کند.

انصاری با بیان اینکه آیت الله موسوی اردبیلی عمر خود را در مسیر کسب علم و خدمت به مردم سپری کرد، گفت: من فکر می کنم خمیر مایه اصلی شخصیت اخلاقی آیت الله موسوی اردبیلی در کنار درس اخلاق امام شکل گرفت؛اگر امام امام شد امام  اخلاقمدار بود، امام عرفانمدار متعهد بود. درس های اخلاق امام آنچنان شعاعی از تابش نورانیت و معرفت بر حوزه می گستراند که تا هفته آینده حوزه در نور بود و طلاب در فکر و اندیشه خدا بودند.

وی در مورد آیت الله موسوی اردبیلی گفت: این شخصیت برجسته علمی فقط به کسب علم و دانش در مدار بسته مدرسه و در مدار بسته تحقیق و تدریس خود را محصور نکرد و همچون امام و دیگران عالمان  دین مدار و دردمند در مدار باز کسب علم و انجام تحقیق برای هدایت مردم و نجات جامعه  و بیرون آوردن مردم از حیرت نادانی و تاریکی ها قدم برداشت.

معاون حقوقی رئیس جمهور یادآور شد: در دوران تأسیس نظام جمهوری اسلامی  ایران، امام وقتی که انگشت شمار افرادی همچون آیت الله هاشمی رفسنجانی، آیت الله شهید مطهری و آیت الله شهید بهشتی را برای تشکیل شورای انقلاب مأمور می کنند. آیت الله العظمی موسوی اردبیلی جزء حلقه اولیه و نخستین است و این نشان می دهد که امام چه مقدار به بینش درست و فکر مستقیم، روحیه اعتدال و دانش متعهدانه آیت الله اردبیلی اهتمام وباور داشتند. آیت الله موسوی اردبیلی وقتی که وارد امور تأسیسی نظام می شوند نقش برجسته ای در تدوین قانون اساسی ایفا می کنند و حضور ایشان مایه آرامش و پیوند دلها و انسجام ملی بود و کمتر دنبال نفع این و طرد آن و بر هم زدن اوضاع و امثال این گونه امور بود.

انصاری بیان کرد:هنگامی که نظام مستقر شد ، مقرر شد دشوارترین کار نظام اسلامی یعنی قوه قضاییه سامان پیدا کند در کنار شخصیت عظیم مرحوم آیت الله شهید دکتر بهشتی ، ایشان را تعیین کردند، البته آیت الله موسوی اردبیلی به دنبال بازگشت به قم و دنبال فعالیتهای علمی بودند، و آیت الله بهشتی خدمت امام رسیده وامام دستور تاسیس قوه قضاییه را دادند که شهید بهشتی شرط کردند در صورتی می پذیرند که آیت الله موسوی اردبیلی در کنارشان مسئولیت بپذیرند و امام (ره) شرط را پیرفتند ، اینجا بود که ایشان وارد قوه قضاییه شدند.

وی تأکید کرد: اگر بخواهیم مصداقی برای «ثلمه» پیدا کنیم درگذشت آیت الله اردبیلی است. بعد از ارتحال امام و بازگشت آیت الله موسوی اردبیلی به قم و پرداختن به کارهای علمی، ردای مرجعیت نیز به قامت این مرد بزرگ پوشیده می شود.
معاون حقوقی رئیس جمهور گفت: بنده افتخار داشتم از سال 67 به مدت چهار سال در قوه قضاییه به پیشنهاد مرحوم آیت الله موسوی اردبیلی قرار بگیرم. خاطرات فراوانی از دلسوزی ها و بینش درست ایشان در فضای ملتهبی که بعضی انقلابیون را به کارهای تند وا می داشت داریم و در قوه قضائیه کارهای بزرگی کردند و اگر قوه قضائیه چیزی از ساختار و مبانی حقوقی دارد بخش عمده آن رهین زحمات این مرد بزرگ و مردان بزرگ دیگری همچون شهید آیت الله قدوسی و تعداد دیگری از شهدای بزرگ قوه قضائیه و رجال برجسته آن دوران بوده است.

انصاری گفت: انقلابی گری در حوزه بدون احترام به انقلابیون میسر نمی شود. وجود انقلابیون تکرار شدنی نیست ، مگر شهید رجایی تکرار شدنی است ، مگر آیت الله هاشمی رفسنجانی تکرار شدنی است ، و باید حوزه علمیه قدر بداند. خدا می داند در آینده همچنان که حسرت می خوریم چرا با امیرکبیر و شهید اول چنین شد فرزندان ما آنگاه که این غبار کینه و بد عهدی فرو می نشیند حسرت خواهند خورد که چرا این مردان بزرگ آن گونه که باید تجلیل نشدند؟ من از صدا و سیما تشکر میکنم و سوال میکنم ،صدا و سیمای عزیز آیا سهم و حق آیت الله موسوی اردبیلی همین مقدار بود که شما انجام دادید؟

وی تآکید کرد: جامعه ما نیاز دارد اردبیلی ها ، هاشمی ها و بهشتی ها را بشناسد. جامعه ما نیازمند شناخت بیشتر از امام و یاران امام است. من امیدوارم در کنار کارهای دیگری که رسانه های ما می کنند به این موضوع هم اهتمام شود.

* انتهای پیام/

لینک کوتاه :

ارسال نظر

  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
2 + 14 =

پر بازدید ها

آخرین اخبار

گفتگو

گزارش

بانک پارسیان دانلود موسیقی بانک سپه دانلود نرم افزار هتل سنتی مهر یزد ایران زمین اپلیکیشن جامعه تبلیغات آموزش خبرنگاری نارنجی قرمز اخبار فوتبال گیف جامعه خبر نارنجی بیماری های خاص ایران اکونومیست ستاد دیه کشور اخبار کانون سردفتران کاریابی رسانه انجمن حمایت زندانیان آموزش خبرنگاری گیفففف