یاداشت/

15روزنامه زشت ایران/ مدیرهنری، گرافیست و سردبیر ندارید؟

   شناسه خبر:001984
15روزنامه زشت ایران/ مدیرهنری، گرافیست و سردبیر ندارید؟ فرهنگ , رسانه , خبرنگاران
در میان روزنامه های کشور برخی روزنامه ها کمی تنبلی می کنند و علاقه ای به حضور مدیریت هنری یا گرافیست حرفه ای در روزنامه ندارند!

پایگاه خبری جامعه خبر/سید هادی کسایی زاده/ 190 سال پیش میرزاصالح شیرازی که دوره روزنامه نگاری را در انگلستان گذرانده بود وقتی نخستین روزنامه در کشور را منتشر کرد فکر نمی کرد حدود 2 قرن بعد برخی روزنامه ها هنوز در همان حال و هوای گرافیک بمانند! بعنوان مثال روزنامه هایی مثل کیهان یا اطلاعات و جمهوری که ... بماند!

این روزها تنوع کاغذ به جای خودش اما ورژن های نرم افزارهای گرافیکی دیگر از به روز شدن گذشته اند و به ساعت شدن نزدیک می شوند. اما چند درصد روزنامه های کشور از نرم افزارهای به روز گرافیکی استفاده می کنند؟ چند درصد اطلاعات درمورد گرافیک روزنامه دارند؟ چند درصد می دانند یک روزنامه و نشریه حرفه ای نیاز به مدیر هنری دارد؟ چند درصد به هارمونی چینش اخبار و تصاویر و رنگ ها در صفحات آشنایی دارند؟

این سوالات در حالی است که نشریاتی را سراغ دارم که با فوتوشاپ ورژن 7 طراحی می شوند! هرچند شاید نرم افزار نقش کمی در طراحی و گرافیک حرفه ای روزنامه و نشریه ایفا می کند اما خلاقیت، هنر، طراحی، رنگ بندی و صفحه بندی خوب نشان دهنده تیم حرفه ای یک نشریه و روزنامه است.

بعنوان مثال بخشی از صفحات روزنامه همشهری توسط صفحه بندهای به نام کشور طراحی می شود و می توان در آن مدیریت هنری و خلاقیت و تجربه را مشاهده کرد. اما در میان روزنامه های سراسری کشور می تواند گفت که برخی روزنامه ها دوست دارند ظاهر زشت (از نظر گرافیکی) خود را داشته باشند.

متاسفانه روزنامه ها تصور می کنند که باید همانند خبرگزاری ها پربازدیدترین، پربحث ترین و خبرهای برگزیده داشته باشند برای همین تمام تلاش خود را می کنند تا در صفحه نخست روزنامه 5 تا 20 تیتر بگنجانند! در حالی که یک روزنامه حرفه ای بهترین گزارش یا گفتگوی خود را بعنوان سیاستی که روزنامه و سردبیری آن را دنبال و پیگیری کرده به مخاطب خود بعنوان تیتر و عکس یک معرفی می کند. بعنوان مثال شما روی جلد مجله پنجره یا مهرنامه و غیره را با تایم یا سایر نشریات حرفه ای سیاسی جهان مقایسه کنید.

این نوع نگاه به صفحه یک و ویترین روزنامه و مجله نشان دهنده بی اطلاعی تیم سردبیری از کار گرافیک و صفحه آرایی و همچنین روزنامه نگاری حرفه ای است. ریختن تیترهای بزرگ و کوچک در روزنامه نشان دهنده حرفه ای بودن نیست و تنها مخاطب را همانند سایت های زرد به سمت خرید و کلیک کردن تشویق می کنید. شاید الگوی مناسبی تاکنون ارائه نشده و اگر هم توجه کنید بیشتر طراحی ها به هم شباهت دارد غیر از چند روزنامه ...

اما این نکته را هم باید در نظر بگیرید چون بسیاری از روزنامه ها فاقد حضور خبرنگاران حرفه ای و فعال هستند خروجی متناسب برای مانور ندارند. شاید بگوئید چرا مدعی هستید خبرنگار حرفه ای در روزنامه ها نداریم؟ در پاسخ باید بگویم که خبرنگار حرفه ای ماهانه 1 یا 1.5 میلیون تومان حقوق نمی گیرد. خبرنگار حرفه ای روزنامه، صبح تا شب در تحریریه به دنبال جمع کردن اخبار از خبرگزاری ها و بستن صفحه نیست. خبرنگار یک روزنامه حرفه ای شاید هفته ای یک گزارش یا گفتگوی خاص داشته باشد اما همین گزارش و گفتگو روزنامه را برند و شاخص می کند و این گزارش به زبان های مختلف دنیا نرجمه شده و دست به دست می شود همانند بسیاری از گزارش های روزنامه های جهان. بعنوان مثال تصور کنید روزنامه (X) کشور یک خبرنگار به حلب اعزام کرده ... یا اینکه خبرنگار یک روزنامه هم اکنون در ترکیه (به دلیل رخدادهای اخیر) است. آیا این گزارش اختصاصی نمی تواند تیتر و عکس یک روزنامه باشد؟ در پاسخ شاید بگوئید بله درست است و خوب می فرمائید اما پول نداریم ... با همین بودجه و استقبال کم مخاطب و تبلیغات اندک دولتی باید سر کنیم ... از کجا بیاورم چند میلیون به خبرنگار بدهم برود ترکیه یا فلان استان ...؟! خب برای پاسخ به این پرسش من سکوت می کنم. برای اینکه هدف شما از روزنامه نگاری قطعا کار حرفه ای نیست بلکه دکانی باز شده تا فعالیت سیاسی، حزبی، گروهی خود را دنبال کنید و اگر هم دولتی هستید ....بماند.... قرار نیست آموزش روزنامه نگاری حرفه ای داده شود اما آنچه امروز در کشور بعنوان روزنامه می بینیم نامش روزنامه نیست.

البته تعداد روزنامه های زشت بسیار زیاد است اما گلچین شده چند مورد را برای نمونه معرفی می کنم. (این معرفی تنها دیدگاه و نظر شخصی ام بعنوان گرافیست و صفحه بند و روزنامه نگار است و در آن تفکر و دیدگاه سیاسی دیده نمی شود)

به نمونه های ذیل نگاه کنید

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

* انتهای پیام/

لینک کوتاه :

ارسال نظر

  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
2 + 14 =

پر بازدید ها

آخرین اخبار

گفتگو

گزارش

بانک پارسیان دانلود موسیقی بانک سپه دانلود نرم افزار هتل سنتی مهر یزد ایران زمین اپلیکیشن جامعه تبلیغات آموزش خبرنگاری نارنجی قرمز اخبار فوتبال گیف جامعه خبر نارنجی بیماری های خاص ایران اکونومیست ستاد دیه کشور اخبار کانون سردفتران کاریابی رسانه انجمن حمایت زندانیان آموزش خبرنگاری گیفففف