انفجار بزرگ در "تهران"

   شناسه خبر:002053
انفجار بزرگ در جامعه
آمارها نشان می دهد که تهران بدون مطالعه آمایش سرزمینی توسعه یافته و حالا در حال انفجار است.

به گزارش سید هادی کسایی زاده خبرنگار پایگاه خبری جامعه خبر، بر اساس آمارها بخش کشاورزی در استان تهران در حال نزول است و در بخش صنعت استان تهران نقش مهمی را ایفا می کند اما به لحاظ ارزش افزوده بخش صنعت در استان کاهش یافته است.

بر اساس این گزارش صنعت کاهش ۲ برابری نسبت به دهه ۸۰ داشته اما از نظر فضایی یک سری کانون های تجمع اشتغال در بخش خدمات استان تهران را محاصره کرده که شهرهای قدس و شهریار بیشتر است و در بخش صنعت بیشترین تجمع در شرق استان تهران دیده میشود که اسلامشهر و بهارستان را می توان نام برد که تمرکز اسکان شهروندان هم در همین نقاط شکل گرفته است. این اتفاق از زمانی رخ داد که استان البرز از تهران جدا و فضای صنعتی و مهاجرت به بخش شرقی تهران منتقل شد که البته نزدیکی به شاهراه های اصلی حمل و نقل هم موثر بوده است.
همچنین با تصویب پروژه ایجاد بزرگراه پاکدشت -شهید بابایی و همچنین مسیر ارتباطی گرمسار از استان سمنان تا دماوند مسیر دیگری را در شکل فضایی تهران ایجاد می کند.

شاید این آمارها بتواند نوعی هشدار برای مسئولان استان تهران باشد تا به شرق پایتخت نگاه تخصصی داشته باشند. حالا دولت یا همان سازمان برنامه و بودجه تهران اعلام کرده که شهرداری تهران متولی انتقال صنوف به خارج از تهران خواهد بود تصمیمی که جزئیات دقیق و علمی از آن اعلام نشده است. آیا با این اقدام مشکلات برطرف میشود؟
این تصمیم در حالی است که قانون نظام صنفی و اتاق اصناف هم اختیاراتی دارند و حتی اتحادیه های صنفی و تعاونی ها هم اختیار دارند کجا صنوف خود را مستقر کنند. مثل ایجاد شهرک طلا و جواهر تهران که اتحادیه از چند نهاد زمین درخواست کرده است!

این در حالی است که نیاز تقویت آمایش سرزمینی در استان تهران احساس میشود. هرچند سازمان برنامه و بودجه استان تهران به طور تخصصی وارد شده و کارگروه های ذیل آمایش را فعال کرده است اما آیا این همت و دیدگاه برای تمام مدیران دیده میشود؟ آیا دولت های بعدی هم به آمایش نگاه تخصصی دارند؟

 دنیا بر اساس آمایش سرزمینی حرکت می کند و در ایران مسئولان و نهادها تنها به ظاهر تحولات در کشورهای توسعه یافته نگاه می کنند.

آمارها نشان می دهد درصد شاغلین تهرانی در بخش صنعت نسبت به کشور بالاتر و از نظر بهره وری و ارزش پایین تر است و این هم سنخ نیست. حتی شاخص های اقتصادی نشان می دهد که حال تهران خوب نیست.

امروز تهران به نحو بسیار غلط و غیر علمی در حال توسعه است و این توسعه نیاز به آمایش سرزمینی و مدیریت فضایی دارد. در غیر این صورت شاهد انفجار در بسیاری از حوزه های صنعتی، فرهنگی و حتی اجتماعی خواهیم بود.

حالا در ماه های پایانی یازدهمین دولت انقلاب اسلامی در برنامه ششم توسعه دولت را مکلف شده سند ملی آمایش را در سال اول برنامه تدوین کند و شورای عالی آمایش هم شکل گرفته و امید می رود با سرعت بیشتری همراه با تیم و کار گروه های تخصصی در حوزه آمایش حرکت کنیم.

* انتهای پیام/

لینک کوتاه :

ارسال نظر

  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
2 + 14 =

پر بازدید ها

آخرین اخبار

گفتگو

گزارش

کالای ایرانی بانک پارسیان دانلود موسیقی بانک سپه دانلود نرم افزار هتل سنتی مهر یزد ایران زمین اپلیکیشن جامعه تبلیغات آموزش خبرنگاری نارنجی قرمز اخبار فوتبال گیف جامعه خبر نارنجی بیماری های خاص ایران اکونومیست ستاد دیه کشور اخبار کانون سردفتران کاریابی رسانه انجمن حمایت زندانیان آموزش خبرنگاری گیفففف